Најстарија мапа света из Вавилона потврђује библијске записе

Gedeon

Veoma poznat
Poruka
13.405
Историчари коначно дешифровали најстарију мапу света: Оно што су видели тотално их је шокирало

04.05.2025.

Табла садржи референцу на легенду о великој поплави, односно на причу о огромној барци.

abb1eba5775d2f2e5abfc4a1903b0e9b.png


Један од најзанимљивијих археолошких артефаката, познат као „најстарија мапа света“, напокон је дешифрован. Реч је о вавилонској глиненој табли исписаној клинастим писмом, која потиче из 6. века пре нове ере. На табли је приказана мапа Месопотамије – регије која данас отприлике одговара територији Ирака – те опис света каквог су га тадашњи становници Вавилона познавали, али и онога што су веровали да се налази изван познатих граница.

Таблу је открио Британски музеј, најстарији јавни музеј на свету, који ју је добио још давне 1882. године. Међутим, садржај је остао мистерија све до недавно, када су кустоси успели пронаћи недостајући део и коначно преписати и протумачити текст исписан клинописом.


Приказ света омеђен „горком реком“

Са предње стране табле налази се кружни дијаграм са мапом. Месопотамија је приказана као централни простор, док је сав познати свет окружен двоструким прстеном, који аутор назива „горка река“. Та река симболизује границу између познатог и непознатог, онога што су Вавилонци могли видети и онога што су само могли замислити.

Унутар тог прстена уцртани су мали кругови и правоугаоници који представљају различите градове и племена Месопотамије, укључујући и сам Вавилон. Један од правоугаоника представља реку Еуфрат, једну од најважнијих река тадашњег света.

– У овом кружном дијаграму обухваћен је сав познати свет у коне су људи живели, развијали се и умирали. Међутим, ова мапа нуди више од пуког географског приказа. Када је реч о преласку граница познатог у свет маште, ова табла је кључна, изјавио је Ирвинг Финкел, кустос Британског музеја и један од водећих стручњака за клинопис.

Изван познатог – митска бића и древне легенде

Но оно што ову мапу чини изузетно вредном јесте приказ света изван граница „горке реке“. Тамо се, према веровању древних Вавилонаца, налазе митска бића и непознате земље, али и прича која се изненађујуће подудара са библијским записима.

Наиме, табла садржи референцу на легенду о великој поплави, односно на причу о огромној барци коју је изградио Утнапиштим – вавилонски пандан библијском Ноји. Према том запису, барку је саградио око 1.800 година пре нове ере, а њезини су остаци, како су веровали, завршили иза „горке реке“, насукани на стражњу страну планине – управо на ону планину за коју се у Библији наводи да је постала последње уточиште Нојине арке.

"То је прилично провокативна и захтевна ствар, врло занимљива за размишљање, јер показује да је прича иста", и да једна прича води према другој, закључио је Финкел.

Извор:
https://klik.hr/novo/povjesnicari-k...eta-ono-sto-su-vidjeli-totalno-ih-je-sokiralo
 

Back
Top