Najbolji lovac 2. svetskog rata

Najbolji saveznički lovac 2.S.R.

  • P-51 Mustang

    glasova: 8 32,0%
  • Supermarine Spitfire

    glasova: 4 16,0%
  • Grumman Hellcat

    glasova: 0 0,0%
  • Vought Corsair

    glasova: 0 0,0%
  • Jak 3

    glasova: 6 24,0%
  • P-38 Lightning

    glasova: 1 4,0%
  • P-47 Thunderbolt

    glasova: 2 8,0%
  • Lavočkin LA-7

    glasova: 1 4,0%
  • Hawker Tempest

    glasova: 0 0,0%
  • IK 3

    glasova: 3 12,0%

  • Ukupno glasova
    25
  • Anketa je zatvorena .
trajče:
Paaa, vidi ovako – uglavljivali su gde su mogli, u zavisnosti od tipa aviona! 
Ne veruješ, da krenemo redom:

1. Focke Wulf 190A6R1, imao je šest, ŠEST, i brojem 6 topova od 20mm. Takođe, isti model je mogao da ponese još dva dodatna topa od 30mm u gondolama pod krilima (da ne pominjem sad još nevođena raketna zrna i bombe, koje je takođe mogao da ponese). Pa sad, kada kažeš:

“a za kraj prvi pravi lovac-bombarder na svetu P-37 thunderbolt sa svojih 730 km/h,sa 8 komada 12,7mm i pakovanjem bombi od 1500kg tako da moze da pocepa i u vazduhu a i tenkove,a mesershmit to moze samo da gleda jer naravno ne moze da ga sustigne!”

onda nešto baš i nisam siguran za P-47 Thunderbolt. Znaš možda se njemu baš i zaglavi top od 20 ili 30mm, možda i dva, ali mu preostaju još barem 4 topa u tom slučaju (pod predpostavkom da čak nije poneo one dodatne - u gondolama). Mislim da bih pre uzeo avion sa ona četiri topa (i sve to pod predpostavkom da mu blokiraju dva, što je malo verovatno), nego avion sa šest mitraljeza od 12,7mm. Molim te za odgovor, šta je po tebi bolje/razornije po ciljeve u vazduhu/zemlji: 6x12,7mm ili 6x20mm (plus dva dodatna 30mm topa).


2. Mosquito MkXIV – on je recimo imao 4 mitraljeza i 4 topa od 20mm u nosu. I mislim da je to bilo veoma praktično.

3. Me262 - 4x30mm u nosu aviona. Takođe veoma praktično, zar ne?!
1!da ali taj focke je imao 6*20mm ne 30mm,20mm i nije bas pravi top a uostalom bio je manje aerodinamican i imao manju maksimalnu brzinu i domet!! hej,proguglaj ti malo za thunderbolt pa se uveri sam...6*20 je razornije od 6*12,7 ok ok nema razloga da se nerviras ali recimo ako ti se zaglave 2 onda vise nije 6*20mm nego 4*20!Mislim da bih uzeo brzi,okretniji,i avion sa vecim dometom!
2!mosquito je lovac-bombarder i jos dvomotorac imao je dovoljno mesta on i za jos naoruzanja ali se 4*20 pokazalo optimalno. 3!Me-262 hm nema sta prava zver ali su mu druge karakteristike kvarile prosek! 20mm nije isto sto i 30mm! nisi dobro procitao ja sam pisao za 30mm.30mm je razorno ali su projektili koje su inace sami nemci nazivali "minama" veoma spori i potrebno je prici veoma blizu da bi se pogodila mete [sto kod Me-262 nije bio problem] ali za propelerne nemacke avione protiv Mustanga hahaha malo sutra! mustang je obarao i Me-262 u borbi mozemo i o tome da popricamo ako ti ne smeta!?
 
trajče:
“A za amere niste imali nishta!!”
Hajde malo razmisli o ovome – ko to MI?!?!?! Ili si ti možda iz amerike pa je za tebe ostatak sveta sve što ti smeta?


“mustang je kraj za svabe”
Pogrešno - ako ćeš baš tačnije, kraj za “švabe” je nastao jako ranije, a to je vezano za opštu strategiju, staljingrad, rusiju sa svojih par miliona vojnika, britaniju... Mustang je nebitan u svemu tome. Naročito kao avion. Poraz nemačke sigurno nije prouzrokovan uvođenjem tog tipa aviona na evropsko ratište.


“to znaci da nije postojala 39-40-41!! a lightning je vladao sve to vreme”
Pogrešno – Lightning NIJE vladao sve to vreme. On je ponuđen RAF-u na početku rata, ali tadašnje verzije nisu imale turbokompresore, što avion nije činilo pogodnim za rat na većim visinama, pa ga je RAF – ODBIO!!!
U toku rata u severnoj africi, on se opisuje u pojedinostima nekih borbi, ali se nakon toga njegovo ime potpuno gubi iz anala ratovanja na tim prostorima (uključujući i evropu). Tek se kasnije, kada su izašle poboljšane verzije Lightninga, i kada su piloti počeli da se privikavaju na njega i na korišćenje dva motora u borbi, njegovo ime ponovo pojavljuje – na pacifičkom ratištu. Kasnije se pojavio i na evropskom ratištu, i pokazao se dobro u ulogama koje su mu dodeljene. Imao je jaku konstrukciju, bio je brz, nosio je 500 kg bombi VIŠE od prvih B-17, jako naoružanje, ALI... nikako nije bio dorastao Me-109 ili FW-190 u bliskoj borbi, i to su priznali svi koji su leteli na njemu. Jedino su Bong i McGuire na pacifiku (kao vodeći asovi) mogli da leteći na njemu pariraju (delimično) protivniku. Ali, i oni su bili više izuzeci.
Ma po stoti put nisam ja iz amerike niti nesto posebno volim ameriku koji vam je djavo bre?!?Poraz nemacke u vazduhu jeste!!!pa jesu donekle i na kopnu jer su Mustanzi "pocistili" nebo za bombardere!! da nije imao kompresor sto mu je bila velika mana i nisu ga takvog prihvatili a i favorizovali su svog Mosquita!!Na pacifiku je rasturao sve redom! razlog za slabo ucestvovanje u Evropi pored engleskog odbijanja su i hladna klima za razliku od pacifika,posto je dvomotorac bio je tezi i nezgodan za nove pilote i sporo je isla obuka takodje jos jedan razlog za englesko-ne, ali hladna klima je bila takodje razlog motor nije bio ispred pilota da zagreva kabinu pa je unutar kabine bilo ko na severnom polu.ovaj avion je medju najboljima i daje mnogo opcija pilotu pilot je uvek! mogao da bira da li da se bori ili bezi zbog velikog ubrzanja, kasnije su razradili taktiku brzina penjanja je bila neverovatna a takodje i visina nemci i japanci su mogli samo da gledaju i onda bi se obrusio na nemacke ili japanske lovce,okretnost nije imao to mu je bila najveca mana, ali je svo naoruzanje bilo u nosu pa ako te zakaci gotov si 100%.
 
trajče:
“Fw190 LOSh Domet,pa brzina,pa manevarske sposobosti.... lista je veoma dugacka.”
Paaaaa…. ne baš. Kada se pojavio, FW-190 je bio bolji od Spitfajera V koji je tada bio operativan. Zato je brže-bolje izbačen Spitfajer IX. I u toku celog rata, FW je bio pokretljiviji i brži od velike većine savezničkih lovaca.

“rekao sam stuka je promashen dizajn!”
Ne dizajn. Mislio si, verovatno na samu ideju koju je Štuka predstavljala. Ako ga uporediš sa avionima koji su se kasnije pojavili u toj ulozi, onda si u pravu, ali ne zaboravi da se štuka koristila još u doba Građanskog rata u Španiji, koristio se na početku rata u evropi i na početku rata u rusiji. U svojoj ulozi, on je uradio upravo ono što se od njega očekivalo, ubrzao je Munjeviti rat – “Blitzkrieg”, koji su nemci koristili i tu je bio NEZAMENJLJIV. To što su ga koristili i kasnije u nedostatku boljeg aviona (kada je nemačka prešla u defanzivu), to je već nešto drugo i ne može se zato upoređivati sa drugim avionima te namene. Inače se slažem da je Il-2 bio bolji avion od njega.

Što se tiče velikih kalibara topova koji su korišćeni u WW2, dodaću da su topovi od 75mm montirani i na Mosquito-e, tako što im je izbačeno kompletno topovsko naoružanje iz nosa (ostavljali su im samo 4 mitraljeza). Imali su i raketno naoružanje. Takvim avionima je komandovao Max Guedj, i korišćeni su za specijalne zadatke. Jedan od njih se jednom upustio u pravi artiljerijski dvoboj sa nemački razaračem na moru. Stalno je bio van domašaja PVO broda, i od 52 ispaljenih granata, 27 je pogodilo cilj (ako se dobro sećam). Na kraju je razarač ostao sa oštećenim motorom i nije mogao da plovi. Tu su ga, sutradan, potopila dva poljska liberatora iz Obalne komande!!! Snaga plotuna sa takvih Mosquito-a, bila je ravna plotunu sa bojnog broda od 10.000 tona!!!

Što se tiče štuka – Ju-87G1 je imao tva topa u gondolama ispod krila, sa kalibrom od 37mm
ma FW je dobar ali nije najbolji! da sam na nebu bez protivnika i sa balonom bih cepao meprijatelja! stuka je-promasen dizajn! sam si rekao sad za sturmovika da je bolji! Max Guedj?! hahaaha..dobar si.37mm uh konacno prava stvar specijalno prepravljeni laki protivavionski topovi za stuku ,bili su dobri kod kurska ali i sturmovik je cepao u to vreme nemacke tenkove i usput obarao stuke! lovci su bili zauzeti na severu kod Tule jer je tu bio pokusaj rusa da okruze nemce ponovo pa su lovce slali protiv ruskih Petljakov bombardera Pe-2 koji su isli sa lovcima.Petljakovi su cinili 50% operativnih bombardera u rusiji [i mi smo ga koristili posle rata] i tada su rusi primenili engleski-usa metod bombardovanja uz pratnju sa lovcima sto je imalo dosta uspeha jer je Pe-2 bio veoma brz za bombardera mada male nosivosti.Mosquit je bio dobar mada napravljen dosta i od drveta i lepka mada se najboljim pokazao protiv podmornica U-2.
 
trajče:
E sada, da vidimo i Mustang-a, koji toliko hvališ. Video sam negde među komentarima da je Mustang ružan (ili beše neki sličan komentar)
Hmmmm, to je već stvar ukusa, ali se sećam činjenice koju sam negde pročitao, da je Mustang PRVI avion koji je projektovan KOMPLETNO pomoću bejzijerovih krivih. To znači, da se linija aviona kompletno može nacrtati pomoću krivuljara (sećate se tog pribora za matematiku  ). Dakle, linija CELOG aviona se može predstaviti pomoću matematičkih krivulji. Do ipak nikako ne može da ide u prilog tvrdnji da je avion ružan. Naprotiv – Mustang je jadan od lepših aviona WW2 (sami rekoste: “Sve što je lepo, lepo i leti”). Čini mi se da je to prvi rekao Geofrey DeHavilland (brat konstruktora Mosquito-a).
E sad! Uspešnost tog aviona u vazdušnom ratovanju je diskutabilna. Istoriju pišu pobednici, pa je tako Mustang, kao izuzetno uspešan avion, brzo podignut na nivo jednog Spitfajera ili Focke Wulfa. Činjenica je da je Saburo Sakai, koji je imao prilike da se provoza u jednom Mustang-u dvosedu, opisao taj avion kao avion koji je u svemu bio ravnopravan ili bolji sa bilo kojim avionim na kome je on leteo (japanskim – naravno). To je kompliment koji je izrečen od strane čoveka čije ime ipak nešto znači u svetu vojnog vazduhoplovstva. Međutim, to nikako ne znači da je Mustang bio najbolji avion WW2.
TO IPAK ZAVISI OD PILOTA!!!!

Kizo, ne ljuti se na ove moje komentare. Sve ovo lepo proveri u knjigama “Ognjevi sa neba”, “Samuraj” i – na Google-u.

Ajd’ – u zdravlje! Dosta sam vas davio.
ja rekao da je mustang ruzan?!?!?!? ne to nije tacno! pa nije kompletno projektovan nego 80% hehe,aerodinamika Mustanga je bila vrhunska to jesam rekao!Lep je i Leti fantasticno i Razbija!!!sakai je probao dvosed a sta mislis sta bi tek rekao za jednoseda?! da sve zavisi od pilota-
pa ako su piloti pribliznih kvaliteta onda bas i ne bi rekao!dosta toga zavisi i od aviona! ma ne ljutim se bre :] nishta me vise ne moze iznervirati.
 
f-15 jeste offtopic ali ajde.ma F-15 je samo mali zupcanik u americkoj ratnoj masineriji.ameri imaju para za ratovanje za raliku od drugih i to protiv slabijeg i manjeg protivnika koga su vec proucili i znaju gotovo sve o njemu i njegovom naoruzanju...nikad se F-15 nije borio sam protiv novijih lovaca jer tada bi izgubio! awacs je uvek u blizini malo iza f-15 i svaki avion nema sanse protiv te kombinacije i razmena podataka i rakete velikog dometa recimo AIM-7 sparrow skine te sa 200 km bez problema i da ne znas sta se desilo... prvi pogotci F-15 su bili u iraku 90 tako da ne verujem u skor 100-1...jedan jeste oboren od strane SAM-a.recimo meni su bas interesantni rezultati vezbi u Indiji "Cope India" kako su ih tamo odrali indijci sa SU-30...
 
Uf bre KiZo kako naporno pises, lupi ponekad neki enter da bude preglednije.
AIM-7 Sparrow na 200km? Malo si preterao, jedno 4 puta otprilike, mrzi me da ti sad trazim tacan podatak.
Ako je neki avion oboren dejstvom sa zemlje to ne utice na njegov kill/loss ratio, kada govorimo o borbi s drugim avionima.
 
"baviti se avijacijom-sta kao procitas knjigu i sad si glavni"
Ne Kizo. :))) Bilo je toga još, ali je to sada nebitno. A iskreno i ne znam kako drugačije da saznaš nešto više o WW2, sem ako nisi lično učestvovao. Recimo da je za mene sve počelo kada me je ćale prvi put odveo na posao, a imao sam tada nekih 6 god. ("Samuraj" me je samo dokusurao. :))))) )
Razlog zašto pominjem ćaleta je sledeći: on je tada radio na aerodromu Petrovec kod Skoplja, a po struci je bio avio-oružar.
Tako, kada pričamo o topovima/mitraljeza velikog kalibra, ja ću uvek stati na stranu topova. Zaboravimo topove od 30mm. Recimo i da jednom avionu od 6 topova otkažu 2. Ipak preostaje još 4 topa od 20mm i to je ono što je sasvim dovoljno da se obori i bombarder sa par pogodaka. A inače ti topovi i nisu bili toliko nepouzdani, naročito ne u drugoj polovini rata, kada su nemci uveli novije modele. Rekao si gore da 20mm i nije neki top. To su bili i biće NAJPOUZDANIJI TOPOVI. I dan danas ih koristi ceo svet (samo modernije - naravno).
Bez obzira na broj mitraljeza, topovi su ovek u prednosti. Zašto to tvrdim? Pa, zbog samog načina dejstva. 8x12,7mm kod Thunderbolta itekako ume da zaboli kada te neko raspali sa time, ali to je i dalje samo obično mitraljesko zrno (zrno velikog kalibra, ali ipak i dalje obično zrno), koje se kreće po svim relevantnim balističkim principima. Topovska granata, pored činjenice da ima veći kalibar (neka primer bude granata topa od 20mm) ima u sebi i eksplozivno ponjenje, koje detonira pri udaru u cilj. Šteta koja nastaje na cilju je znatno, znatno veča.
Primer: Britanci su mitraljesko naoružanje od po 8 mitraljeza na svojim lovcima brzo zamenili sa po dva topa i četiri mitraljeza (najčešće verzije) ili sa po četiri topa od po 20mm.
Epilog: Veća ubojna moć i pored manje brzine gađanja samih topova.
 
Imao sam prilike da vidim dejstvo našeg Orla na cilj gađajući iz topova (u pitanju je bilo testiranje topova na zemlji). On ima dva topa od 23mm. Ono što ta dva topa urade meti je strašno. Radi se o DVA topa. Ja mogu samo da zamislim šta 6 topova od 20mm može da uradi istom cilju.
Sa druge strane, pucanje iz mitraljeza (pa i onih od 12,7mm) mora da bude koncentrisano na što manjem prostoru kako bi imalo što veći efekat (da ne pričam o tome kako bu sa daljinom i ubojna moć opada), pa se često dešavalo da, recimo, napadnuti tenk na zemlji - preživi napad P-47 jer pilot nije dobro procenio daljinu gađanja. Tih problema sa topovima ipak nije bilo.
 
Što se Lighninga tiče, ne bih dalje da ga komentarišem. On jeste bio dobar avion, ali da je bio baš toliko dobar da se stavlja rame uz rame sa, recimo, Mosquitom, nisam siguran. Verovatno bi oko toga koji je od njih bolji moglo da se raspravlja naširoko, ali mi nije cilj da pokrećem novi flame war. :)
To je verovatno svtar ličnog ukusa, meni je, na primer, Mosquito uvek bio bolji avion.
1. To što je pravljen od lepenke i balsamovih daščica nije nikako mana. Naprotiv, pokazao se podjednako izdržljivim i još lakšim za popravku. (Kada je u toku rata, Lord Beeverbrook, muku mučio da obezbedi metal za proizvodnju Spitfajera - Mosquito je bez problema pravljen u proizvodnim halama).

2. Mosquito je pravljen i kao čisti lovac. Kada odem kući (obzirom da sam sada na poslu) naćiću odlomak iz knjige "Ognjevi sa neba", koja detaljno opisuje Mosquito (a mogu i za Lightning-a). Ono čega se sećam je sledeće - u knjizi se navodi da je sa Mosquitom lovcem, sa punim rezervoarima, borbenim teretom i JEDNIM ZAUSTAVLJENIM MOTOROM, odmah posle poletanja moglo da se okrene na leđa!!!

3. Brzina ovog aviona je bila neverovatna. Bio je nedostižan za tadašnje lovce. Pri kraju rata. Jedan ovakav avion je napalo nekoliko Me-163. Avion se spasio pikiranjem!!! Protiv Me-163?!?!?!

4. Korisan teret je bio veći od B-17!!!

Za kraj priče o Mosquito-u. Jedan od starijih mehaničara (od koga je moj ćale učio) mu je jednom rekao kako su najbolje "živeli" kada su imali Mosquitoe (pošto smo ih i mi koristili).
Kako mu je rekao, njihov radni dan je izgledao od prilike ovako:
- pripreme avione za let
- poletanje, a oni onda opale partiju fudbala, partiju košarke ili odbojke
- naprave pauzu
- ručaju
- opet udare partiju košarke/fudbala/odbojke
- opet odmaraju
- svi odu kući, oni ostaju da sačekau Mosquito-se kada se vrate
- povratak aviona na aerodrom

Za to vreme, Mosuitoi su: poleteli iz Skoplja, gađali ciljeve na poligonu kod Leskovca, otišli da Beograda, skrenuli ka Bosni, gađali ciljeve na poligonu kod Tuzle (ili beše Banja Luka...), otišli iznad Hrvatske, otišli iznad Slovenije, patrolirali iznad granice Slovenija/Austrija, vratili se duž Jadranske obale sve do Skolja. :))))))))))))

Toliko o doletu Mosquito-a, i to BEZ dopunskih rezervoara. Onako, od oka, recimo malo više od 3.500 km. :)))))
 
"Max Guedj?! hahaaha..dobar si"
Ne razumem?! :(

" ja rekao da je mustang ruzan?!?!?!?"
Nisam rekao za tebe da tvrdiš da je Mustang ružan, već da je to neko pomenuo...
Još nešto - mislim da bi Sakai isto rekao i da je leteo na jednosedu. Stvarno nema razlike kada letiš jednoseda ili dvoseda kod istog tipa aviona.
 
Neke sitnice u vezi sa naoružanjem aviona:
- Sparrow AIM-7F ima max. domet 100 km (toliko dugo može da mu radi motor sa raspoloživim gorivom). Praktična daljina gađanja je oko 40 km. (tu faktor igra visina leta aviona-nosača).
- Naš J-22 Orao ima dva DVOCEVNA topa Gš-23, brzine paljbe oko 50 granata/sec po topu (znači 100 granata u sekundi ukupno). Rezultat je (kao što je kolega već primetio) strašan. Jedina mana - mala probojnost oklopa (zbog toga moderni jurišni avioni imaju u naoružanju topove 30 mm; recimo: Mirage IIIe, Jaguar, Su-25, izraelski A-4 & Kfir).
- Lično bih uvek izabrao radije 4 x 20 mm umesto 6 x 12, 7 mm. Kad je u pitanju Tanderbolt (8 x 12,7 mm, obilje municije - 400 metaka po cevi) malo bih se zamislio, jer ta kombinacija može da iscepa svaki lovački avion. Ipak - radije topovi! (univerzalni su - i protiv lovaca, i protiv bombardera, i protiv zemaljskih ciljeva).
- Koliko ja znam, naoružanje Fw-190a6 bilo je 2 x MG-13 (mitraljez, 13 mm), 4 x MG-151/20 (top 20 mm). Znači - ne šest topa 20 mm. Međutim, isti avion je imao specijalnu verziju (za napad na bombardere, nikako dog-fight) sa šest topa (dva uobičajena, a umesto druga dva kontejneri sa dvocevnim topom, istog modela - znači, ukupno 6 cevi). U takvim akcijama mitraljezi su obično bili skinuti (ili su bili bez municije), da bi se uštedelo na težini i poboljšale performanse. Za zainteresovane, bila je varijanta i sa ovakvim naoružanjem: 2 x 13 mm, 2 x 20 mm, 2 x 30 mm (MK-108, top 30 mm kratkog dometa).
- Moskito je jedini avion u WWII koji je bio DOBAR U SVEMU (izuzetak - čist dog-fight; ali, ko je bio toliko lud da tako nešto izvodi sa Luftwaffe pilotima?). Bombarderska verzija BMk.XIV imala je maksimalnu nosivost bombi 4.000 lbs / 1814 kg, koliko je bila prosečna nosivost bombardera B-17G na dugim relacijama (inače, maksimalna nosivost B-17 (sa dodatnim nosačima na krilima, za napade na maloj daljini) je 15.000 lbs! / 6810 kg).
 
Evo teksta (izvod) iz knjige "Ognjevi sa neba". Malo je duži, ali je zato kompletan.

Beleška o avionu Mosquito

Fabrika aviona De Havilland je 1938. želela da izazove senzaciju na britanskom tržištu, pa je zato rešila da o svom trošku, bez ikakve zvanične porudžbine, čak i protiv mišljenja stručnjaka RAF-a, izgradi vrlo brzi, nenaoružani bombarder.
To je takođe bila zamisao nemačkog avijatičara Ernesta Udeta. Tu pogrešnu teoriju je Luftwaffe skupo platila u prve dve godine rata.
Međutim, De Havillandu je uvek uspevalo tamo gde drugim graditeljima nije uspevalo. Zahvaljujući tome, Mosquito je leteo i više i brže od većine neprijateljskih lovaca, koji su mu se suprotstavljali.
Predstavljao je pravo umetničko delo aeronautike. To je bio jedan revolucionaran avion, koji je od kljuna do repa bio nešto sasvim novo. Bio je sagrađen od daščica balsamovog drva i breze, gredice su bile od šperanog drveta, a trup i krila obloženi impregniranim platnom.
U to vreme, jedino je francuski arsenal u Willacoublayu branio građu aviona od drveta. Dva motora Rolls Royce Merlin, su prototipu davali brzinu od preko 600 km/h. Avion je imao dva sedišta, postavljena tako da su pilot i izviđač sedeli jedan do drugog, i oboje su imali dobru vidljivost.
Čim su projekt, kalkulacije i eksperimenti u fabrici bili gotovi, britanski ministar vazduhoplovstva je uvideo sve vrline novog aviona. Geofrey de Havilland i C.C. Walker su imali senzaciju.
- I ružan avion je ponekad dobar, ali lep avion uvek lepo leti ! - rekao je jednom prilikom u Hatfieldu John, Geoffreyov brat, koji je 1943. poginuo prilikom jednog probnog leta. (Geoffrey je takođe poginuo 47. prilikom testiranja jednog letećeg krila, bržeg od zvuka).
Zaista, Mosquito je bio tako lep avion, da je pred njim čoveku zastajao dah. Jedino je Messerschmitt 262 imao slične oblike, ali je bio grublji, suroviji, podmuklijeg izgleda - jednom rečju, više germanski.
U Cranwwelu se mogao videti prvi Mosquito. To je bio prototip W 4055. Sprečen lošim vremenom, on je bio primoran da se akrobatski spusti na jedan školski teren. Leđa su mu bila sivobleda, stomak modrosrebrnast. Pokisli do kože, đaci piloti su skupljeni na livadi zadivljeno posmatrali. Još isto veče su trojica od njih tražila, da budu premešteni na jedan od tih dvomotoraca...
Mosquito je bio tako uspešan, da je RAF čak pre prvog leta, naručio nekoliko primeraka, za snimanje fotografija kao i nekoliko dnevnih i noćnih lovaca.
Bombarderski tip je svoj prvi let izvršio 25.novembra 1940., lovački tip 15.maja 1941., a izviđački avion 10.juna 1941.
Prototip je sa uspehom izvršio jednu tešku misiju u sred bela dana.
To je bila misija snimanja fotografija iznad Bresta, La Pallice, Bordeauxa i povratak iznad Pariza. Geoffrey de Haviland je lično pilotirao, pa iako su ga neko vreme jurila tri Messerschmitta 109, njemu je lako pošlo za rukom da im pobegne, leteći na visini od čak sedam hiljada metara.
S Mosquitom lovcem je moglo da upravlja i malo dete. S jednim zaustavljenim motorom, zaustavljenim propelerom, s četiri topa i četiri mitraljeza u svom kljunu i dve hiljade pet stotina litara benzina u rezervoarima, Mosquito F Mk 11 je lako mogao da se okrene na leđa odmah posle uzletanja.
Dve godine kasnije, više od hiljadu Mosquitosa različitih tipova bilo je u službi RAF-a. Četiri grupe su bombardovale Berlin danonoćno. Svaki avion je nosio po jednu bombu od dve tone. U tri stotine i dvadeset letova izgubili su svega dvanaest aparata.
I pored svih svojih napora, Nemcima nije nikada uspelo da zaustave Mosquitose, koji su Berlin držali u večnom stanju uzbune. Pored toga, štete neprijateljskog glavnog grada nisu bile samo psihološke. Dovoljno je samo se setiti, da je Mosquito, sa dva čoveka i dva motora, prenosio do srca Nemačke pet stotina kilograma bombi više od Leteće tvrđave, i tri stotine kilometara na sat brže...
Mosquitosi bombarderi učinili su najveća čuda u niskim letovima i izvršili neverovatne zadatke, kao na primer, uništenje glavnog stana Gestapoa u Oslu i Kopenhagenu, i poznati napad na zatvor u Amiensu, gde su avioni leteli iznad samih krovova i ubacivali bombe u dvorište zatvora.
Kada su lovačke verzije ovih aviona, 1942/43., počeli sa svojom taktikom “izviđača”, terorisali su Luftwaffe i u njenim najudaljenijim bazama. Ti mali meteori, leteći brzinom od šest stotina kilometara na sat, i to samo u paru, vodili su nemilosrdnu borbu iz zasede protiv neprijateljskih aviona. Taj je način ratovanja bio najuzbudljiviji oblik vazdušnih borbi, koji je podsećao na nekadašnje gusare.
Čak bi i veliki gusar Surcouf bio ponosan, kada bi podneo borbeni izveštaj kao ovaj, koji je 23.septembra 1943. potpisao Australijanac Scherf:
- Uzleteli smo u 14:15, u grupi od dva aviona - drugim je upravljao pilot Cleveland.
Uputili smo se u Severnu Nemačku, preko Baltičkog mora. Iznad mora sam primetio jedan avion, To je bio Dornier. Očigledno nas je primetio, jer je iz njega izbijao crni dim, što je značilo da leti najvećom mogućom brzinom. Međutim, stigao sam ga bez teškoća. Jedan plotun iz četiri topa i on je pao u more.
Prešli smo nemačku obalu kod Kubitzera, severno od Rostoka, i ubrzo posle toga sreli smo dva Junkersa 87. Ja sam pojurio za jednim, dok je Cleveland lovio drugog. Moja prva dva plotuna nisu pogodila cilj, jer je avion skrenuo naglo za čitavih 60ø. Ali moj treći plotun je pogodio “Štuku”, koja se prevrnula na leđa i srušila u plamenu.
Idući uz obalu, malo južnije, videli smo neki aerodrom, iznad koga je kružilo više aviona. Jedan Heinkel 177 se spremao za sletanje. Budući da zbog protivavionske zaštite nisam želeo da letim iznad aerodroma, napao sam ga spreda, malo odozdo. Neprijateljski avion se srušio u plamenu, u zaliv. Bilo je 15:52.
Dok sam vršio zaokret, video sam kako Cleveland napada jedan Junkers 88. Njegove granate su razbijale neprijateljski avion, koji se dimio. Nisam video konačni ishod, jer sam u tom trenutku ugledao dva Dorniera 18 u jednoj uvali. Pikirao sam na njih. Prvi je eksplodirao i potonuo, ali na moju žalost, drugi je izdržao tri plotuna. Protivavionska odbrana je tada na mene osula vatru, i ja sam umakao iznad same plaže našavši se tačno ispod dva Junkersa 88, koji su leteli uporedo.
Prvi kojega sam napao, raspao se u vazduhu, ali u času, kada sam napadao drugog, pogodio me je plotun baterije od 20 mm, otkinuo dodatni rezervoar i oštetio upravljač aviona. Pošto sam regulisao svoje upravljače, pojurio sam za drugim Junkersom i oborio ga.
Dok se sve to događalo, izgubio sam iz vida Clevelanda i krenuo sam ka Engleskoj.
Posle dvadeset minuta leta iznad mora, opazio sam Clevelanda i pridružio mu se. On je teško leteo, s jednim motorom, a bilo je očigledno da i taj nije radio pravilno. Pošto smo uspostavili vezu, rekao mi je da je oborio dva aviona u vazduhu, a trećeg uništio na zemlji. Molio me je da pišem njegovoj ženi, i da je obavestim da on ne može da se vrati u Englesku. Zbog straha da ne bude zarobljen, pokušaće da se spusti u Švedskoj. Oprostio sam se od Clevelanda i poželeo mu sreću.
Zatim sam sreo jedan nemački pomorski konvoj i ostatak municije ispraznio na jednom nosaču mina. Protivvazdušna odbrana je bila jaka, i moj izviđač je dobio jednu krhotinu u desnu slabinu.
Tačno severno od Helgolanda, zaslepljen suncem nisam mogao da izbegnem jedno jato galebova. Propeler je pokosio dvadeset sedam ptica, i taj sudar je avionu naneo veliku štetu - iščupana radio antena, levi motor zaustavljen, blokirano levo krilo, sva prednja stakla na kabini polomljena, a ja i moj izviđač smo bili sasvim krvavi i pokriveni perjem.
U svoju bazu smo se spustili u 18:45, sa jednim motorom.
Tražio sam da mi se prizna pet vazdušnih pobeda i jedan avion uništen na zemlji, kao i dve vazdušne pobede i jedan avion uništen na zemlji od strane vođe eskadrile Clevelanda.
Kakav ulov!
 
Početkom 1944. Obalna komanda RAF-a je u nekim jedinicama umesto Beaufightera počela da uvodi Mosquitose. Većina tih aviona je bila naoružana sa osam raketa, svaka od šezdeset funti, i sa četiri topa od 20 mm. Tih osam raketa je imalo ubojnu snagu kao i osam granata od 155 mm, što znači snagu jednog plotuna sa krstaša od 10000 tona. Tako naoružanim aparatima je komandovao Max Gueđ.
Na ostalim avionima su zadržana samo četiri mitraljeza, a umesto četiri topa od 20 mm montiran je jedan protiv tenkovski top od 57 mm, smešten u samom kljunu, dok su ispod krila prikačena dva dopunska rezervoara, koja su udvostručila akcioni radijus aviona.
Jedan od tih Mosquitosa se u blizini Španske obale upustio u pravi artiljerijski dvoboj s jednim nemačkim razaračem. Držeći se stalno na udaljenosti većoj od dve hiljade metara od neprijateljskog broda, dakle van dometa protivavionskih topova od 20 mm, Mosquitos je ispalio pedeset probojnih granata, od kojih su trideset osam pogodile cilj. Probušenog trupa i turbina, razarač je bio prisiljen da se zaustavi. Sutradan su ga potopila dva Liberatora poljske avijacije pri Engleskoj obalnoj komandi.
Mosquitos XVI je bio širok 16 m i 52 cm, dugačak 13 m i 57cm, s nosivom površinom od 42 mý. Pri punom opterećenju je težio 11 tona, pokretala su ga dva motora Rolls Royce “Merlin” od 1600 KS svaki. Brzina mu je bila 695 km/h, na visini od 8200 m. Mogao je da se popne do visine od 11000 m, a radijus mu je bio skoro 4000 km.
To su bili senzacionalni rezultati.
1943. četiri Mosquitosa su pretvorena u civilne avione kompanije British European Airways, s tri ležaja u odeljenju za bombe. Ti avioni su vršili redovne letove na liniji London - Stockholm, prevozeći službene putnike i diplomatsku poštu iznad okupirane Evrope. Ovi avioni su naravno bili naoružani. Jedan jedini od tih Mosquitosa je bio napadnut februara 1944. iznad Danske. Taj poštanski avion je opkolilo nekoliko Messerschmitta 163. Pilot je znao da njegovi neprijatelji imaju goriva samo za nekoliko minuta, i da će se spasiti ako ga ne obore za dva minuta. Počeo je da pleše neki ludi ples, i njegovi putnici, naglo probuđeni, ukočeni od zime, valjali su se s kraja na kraj aviona. Najzad se pilot spasao smrtonosnim pikiranjem, brzinom pri kojoj se motori vrlo često raspadaju. Dvojici od trojice putnika pukle su bubne opne, a treći se zakleo svim bogovima, da se nikada više neće popeti u avion.
Održao je reč, ali nije zaboravio, kao ni toliki drugi, šta duguje sjajnom Mosquitosu.
 
e moj trajce mogu i ja da citiram razne knjige ali da zavrshim jednom raspavu brzina paljbe je manja kod 20mm i 30mm kalibara a i sama tezina tih topova je velika 4-5 pta veca od 12,7 i dodaje jos par stotina kilograma avionu oduzima mu ubrzanje,brzinu dakle nepakticno a za moderne snazne mlaznjake to nije problem mada i oni [vecina] ima samo jedan top,lightning je bolji od mosquita i imam cinjenice da to potkrepim ali je mustang najbolji! mosquito su zvali i leteci termitnjak konstrukcija je imala problema par letova i popushta,drvo je davno prevazidjeno kao materijal.........sto neko ne napravi anketu cisto da vidimo koliko je koji avion iz ww2 popularan>?
 
Dakle - koliko god argumenata iznosili, tebi ni to nije dovoljno!!!

Prvo - o temi WW2 možemo samo da čitamo, pošto niko od nas nije učestvovao u njemu, a kamoli vozio neki od tih aviona. Prema tome - o kvalitetima tadašnjih aviona verujem isključivo pilotima koji su dali svoj sud o istima.

Drugo - o težini topova i mitraljeza i kako to utiče na performanse aviona neću ni da raspravljam - sigurno je o tome brinuo neko kompetentniji i od tebe i od mene.

Treće - možda je imao epitet raja za termite, ali daleko od toga da je posle par letova Mosquito postajao neupotrebljiv. To je samo TVOJE LIČNO mišljenje, a ne mišljenje ljudi koji su radili na njima. U našoj avijaciji je bilo i drvenih Mosquito-a i služili su sasvim fino dugi niz godina - koliko i svi ostali modeli.

Četvrto - voleo bih da vidim te tvoje dokaze o superiornosti Lightninga nad Mosquitom. (mada ovo već ulazi u ličnu raspravu o boljim modelima)

Peto - ovaj topic i jeste anketa o NAJBOLJEM LOVCU WW2. Ukoliko će ti biti lakše: slobodno napravite listu aviona za koji bi posetioci mogli da glasaju, samo... da ne ispadnemo svi neznalice za tebe nakon glasanja!? Mogao bi neprijatno da se iznenadiš rezultatima ankete! :)
 
hehe to me podseca na one intervjue na discovery kanalu kad pitaju pilote koji je avion najbolji ama svi kazu da su njihove mashine najbolje i hvale ih samo tako,i englezi i rusi i ameri i francuzi....drugo pa bas zato hoces da ti stavim cinjenice o tezini oruzja i kako 20 kila smanjuje max brzinu 8 km/h ali bice dug post ,trece tvoj je favorit spitfajer ili mosquito nisi mi jasan sad ma nemam vremena za raspravu dok se ti sam ne izjasnis i ne kazes ili,ne znam, nesto drugo?!4. dobro ali reci ko je po tvom misljenju najbolji lovac ww2 ?~! pa neka rudy_kv stavi anketu njegova je tema,ako je tu ili admin.i nema sta tu da bude neprijatno to samo govori o popularnosti ovih lovaca kod nas ko sto sam i rekao ali ne i o stvarnosti! anketa bi bila cisto da vidimo misljenje forumasa.mogao bi se i ti neprijatno iznenaditi.
 
Kizo covece, smaras bre vise!!! Nisam posecivao neko vreme forum pa sad prelisatvam da vidim ima li sta...Citam ove tvoje besede i ne mogu da verujem koja si ti paljevina.
Vidim da me opet spominjes i ne kapiram sta ti hoces od mene. Ostavi me na miru covece. Koliko ja vidim niko i ni na jednom temu s nije slozio sa tobom niti te je pohvalio, ili reko nesto lepo o tebi. Naprotiv, vec par puta citam komentar da si zesca paljevina, neki klinja i slicno...Trabunjas o svemu i svacemu bre...
Moskito je sjajan avion. Doduse meni se licno ne svidja njegov dizajn ali ima fenomenalne karakteristike. Sto se tica drveta kao materijala i to da posle par letova imaju problema govori samo koliko nemas pojima i koliko lupetas...
*bote mustang covece sa svim americkim pilotima zajedno.(kad moram da budem prost)
Jesi cuo ti za neki drugi avion?
Kad smo vec kod mustanga, ja sam rekao da je ruzan! O ukusima ne vredi raspravljati, ali meni je ruzan. Mozda bi bio lepsi da nije onog ruznog velikog hladnjaka...Za crtanje i to da moze se nacrta krivuljarem mislim da je bezveze. Mislim nista ne znaci...Koliko aviona danas moze da se nacrta krivuljarem? A mislim da danas mnogo bolje poznajem aerodinamiku nego sto su tada znali... Po meni spitfajer ima 5 puta lepsu liniju nego mustang i uvek bi pre izabrao njega nego taj tvoj glupi mustang. Mada ostajem veran mesersmitu pa mi je on i najlepsi:)
Vidim da spominjes AIM7 i dome od 200 kilometra? Da se nisi i tu zeznuo u kucanju pa dodao nulu kao kod Cak Jegera, ali si hteo da vidis nase reakcije? Ne znam kakvu tastaturu koristis, ali kod mene je 0 suvise daleko od 5 da bih mogao greskom da napisem 150 umesto 15 al ajde...svi ti verujemo!
Trajce, da ti nisi onaj isti Trajce iz 102-ge mozda?
Pozdrav!!!
 
Obersturmfuehrer:
ja bih odabrao p-51d
avion ima perfomanse skoro ko nas galeb :)
ivan24 i jos par ljudi je ovde to isto reklo dakle nisam samo ja "napaljen" mada mislim da niko ovde nije napaljen ali da si ti zaljubljen u treci rajh i hitlera to nema sumnje! ih kako bi te "hića" rasturio u bunkeru a tek rusi kad navale koji bi to bio grupnjak!!jedna poruka dnevno ovde u proseku tebi je beseda,blabla....necu to ni da komentarishem.neka hvala,mene niko ne treba da hvali ne treba mi to mene hvale neki drugi ljudi cije mi misljenje zaista bitno a i nisam sujetan ko ti.drvo je jeftin,pristupacan ali prevazidjen materijal i ne verujem da sam se zajebo posto mosquita ovde niko nije pomenuo za najboljeg lovca dok lightning jesu-malo procitaj postove od pocetka ajde samo polakooo.to je i moje misljenje.ja znam da je tebi bf perverzan do jaja ali meni je ruzan ko grob...bf-ah taj nemacki prekrasni dizajn?!?!nemci majstori dizajna i lepote-wow! a jeli krilo spitfajera efikasnije u vecem podrucju brzina,daje bolji potisak,ima manji otpor vazduha ,otpornije na ostecenja,lakse itd...od krila kod mustanga ili je samo lepa linija bitna?! P-51D "merlin" Mustang je bolji od Spitfire xiv,pregledaj malo enciklopediju trajko!
 
Raul:
Naravno, FW109,spit i zero su takodje izuzetni i jedini koje bi izdvojio ali mi je
mesersmit najinteresantniji,i iznad ostalih...bar po mom ukusu!
svi mi gresimo pa i fw 109---fw-190, a za sparrow dobro sam napravio gresku nesto sam pobrkao mislim ko ce popamtiti sve te silne rakete i domete ali mi je drago sto ste me brze-bolje ispravili kao i za neke druge stvari sto razjasnismomeni je ukljucen num_lock kad kucam brojeve pa ponekad dodam brojeve u brzini ne samo nulu ma sta se ja tebi pravdam....ali pominjali ste iraq pa sam rekao da je oboren od SAM-a a za kill od protivnickog aviona to je bilo u Siriji sirija je dobila30 MiG-25PDfoxbat presretaca5 MiG-25PU za trenazu,i 8MiG-25RB izvidjackih aviona, 2 Foxbata su presrela 2 Izraelska Eagla obe strane su izgubile po jedan avion.1981godine.i to oba izvozna foxbata su bila sa jos u ono vreme starim smerch radarom koji je belenko dao amerima kad je prebegao u japan.
 
Alo Kizo, recenica pocinje VELIKIM SLOVOM.
Kad menjas temu, upotrebi poneko ENTER. Mnogo si bre naporan za citanje.
I daj poneki izvor za stvari koje tvrdis. Mogu ja da tvrim da je 1995 galeb VRS oborio 3 americka F-16 iznad Tuzle a da mu je cetvrti pobegao prema Sarajevu u zonu dejstva PVO itd itd, sto naravno nema veze sa istinom. Ovako, ako tvrdis da je Mig-25 oborio F-15 1981. daj link gde to pise.
 

Back
Top