Nadal sportski ambasador Saudijske Arabije

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.832

Krenula hajka na Nadala na Australijan openu, zbog ovoga bi mogao žestoko da se pokaje​


Rafael Nadal
Foto: EPA-EFE/DARREN ENGLAND
Kontroverzna odluka.

Rafale Nadal postao je sportski ambasador Saudijske Arabije i promoter tamošnjeg tenisa što je naišlo na veliku osudu javnosti.

Saudijska Arabija je poznata kao zemlja koja žestoko krši ljudska prava i naročito prava žena zbog kojih je često na udaru žestokih kritika.


Zato su bogati šeici krenuli u takozvani „Sportwashing“, odnosno pranje negativne rputacije kroz velika ulaganja u sport. Kupovina fudbalskih klubova, dovođenje najvećih fudblaskih zvezda, ulaganja u mnoge druge sportove pa i u tenis.
I to se iz godine u godinu sve više povećava.
Ulaganjem u sport pokušavaju da promene sopstveni imidž koji uprkos svim pokušajima i dalje nije dramatično promenjen.
1705475815-profimedia-0837911491.jpg
Foto: Profimedia

Zbog toga se Nadal kao jedan od najboljih tenisera svih vremena našao na mezi žestokih kritika.


„Gde god pogledate u Saudijskoj Arabiji, možete videti rast i napredak i uzbuđen sam što ću biti deo toga“, rekao je 37-godišnji Nadal, koji se povukao sa Australijan opena zbog povrede mišića.
„Nastavljam da igram tenis jer volim tu igru. Ali osim igranja, želim da pomognem sportu da raste širom sveta i u Saudijskoj Arabiji postoji pravi potencijal.
Krenula je lavina kritika na društvenim mrežama, a mnogi su ispravno podsetili i da je to uradio Novak Đoković d abi se na njega sručila lavina.
Ipak, neće se ni Nadal tako lako izvući, a početku hajke svedočimo ovde u Melburnu.
Tako su zapadni novinari već dva dana krenuli s apitanjima na konferencijama za medije teniserki, naročito onih zvučnijih imena sa pitanjima kako komentarišu odluku Rafaela Nadala da će postati ambasador zemlje koja monstruozno krši prava žena..
Svetska broj jedan Iga Švjontek pokušala je da odgovori na diplomatski način.


1705481665-profimedia-0837870526.jpg
Foto: Profimedia
„Iskreno, nisam znala da je to tako. Pa, sigurno se osećam kao da nije sve crno-belo, sve što se dešava u sportu. Teško mi je da sumiram u jednoj rečenici.
Bilo je mnogo glasina da će finale WTA otići u Saudijsku Arabiju. Još čekamo odluku. Uvek mi je bilo teško da kažem da li je to dobro ili ne jer ženama na ovim prostorima nije lako. Očigledno i ove zemlje žele da se promene i poboljšaju politički i sociološki. Nije lako odlučiti se.
Takođe, u pogledu mnogih događaja koji su održani, bilo je glasina o sportskom pranju. U mom slučaju, pošto ja nemam nikakve veze sa Rafom i njegovim odlukama, to bi trebalo da budu savezi i upravni organi koji odlučuju da li ćemo tamo igrati ili ne. Ako bi došlo do neke negativne reakcije, oni bi trebali preuzeti odgovornost.
Za mene je teško jednostavno ići u jednom pravcu i reći bilo šta. Nisam ni znala za Rafinu odluku. Očigledno je da je muški sport već prisutan u Saudijskoj Arabiji.
Ne znam da li je to dobra odluka ili ne. Nekako se trudim da ne žurim sa zaključcima“, istakla je Poljakinja.


U sličnoj situaciji se našla i Karolina Voznijacki.
„Iskreno, nisam mnogo čitala o Rafi i onome što on radi, ali očigledno je da Saudijska Arabija ulazi u sport na veoma snažan način. Mislim i u golfu i fudbalu, a sada i u tenisu.
Mislim da je neizbežno da će se to desiti, i mislim da kada se to desi, mislim da imamo šansu da napravimo promenu i tu uradimo nešto dobro.
Očigledno shvatam, znate, ljudska prava i sve ostalo, ali mislim da kada je neizbežno da imaju toliko novca da ulože u sport, mislim da kada se dovedete u tu situaciju, možda možete promeniti, napraviti promenu i uradite nešto pozitivno“.
Treba reći i da je izostala kritika dežurnih zaštitnika žena poput špoznatog američkog novinara Bena Rotenberga koji se nije oglašavao na društvenim mrežama, iako je za mnogo sitnije stvari znao da vodi hajku protiv Đokovića.
Ostaje da se vidi kako će u narednim danima razvijati situacija sa Nadalom.
https://nova.rs/sport/tenis/krenula...enu-zbog-ovoga-bi-mogao-zestoko-da-se-pokaje/
 

Back
Top