mutnjikava slika prilikom gledanaja stream-ova ili reprodukcije videa

Agora1983

Zainteresovan član
Poruka
163
Ovako.
Imam RYZEN 5 5600G sa integrisanom grafikom. ASUS PRIME A520M-K ploču i 8+8GB jeftinog RAM-a, GEIL potenza 3200Mhz(default 2133 na 3200) + GEIL pristine 3200Mhz.
CPU je kupljen u BOX varijanti, sa orginalnim COOLER-om.
To je jedini COOLER kojim hladim CPU.
Računar sam kompletirao pre 4 ili 5 meseci odprilike.

PRVO ću OPISATI RETROSPEKTIVU, šta sam sve radio sa računarom prethodnih dana:

1. Pre par dana sam bratu montirao neki računar i prilikom instalacije ssitema iskoristio moj monitor HP 24O, prebacio sam HDMI kabal sa moje na ploču od bratovljevog polovnog računara.

2. Isto veče nakon što sam završio montažu, primetio sam da mi se COOLER na CPU blagoo jače čuje nego što je to bio slučaj do sada.
Rešio sam da mu zamenim pastu na CPU, pošto sam prethodno pregledao temperaturu CPUa u BIOS i u CORE TEMP.
Bila je neeeešto viša nego uobičajena.
Nije padala ispod 45 stepeni, a prilikom opterećenja u vidu igre NBA 2K 2022(košarka) se penjala i do 70 stepeni.
Na sajtu AMD piše da je za RYZEN 5 5600G normalno da temperatura ide i do 95 stepeni
ali sam ipak zbog ovog blagog porasta temeprature u odnosu na sva prethodna čekiranja
i zbog pojave blagog brujanja i zujanja hteo da zamenim pastu.


BITNO!!!!
3. Prilikom odvajanja BOX COOLERa od CPUa,
i ako sam to pažljivo radio,
DESILO MI SE TO DA MI SE KOMPLETAN CPU IZČUPAO iz PLOČE ZAJEDNO SA COOLERom.
Odmah sam uzeo baterijsku lampu, detaljno pregledao pinove i osim nešto paste za hlađenje,
nisam primetio neke nepravilnosti u rasporedu pinova.

BITNO!!!
4. Probao sam vatom i alkoholom da uklonim tu pastu ali nije uspelo.
OPRAO SAM KOMPLETAN CPU MLAKOM VODOM i STAVIO GA ISPRED GREJALICE(podešene da duva mlak vazduh) DA SE OSUŠI.
PRVO je STOJAO NEKIH 40 MINUTA na OTVORENOM PROZORU, STRUJANJE VAZDUHA.
A ONDA SAM GA DOSUŠIO GREJALICOM, MLAK VAZDUH.

5. Vratio sam CPU pažljivo u ležište, stavio par kapi paste na sredinu i COOLER zavio pažljivo preko.
Nije bilo nekih problema da se zavije, tu i tamo, relativno lagano je išlo zavijanje.

BITNO!!!
6. Kada sam upalio računar i pustio neki klip sa YOUTUBE, slika je bila nekako MUTNJIKAVA i s vremena na vreme se zaglavljivala, na po delić sekunde.
Dobro, nije sada to bilo nešto katastrofalno loše.
Ali sam mogao jasno da uočim razliku u odnosu na stanje pre montaže bratovlejvog računara i stavljanja paste na moj CPU.
Slika kao da je PRIMETNO NEJASNIJA, MUTNIJA za odgovarajuću rezoluciju.
U smislu, npr. JEDAN te isti strim podešen na 720p, sada mi je delovao nekako mutnije i tamnije nego pre ovih intervencija koje sam opisao.

Temepratura CPU i MATIČNE ploče je sada PRIMETNO niža nego pre ovih intervencija koje sam opisao, COOLER se i dalje čuje ali nešto slabije. Podnošljivo.
Npr.
Nakon igranja košarke NBA 2K 2022 10 minuta NA 1900 x 1200, CORE TEMP je zabeležio maksimalnu temperaturu CPU od 57 stepeni,
a temperatura CPU se u stanju PRAZNOG WINDOWS 10 hoda(kada samo stoji WINDOWS 10 DESKTOP na ekranu).
Sa nekih 41, 42, 43, 44 stepena, sada spustila na 32, 33 do 37 stepeni.

OVO je VIDEO koji SAM SNIMIO MALO PRE.
YOUTUBE STRIM ZADRUGE. Nisam našao ništa drugo pametnije.
MOLIM VAS da SKINETE(DOWNLOAD) ovaj VIDEO.
POGLEDATE ga KOD SEBE na RAČUNARU i kažete mi da li vam slika deluje OK za te YOUTUBE rezolucije koje sam menjao tokom emitovanja strima.
VIDEO je NEKOMPRESOVAN i ZAUZIMA 36 megabajta. Samo ga skinete i pustite odmah. MP4.
LINK: https://www.*************/file/l010rttn72sr7bq/TEST_VIDEO%2C_molim_ODGLEDAJTE_GA_u_CELOSTI.mp4/file
 
Da nisi digao freq monitora na 144hz kojim slucajem, a sada spustio? Rekao bih da imas srece da ti CPU nije crkao.
Ovaj Ryzen ne crkava lako :P
Ne, nisam dirao osvezavanje. Moj monitor moze max do 60Hz ali sam bio prezadovoljan njime i kvalitetom slike.
Posebno jer je JAKOOOO jeftina ima odziv od 1ms.

Sta znam, sada vec radi bolje, nije to jos na nivou kako je radio ali sam sada vec manje vise zadovoljan. Ne nervira me vise. Ako mozes, skini i pogledaj video molim te, cisto da cujem tvoje misljenje.
 
Jednom sam utucao brdo para na novu amd konfu. To je radilo godinu dana i posle je zezalo do poslednjeg dana. Isto asus ploča, amd čipset. U životu nisam tako bacio pare.
Sa ASUS plocama sam do sada bio PREzadovoljan, UBEDLJIVO najbolje su se pokazale od svih.
GYGABITE mi je bio UZAS i to BAS SVAKOG PUTA kada sam kupio GYGABITE plocu ili grafiku.
MSI je negde između ali sam i sa njim azdovoljan.
Ali ASUS i SAFIR, sve preporuke, sto se mog iskustva tice do sada.

AMDa se drzim ODAVNO i zadovoljan sam kako su me sluzili AMD uredjaji do sada.
Jeftiniji od INTEL, nekada i VIDNO jeftiniji a NISTA GORI.
 
Ne, nisam dirao osvezavanje. Moj monitor moze max do 60Hz ali sam bio prezadovoljan njime i kvalitetom slike.
Posebno jer je JAKOOOO jeftina ima odziv od 1ms.

Sta znam, sada vec radi bolje, nije to jos na nivou kako je radio ali sam sada vec manje vise zadovoljan. Ne nervira me vise. Ako mozes, skini i pogledaj video molim te, cisto da cujem tvoje misljenje.
Ono sto snimas nema veze sa slikom na monitoru, tj nema veze sa monitorem... mislio sam da si digao na 144Hz pa ti se normalno grejao vise
pa spustio na 60hz, pa se ne greje, al slika mutna...
 
Ono sto snimas nema veze sa slikom na monitoru, tj nema veze sa monitorem... mislio sam da si digao na 144Hz pa ti se normalno grejao vise
pa spustio na 60hz, pa se ne greje, al slika mutna...
Ma nisam.
Sada sam opet gledao neke videe.
Opet mi je to nekako mutnjikavo, posebno kada je pokret na slici u pitanju, opet kazem, nije neki ekstrem ali me nervira, smeta.
Što se tiče grejanja.
Dok su temperature CPUa bila blagooo povišene, slika je bila OK, samo je COOLER bio bučan.
Tek kada sam zamenio pastu, primetio sam to zamućenje. Posebno kada se nešto mrda an slici. Kao onaj bluuur u video igrama tokom animacija, ali blaga varijanta.
inače, temperature su sada SASVIM OK, i nisam primetio nikakve skokove ni za CPU ni za GPU a ASUS ploce su standardno hladne kao zmija, uvek kada ih posedujem. Tako i ova. 28, 29, 30 stepeni, do 37 pod max opterecenjem.
CPU ide od 32, 33, na ler, preko 42 kada gledam YT klipove, do nekih 60 max, kada igram video igre. Sto je sve sasvim OK.
Ne znam sta da radim.
Da li da cekam i vidim da li ce se mozda samo od sebe srediti kao sto je bio slucaj sa na desetine problema pre ovog.
Ili da ga nosim na servis, imam garanciju jos 2,5 godine.
Najgore je sto moram da ga nosim u BG, BAITO. Zivim 90km od BG.
 
Ma nisam.
Sada sam opet gledao neke videe.
Opet mi je to nekako mutnjikavo, posebno kada je pokret na slici u pitanju, opet kazem, nije neki ekstrem ali me nervira, smeta.
Što se tiče grejanja.
Dok su temperature CPUa bila blagooo povišene, slika je bila OK, samo je COOLER bio bučan.
Tek kada sam zamenio pastu, primetio sam to zamućenje. Posebno kada se nešto mrda an slici. Kao onaj bluuur u video igrama tokom animacija, ali blaga varijanta.
Ne znam sta da radim.
Da li da cekam i vidim da li ce se mozda samo od sebe srediti kao sto je bio slucaj sa na desetine problema pre ovog.
Ili da ga nosim na servis, imam garanciju jos 2,5 godine.
Najgore je sto moram da ga nosim u BG, BAITO. Zivim 90km od BG.
Ja ono sto sam video je da menjas reozluciju videa, i zbog toga ti prelazi, inace, gledaj video u vecoj reozluciji od 720p pa nece biti mutno...
 
Moja politika je od tada bolje polovan intel nego nov amd.
Mozda, stvarno odavno nisam posedovao INTEL procesor. Do sada sam bio zadovoljan kako su mi i koliko dugo radile AMD masine.
Sad ova, sta znam.
CPU je glavni kada je u pitanju reprodukcija video sadrzaja, tako da na njega najvise sumnjam.
Ali zasto se onda ne pregreva, vec su temperature OK.
Samo taj blur i mutnjikavost. Mozda je monitor zeznut, ne znam. Ne verujem, vise lici da je nesto sa CPU u pitanju.
 
Evo, opet, nekako kao da mi usporava klipove koje pustims a YouTube. Sada sam pusio neki klip NBA on ESPN, Jokic sutira i putanja lopte izgleda kao kada nacrtas na papiricima, napravis svesku ap pustis da izgleda kao da se lopta krece, tako ensto, kao iseckani frejmovi koji nisu fluidni jedan za drugim. Pa opet radi malo normalno pa opet tako, a svo vreme mi je slika nekako nedovoljno definisana, jasna, mutnjikava.
 
Nije, tako je to. Imas kockice kad jos snizis rezoluciju. No ako sumnjas na monitor, to se sigurno ne vidi na snimku...
Ok. Ako mozes, izcitaj stavke BITNO(stavke 3,4 i 6) gore, u samoj postavci teme. Pa ako imas neku ideju na osnovu toga sto sam napsiao, reci molim te. A ako ne, nema veze, ne bih da te maltretiram da citas ako te mrzi itd...
 
Ok. Ako mozes, izcitaj stavke BITNO(stavke 3,4 i 6) gore, u samoj postavci teme. Pa ako imas neku ideju na osnovu toga sto sam napsiao, reci molim te. A ako ne, nema veze, ne bih da te maltretiram da citas ako te mrzi itd...
Cisto sumnjam da je to sto si radio uticalo na kvalitet slike... ne verujem da tako usporavas proc, pre ce biti da moze da crkne potpuno...
 
Cisto sumnjam da je to sto si radio uticalo na kvalitet slike... ne verujem da tako usporavas proc, pre ce biti da moze da crkne potpuno...
Ok, mozda si u pravu, mozda mi se samo cini ili je neka sitnica. Ma neka crkne ako ce da crkne. Treba mi komp za ucenje pre svega, citanje PDF fajlova. za to je i vise nego dovoljan i u ovakvom stanju. Ako crkne, odnecu ga na servis. zvacu u Sredu ove iz BAITa da pitam sta da radim. Hvala ti na ulozenom trudu i vremenu da mi pomognes, svakako.
 
Ok, mozda si u pravu, mozda mi se samo cini ili je neka sitnica. Ma neka crkne ako ce da crkne. Treba mi komp za ucenje pre svega, citanje PDF fajlova. za to je i vise nego dovoljan i u ovakvom stanju. Ako crkne, odnecu ga na servis. zvacu u Sredu ove iz BAITa da pitam sta da radim. Hvala ti na ulozenom trudu i vremenu da mi pomognes, svakako.
Znas kako, nece da crkne, ako stream secka to znaci da ti pada FPS, sto znaci da ili je procesor preopterecen sto bi video ili ne znam sta...
 
Ovako.
Imam RYZEN 5 5600G sa integrisanom grafikom. ASUS PRIME A520M-K ploču i 8+8GB jeftinog RAM-a, GEIL potenza 3200Mhz(default 2133 na 3200) + GEIL pristine 3200Mhz.
CPU je kupljen u BOX varijanti, sa orginalnim COOLER-om.
To je jedini COOLER kojim hladim CPU.
Računar sam kompletirao pre 4 ili 5 meseci odprilike.

PRVO ću OPISATI RETROSPEKTIVU, šta sam sve radio sa računarom prethodnih dana:

1. Pre par dana sam bratu montirao neki računar i prilikom instalacije ssitema iskoristio moj monitor HP 24O, prebacio sam HDMI kabal sa moje na ploču od bratovljevog polovnog računara.

2. Isto veče nakon što sam završio montažu, primetio sam da mi se COOLER na CPU blagoo jače čuje nego što je to bio slučaj do sada.
Rešio sam da mu zamenim pastu na CPU, pošto sam prethodno pregledao temperaturu CPUa u BIOS i u CORE TEMP.
Bila je neeeešto viša nego uobičajena.
Nije padala ispod 45 stepeni, a prilikom opterećenja u vidu igre NBA 2K 2022(košarka) se penjala i do 70 stepeni.
Na sajtu AMD piše da je za RYZEN 5 5600G normalno da temperatura ide i do 95 stepeni
ali sam ipak zbog ovog blagog porasta temeprature u odnosu na sva prethodna čekiranja
i zbog pojave blagog brujanja i zujanja hteo da zamenim pastu.


BITNO!!!!
3. Prilikom odvajanja BOX COOLERa od CPUa,
i ako sam to pažljivo radio,
DESILO MI SE TO DA MI SE KOMPLETAN CPU IZČUPAO iz PLOČE ZAJEDNO SA COOLERom.
Odmah sam uzeo baterijsku lampu, detaljno pregledao pinove i osim nešto paste za hlađenje,
nisam primetio neke nepravilnosti u rasporedu pinova.

BITNO!!!
4. Probao sam vatom i alkoholom da uklonim tu pastu ali nije uspelo.
OPRAO SAM KOMPLETAN CPU MLAKOM VODOM i STAVIO GA ISPRED GREJALICE(podešene da duva mlak vazduh) DA SE OSUŠI.
PRVO je STOJAO NEKIH 40 MINUTA na OTVORENOM PROZORU, STRUJANJE VAZDUHA.
A ONDA SAM GA DOSUŠIO GREJALICOM, MLAK VAZDUH.

5. Vratio sam CPU pažljivo u ležište, stavio par kapi paste na sredinu i COOLER zavio pažljivo preko.
Nije bilo nekih problema da se zavije, tu i tamo, relativno lagano je išlo zavijanje.

BITNO!!!
6. Kada sam upalio računar i pustio neki klip sa YOUTUBE, slika je bila nekako MUTNJIKAVA i s vremena na vreme se zaglavljivala, na po delić sekunde.
Dobro, nije sada to bilo nešto katastrofalno loše.
Ali sam mogao jasno da uočim razliku u odnosu na stanje pre montaže bratovlejvog računara i stavljanja paste na moj CPU.
Slika kao da je PRIMETNO NEJASNIJA, MUTNIJA za odgovarajuću rezoluciju.
U smislu, npr. JEDAN te isti strim podešen na 720p, sada mi je delovao nekako mutnije i tamnije nego pre ovih intervencija koje sam opisao.

Temepratura CPU i MATIČNE ploče je sada PRIMETNO niža nego pre ovih intervencija koje sam opisao, COOLER se i dalje čuje ali nešto slabije. Podnošljivo.
Npr.
Nakon igranja košarke NBA 2K 2022 10 minuta NA 1900 x 1200, CORE TEMP je zabeležio maksimalnu temperaturu CPU od 57 stepeni,
a temperatura CPU se u stanju PRAZNOG WINDOWS 10 hoda(kada samo stoji WINDOWS 10 DESKTOP na ekranu).
Sa nekih 41, 42, 43, 44 stepena, sada spustila na 32, 33 do 37 stepeni.

OVO je VIDEO koji SAM SNIMIO MALO PRE.
YOUTUBE STRIM ZADRUGE. Nisam našao ništa drugo pametnije.
MOLIM VAS da SKINETE(DOWNLOAD) ovaj VIDEO.
POGLEDATE ga KOD SEBE na RAČUNARU i kažete mi da li vam slika deluje OK za te YOUTUBE rezolucije koje sam menjao tokom emitovanja strima.
VIDEO je NEKOMPRESOVAN i ZAUZIMA 36 megabajta. Samo ga skinete i pustite odmah. MP4.
LINK: https://www.*************/file/l010rttn72sr7bq/TEST_VIDEO%2C_molim_ODGLEDAJTE_GA_u_CELOSTI.mp4/file
pA MAJKO MILA RODJENA...pRVO SI ISCUPAO cpu A ZATIM GA OPRAO vodom?!?!? fOR REAL nIJE TI PAO NA PAMET ALKOHOL ILI MEDICINSKI BENZIN...?
 
Znas kako, nece da crkne, ako stream secka to znaci da ti pada FPS, sto znaci da ili je procesor preopterecen sto bi video ili ne znam sta...
Ma pratim neprestano PERFORMANCE u TASK MENAGERu.
Sada je opterecenje CPU u proseku manje nego pre promene paste.
U proseku 4-5% prilikom gledanja klipova na YT.
Nekih 10% kada gledam LIVE STREAM.
Kada igram igre, naravno da se penje gore, ali opet to nisu neke brojke, tipa 95, 96..99%.
Nemam pojma, ko zna šta je u pitanju.
Sada, kada ovo pišem, popravila se još malo sitavcija.
Možda će za dan ili dva sve biti kao pre par dana, OK skroz.
Uglavnom, mogu da čitam PDF fajlove i mogu da gledam YT klipove, ako mi nešto zatreba.
Nije sitvacija takva, da je tekst nečitljiv ili klipovi vizuelno nejasni, nerazumljivi, nečisti.
 

Back
Top