Mudrosti starih Indijanaca

Lada

Legenda
Poruka
52.215
I danas u svakidasnjem govoru upotrebljavamo mudrosti Indijanaca. Zato mislim da je tema interesantna i da mozemo napraviti paralelu sa sadasnjim zivljenjem.
Navescu primer kako su govorili Sijuksi.
indijanci-2[1].jpg

Sve stvari na svetu imaju svoju svrhu, svaka bolest ima biljku koja je leči, i svaki čovek ima svoj poziv. Šta je život? To je treptaj svica u noći, neke su od mudrosti starih Indijanaca
Za Indijance se često kaže da su deca prirode. Oni od nje zavise i žive u skladu s njenim zakonima. Oni na taj način žive svoj život, a usput beleže svoje misli.
 
Болело је уво Сијуксе и за "трептај свица у ноћи" и "дах бика на зимској хладноћи", те глупости је смишљао неко да залуђује народ.
Индијански поглед на свет је потпуно другачији, прагматичан, они углавном ЋУТЕ, а кад кажу то је кратко и одсечно, штеде дах, и глуматају ове романтичарске фразе које само белцу нешто значе, а осталим људима су потпуно бесмислене.
....
Ово ми је као лет на месец, истог нивоа лаж. Чисто опит да виде колико могу да слуде људе.
...
Ово више звучи као хаику, и писао је неко ко појма нема о Индијанцима. Они уопште и немају усмено предање тог типа.
...
Иначе тема је одлична, да је заснована на истини. Ал добро звучи, па кога и брига?
 
I danas u svakidasnjem govoru upotrebljavamo mudrosti Indijanaca. Zato mislim da je tema interesantna i da mozemo napraviti paralelu sa sadasnjim zivljenjem.
Navescu primer kako su govorili Sijuksi.
Pogledajte prilog 605793
Sve stvari na svetu imaju svoju svrhu, svaka bolest ima biljku koja je leči, i svaki čovek ima svoj poziv. Šta je život? To je treptaj svica u noći, neke su od mudrosti starih Indijanaca
Za Indijance se često kaže da su deca prirode. Oni od nje zavise i žive u skladu s njenim zakonima. Oni na taj način žive svoj život, a usput beleže svoje misli.

A Tarahumara Indijanci?
 
Za Indijance se često kaže da su deca prirode. Oni od nje zavise i žive u skladu s njenim zakonima.
А онда је дошао бели чвек да их научи памети. И тако прође 100-200 година.. Сети се бели човек да је ипак боље да се живи у складу са природом и не правити грдне фабрике!
 
Postoje dozvoljeno po 2 posta po temi ne mogu sve o cemu sam saznala odmah da postavim.
@Барышников, kaoSveznader mogao bi bar neku mudrost da postavis.sem toga postoji uvodna tema koju sam iskoristila sto nije za podsmeh sveznajuceg.

Crno stopalo

Sve na svetu je u paru. U našim mislima mi smo dvoje, dobri i zli. Svojim očima vidimo dvoje, ono što je lepo, i ono što je ružno. Imamo desnu ruku koja udara i čini zlo, i levu koja je bliže srcu, punu dobrote. Jedna noga može nas voditi lošim putem, a druga dobrim. Dakle, sve na svetu je u paru.


Orao
Sve što Indijanac radi je u krugu, a to je zato što snaga sveta uvek deluje u krugovima, i sve pokušava biti okruglo. Nebo je okruglo, čuo sam da je i Zemlja okrugla, a takve su i sve zvezde. Vetar, kad je najmoćniji, vitla. Ptice grade gnezda u krugovima, jer njihova vera je ista kao i naša. Čak i godišnja doba u svojoj promeni čine veliki krug i uvek se ponovo vraćaju tamo gde su bila. Čovekov život je krug od detinjstva do detinjstva. I tako je u svemu u čemu se kreće snaga.

Crni Los, Oglala Sijuksi
O Zemlji
Moramo zaštititi šume za našu decu, unuke i decu koja će se tek roditi. Moramo zaštititi šume za one koji ne mogu govoriti za sebe, za ptice, životinje, ribe i drveće.
 
Kvantsinas
Ako razgovaraš sa životinjama, i one će razgovarati s tobom, i poznavaćete jedni druge. Ako ne razgovaraš s njima, nećeš ih poznavati. Ono što ne poznaješ, to te plaši. Kad se neko boji, on uništava.

Poglavica Den Džordž
U srcima svih nas postoji skriveni put kojim se retko putuje, a koja vodi do nepoznatog, tajnog mesta. Stari su ljudi zaista voleli Zemlju i na njoj su sedili i počivali s osećajem da su blizu majčinske snage. Svoje šatore su gradili na Zemlji, a svoje žrtvenike od Zemlje. Zemlja je umirivala, jačala, pročišćavala i lečila. Zbog toga stari Indijanac još uvek sedi na Zemlji, ne ustaje i ne odvaja se od njenih snaga koje život daju. Za njega sediti ili ležati na Zemlji znači moći razmišljati dublje i osećati snažnije. On može jasnije proniknuti u tajne života i doći u bliži odnos sa životom oko sebe.

Poglavica Medved Koji Stoji, Oglala Sijuksi
Veliki Duh je u svim stvarima, on je u zraku koji dišemo. Veliki Duh je naš otac, a zemlja je naša majka. Ona nas hrani, i sve što stavimo u nju ona nam vraća.

Veliki Grom
Indijanci vide dva puta s kojima se suočava beli čovjek kao put tehnologije i put duhovnosti. Mi osećamo da put tehnologije vodi moderno društvo ranjenoj i sprženoj Zemlji. Može li biti da put tehnologije predstavlja žurbu u uništenje, dok put duhovnosti predstavlja sporiji put kojim su Indijanci putovali i koji sada ponovo traže? Zemlja nije spržena na tim tragovima. Trava tamo još uvek raste.
 
Kada je jednom C.G. Jung razgovarao s indijanskim poglavicom (Native American
Chief Ochwiay Biano – Mountain Lake, of the Taos pueblos in New Mexico in 1932),
poglavica mu je rekao sledeće:

“Vidi kako belci ne liče na čoveka.

Njihove usne su tanke, nosevi šiljasti, lica su im izbrazdana i izobličena, njihove su oči ukočene,
one uvek nešto traže.

Šta traže?

Belci uvek nešto žele, oni su uznemireni i nespokojni.

Mi ne znamo što žele.

Mi ih ne razumemo.

Mi mislimo da su oni ludi.”

“Zašto mislite da su belci ludi?” – upitao je Jung.

“Oni kažu da misle svojom glavom.” – odgovori poglavica.

“Pa naravno, čime vi mislite?” – upitao ga je Jung.

“Mi mislimo ovim.” – rekao je poglavica i pokazao na svoje srce.
 
Hvala Poly:heart:
sjevernoamericki-indijanci[1].jpg

Wakan Tanka, Veliki Duh, u svim je stvarima: on je u zraku koji udišemo. Veliki Duh naš je otac, a Zemlja je naša majka. Ona nas hrani; ono što stavimo u nju, ona nam vraća.
Big Thunder (Bedagi), Wabanaki Algonquin

Iz Wakan Tanke, Velikog Misterija, dolazi sva snaga. Wakan Tanka daje svetom čovjeku mudrost, moć liječenja i izrade svetih čini. Čovjek zna da je sve ljekovite biljke dao Wakan Tanka; zato su svete. Tako je i bizon svet, jer je dar Wakan Tanke.
Flat Iron, poglavica Oglala Siouxa
 
Sve što Indijanac radi je u krugu, a to je zato što snaga svijeta uvijek djeluje u krugovima i sve pokušava biti okruglo… Nebo je okruglo, a čuo sam da je i Zemlja okrugla poput lopte, a takve su i sve zvijezde. Vjetar, kad je najmoćniji, vitla. Ptice grade gnijezda u krugovima jer njihova je vjera ista kao i naša… Čak i godišnja doba u svojoj izmjeni čine veliki krug i uvijek se ponovno vraćaju tamo gdje su bila. Čovjekov život je krug od djetinjstva do djetinjstva i tako je u svemu u čemu se kreće snaga.
Black Elk, Oglala


Liječio sam snagom koja je dolazila kroz mene. Naravno, nisam ja bio taj koji liječi, bila je to snaga iz vanjskog svijeta – vizije i ceremonije učinile su od mene samo prolaz kroz koji dolazi snaga dvonošcima. Da sam mislio da ja to sam činim, prolaz bi se zatvorio i nikakva snaga ne bi mogla proći. Tada bi sve što bih mogao učiniti bilo budalasto.
Black Elk, Oglala
 
Nekada davno je stari Čiroki svom unuku ispričao jednu životnu istinu:
'U suštini svakog čoveka se vodi bitka, kao borba između dva vuka, u suštini svakog od nas.
Jedan vuk predstavlja zlo: predstavlja bes, zavist, ljubomoru, žaljenje, pohlepu, aroganciju, samosažaljenje, krivicu, greh, srdžbu, inferiornost, laž, lažni ponos, egoizam... Drugi vuk
predstavlja dobro: predstavlja ono što pruža užitak, mir, ljubav, nadu, vedrinu, poniznost,
ljubaznost, srdačnost, darežljivost, istinu, saosećanje i veru.

Mali Indijanac se zamisli na nekoliko trenutaka. Sve svoje misli vredno usmeri u dubinu reči
i onda upita svog dedu: 'Koji vuk na kraju pobedi?'

Stari Čiroki odgovori sa smeškom: 'Pobeđuje uvek onaj kojeg hraniš...'
 
indijani[1].jpg

Sve na svetu je u paru. U našim mislima mi smo dvoje, dobri i zli. Svojim očima vidimo dvoje, ono što je lepo, i ono što je ružno. Imamo desnu ruku koja udara i čini zlo, i levu koja je bliže srcu, punu dobrote. Jedna noga može nas voditi lošim putem, a druga dobrim. Dakle, sve na svetu je u paru.
Eagle
 
U srcima svih nas postoji skrivena cesta kojom se retko putuje, a koja vodi do nepoznatog, tajnog mesta. Stari su ljudi zaista voleli Zemlju i na njoj su sedili i počivali s osećajem da su blizu majčinske snage. Svoje su šatore gradili na Zemlji, a svoje žrtvenike od Zemlje. Zemlja je umirivala, jačala, pročišćavala i lečila. Zbog toga stari Indijanac još uvek sedi na Zemlji, ne ustaje i ne odvaja se od njenih snaga koje život daju. Za njega sediti ili ležati na Zemlji znači moći razmišljati dublje i osećati snažnije. On može jasnije proniknuti u tajne života i doći u bliži odnos sa životom oko sebe.
Poglavica Medvjed Koji Stoji, Oglala Sioux
 
Živi svoj život tako da strah od smrti nikad ne uđe u tvoje srce. Ne opterećuj nikoga zbog
njegove vere, poštuj tuđe mišljenje i traži da oni postuju tvoje. Voli svoj život, usavršavaj ga
i ulepšavaj sve oko sebe. Nastoj živeti dugo i u službi svog naroda. Pripremi uzvišenu
pesmu smrti za dan kad ćeš preći na drugu stranu.

5cfb903070405575c816b7b404594282.jpg


Uvek pozdravi prijatelja kad ga sretneš ili prolaziš pokraj njega, čak i pored stranca na
osamljenom mestu. Poštuj sve ljude i ne klanjaj se nikome.
Kada ujutro ustaneš, zahvali se za hranu i radost življenja. Ako tome ne vidis razloga,
greška je jedino u tebi. Ne iskorišcavaj nikoga i ništa, jer to pretvara mudrace u budale
i zarobljava duh vizije.

Tecumseh, narod Shawnee
 

Back
Top