Quantcast

Moral?!

divlja-u-srcu

Poznat
Banovan
Poruka
8.396
Npr:
Okoreli mafijas i ubica , otvara humanitarnu organizaciju i daje raznorazne donacije, a sve u cilju da umiri svoju savest sto je zgrnuo pare na tudjoj nesreci! On to radi sebe radi!
Ili... Zena se zrtvuje i izigrava pacenicu zarad porodice, samo da bi dobila priznaje svoje velicine i pozrtvovanosti! Ona to radi sebe radi!

Ako je moral ciniti dobro, onda ga primenjujemo radi dobra samog, bez obzira na prijatnost ili neprijatnost!
Npr: dete se davi u reci!
"A joj, voda je mnogo hladna, prehladicu se , mozda dobijem i upalu pluca, ma necu da mu pomognem, nece mi biti bas prijatno!!!!" :shock:

goodday

Iskusan
Poruka
5.330
divlja-u-srcu:
Npr:
Okoreli mafijas i ubica , otvara humanitarnu organizaciju i daje raznorazne donacije, a sve u cilju da umiri svoju savest sto je zgrnuo pare na tudjoj nesreci! On to radi sebe radi!
Ili... Zena se zrtvuje i izigrava pacenicu zarad porodice, samo da bi dobila priznaje svoje velicine i pozrtvovanosti! Ona to radi sebe radi!

Ako je moral ciniti dobro, onda ga primenjujemo radi dobra samog, bez obzira na prijatnost ili neprijatnost!
Npr: dete se davi u reci!
"A joj, voda je mnogo hladna, prehladicu se , mozda dobijem i upalu pluca, ma necu da mu pomognem, nece mi biti bas prijatno!!!!" :shock:
luuuuuuuuupash......
humanitarna org..........ne razumem....
umiri savest......ili smanji porez....luuuupash

jagodica

Veoma poznat
Banovan
Poruka
12.093
pa gledash uvek prvo sebe tako ti je to !!! pa sad ako ti okolnosti dozovljavaju i d apomognesh, OK!
a i kad pomazes, radis zbog sebe...ili da izvuces korist, ili da se osecas bolje...i to se uvije u altruizam :)

divlja-u-srcu

Poznat
Banovan
Poruka
8.396
goodday:
divlja-u-srcu:
Ako redis moralne stvari da bi se osecao prijatno i samozadovoljno, to ti je za mene egoizam najgore vrste! Pa ti sad vidi! :lol:
e...ovo si gadno lupila....ali nema veze....svi to neshto vecheras rade

Pa sto si samozadovoljniji i taj osecaj ojacavas 'moralnim delima koje ti donose prijatnost', ojacavas svoj ego i onda zalazis u ponos, oholost, sujetu!
:(

Šaptač

Zainteresovan član
Poruka
314
Margott:
da...ali to o chemu vi prichate je kvazi-moral...pravi moral je kad se nakon nechega shto si uradio osecash ok...prijatno...shta god to bilo.

To o čemu ti govoriš je savest. (?) :)
Mislio sam da govorimo o moralu i kontekstu moralnih normi koje postavlja društvo, tj. većina (ili manjina sa velikim pucama). 8)

Šaptač

Zainteresovan član
Poruka
314
Dodao bih samo to, da ne vidim ništa loše u tome da se većina dogovara šta valja a šta je "no-no", dokle god to čine u skladu sa, pre svega, zdravim razumom. Kao takav, moral je izložen stalnim promenama.

Nevolje nastaju onda kada nekolicini sine genijalna ideja da sve to skupe u knjigu koju posle prodaju kao "pismo onoga ko nas je stvorio" i "čija reč ne sme da se dovede u sumnju". :?

Margott

Ističe se
Poruka
2.120
divlja-u-srcu:
Ako redis moralne stvari da bi se osecao prijatno i samozadovoljno, to ti je za mene egoizam najgore vrste! Pa ti sad vidi! :lol:

ja ne znam shta je za tebe egoizam ,ja sam rekla da ti radish ono shto hocesh - a moralno je ono posle chega se osecash ok...pretpostavljam da je ,onda, po tebi, egoizam i nahraniti gladnog psa...ili josh bolje, choveka...

lady me

Aktivan član
Poruka
1.801
Moralno je ono sto odgovara opsteprihvacenim normama ponasanja u odredjenom drustvu. To je pre svega skup obicaja ponasanja.

E sad, lazni moral je po meni ako te obicaje i norme postujes samo zato da bi te drustvo smatralo za ispravnu osobu, a u sustini imas potrebu da radis stvari suprotne njima.

A ako ih postujes zato sto sam smatras da je to ispravno i zato sto sam verujes u njih i ako bi se osecao lose ako bi radio suprotno njima onda je to valjda pravi moral...

Tako bar ja gledam na sve to...

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.