Momordika, gorka tikvica, gorka dinja (Momordica charantia)

kanarinka

Elita
Poruka
16.443
Ova tropska i suptropska penjačica iz porodice Cucurbitaceae dolazi iz Indije i Kine, gdje se obilno sadi radi mladih zelenih plodova. Jedu se sirovi kao salata ili dinstani kao ostalo povrće.
Momordika ima višestruku upotrebljivost. Može poslužiti kao prirodan zaklon na dvorištu, tremu ili terasi, jer naraste i do 5 metara u visinu. Plodovi su duguljasti, zelene boje, a kako sazrijeva onda postaju narančasti.


Momordika.png





Cvetovi imaju prijatan ukus vanile.
Seje se u aprilu u posudice koje je najbolje staviti na prozorsku dasku. Presađuje se sredinom maja kad prestanu opasnosti od mraza. Voli sunčano i zaštićeno mjesto.

momordika plod.jpg

Sledeća dobra osobina momordike je da ima lekovita svojstva. Naucna istraživanja su pokazala da ima antikancerogeno delovanje na rak dojke, što znači da zaustavlja razmnožavanje zloćudnih celija raka i ubija postojeće kancerogene celije.
U Kini se ona koristi kao prirodni lijek za dijabetes, snižava šećer i holesterol. Bogata je flavonoidima, karotinoidima i vitaminom C.
 
Kiwano, ili afrička rogata dinja, je poreklom iz Afrike, a uzgaja se na Novom Zelandu. Do 1930. godine bio je malo poznat izvan rodne Afrike, nakon čega je uspešno kultiviran na području Novog Zelanda i Australije, gdje je i dobio svoje ime kiwano zbog sličnosti s kivijem. Kiwano je član porodice Cucumis metuliferus, zajedno s dinjom, krastavcima i tikvicama, te s kivijem nije u nikakvoj botaničkoj vezi. Meso kiwana je svijetlo zelene boje, a sadrži puno sjemenki. Ukusom nalikuje banani sa dodatkom limuna. Čest je sastojak voćnih salata, a jede se sirov. Ovo hranjivo voće je dostupno gotovo tokom cele godine, a u sezoni je tokom letnih meseci.
kiwano-250x360xA.JPG


Kiwano je prvenstveno dobar izvor vitamina C, kalija i gvozdja. Ostali minerali prisutni u manjim količinama su magnezijum, fosfor, cink, bakar, kalcijum i natriumj. Semenke sadrže niz masnih kiselina, uključujući linolnu i oleinsku masnu kiselinu.

Linolna kiselina je jedna od omega-6 masnih kiselina koje su bitne za ljudsko zdravlje. Oleinska kiselina je također prisutna u maslinovom ulju, a smatra se korisnom u borbi protiv visokog krvnog pritiska.

Dva antioksidansa prisutna u kiwanu su a- tokoferol i y-tokoferol. Oba su organski oblici vitamina E, koji ima brojna pozitivna djelovanja na zdavlje kože, srca, mišića, živaca i crvenih krvnih zrnaca. Vitamin E također pomaže neutralizovanju štetnih slobodnih radikala, koji mogu uzrokovati hronične bolesti poput kardiovaskularnih bolesti i raka. Također posteoje i neki dokazi koji sugerisu da vitamin E može pomoći u smanjenju rizika od oboljevanja Alzheimerovom i Parkinsonovom bolesti.

Žućkasto-zeleni pigment u semenkama i pulpi kiwana sadrži karotenoid tj beta karoten poznatiji kao vitamin A. Beta karoten pomaže jacanju imunološkog sistema i održava zdravlje očiju i kože.


Najlakši način da konzumirate kiwano je da ga prerežete na dvije polovine i kasicicom odstranite pulpu zajedno sa semenkama.

Seme i pulpa kiwana su takođe ukusne u kombinaciji sa sladoledom, sorbetima ili jogurtom. Može se koristiti u izradi preliva za salatu, kao zamjena za sirce ili u kombinaciji s njim. Kiwano se ukusom dobro slaže sa slanim sirevima, poput feta sira, te s krastavacem i rajčicom u povrtnim salatama.
 

Back
Top