MMF ne veruje ništa Tadiću i vladi Srbije!

ovo je sad za nas iz opozicije i krvne neprijatelje rezima borisa tadica ko kec na deset

sta god da tadic i njegova vlast urade - izgubili su

ako sprovedu ono sto od njih trazi MMF izgubice glasace, jer ce morati da smanje penzije i otpuste veliki broj ljud iiz drzavne uprave prosvete zdravstva

Ako ne sprovedu ono sto trazi MMF budzet ce biti pred pucanjem, nece biti para za plate i penzije, kurs dinara ce poleteti u nebo

Sta god da urade - IZGUBILI SU z:D

WIN WIN SITUACIJA z:D
 
Da! I pitam se sta li ce narod da kaze na to?!;)::hahaha:

ma ovde je prvestveno problem sto vlada ne sme da otpusti tako lako radnike iz drzavne uprave jer su to najverniji partiski kadrovi....oni drze rejting partija...njihovim otpustanjem partije padaju...a sto se tice PUPSA---mislim da ce oni da jacaju...dokazali su da su se izborili za status...znaci da ta partija u buduce moze da racuna na preko 1 mil..glasova...ali da se penzije trebaju korigovati to je sigurno..pa rasponi u penzijama idu vise od 1:10 sto nije normalno....ali posto odnos zavisi od ovih sto imaju 10 puta vece penzije od socijalne preraspodele nema nista kao i oko odnosa u platama...
 
Овај народ је гласао за беду, гласали су за европске вредности.
Добиће оно за шта су и гласали.

Еј бре, у Шумадији зес победио!!!!
Па то је најбољи показатељ да нам је кичма сломљена.

Зато, верујем, као и Тихи да неће бити Бог зна каквих протеста нити побуна. Има да ћуте, трпе и смрде као и до сад.

Уосталом, јасно је као дан да немамо опозицију и да нема чак ни ко да изведе народ напоље.

Где су сад Тома, Коштуница, Веља, радикали....ено их у скупштини, воде политику у рукавицама.

e sofija u pravu si nazalost.....a tako bih voleo da nisi...
 
ММФ НОКАУТИРАО ВЛАДУ

МИНИСТРИ ДИАНА ДРАГУТИНОВИЋ, МЛАЂАН ДИНКИЋ И РАДОВАН ЈЕЛАШИЋ ОСТАЛИ НА ЦЕДИЛУ ПОСЛЕ ПРЕГОВОРА СА ММФ–ОМ - ДЕБАКЛ

Николић: Свако у Влади води своју политику, а у томе предњаче сукоби Динкића и Јелашића. Не знам да ли да се радујем овом Динкићевом поразу или да тугујем што ће агонија да се настави и у октобру

Филиповска: Евидентне су разлике у Влади између Јелашића и Динкића, а и Драгутиновићке. Министар економије је доживео неуспех и ММФ ће сачекати 20. октобар када је ребаланс буџета. То ће бити пресудно за даљу сарадњу.

Цвијетићанин: Влади је најлакше да узме кредит и гурне проблем под тепих, али то није добра економска политика. Инфлација у нашој земљи не би смела да буде изнад 4 одсто

Попов: Најава министарке Драгутиновић да треба да дође до уштеда у здравству и просвети, изазвала би масовна отпуштања. Таква Влада не би издржала ни месец дана, а да сам премијер и сам бих поднео оставку

Ђоговић: Инфлација ће у овој години сигурно ићи од 10 до 12 одсто. Договор са ММФ-ом није постигнут јер је Влада изгубила кредибилитет. Фонд тражи конкретне мере. Могуће је да ће друга транша кредита бити одобрена када буде усвојен Буџет за 2010. годину

Опозициони политичари и економисти сматрају да је Млађан Динкић у разговорима са мисијом ММФ-а доживео дебакл, јер представници Владе, са министром економије на челу, нису успели да обезбеде другу траншу кредита.
Динкић је, наиме, током преговора казао да је пред долазак ММФ-а у потпуности усагласио стратегију са премијером Мирком Цветковићем и председником Србије Борисом Тадићем.
Како је Динкић казао, са ММФ-ом је договорено да ПДВ остане на нивоу од 18 одсто.
- Неће бити смањивања пензија и плата у јавном сектору, али ће оне морати да остану на истом нивоу и у следећој години. Србији ће у наредним данима бити одобрен повољан зајам - казао је Динкић.
Међутим, шеф делегације ММФ-а Алберт Јегер казао је да од новца неће бити ништа уколико Влада не покаже конкретне резултате.
Према његовим речима, Влада ће морати да отпусти вишак запослених у државним институцијама, а како је Јегер рекао, Влади је саветовано да повећа и ПДВ. Мисија ММФ-а долази у Београд 20. октобра да провери да ли је Влада спровела договорене мере. Уколико до тада Влада испуни све ово, ММФ ће нам одобрити другу траншу кредита и почеће разговори о трећој тури. Тада ће се и прецизније разговарати о реформама пензионог система.

ММФ нокаутирао Владу

Посланик СНС-а Зоран Бабић каже да је Динкић доживео дебакл од мисије ММФ-а, јер Влада није имала заједничку стратегију у преговорима.
- Ово је класичан нокаут министра економије, а коначан ће доживети на следећим изборима. Очигледно је да ММФ у разговорима са представницима Владе није имао квалитетног саговорника. Током преговора са Фондом, виђена је дисхармонија и велике супротности на релацији Мирко Цветковић - Диана Драгутиновић, као и Млађан Динкић - Радован Јелашић. Жалосно је што ће због свађе међу министрима Србија остати ускраћена за другу траншу новца од ове светске организације - казао је Бабић.
Зоран Николић, посланик ДСС-а сагласан је да Влада функционише раштимовано и да свако вуче на своју страну, а да Динкић предњачи у томе.
- Он је остварио велики неуспех у преговорима са ММФ-ом, а са њим и цела Влада. Министар економије је најрепрезентативнији човек који лута и који опстаје на лажним обећањима. Привреда фактички не постоји. Свако у Влади води своју политику, а у томе предњаче сукоби Динкића и Јелашића. Не знам да ли да се радујем овом Динкићевом поразу или да тугујем што ће агонија да се настави и у октобру. У реду је да се новац узима за капиталне институције, али овако, да би опстали на власти, није у реду према грађанима - истакао је Николић.
И потпредседница НС-а Дубравка Филиповски сматра да је министар економије доживео неуспех.
- ММФ је свестан лицемерја Динкића, а и целе Владе. Фонд тражи конкретне резултате од оних са којима послује. Разлике у Влади су евидентне између Јелашића и Динкића, а и Драгутиновићке. Министар економије је доживео неуспех и ММФ ће сачекати 20. октобар када је ребаланс буџета. То ће бити пресудно за даљу сарадњу. Влада није дала резултате, а ММФ то очекује - рекла је Филиповска и додала да није довољно да гувернер НБС најави да ће се догодити скок инфлације и тиме са себе скине одговорност.

Инфлација: 12 одсто

Професор економије Данијел Цвијетићанин каже да инфлација у нашој земљи не би требало да иде изнад четири одсто.
- Морамо да нађемо начин да се окренемо себи и повећамо индустријску производњу која ће потом повећати извоз. Влади је најлакше да узме кредит и гурне проблем под тепих, али то није добра економска политика. Инфлација у нашој земљи не би смела да буде изнад четири одсто. Опасност од повећања инфлације постоји ако се одобри већи ПДВ и уколико се не буде водила дисциплинована економска политика. То би додатно оптеретило нашу привреду и грађане - казао је Цвијетићанин.
И Саша Ђоговић, економиста из ИЗИТ-а, каже да је Јелашић у праву када каже да ће доћи до скока инфлације.
- Она ће у овој години сигурно ићи од 10 до 12 одсто. Уколико наша Влада повећа ПДВ и то ће утицати на скок инфлације. То би додатно довело до смањења куповне моћи грађана која је и тако слаба. Треба да се трансформише јавни сектор, а наша Влада није ништа урадила осим што је неконтролисано потрошила велика средства од приватизације. Договор са ММФ-ом није постигнут, јер је Влада изгубила кредибилитет. Фонд тражи конкретне мере. Могуће је да ће друга транша кредита бити одобрена када буде усвојен Буџет за 2010. годину - рекао је Ђоговић.

Масовна отпуштања

Економиста Зоран Попов каже да нико не зна због чега се Влада није договорила са ММФ-ом и да би масовна отпуштања, које најављују министри, довела до пада Цветковићевог кабинета.
- Наши преговарачи понашају се као рогови у врећи. Најава министарке Драгутиновић да треба да дође до уштеда у здравству и просвети, изазвала би масовна отпуштања. Таква Влада не би издржала ни месец дана, а да сам премијер и сам бих поднео оставку. Само будала то може да уради. Наша земља је водила сулуду економску политику јер је Србија доста задужена. Треба паметно реформисати здравствени и образовни систем и то не треба радити као што говоре министри. Не треба срљати и отпуштати раднике јер би то изазвало велике протесте - казао је Попов.

Александар Стевановић из Центра за слободно тржиште каже да ће Влада све учинити да испуни захтеве ММФ-а до октобра, јер нема другог решења.
- ММФ ће одобрити кредит уколико Влада испуни све услове. То неће решити нагомилане економске минусе и суштински проблеми ће остати. Отпуштања у државној управи задесиће оне који добро раде свој посао, а партијски кадрови ће остати. То ће изазвати велико неповерење у Владу и министарка Драгутиновић није у праву када то тражи. Ако дође до варирања инфлације, привреда неће знати колико да произведи - објашњава Стевановић.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Па где су те плате од пар хиљада еврића, где су нова радна места ( 2 x 500.000 ), где је тај бољи стандард, бољи живот грађана, где је излаз из мрачних 90-их .... где су мед и млеко ... где је та демократија :eek: :eek: :eek: А да ..... све ће то бити, само да смакнемо диктатора Милошевића :whistling:
 
"MMF ne veruje Vladi Srbije na reč"
2. septembar 2009. | 01:33 -> 09:06 | Izvor: Blic
Beograd -- Međunarodni monetarni fond dao je rok Vladi Srbije do oktobra da dokaže da će gromoglasno najavljene reforme državne administracije dati rezultate, piše Blic.

Narednih nedelja vlast će imati pune ruke posla jer će morati da pripremi neophodne zakone, a od uverljivosti i odlučnosti zavisiće uplata druge i treće tranše stendbaj aranžmana, vrednih ukupno oko 1,2 milijarde evra.

Albert Jeger, šef misije MMF za Srbiju, u utorak je rekao da je postignut dogovor da se odloži zaključenje druge revizije aranžmana i da se kombinuje sa trećom, koja je planirana od 20. oktobra. On je potvrdio da je Fond tražio povećanje stope PDV od Vlade Srbije kako bi se pokrio deficit budžeta, ali da su dobijena uveravanja da za tim nema potrebe pošto će deficit biti pokriven iz drugih izvora.

"Fond je odobrio Srbiji povećanje budžetskog deficita sa tri na 4,5 odsto u 2009. Očekujemo da se proizvodnja u Srbiji stabilizuje u drugoj polovini godine i da pad bruto domaćeg proizvoda bude četiri odsto u 2009. Mi smo više nego spremni da podržimo ideju reformi javnog sektora, ali bismo voleli da vidimo konkretne planove i akcije", naglasio je Jeger.

On se pohvalno izrazio o monetarnoj politici Srbije, posebno u vezi sa stabilnim deviznim rezervama Narodne banke Srbije i stabilnošću bankarskog sektora, ali je ukazao da je stopa inflacije u Srbiji i dalje visoka u odnosu na druge zemlje regiona.

Plate u javnom sektoru i penzije u 2009. neće biti smanjivane, niti ima potrebe za povećanjem poreza jer je, kako je rekla Diana Dragutinović, ministar finansija, budžet do sada "restriktivno izvršavan2.

"Postignuta je saglasnost da je u 2010. godini neophodna reforma penzionog sistema, socijalne zaštite, obrazovanja, zdravstva i državne administracije. Reforma znači manje troškove i efekti su od 20 do 25 milijardi dinara na godišnjem nivou. Sva ministarstva moraće da dostave jasni plan ušteda kako bi spremno dočekali misiju MMF u oktobru ", upozorila je Dragutinovićeva, dodajući da se već sada radi na nacrtu budžeta za 2010. i da će njime biti predviđen iznos za otpremnine za višak u državnoj upravi.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=09&dd=02&nav_category=206&nav_id=379268

------------

Znaci sve dok Tadic ne sprovede reformu citaj smanjenje penzija, otpustanje radnika iz prosveta zdravstva i drzavne administracije - nema nista od MMF parica

Mnogi demokrata na budzetu ce morati da dobije shut u dupe ako vlast hoce da uzme 1.2 milijarde evra od MMF-a

Posto za tako nesto nisu spremni od para nema nista i mozemo ocekivati vrucu jesen .... U svakom slucaju...

I tako beshe nekada demokratska stranka:whistling:
 
znaci WIN WIN za nas antitadicevce z:D

Масовна отпуштања

Економиста Зоран Попов каже да нико не зна због чега се Влада није договорила са ММФ-ом и да би масовна отпуштања, које најављују министри, довела до пада Цветковићевог кабинета.
- Наши преговарачи понашају се као рогови у врећи. Најава министарке Драгутиновић да треба да дође до уштеда у здравству и просвети, изазвала би масовна отпуштања. Таква Влада не би издржала ни месец дана, а да сам премијер и сам бих поднео оставку. Само будала то може да уради. Наша земља је водила сулуду економску политику јер је Србија доста задужена. Треба паметно реформисати здравствени и образовни систем и то не треба радити као што говоре министри. Не треба срљати и отпуштати раднике јер би то изазвало велике протесте - казао је Попов.

Znaci masovna otpustanja ako hoce da dobiju pare od MMF-a su neophodna

Bez masovnih otpustanja nema para z:D

ROKAJ SNIMAJ - Tadicev kraj nikada nije bio blizi z:D

Jurice ga narod govnjivim motkama po Dedinju kako god da okrenes z:D
 
znaci WIN WIN za nas antitadicevce z:D



Znaci masovna otpustanja ako hoce da dobiju pare od MMF-a su neophodna

Bez masovnih otpustanja nema para z:D

ROKAJ SNIMAJ - Tadicev kraj nikada nije bio blizi z:D

Jurice ga narod govnjivim motkama po Dedinju kako god da okrenes z:D
У односу шта чека БоТу, оно како је Слоба завршио, како је ухапшен и депортован у Хаг, испашће да је био господин човек z:pz:p

'Ебати демократију и њене предводнике
 
Ма какав запад.
Најјаче оружје је - празан стомак !

Једино ако БоТа, као врховни командант, позове НАТО трупе у помоћ и дозволи им улазак и боравак у Србију. А каква нам је војска (он је као министар војни почео да је уништава) ... врло могућ сценарио.
 
Poslednja izmena:
ma ovde je prvestveno problem sto vlada ne sme da otpusti tako lako radnike iz drzavne uprave jer su to najverniji partiski kadrovi....oni drze rejting partija...njihovim otpustanjem partije padaju...a sto se tice PUPSA---mislim da ce oni da jacaju...dokazali su da su se izborili za status...znaci da ta partija u buduce moze da racuna na preko 1 mil..glasova...ali da se penzije trebaju korigovati to je sigurno..pa rasponi u penzijama idu vise od 1:10 sto nije normalno....ali posto odnos zavisi od ovih sto imaju 10 puta vece penzije od socijalne preraspodele nema nista kao i oko odnosa u platama...

Zato sto su lenstine i neznalice, pa im se ne radi i ne prave socijalne karte!:evil:
 
Светска банка против српских школа

Слободан Антонић


У последњем броју НИН-а (бр. 3058, 6. август 2009) изашао је чланак "Радити више са мање" (стр. 23). Написао га је Сајмон Греј, директор канцеларије Светске банке у Београду. Из тог чланка сазнајемо да се српско Министарство финансија обратило Светској банци са молбом да Светска банка припомогне Србији у "смањењу трошкова јавног сектора на начин који неће утицати на квалитет услуга". "Резултат нашег рада је публикација која анализира важне делове јавних расхода", сумирао је Греј, "попут пензија, здравства, образовања, социјалних давања, инфраструктуре, пољопривреде и индустрије".
Да није било овог чланка, најпре, не бисмо ни сазнали за обраћање Министарства финансија Светској банци, као ни за неке од конкретних предлога које је Светска банка дала Србији у вези уштеде паре из буџета. Обратили сте пажњу, наравно, на редослед области у којима је Светска банка, како нам открива Греј, предложила Србији да смањи јавне трошкове: најпре пензије, затим здравство, потом образовање, као четврто социјална давања, па тек онда следе инфраструктура, пољопривреда, индустрија... Наравно, смањење бирократије, издатака на НВО сектор, или обилног финансирања људскоправашких Потемкинових села (из Чиплићевог Министарства за људска права) Греј ни једном речју не помиње. Смео бих се заклети да о томе у саветима Светске банке ни нема ништа. Необично је да аналитичари из Светске банке нису уочили такву "ситницу" да се у српском буџету издваја 4,1 милијарда динара (или 44 милиона евра) годишње за донације разним НВО! То је више него за субвенције у привреди (3,5 милијарди), ученички стандард (1,7), студентски стандард (3,2), Фонд за младе таленте (0,4), избегла и расељена лица (0,9) итд.[1] Али, у Србији се морају знати приоритети, зар не?

Шта тачно Светска банка предлаже Србији као начин уштеде најбоље се види из области коју је Греј одабрао да илуструје њихове идеје - у просвети. Греј хладнокрвно наводи податак да су чиновници Светске банке предложили да се у Србији, због мера штедње, укине 11.000 одељења у основним и средњим школама! Наиме, већина одељења у српским школама броји мање од 30 ђака, а, како каже Греј као овдашњи гласноговорник Светске банке, "не постоји искуство у свету које показује да одељења са мање од 30 ученика воде већем квалитету". Зато је Светска банка предложила Србији да укине 11.000 одељења, тј. 37 посто свих одељења у основним школама, и 13 посто свих одељења у средњим школама!

Греј нам у свом тексту не открива само сву изванредност предлога Светске банке Србији. Он нам открива и својеврсно одушевљење екипом реформиста, спремних да примене ове генијалне савете, коју налази у српској администрацији. "На срећу", пише Греј, "имамо сада Министарство образовања у коме се реформе разумеју и које је посвећено њима. Припрема се читава стратегија рационализације школа и одељења, укључујући и рационализацију унутар једне школе. (...) Потребно је дати сву неопходну подршку министарству како би убрзало ове и спровело своју широку стратегију реформи". Дакле, Греј нас обавештава да укидање 11.000 одељења у српским школама не само да није само фантастични предлог чиновника из Светске банке, већ и да "реформисти", у нашем Министарству просвете, на таквој "реформи" српског школства већ увелико раде!

Разборит човек после оваквих сазнања не може а да се не запита – не потцењује ли се елементарна интелигенција грађана Србије? Ја сам, рецимо, импресиониран Грејовим открићем да "не постоји искуство у свету које показује да одељења са мање од 30 ученика воде већем квалитету". Као професор универзитета цео живот сам, дакле, провео у заблуди да мање студената на часу значи више пажње које могу да посветим сваком студенту. У истој страшној заблуди живе и други професори српских универзитета, затим наставници у српским гимназијама и, на крају, учитељи у српским школама. А, како ћемо видети у даљем тексту, и просветари широм света.

С једне стране, пошто су нам Греј и Светска банка открили фантастичну истину да "не постоји искуство у свету које показује да одељења са мање од 30 ученика воде већем квалитету", ми, српски просветни радници, одмах ћемо да исправимо ову нашу страшну, провинцијалну заблуду. И са ударничким еланом не само што ћемо укинути 11.000 одељења, већ ћемо избрисати још 11.000! Јер, зашто да останемо само на томе, зашто да не уштедимо још више пара. Замислите само колико новца би остало ако би српска одељења имала не 30, већ 50 ученика! Ма шта 50, и по 100 ученика не би било пуно! Само ако се тиме оставља довољно пара за остале преке потребе... Укључив и НВО...

С друге стране, са овим невероватним открићем да "не постоји искуство у свету које показује да одељења са мање од 30 ученика воде већем квалитету" под хитно ћемо да обавестимо и наше колеге у Европи и САД. Јер, замислите само, тамошњи наставници и педагози, и даље погрешно мисле да су мања одељења боља за ђаке. Због тога је просечан број ученика у државним школама (у основном образовању) у Аустрији 20, Белгији 20, Чешкој 21, Данској 20, Немачкој 22, Грчкој 18, Мађарској 20, на Исланду 17, у Ирској 24, Италији 18, Луксембургу 16, Пољској 21, Португалији 16, Словачкој 20, Шпанији 19, Британији 26 (у приватним основним школама 11!) и у САД 24 (у приватним 19)[2]. Како ће се само Данци, Белгијанци, Грци и остали одушевити кад сазнају за истину да "не постоји искуство у свету које показује да одељења са мање од 30 ученика воде већем квалитету"! Сигурни смо да ће то изазвати праву педагошку револуцију, чију ће поносну авангарду чинити чиновници из Светске банке, и реформатори из српског Министарства просвете, који су први направили ово фантастично научно откриће!
 
Али, иронију на страну, ово је један од типичних примера како припадници транснационалне политичко-економске бирократије засењују простоту "домородаца". Тешко је избећи утисак да они заиста мисле како ми, домороци, не само да ништа не знамо, већ и да код речи "ЕУ стандарди" и "светска искуства" намах падамо у хипнотички транс, након чега могу да нам раде шта год хоће. Још проблематичније је ако се, у саучесништву са домаћим, компрадорским реформистима, при томе користе или директним неистинама, или полуистинама.

Да, тачно је да нема аутоматске каузалности између броја ученика у одељењу и квалитета образовања. Мање ученика у одељењу не значи аутоматски и виши квалитет. Али, то је само зато што квалитетно образовање зависи још од најмање два фактора: мотивације и способности ученика и мотивације и способности наставника. Но, из тога што број ученика у одељењу није једини фактор квалитетног образовања не следи да он није никакав фактор квалитетног образовања. У питању је елементарна логичка разлика између нужног и довољног услова. Мањи број ученика није довољан услов да образовање буде успешно. Али, као што зна сваки просветни радник, мањи број ученика јесте нужан услов за квалитетну наставу.

Српско образовање заиста треба да буде још квалитетније. Оно се тешко може унапредити ако би се даље наставило са смањивањем броја ученика у одељењу. Мора се радити на побољшању остала два поменута фактора: на мотивацији ученика и на мотивацији наставника. Али, ако се српско образовање не може унапредити даљим смањивањем броја ученика у одељењу, из тога апсолутно не следи да тај фактор нема утицај на квалитет наставе. Ако остали фактори остану непромењени, односно, ако не дође до значајнијег повећања мотивисаности ученика и наставника у српским школама, рапидно повећање броја ученика у нашим разредима сигурно ће довести до пада квалитета српског образовања.

Ово је тако једноставна и јасна логика да не треба бити претерано паметан па моћи закључити какве би све погубне последице могло имати укидање 11.000 одељења у српским основним и средњим школама. Србија и неке друге земље Источне Европе имају традиционално јак систем државног образовања. Тај систем је и пре социјализма обезбеђивао самостално стварање грађанске структуре неопходне за функционисање привреде и друштва – управног апарата и националне културне и друштвене елите. Социјализам је то државно образовање само усавршио и направио од њега главни канал друштвене покретљивости. Захваљујући могућности бесплатног и квалитетног образовања, на хиљаде деце сељака и радника постали су истакнути стручњаци и чланови елите. И ма колико да је у Србији, током деведесетих, образовни систем руиниран, он је и даље остао квалитетнији од свега што се може наћи у приватном сектору. И данас државни сектор образовања не служи за продају диплома. Колико може, на свом основном нивоу, он ради на просвећивању народа. А на највишим нивоу, тај систем ствара елиту знања, не нужно лошију од оне едуковане на најскупљим светским универзитетима.

Сада се управо нешто од тог доброг у систему нашло на удару, а као што видимо главни нападачи су чиновници Светске банке и реформатори из Министарства просвете. Дакле, после свих спроведених "реформи", у овој земљи више није скупа војска. Сада је скупа просвета. И њу ћемо реформисати боље од војске. Јер, војску смо реформисали тако да смо уништили 1.200 противавионских ракета типа "Стрела", исекли 700 тенкова у старо гвожђе, а број авиона у летном стању свели на два[3]. Све што смо добили јесте карикатура од војске, због чега ће ова земља у сваком озбиљнијем војном питању зависити од других. Исто тако ефикасно реформисаћемо и наше образовање: укинућемо 11.000 одељења, отпустити 17.000 наставника (ова цифра је стварна, види "Политику", 23. фебруара 2009[4]), продати вишак школских зграда (које су, најчешће, на идеалном месту у граду)... И добићемо карикатуру од образовног система, због чега ће ова земља и по питању образовања постати зависна од других. Ко год у Србији буде хтео стварно квалитетно образовање, мораће да иде у стране приватне колеџе, и на стране приватне универзитете. Разуме се, такво образовање не треба деци сељака, радника и службеника. А колико ће нова управна, културна и економска елита Србије које су едуковале друге земље бити способна да разуме и заступа националне интересе, не треба трошити ни речи.

Да бисмо појмили алармантност "савета" Светске банке да Србија треба да затвори 11.000 одељења, морамо да знамо функцију ове транснационалне институције у светском финансијском поретку. Она је парњак ММФ-у и најчешће заједно са њим наступа према малим земљама, чије владе траже позајмице. Обе институције су једна врста акционарског друштва, у које САД има највећу квоту (у Светској банци око 16 посто)[5]. Док ММФ даје позајмице које обезбеђују спољну ликвидност, Светска банка даје новац за обезбеђивање унутрашње ликвидности[6]. Ове установе своје позајмице условљавају захтевом да их дају у ратама, и то тако да након сваке рате имају право да од земље-зајмопримца захтевају одређени начин вођења економије и друштва. Тако, практично, давањем позајмица некој влади, ММФ и Светска банка постају једна врста њеног старатеља и фактички управљачи у тој земљи.

Тако је Цветковићева влада, 26. марта 2009, закључила споразум са ММФ о позајмици од 3 милијарде евра. Али, та сума ће бити исплаћивана у ратама, до 2011. године. Пошто је први део суме исплаћен негде у пролеће, крајем августа у посету Србији долази делегација ММФ-а. Она ће, како је најављено, са Владом Србије разговарати о државним приходима и расходима, "саветујући" где се може намаћи нови новац за буџет, а уштедети постојећи. У том смислу, "биће отворено питање буџета за 2010. годину", одн. "разговараће се о његовој структури" (Глас Америке, 3. август 2009)[7]. Тек ако Влада Србије прихвати "савете" ММФ-а, добиће други део одобрене позајмице.

На сличан начин функционише и Светска банка. Док је специјализација ММФ-а финансијска и монетарна сфера, Светска банка својим кредитима најчешће финансира образовање, здравство, реформу државне управе итд.[8] Тако Светска банка, рецимо, у Србији тренутно финансира "реформу правосудног система"[9] (која, као што је већ о томе писано, подразумева отпуштање око 700 судија). Дакле, када је реч о подели задужења, Светској банци управо и припада финансирање "реформе" образовања. У том смислу, њени "савети" у овој области имају исту снагу као и "савети" ММФ-а у фискалној и монетарној политици.

Можда најрђавији учинак Цветковићеве владе је безглаво задуживање земље. Процењује се да ће се дуг српске државе, до краја 2009, готово удвостручити (са 8,93 на преко 16 милијарди евра)[10]. Последица тог задуживања неће бити само то да ћемо у будућности све што као друштво зарадимо морати да дајемо на отплату дугова са каматом, већ и да ће наши повериоци добити дугорочно право да управљају овим друштвом. Међународни чиновници, првенствено из финансијске сфере, одлучиваће не само о српским порезима, пензијама или социјалним давањима, већ и о српском образовању, здравству, науци и култури.

Како изгледа та чиновничка, суво-финансијска логика, имамо сада прилике да видимо и на примеру поменутог "савета" да се у српским школама укине 11.000 одељења. Наравно, озбиљна држава, тачније, озбиљна, одговорна и патриотска власт, одбила би такав "савет". Она би знала да би таква краткорочна уштеда у буџету на дужи рок могла нанети непоправљиву штету српској просвети и култури. Ја уопште не сумњам да је у нашој државној управи, па и међу просветним властима, остало доста озбиљних и одговорних људи, који ће схватити сву погубност овакве мере. Али, такође, како сазнајемо из радосних Грејових речи, међу просветним властима очигледно да постоје и здраве, "реформске" снаге" које су одушевљене оваквом идејом и које, штавише, већ увелико раде на њеној реализацији.

И сада, најмање што би српски грађани могли да очекују јесте да сазнају имена тих наших просветних "реформиста". Мислим да би то пре свега волели да знају родитељи. Уколико, дакле, сутра, 37 посто деце у Србији дође уплакано из школе, са речима: "Мама, тата, укидају нам одељење, а отпуштају учитељицу!", да родитељи знају коме могу да се на томе захвале. Да им се захвале на томе што су, једним потезом пера, угрозили њихово детињство. И њихове шансе за будућност.
 
Poslednja izmena:
poenta cele price je prosta - prezaduzeni smo i u budzetu nema vise para za vracanje novih kredita sto je i logicno ako znamo da imamo ogroman budzetski deficit od skoro 5%

sto znaci da ako hocemo nove kredite od MMF-a, MMF kaze moze, dacemo vam pare, al mora prvo da obezbedite sredstva u budzetu za vracanje rate kredita, sto vi trenutno nemate. To mozete uraditi ili povecanjem prihoda ili smanjenjem rashoda.

Povecanje prihoda bi bilo povecanje PDV-a a smanjenje rashoda smanjenje plata i penzija i masovna otpustanja budzetlija

Trece varijante NEMA z:D

Bez ovoga nema sanse da uzmemo pare

No sobzirom da su u vladi Srbije neverovatni otpori ovim "reformama" MMF-a cenim da nema teoretske sanse da pristanu na to, i da ce pre pasti vlada Srbije.

Vlada Srbije u slucaju da se ne dogovore i prihvate ultimatum MMF-a ce svakako pasti, jer tamo negde u novembru decembru nece vise biti para i nece imati sta da se pokrade sto znaci da ce neko od njih sigurno oboriti vladu Srbije ako proceni da mu se to isplati

Sve u svemu - igranka je pocela z:D
 
poenta cele price je prosta - prezaduzeni smo i u budzetu nema vise para za vracanje novih kredita sto je i logicno ako znamo da imamo ogroman budzetski deficit od skoro 5%

sto znaci da ako hocemo nove kredite od MMF-a, MMF kaze moze, dacemo vam pare, al mora prvo da obezbedite sredstva u budzetu za vracanje rate kredita, sto vi trenutno nemate. To mozete uraditi ili povecanjem prihoda ili smanjenjem rashoda.

Povecanje prihoda bi bilo povecanje PDV-a a smanjenje rashoda smanjenje plata i penzija i masovna otpustanja budzetlija

Trece varijante NEMA z:D

Bez ovoga nema sanse da uzmemo pare

No sobzirom da su u vladi Srbije neverovatni otpori ovim "reformama" MMF-a cenim da nema teoretske sanse da pristanu na to, i da ce pre pasti vlada Srbije.

Vlada Srbije u slucaju da se ne dogovore i prihvate ultimatum MMF-a ce svakako pasti, jer tamo negde u novembru decembru nece vise biti para i nece imati sta da se pokrade sto znaci da ce neko od njih sigurno oboriti vladu Srbije ako proceni da mu se to isplati

Sve u svemu - igranka je pocela z:D

Sve te mere na koje vlast Srbije tera MMF je trebalo još ranije da se urade,e ali je sad problem što sad mora to "neko" da uradi a zalomilo se na sadašnjoj ekipi.
Neće pasti vlada,to im je prilika da obave nepopularne a korisne "poslove" pod izgovorom "tera nas MMF",a i ko bi se od opozicionih partija sada igrao sa krizom i problemima,čekaju da dođu na gotovo.
 
Sve te mere na koje vlast Srbije tera MMF je trebalo još ranije da se urade,e ali je sad problem što sad mora to "neko" da uradi a zalomilo se na sadašnjoj ekipi.
Neće pasti vlada,to im je prilika da obave nepopularne a korisne "poslove" pod izgovorom "tera nas MMF",a i ko bi se od opozicionih partija sada igrao sa krizom i problemima,čekaju da dođu na gotovo.

pa tako je opozicija ceka da vi pojedete sto bi reko seselj sva .... sto ste izasrali z:D

tacnije da se sami suocite sa posledicama krize do koje ste sami doveli drzavu i narod

inace nema sanse da se vlada dogovori da sprovede te mere

jer svako tu stiti svoj zabran

SPS ne da otpustanje u prosveti jer je to njihovo ministarstvo i tako bi izgubili birace
DS ne da otpustanje u drzavnoj upravi jer je to njihovo ministarstvo i tako bi izgubili birace
PUPS ne da smanjenje penzija jer je to njihov resor i tako bi izgubili birace
G17+ ne da otpustanje u zdravstvu jer je to njihov resor i tako bi jos vise pukli , mada mislim da su oni vec mrtva stranka

Zato smatram da je logicnije da vlada Srbije padne nego da se dogovore o otpustanjima

Ono sto je moguce jeste samo da ce povecati PDV. Al tek su ga onda ugasili jer ce povecanje PDVa da sahrani ove ostatke srpske privrede

sta god da urade GUBE z:D

a to mene iskreno raduje z:D

Najvise ko ovde moze da profitira na rusenju vlade je SPS

SPS moze da kaze da on stiti radnike i seljake i da nije mogao da dozvoli da Tadicevci i MMF to urade pa su zato izasli iz vlade. Taj potez bi im doneo dosta glasova na novim izborima i laganu vlast sa SNS i DSS-om verovatno

Opasno se zakuvalo z:D
 
pa tako je opozicija ceka da vi pojedete sto bi reko seselj sva .... sto ste izasrali z:D

tacnije da se sami suocite sa posledicama krize do koje ste sami doveli drzavu i narod

inace nema sanse da se vlada dogovori da sprovede te mere

jer svako tu stiti svoj zabran

SPS ne da otpustanje u prosveti jer je to njihovo ministarstvo i tako bi izgubili birace
DS ne da otpustanje u drzavnoj upravi jer je to njihovo ministarstvo i tako bi izgubili birace
PUPS ne da smanjenje penzija jer je to njihov resor i tako bi izgubili birace
G17+ ne da otpustanje u zdravstvu jer je to njihov resor i tako bi jos vise pukli , mada mislim da su oni vec mrtva stranka

Zato smatram da je logicnije da vlada Srbije padne nego da se dogovore o otpustanjima

Ono sto je moguce jeste samo da ce povecati PDV. Al tek su ga onda ugasili jer ce povecanje PDVa da sahrani ove ostatke srpske privrede

sta god da urade GUBE z:D

a to mene iskreno raduje z:D

Najvise ko ovde moze da profitira na rusenju vlade je SPS

SPS moze da kaze da on stiti radnike i seljake i da nije mogao da dozvoli da Tadicevci i MMF to urade pa su zato izasli iz vlade. Taj potez bi im doneo dosta glasova na novim izborima i laganu vlast sa SNS i DSS-om verovatno

Opasno se zakuvalo z:D

Stoji da će ,kako si naveo za stranke,da "čuvaju"svoje resore,ali ima nešto što je dogovoreno sa MMF-om i to mora da ispoštuju kako god znaju i umeju.
Verovatno će sve moguće da razmotre nebili uradili za njih nezgodan i nepopularan potez,otpust svih mogućih partijski zaposlenih po opštinskim i državnim službama,a i šta će im faliti,dobijaju otpremninu i garantovano 2 godine nadoknade dok ne nađu neki posao.
Osim,ako je tačno da će promeniti odredbe zakona o radu i zapošljavanju državnih službenika.
Pad vlade,nema šanse.
 
Stoji da će ,kako si naveo za stranke,da "čuvaju"svoje resore,ali ima nešto što je dogovoreno sa MMF-om i to mora da ispoštuju kako god znaju i umeju.
Verovatno će sve moguće da razmotre nebili uradili za njih nezgodan i nepopularan potez,otpust svih mogućih partijski zaposlenih po opštinskim i državnim službama,a i šta će im faliti,dobijaju otpremninu i garantovano 2 godine nadoknade dok ne nađu neki posao.
Osim,ako je tačno da će promeniti odredbe zakona o radu i zapošljavanju državnih službenika.
Pad vlade,nema šanse.

04.jpg


evo cak se i rezimski Blic sprda sa tadicevim "reformama" drzavnog sektora z:D

inace danas sam gledao Jelasica kako kaze da ce bez sklapanja sporazuma sa MMF-om biti ugrozena monetarna stabilsnost Srbije - citaj Srbija ce bankrotirati.

Sto znaci da ce morati da se reze i masovno otpusta ili nista od parica z:D

U najgorem slucaju morace kao Madjarska da povecaju PDV na 25% ako ne zele da odpustaju

Sta god da uradite, jos veci broj naroda ce postati protivnici vase vlasti - a ja tome samo mogu da se radujem i smejem

Jedva cekam 20ti oktobar z:D

Inace smatram da su izbori veoma blizu ako ne dodje do sporazuma sa MMF-om

Da nisu , ne bi DS bacao ogromne novce Strategic Marketingu da im stimuju navodnu podrsku od 35% z:D
 
Слободан Костић
Наша игранка и ММФ

На сајту Народне банке Србије јуче је, на српском и енглеском, објављен Меморандум мисије ММФ који је сачињен после вишедневних разговора с нашом преговарачком страном. Ко год за то има воље и жеље може да се „испуза” на њега и да се обавести о свим детаљима, а нарочито ономе што смо обећали да ћемо урадити – до 20. октобра, када мисија ММФ-а, поново стиже у Београд.

А обећали смо пуно. Не по броју ставки које треба да испунимо, већ по ономе у шта треба да дирнемо – у јавну потрошњу на свим нивоима, од најмање локалне самоуправе до администрације у Немањиној 11, као персонификацији превелике и гломазне администрације на коју нам иде нешто мање од половине националног колача и због које имамо дефиците на све стране.

Дакле, у наредних шест седмица треба мисији ММФ-а предочити целовит концепт реформе јавних издатака (администрација, школство, здравство, јавна предузећа…) током идућих година и тиме доказати да смо, као мала, задужена и поприлично сиромашна земља, спремни да трошимо само онолико колико имамо. И наравно, да на време и уредно измирујемо обавезе према иностраним кредиторима, па и ММФ-у. Једном су нам, недавно, праштали дугове. Више, сасвим сигурно, неће.

Зато питање буџета, нарочито консолидованог, за све мале и велике касе на свим нивоима државе, а нарочито његовог дефицита који никако да попунимо, постаје почетак краја свих наших оклевања да једном загриземо у ту грозно киселу јабуку. Да ли влада за тако нешто има политичког капацитета, воље и жеље, остаје да се види, али обећање је дато. Узмака – нема.

Влада је, истина, на располагању имала и лагоднији избор – да једнократно повећа за један до два процентна поена ПДВ. То су учиниле и много развијеније и порески уређеније земље од наше. На то ју је и сам ММФ подстицао. Не. Одабран је дугорочно неупоредиво тежи, ризичнији и по много чему неизвеснији пут. Зашто?

На то, али и остала питања одговор нећемо дуго чекати од протагониста економске политике и главних преговарача са ММФ-ом. Од њих се очекује да у непуних месец и по дана припреме и парламенту предложе мере које ће донети на десетине милијарди динара уштеда у релативно кратком року – годину, две, највише три. Таква одлука претпоставља пуно претходног рада, аналитичких и поузданих билансних чињеница. Треба завирити у сваку потбилансну ставку и као ефекат свега тога десетинама хиљада људи – од чиновника, преко учитеља и здравствених радника до мајстора и службеника – рећи да су вишак и упутити их на берзу рада. Болно.

То Србија није урадила пре коју годину када јој је остајала по милијарду-две долара вишка приватизационих прихода, па су се политичари разбацивали свакојаким обећањима већ напуштеног НИП-а (националног инвестиционог плана). Сада је ту где је. Дотакли смо дно. Светска економска криза разголитила је сасвим нашу незавидну економску ситуацију.

У страшној временској стисци треба сада пред ММФ-ом полагати поправни испит. Праву велику матуру из државничке и економске одлучности да се у рђава времена могу доносити тешке одлуке. Лако неће бити, али ако влада убеди своје социјалне партнере, па и већину грађана, да нас за коју годину, ипак, чека бољитак, вреди трпети и сиротовати, а ММФ ће ионако интересовати само крајњи резултат – јесмо ли нашли решење за висок буџетски дефицит. Све остало је наша игранка.

Слободан Костић
[објављено: 03/09/2009]
 
Otkaz za dva keca



U VRHU vladajuće koalicije konačno je postignut dogovor da se u zakone koji treba da utvrde "pravila igre" za zapošljavanje i otpuštanje u državi "ugrade" radikalna rešenja i oštre sankcije za neposlušne.
Od uspeha novih zakona o državnim službenicima i činovnicima zavisiće i sudbina pregovora sa misijom MMF, koja ponovo dolazi u Beograd krajem oktobra, ali i količina priliva sredstava u istanjeni srpski budžet. Jer, ukoliko se sprovede plan da se do 2011. broj činovnika, na svim nivoima, smanji za 11.000, država će prema procenama Ministarstva finansija, uštedeti 6,6 milijardi dinara, odnosno 70 miliona evra za godinu dana.
Prema našim informacijama, zasada je postignut dogovor oko sledećih zakonskih rešenja za "kresanje" birokratije:
* Proces racionalizacije zaposlenih u javnom sektoru moraće da se završi u roku od najviše dve godine.
* Lokalne samouprave koje treba da smanje broj zaposlenih za više od 20 odsto, najmanje polovinu otpuštaju u januaru sledeće godine, a ostatak u januaru 2011. Nova sistematizacija biće usvojena najkasnije do kraja decembra.
* Opštine koje treba da smanje broj zaposlenih između 10 i 20 odsto otpuštaju najmanje 10 odsto u prvoj,
a ostatak u drugoj godini.
* Zaposleni u državnoj administraciji biće ocenjivani svaka tri meseca, a "testiranje" će sprovoditi neposredni rukovodioci. Ocenjivaće se sposobnosti i učinak, a otkaz sledi posle dve uzastopne negativne ocene. U ovom procesu, i stalno zaposleni i oni koji rade po ugovoru imaće isti status, odnosno oni sa radnom knjižicom neće biti privilegovani.
Mesečni platni fond za oko 8.000 prekobrojnih činovnika lokalne administracije i oko 3.000 viška zaposlenih u republičkim organima trenutno iznosi oko 55 miliona dinara. Kako je, prema najavljenom planu otpuštanja činovnika na svim nivoima vlasti, predviđeno da se oko 70 odsto otkaza "podeli" naredne godine, a ostatak godinu kasnije, računa se da će se prvi efekti pojeftinjenja države osetiti 2011. godine.
- Iduće godine će na otpremnine za oko 6.300 činovnika u lokalnim samoupravama i oko 2.000 administrativnih radnika u republičkim organima biti isplaćeno skoro pet milijardi dinara, odnosno oko 50 miliona evra, ali će, već u 2011, rashodi za plate iz budžeta biti niži upravo za taj iznos. Te godine isplatiće se otpremnine za preostali višak zaposlenih od oko 2.700 ljudi u iznosu od 1,24 milijardu dinara. Već 2012. država neće imati troškove po ovom osnovu - kažu u Ministarstvu finansija.
Računice, takođe, kažu da će država do 2020. samo na osnovu primene zakona koji će reorganizovati administraciju, uštedeti skoro 53 milijardi dinara, odnosno 560 miliona evra. Toliko trenutno iznosi polovina našeg deficita, odnosno polugodišnji prihod od naplate svih vrsta nameta koji se slivaju u budžet.

KOLIKO OPŠTINA I GRADOVA IMA VIŠAK ZAPOSLENIH
22 višak činovnika do 10 odsto
21 višak činovnika do 20 odsto
13 višak činovnika do 30 odsto
5 višak činovnika iznad 30 odsto
62 nemaju višak činovnika

KAZNE ZA NEPOSLUŠNE
KAKO saznaju "Novosti", u Vladi je dogovoreno da se ubuduće zakonom, a ne kao do sada vladinim preporukama ili uredbama, definišu tačni rokovi za smanjenje broja zaposlenih, kao i kazne za nadležne u ministarstvima i ostalim institucijama koji reforme ne sprovedu na vreme.


Za sada je ovo samo plan kako je vlada zamislila da uradi,ali tek od 2010-e.
Samo odlažu ono što je potrebno i moraju da urade,videćemo da li će ovo odobrovoljiti MMF.
 
Utvrđeni kriterijumi za otpuštanje
21. septembar 2009. | 18:56 | Izvor: B92
Beograd -- Vlada Srbije utvrdila je kriterijume za otpuštanje državnih činovnika, kom će osnovni kriterijum biti neophodnost radnog mesta i učinak zaposlenih.

Prema ovim kriterijumima, kako saznaje B92, biće izjednačeni stalno zaposleni i honorarci. To znači da ako nadređeni odluči da otpusti stalno zaposlenog, na njegovo mesto moći će da zaposli honorarca za koga smatra da radi bolje. Ovaj zakon trebalo bi da bude usvojen najkasnije za oko dve nedelje.


Hm,treba da otpuste višak,a umesto njih pominje se mogućnost zapošljavanja honoraraca?
Videćemo kakvu"magiju"je spremila vlada kada detaljnije bude objasnila plan za otpuštanje državnih činovnika.
 

Back
Top