Mislite da tehnologija šteti vašem mozgu? Nauka kaže suprotno— ako uradite ovih 5 stvari

Banovic_Strahinja

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.967
Iz radova: Marvina Kopke-Istraživač i naučnik, i Lakelyn Eichenberger- doktor nauka
Verovatno ste čuli popularni refren da je prekomerno oslanjanje na tehnologiju loše za vas. Ali postoji toliko toga što ovo gledište izostavlja, posebno u digitalnom dobu gde je izbegavanje tehnoloških uređaja praktično nemoguće. Možda ste takođe čuli za fenomen „digitalne demencije“ ili ideju da prekomerna upotreba tehnologije može da ometa našu kognitivnu funkciju. „Na primer, kada smo rešavali zadatke ručno, nekada smo sami morali da pamtimo sve potrebne informacije“, kaže dr Marvin Kopka, istraživač interakcije između ljudi i tehnologije. "Danas možemo jednostavno da ga potražimo ili sačuvamo na našim telefonima ili računarima. Međutim, o ovom terminu se veoma raspravlja u naučnoj zajednici i nije jasno da li tako nešto uopšte postoji."

Štaviše, nedavna studija objavljena u Nature Human Behavior sugeriše da upotreba tehnoloških uređaja zapravo može smanjiti rizik od poremećaja pamćenja - sve dok ih koristite na pravi način. „Pošto se tehnologija stalno razvija, moramo stalno učiti kako da je koristimo“, kaže Kopka. „Ovo stalno učenje može biti dobar kognitivni trening koji može zaštititi naše kognitivno funkcionisanje.

5 načina da koristite tehnologiju za dobrobit vašeg mozga

1. Poboljšajte društvene veze

Jedan od najpogodnijih delova života u digitalnom dobu je neposredan pristup našim prijateljima, porodici i voljenim osobama. Ajhenberger podstiče starije odrasle osobe da optimizuju svoje digitalne uređaje za društvenu vezu. „Ostanak u društvu je zaista važan za zdravlje našeg mozga“, kaže ona. „Možete da šaljete poruke napred-nazad, zakažete redovne video pozive, delite fotografije i još mnogo toga.“

2. Naučite nešto novo

Ako ste ikada koristili svoj telefon da biste rešili ukrštenicu, igrali igrice ili slušali audio knjigu, onda ste već otkrili neke od aspekata tehnologije koji su zdravi za mozak. „Izazivanje našeg mozga i učenje novih stvari tokom života dobro je za zdravlje našeg mozga“, kaže Ajhenberger. "Možete da koristite tehnologiju da vam pomogne da naučite novi jezik ili da se uključite u razne igrice mozga. Takođe možete gledati dokumentarne filmove o drugim kulturama ili temama koje vas zanimaju."

3. Pravite muziku

Verovali ili ne, stvaranje muzike – ma koliko dobr ili loše – može imati veliki uticaj na naš mozak, objašnjava prof. Kopka. „Postoje i mnoge aplikacije za pravljenje muzike na telefonima i računarima“, kaže on. „Možete istražiti ove aplikacije, isprobati neke nove funkcije i trenirati svoj osećaj za ritam.“ Slično kao i mnoge naučno podržane prednosti pevanja za naše opšte blagostanje, muziciranje je efikasan način da održimo mozak aktivnim.

4. Ostanite organizovani


Ako koristite telefon za postavljanje dnevnih podsetnika ili zapisivanje liste obaveza, već ste korak ispred drugih. „Telefoni takođe mogu pomoći u svakodnevnoj organizaciji, što smanjuje kognitivno opterećenje i oslobađa resurse za druge stvari.

5. Odvojite želje naspram potreba

Nezdrav odnos sa tehnologijom može se obuzdati razlikovanjem naših želja i naših potreba, objašnjava Ajhenberger. Na primer, postavljanje podsetnika je neophodno da biste zapamtili šta treba da se uradi, dok korišćenje kalkulatora vašeg telefona za rešavanje brzog matematičkog problema nije neophodno.
„Iako može biti primamljivo tražiti odgovore na pitanja ili skočiti pravo na svoj pametni telefon, možda ćete želeti da zastanete na trenutak“, kaže Ajhenberger. "Možete li sami da smislite odgovor? Da li biste mogli da donesete nekoliko mogućih zaključaka pre nego što potražite koji je tačan? Ovo može biti odličan način da izazovete svoj mozak i uverite se da ne štetite svom pamćenju i sposobnostima pamćenja."

Studije u vezi teme:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5855412/
https://www.nature.com/articles/s41562-025-02159-9
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articl...ining to,networks and connectedness to others.
 
Činjenica je da su postale platforme za mnogo šta danas, ali čovek se i pre digitalnog doba bavio, recimo, enigmatikom da sačuva moždane ćelije, time i pamćenje... na sve što ima vredno u životu do tad pa i dalje. ;) Želim reći da su i digitalne platforme podjednako sredstvo kao neke druge ranije, samo mi se čine poroznije i trošnije, kao neki stakleni most u baš takvu pouzdaniju svrhu...
 

Back
Top