Misli poznatih mislilaca - II

Guše se ljudi zbijeni u krtogu, i čekaju da sunce sine, da im snagu da da žive.
Al' nikog nema da im kapke otvori, da pokaže im oblak što im sunce zaklanja.
Da kaže da nije spas u njemu.
Sve im je brige nemi strah pokosio, navijaju da život prođe da sam spadne teg od tuge.
Sam Bog da dođe ne bi ih ubedio da svaki put je bolji od tog polumrtvog sna.
Samo se deca smeju jer još ne znaju da treba da porastu, i da drugi izbor nemaju.
A mrak je prepun potpune izvesnosti, i možda potrebna je laž da poveruju kad već znaju
Da nije spas u njemu, da nije spas u njoj.

Nikola Vranjkovic
 
181158_485290131510258_1739757632_n.jpg
 
662. Početnikov um

Ljudi kažu da je teško praktikovati zen, ali postoji zabuna oko toga zašto je to tako. Nije teško zato što je teško sedeti ukrštenih nogu ili dostići probuđenje. Teško je zato što um i našu praksu treba održati čistim u onom osnovnom smislu...

U Japanu imamo izraz "shoshin", koji znači "početnikov um". Cilj prakse je da uvek održavamo početnikov um. Zamislite da recitujete Prađnaparamita sutru samo jednom. Možda ćete to vrlo dobro uraditi. Ali šta će se dogoditi ako je recitujete dva, tri, četiri ili više puta? Moguće je da ćete vrlo brzo promeniti svoj početni stav prema svemu tome. Ista stvar dogodiće se i sa drugim načinima na koje praktikujete zen. Nakratko održavate početnikov um, ali ako nastavite da vežbate godinu, dve, tri ili više, iako ste se u nečemu popravili, postoji opasnost da izgubite iz vida bezgranično značenje izvornog uma.

Za zen učenike najvažnija stvar jeste da ne budu dualisti. Naš "izvorni um" uključuje sve u sebe. On je uvek bogat i dovoljan sam po sebi. Ne treba da izgubite to stanje samodovljnosti svoga uma. Ovo ne znači zatvoren um, već zapravo prazan i spreman um. Ako je vaš um prazan, on je uvek spreman za bilo šta; on je otvoren za sve. U početnikovom umu postoji mnoštvo mogućnosti; u umu eksperta, tek nekoliko.

Shunryu Suzuki: Zen Mind, Beginner's Mind


Meditating-Life-Coach1.jpg
 
U staroj Grčkoj Sokrat je imao reputaciju da održava znanje na veoma visokom nivou. Jednog dana sreo je svog poznanika koji ga je pitao „Znaš li šta sam upravo čuo o tvom prijatelju?“
„Sačekaj malo“, Sokrat je odgovorio. „Pre nego što mi kažeš bilo šta o mom prijatelju, možda bi bilo dobro da proveriš da li to treba da mi kažeš. Prvi kriterijum provere neka bude istina. Da li si apsolutno siguran da je to što želiš da mi kažeš istina?“


„Pa nisam“, reče čovek, „zapravo samo sam čuo to o njemu i ….“
„U redu“, rekao je Sokrat. „Znači, ne znamo da li je to istina ili ne. Hajde sada da ispitamo drugi kriterijum, kriterijum dobrote. Da li želiš da mi kažeš nešto dobro o mom prijatelju?“
„Uh… Ne, naprotiv…“
„Dakle“, Sokrat je nastavio, „želiš da mi kažeš nešto loše o mom prijatelju, a nisi siguran da li je to istina. Ostao je još jedan kriterijum, kriterijum korisnosti. Da li će mi ono što ćeš mi reći o mom prijatelju koristiti?“
„Ne, ne baš.“
Na kraju, Sokrat je zaključio: „Želiš da mi kažeš nešto što nije ni istinito ni dobro ni korisno. Zašto bi mi onda to uopšte govorio?“
 
663. Dve vrste vere

Postoje dve vrste vere. Jedna je neka vrsta slepog poverenja u Budu, učenje, učitelja, koja nas često navodi da vežbamo. Druga vrsta je istinska vera -- čvrsta, nepokolebljiva -- koja se rađa iz znanja nastalog na osnovu sopstvenog iskustva.

Ajahn Chah


Faith_Saddha33.jpg
 
Budućnost nije bivanje, nego mogućnost bivanja. Ona se ne gradi niti mijenja u samoj sebi, nego u prošlosti i sadašnjosti. Klica onoga što se ima dogoditi posijana je u onome što je bilo i što jest. Koridorima koji vode u budućnost prolazim samo ja. Odatle gledam što u prošlosti i sadašnjosti treba učiniti da bi se sudbina ispunila. Sve što jest i što ima biti pod mojim je nadzorom. I ne pitaj se više što stoji iza toga. Iza bivanja ima samo nebivanje. A nebivanje je ništavilo.-Ivo Brešan -Astaroth
 
Zamislite da su misli kao kapi vode. Ako stalno ponavljate iste misli, stvarate ogromnu količinu vode. U početku je barica, pa bara, pa jezero i na kraju - okean. Ako su vam misli negativne, možete se udaviti u moru sopstvene negativnosti. Ako su vam misli pozitivne, možete plivati u okeanu Života...
Lujza Hej
 

Back
Top