Milion dolara za razbijanje koda

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.205
Milion dolara svakome ko može da dešifruje pismo civilizacije doline Inda, koja se protezala preko današnjeg Pakistana i severne Indije.

Ako se dešifruje, pismo bi moglo da pruži uvid u civilizaciju bronzanog doba za koju se veruje da je bila rival drevnom Egiptu i Mesopotamiji.
Neki veruju da su na ovom prostoru živeli milioni ljudi, sa gradovima naprednog urbanističkog planiranja, standardizovanim težinama i merama
i širokim trgovačkim putevima.

Središta civilizacije doline Inda su bili gradovi Mohendžo-daro, Harapa i Lotal koji su se isticali naprednim urbanim planiranjem.
Možda još važnije, dešifrovanje ovog pisma bi moglo pomoći da se odgovori na fundamentalna pitanja o tome ko su bili ljudi iz doline Inda i njihovi potomci.
Iako je pismo ostalo nerešeno od kada su njegovi najraniji uzorci objavljeni 1875. godine, znamo nešto o samoj kulturi doline Inda – zahvaljujući arheološkim iskopavanjima velikih gradova poput Mohendžo-Daroa, koji se nalazi u sadašnjoj pakistanskoj provinciji Sind, oko 510 kilometara severoistočno od Karačija.

Ovi gradovi su nastali duž mrežnog sistema kao što su Njujork ili Barselona, i bili su opremljeni sistemima za odvodnjavanje i upravljanje vodom
– karakteristikama koje su u tom trenutku bile „bez premca u istoriji“.
 
Ali ono što znamo o civilizaciji Inda ograničeno je u poređenju sa bogatstvom dostupnih informacija o njenim savremenicima, kao što su drevni Egipat, Mesopotamija i Maje. To je uglavnom zbog nedešifrovanog pisma, koje je pronađeno na artefaktima kao što su grnčarija i kameni pečati. Postoji nekoliko razloga zašto je do sada bilo tako teško dekodirati ovo pismo. Prvo, nema toliko artefakata za analizu – arheolozi su pronašli samo oko 4.000 natpisa, u poređenju sa procenjenih pet miliona reči dostupnih na staroegipatskom, što uključuje hijeroglife i druge varijante. Mnoge od tih relikvija Inda su veoma mali, često kameni pečati veličine jednog kvadratnog inča - što znači da je pismo na njima kratko, većina sekvenci sadrži samo četiri ili pet simbola. Ono što je najvažnije, još uvek ne postoji dvojezični artefakt koji sadrži i pismo doline Inda i njegov prevod na drugi jezik. Takođe, većina stručnjaka veruje da je pismo napisano s desna na levo, a mnogi spekulišu da je korišćeno i u verske i u ekonomske svrhe, kao što je obeležavanje predmeta za trgovinu.

Kroz čitav drugi i treći milenijum pre nove ere, trgovci iz doline Inda trgovali su sa ljudima širom Persijskog zaliva i Bliskog istoka, a njihovi brodovi nosili su bakar, bisere, začine i slonovaču. Izrađivali su nakit od srebra i zlata i osnivali udaljena naselja i kolonije.

Oko 1800-ih godina pre nove ere, više od hiljadu godina pre osnivanja drevnog Rima, civilizacija doline Inda je doživela slom i njeno stanovništvo se raštrkalo po manjim naseobinama. Neki veruju da su glavni krivac bile klimatske promene, odnosno da su dugi periodi suše, naglih promena temperature i nepredvidljivih padavina uticali na kolaps poljoprivrede
 
gledao sam jednu mnogo dobru emisiju gde kazu kad bi za jedno 100.000 godina kad nasa civilizacija propadne i nestane i pojavi se neka druga i nadju u iskopinama saobracajni znak stop

s-l1200.jpg


pricace kako je to bila okultna tabla primitivne civilizacije gde su na njoj odrzavali verske rituale z:mrgreen:
 
kad negde nadju silikonski cip vec urastao u neki kamen ima da se cude odakle nam nesto sto lici na cipove koje oni koriste :D

i onda ce se pojaviti neki buduci
images


i razvijati teorije kako su to bili vanzemaljci koji su se mesali sa nama i imali tu tehnologiju :D
 
Ko god se bavi AI zna da je trenutna osnova kontemporalnog AI vecinom LLM (Large Language Models).
Recimo da se napravi AI koji bi slicne primere pisanih jezika povezao, stavio u vremenski kontekst (sta je bilo pre a sta posle) i sam napravio medjuveze, mozda bi se struktura jezika pojavila, mozda i nacin razmisljanja nekoga koji je pisao u nekom jeziku. U svakom slucaju bilo bi zanimljivo da se tako nesto uradi - ko zna sta bi jos naucili o jezicima koje vec poznajemo ili neki koje smo desifrovali ili delimicno desifrovali.
 

Back
Top