- Poruka
- 360.765
Već više od 50 godina poznato je da fetalne ćelije prolaze kroz placentalnu barijeru. Fetalne ćelije su prisutne ne samo tokom trudnoće, već mogu opstati do preko 30 godina u majčinom organizmu, stvarajući mikrohimerizam. Prisustvo fetalnih ćelija vezuje se i za pozitivne i za negativne efekte po zdravlje majke. Dovode se u vezu sa autoimunim bolestima i nastankom raka, ali s druge strane, imaju ulogu u saniranju povreda kod majke. Kod mikrohimerizma sekundarna ćelijska populacija čini manje od 5% od ukupnog broja ćelija.
Prisustvo fetalnih ćelija u majčinim tkivima naziva se mikrohimerizam, po himerama, starogrčkim mitskim bićima sastavljenim od delova više različitih vrsta. A naučnica Ejmi Brodi sa Odeljenja za fiziologiju Državnog univerziteta u Arizoni otkrila je da mnogi ljudi u sebi nose mikrohimere – strane ćelije svojih roditelja, braće i sestara ili svoje dece.
“Ćelije fetusa mogu se ponašati poput matičnih ćelija koje se razvijaju u ćelije srca, jetre itd. Vrlo su aktivne i igraju značajnu ulogu u telu majke. Čak mogu stići i do mozga i postati neuroni. Svi mi smo himere,” kaže Brodi.
Dejstvo fetalnih ćelija na majčino zdravlje već dugo je predmet diskusije među naučnicima. Smatra se da se mogu ponašati i kao svojevrsna posteljica izvan materice, koja šalje hranljive materije fetusu u razvoju, ali i da decenijama mogu ostati u telu majke, nekada je štiteći a nekad i povećavajući rizik za razvoj raka i autoimunih bolesti. To može biti jedan od razloga zašto žene imaju tri puta veću stopu obolevanja od reumatoidnog artritisa nego muškarci.
Istovremeno, ćelije fetusa mogu biti i korisne – priskočiti u pomoć i doprineti zaceljenju oštećenih tkiva majke. Pronađene su u ranama od carskog reza, gde su verovatno stigle kako bi ubrzale zarastanje.
Naučnici smatraju da fetalne ćelije ulaze u saradnju sa majčinim telom onda kada ne postoji sukob interesa između majke i budućeg deteta, tj. kada ima dovoljno izvora hrane. Onda kada su resursi oskudni, dolazi do konflikta jer one rade u interesu bebe, pa makar in a štetu majke.