Menjac

Kad_LupimLupim:
Jbga momci, mene su ucili samo da stepen prenosa prati brzinu kretanja, nikako da kocim motorom :roll:
jbg pogresno su te ucili najbolje kocenje je kad kocis sa motorom i sa malo pritisnutom pedalom na kocnici
kad je frka samo pritisnes i ne razmislajas da li je u brzini
ne uce za dzabe u autoskoli kocenje motorom
brze ukocis manje teretis kocnice tj diskove i plocice
ali ne valja da sa 80 na sat ubacis u trecu i kocis
ne znam koliko vozis ali ti je ovo osnovna stvar koju bi trebalo da znas da znas
 
Ok... ok... aj cek sad ovako da razmotrimo tu situciju:

Vozim recimo 80 km/h na pravcu, u cetvrtoj... vidim u daljini razlog (semafor npr), da se lagano zaustavim. I sta sad treba da radim po vasoj prici... pustam gas, pritiskam kvacilo, ubacujem u trecu, vracam kvacilo i...? Ok motor ce da pocne da koci vozilo... ali ako ga tako sa nekih 80 km/h prebacis iz cetvrte u trecu, drknuces broj obrtaja preko 4000 rpm sigurno na svakom normalnom automobilu!!! A cemu to?
 
vidi ovako
ako hoces da stedis pakne i kocione plocice, onda ces kociti motorom tako sto ces pustiti gas i kad obrtaji padnu na nekih 1500, prebaciti u nizu brzinu gde ce se motor vrteti negde oko 2000-22000 obrtaja sto je normalan rad i tako ces dok auto bas ne uspori a onda ces da koristis kocnicu.

Ako hoces da stedis kvacilo i sajlu, onda ces da se vozis nesmanjenom brzinom do semafora i kocices snazno i staces posle 10 metara.

a ako hoces moj savet, u toj situaciji, lepo izbaci iz brzine i krstari po inerciji i kasnije blago koci
 
Po nekoj logici, kad izbacis iz brzine, na auto deluje samo sila inercije ( dobro ajde, i trenje u odnosu na podlogu). Znaci, sva kineticka energija ( brzina x masa^2)/2 ce se do zaustavljanja potrositi na trenje tockova ( podloga + kocnice). Ako je menjac u brzini, deo te energije kretanja se trosi i na obrtanje motora ( moment inercije x ugaona brzina^2)/2. Sto manji stepen prenosa vise puta treba okrenuti radilicu na jedan okret tocka, sto znaci da ce se vise energije potrositi na okretanje motora, pa ce manja energija biti preneta na tockove, sto znaci da ce se auto pre zaustaviti ( u oba slucaja, i sa kocenjem i bez).
 
HEMI 426:
vidi ovako
ako hoces da stedis pakne i kocione plocice, onda ces kociti motorom tako sto ces pustiti gas i kad obrtaji padnu na nekih 1500, prebaciti u nizu brzinu gde ce se motor vrteti negde oko 2000-22000 obrtaja sto je normalan rad i tako ces dok auto bas ne uspori a onda ces da koristis kocnicu.

Ako hoces da stedis kvacilo i sajlu, onda ces da se vozis nesmanjenom brzinom do semafora i kocices snazno i staces posle 10 metara.

a ako hoces moj savet, u toj situaciji, lepo izbaci iz brzine i krstari po inerciji i kasnije blago koci

E tako ja i radim u sustini... kad je ta situacija da iz daljine zanam da cu da se zaustavljam. Jedino sto ne kocim bas mnogo blago... mislim nije bash da legnem na kocnicu pa ga zaustavljam u 10m duzine, nego recimo sa nekih 70-50m, pa onako malo intenzivnije... posto kapiram da ce se kocnice daleko manje zagrevati, ako krace budu izlozene trenju koje pritom i brzo opada, a ne ono kocim lagano sa pola km, tockovi jedva gube br obrtaja, a paknovi pocinju da sijaju i u po bela dana :lol:
 
Woo_Bg:
Pored ovakvog nacina voznje lamelu ne menjam cesto, izdrzi oko 100.000-120.000 a ni plocice za kocnice, one izdrze oko 40.000-50.000.

Ja sam jedan od onih koji izbace iz brzine i onda koriste samo kocnicu.

Lamelu jos nisam menjao, plocice za kocnice sam menjao na 32,000 milja (oko 52,000 km). Auto ima ukupno 37,000 milja (nesto manje od 60,000 km).

Ispade da moj nacin voznje ipak manje dere plocice za kocnice.
 
uvek izbacujem iz brzine i pustim auto da klizi prema semaforu to u vezi saltanja samo sifrone zezate a to je potrosni materijal a ulje u menjacu se menja u zavisnosti od auta pozdrav
 
Ja naravno uglavnom kocim i motorom i kocnicom.Ne bi se slozio da kocenje motorom ne pomaze.Em cuvas kocnice....Naravno to ne vazi ako osoba koja koci motorom ne zna kako to da radi onda vise stete nego koristi,naravno po motor.Moj stil voznje nikad nije isti prilagodjavam se novonastalim situacijama,mraspolozenju........Sve u svemu najbitnije je da sigurno kocis zbog sebe i okoline.Recimo ja znam ortaka koji nema zadnji deo Yuga:smile:
 
Kad_LupimLupim:
Primecujem da ovde ima zagovornika teze da auto bolje koci, ako se koci motorom :roll:
Voleo bih samo da mi date i tehnicki razumno objasnjenje da tako nesto ima smisla!
Pa naprimjer sigurnije je (ako bi ti recimo propala kočnica bilo bi interesantno zar ne), potpomažući kočenje motorom čuvaš pločice, ali i diskove (koji su malo skuplja zabava za promjeniti) porastom temperature kočnica do jedne temperature efikasnost raste, a zatim počinje da opada, tako da spuštanje nizbrdo sa ugašenim motorom može da bude vrlo zanimljivo.
 
Napisao sam na predhodnoj strani...
Najefikasnije zaustavljanje se postize kad se tockovima ne dozvoljava da zablokiraju i pocnu da klizaju. Nego da se minimlano okrecu na toj granici proklizavanja. Tome izmedju ostalog i sluzi ABS sistem. Posto svaka kocnica moze bez problema da blokira tockove kad je dobro stisnes, onda nema potrebe za preusmeravanjem dela sile na motor.
 
Kad_LupimLupim:
Napisao sam na predhodnoj strani...
Najefikasnije zaustavljanje se postize kad se tockovima ne dozvoljava da zablokiraju i pocnu da klizaju. Nego da se minimlano okrecu na toj granici proklizavanja. Tome izmedju ostalog i sluzi ABS sistem. Posto svaka kocnica moze bez problema da blokira tockove kad je dobro stisnes, onda nema potrebe za preusmeravanjem dela sile na motor.
motorno kocenje je vrsta primitivnog abs
 
Mnogo si uporan a nisi ni malo u pravu i ne znas da vozis. Cuti i procitaj sta ti ljudi pisu da ne napravis neki belaj u saobracaju. Ides 200 km/h i ispred rampe izbacis na ler pa kocis dok ne padnes u nesvest.
 
Wo... decko cekaj polako!
Kad kazes da nisam ni malo u pravu, daj bar mi to i obrazlozi. Nemoj samo tako ti nisi u pravu, ja jesam i cao...
Prvo nikad nisam ni vozio 200 km/h, a drugo ni ne pricamo o takvoj situaciji! Rec je o situaciji u gradu, kad vidis izdaleka da ti se semafor zatvara i da gasa nema svrhe drzati. Tu se radi o brzinama koje su u vrh glave 80 km/h, gde mozes uopste toliko da vozis!
 

Back
Top