- Poruka
- 388.720
Engrova violina Mena Reja je u maju 2022. godine ušla u anale aukcijske prodaje umetničkih dela kao najskuplje prodata fotografija. Njena cena dostigla je neverovatnih 12.400.000 dolara. Iako ju je londonska aukcijska kuća Kristi procenila na rekordnih pet do sedam miliona dolara, njena prodaja je daleko premašila ove cifre.
Crno-belu fotografija, koju je 1924. godine napravio američki nadrealistički umetnik, pretvorila je žensko nago telo u violinu, sa suptilnim f dirkama na leđima. Ova fotografija nije samo njegova najpoznatija, već kompletnog nadrealističog pravca. Prvi put je objavljena u tada kultnom časopisu Litterature, juna 1924.
Ime je dobila po popularnom francuskom izrazu le violon d’Ingres, koji označava hobi, s obzirom na činjenicu da je francuski neoklasični slikar Žanu Ogistu Dominiku Engru.Engre je svirao violinu iz razonode odmarajući se od slikarstva. Men Rej se divio Ingresovom radu, pa je ova fotografiju upravo plod inspiracije slikarom i njegovim radom. Svaka genijalnost traži inspiraciju, a ni Rej nije bio izuzetak. Njegov model, a potom i ljubavnica bile je Alis Ernestin Prin koja mu je pozirala.
Men Rej je po dolasku na Monparnas 1921. godine upoznao Alis Pren, poznatu kao Kiki sa Monparnasa, koja mu postaje model i ljubavnica. Kiki je jedan od najpoznatijih modela u avangardnoj umetnosti i jedna od ključnih ličnosti oslobođene kulture Pariza tokom perioda „ludih godina” (fr. Années folles).
Kraljica Monparnasa, odnosno Kiki Monparnas kako su je još zvali, bila je francuski model, pevačica, glumica, memoaristkinja i slikarka tokom doba džeza. Procvetala je u periodu kulturnog oslobađanja Pariza, u kojem je i sama imala učešća. Te zlatne godine nose naziv Années folles („lude godine“ na francuskom).
Postala je jedan od najpoznatijih modela 20. veka u istoriji avangardne umetnosti, a kako i ne bi kada je pozirala velikanima poput Frensisa Pikabije, Žan Koktoa, Žulijan Mandela… Godine 1929. objavila je autobiografiju pod naslovom “Kikini memoari”, kojoj je uvod podario niko drugi do Ernest Hemingvea.
Nakon njene smrti, časopis Lajf je u svom izdanju od 29. juna 1953. prikazao njenu čitulju na tri stranice, koja je završila sećanjem, beleškom jednog od njenih prijatelja koji je rekao: „Smejali smo se, Bože, kako smo se smejali”.
Očekuje se da će originalna štampa remek-dela Men Reja, koštati između 5-7 miliona dolara kada bude stavljeno pod čekić u maju u Kristiju – što je najveća procena za jednu fotografiju u istoriji aukcija.
Rej, rođen kao Emanuel Radnicki, živeo je od 1890. do 1976. Bio je ključni član pokreta dada i nadrealizma, a njegova „Le Violon d’Ingres” je najvažniji deo njegove artističke slagalice koji se nudi iz kolekcije Rozalin Gersten Džejkobs i Melvina Džejkobsa, kolekcionara umetničkih dela koji su imali veze sa nadrealističkim krugovima.
Men Rej je bio pionir fotografije Parizu u periodu od dve decenije između dva svetska rata. Neizostavni deo legendarne epohe koju su činili Pikaso, Tristan Cara, Džejms Džojs, Gertruda Stajn, Žan Kokto, Salvador Dali, Pegi Gugenhajm, Bridžit Bejt Tičenor, Luiza Kasati, koji su svi bili ispred njegove kamere.
Na fotografiji Engrova violina, nastaloj 1924. godine, vidimo Kiki obnaženih leđa, sa svilenom tkaninom oko bedara i turbanom na glavi. Kiki je ruke prekrstila ispred tela, te nisu vidljive na fotografiji. Na taj način su došle do izražaja izvijene linije njenih leđa i obline kukova, koje uz doslikane f-otvore dočaravaju anatomiju violine. Kompozicija je nastala tako što je na izrađenu fotografiju Rej dodao f-otvore, a potom ponovo fotografisao otisak sa načinjenom intervencijom.
Ova fotografija godinama unazad kritičarima i pasioniranim obožavaocima ove umetnosti budila je različite osećaje, i bivala višestruko tumačena, kao romantična, misteriozna, provokativna, bez presedana
Ni sam Men, koji je bio dete ruskih, jevrejskih emigranata, odraslo u Pensilvaniji, teško da je mogao da pretpostavi da njegove visine dostići ovakva neba, čak i kada je reč o finansijskom aspektu, koji je umetnicima ovog formata, najmanje bio bitan.
Vitraž.