[Matrix] протокол - Element

Dr.Jackson

Iskusan
Moderator
Poruka
5.438
You will never know what is [Matrix] unless you start use it!


Матрикс је непрофитан децентрализован федеративни сервис отвореног кода и лиценце (у преводу као Email) али бољи!

Ја сам који знам usernamе и password не могу да прочитам Е2ЕЕ поруке ако их не дешифрујем кроз други уређај или не поделим приватни кључ са приватним кључем за закључавање истог. Такође могу да ставим да само верификовани људи могу да шаљу. Кажем пробајте Element je 100% FOSS! Отвореног кода и бесплатне лиценце. Нема сигурнијег протокола за слања поруке. Ово је наследник E-mail-a. Нема више реклама. Нема упада у четове ако то не желите. Нема шпијунирања. Позиви могу да буду P2P. Отвореног и бесллатну лиценцу је све и сервер и клијент и можете сами да направите свој сервер и да забраните другим сервирам да комуницирају са вашим. Напад путем Email-a је безначајан. Сам протокол не захтева ваш број телефона а за видео конференцију користи сигуран Jitsi који је такође 100% FOSS. Маtrix користи за шифровање Olm и "Signal" енкрипцију.

Препоручени Матрикс клијенти. Пажња препоручујем само оне које имају E2EE. Aко вам она не треба већ Matrix користите као клијент за IRC канале, Телеграм канале или, Slack или Discord где можете да се повежете путем мостова и тако да створите један суперчет где ће људи са свих СЕРВИСА комуницирати на једном месту баш као што то раде на email-у имали они gmail или yandex онда можете било који. Говор се не може спречити! То је циљ Матрикса.

Windows: Element ,SchildiChat, WeeChat-Matrix
MacOS: Element
Linux: Element (Debian, Arch), SchildiChat (deb фајл,Flatpack), FluffyChat (Flatpack,Snapstore,tar.gz), Mirrage, Nheko, WeeChat-Matrix

G-Android: Element (expert), FluffyChat (личи на Viber) и SchildiChat (два мода једноставан и експертски)
iOS: Element (expert) и FluffyChat (simple)
AOSP & HarmonyOS: Element и SchildiChat

Linux телефини
PostmarketOS: Mirage (прилагођен свим екранима и арм-у)
PureOS: LibremChat (прединсталиран и спреман за акцију)
UbuntuTouch: FluffyChat (на OpenStore-у)
Mobian: Mirage (прилагођен свим екраним и арм-у)
SailifishOS: Sailtrix (нативни RPM клијент) али можете да инсталирите било коју AOSP апликацију. Важно је да нема Google-a.

Мањак меморије на телефону и имате само browser? Hydrogen

Android
1626288470539.png


Елемент / бивши Riot. Побуна против Матрикса овде креће. :cool::mrgreen:
1626288618446.png


Десктоп Матрикс клијенти.
1626288688558.png
 
Poslednja izmena:
Opet ameri traže budale...
Није амерички нити има везе са Америком!! Да има чуо би за њега на Б92 као за Телеграм и Сигнал чији се сервери налазе у Америци. Нећеш га пронаћи ни у једним новинама јер то је једини месенџер који заиста штити приватност корисника и слободу говора.

Имаче људе које дају број телефона свакаквим копрорацијама и треба им да раде то што раде, обожавам кад даш корпорацији твој број телефона а онда се жалиш на приватност... али оно.... Матрикс не тражи број телефона а ја лично ниједан сервис нећу да користим који ми тражи број телефона. Email ти само служи да потвриш да ниси бот.

КОРИСТИ ПА ДАЈ СУД!
 
Poslednja izmena:
Драго ми је што се Mirage развиo! Сада има сву сигурност Елемента и више од тога бар што се тиче порука! Mirage матрикс клијент иначе имате и за Lunux телефоне као што су Mobian и PostmarketOS али можете да га инсталирате и на Ubuntu Touch преко терминала.



Доступност: https://github.com/mirukana/mirage

Linux
  • AppImage
  • Flatpak
  • Alpine Linux / postmarketOS
  • Arch Linux
  • Debian
  • Gentoo
  • Nix
  • OpenMandriva Lx
  • VoidLinux


https://github.com/mirukana/mirage

Eво како излгеда. Можете позадину да мењате и свашта. :D

1627953011555.png

1627952967521.png
 
УПОЗОРЕЊЕ!!!

На Google Play Store се појавио лажни матрикс клијент. Толико о сигурности сама продавнице. Подсећам Андроид кориснике да користите само Element, SchildiChat или FluffyChat а за iOS Element. Syphon је још у развоју тако да не гарантују сигурност али биће и он ускоро. Сви су FOSS и можете их пронаћи на Github-y и GitLab-у.

1629244870188.png


Инсталирао сам је на старом телефону и апликација води до Елемента. Иначе не морате ништа да се бринтие ово је неки бот пошто username и password матриксу не значе апсолутно ништа осим ако нисте бриџовани јер код Е2ЕЕ морате да верификујете да сте то ви или преко кључа за опоравак или преко другог уређаја. Такође email и број телефона су небитни и не морае да дате број телефона да би апликација радила!!!! И Email који ту служи само како би вас заштитили од спама може да се обрише. Матрикс користи Olm + Signal енкрипцију + CrossSign Verificifation + ограничење приступа соби по домену. Матрикс користи једину енкрипцију која заиста ради!!!


Борба за слободу говору почиње на Елементу.


Стоп WhatsApp-y!
Стоп програмима који краду ваше податке.
Стоп програмима који захтевају више него што то захтева то од њих да би радили.

Такви програми у мојој продавници били би обрисани.


You will never know what is Matrix unless you start using it.
Wake up Neo. Matrix is calling you.
[MATRIX]
 
Poslednja izmena:
Svi vi koji ulazate toliko energije u zastitu svojih podataka ste mi skroz sumnjivi cime se bavite i sta radite.

Stoji da nije u redu da mnoge aplikacije koriste moje podatke ali znas kako me briga bas.
Mogu da pogasim sve te aplikacije i koristim nokiu 3310 sutra ako hocu,ali sto bih kada ove aplikacije umeju itekako da mi koriste a sto se tice mojih podataka, ima AI totalno da se zbuni kada procita sto ja saljem zeni da kupi veliku pljeskavicu u povratku iz druge smene kad i sam zna koliko je to nezdravo,posle ce mi verovatno poturati reklame o fitnesu itd...
 
Svi vi koji ulazate toliko energije u zastitu svojih podataka ste mi skroz sumnjivi cime se bavite i sta radite.

Не ради се само о заштити података ради се и о стварању сигурног чета преко свих платформи а то може само Матрикс. Само да напоменем да је Елемент био банован из Google Play Store-a а онда враћен. Ниједан програм не сме да вам тражи више података него што треба да за рад! Не заниме ме како ће неко да користи тај програм! Одбијам да користи било коју чет апликацију која користи мој број телефона ако знам да један Skype може да ради без тога нити је икада тражио то.


Зато и одбијам већину Linux диструбиција јер имају
секташки Code of Conduct (читај Terms of Service на пријатељски начин). И Аrch сам избацио из листе. Само Void Linux и Gentoo Linux долазе тренутно у оптицију као наследници и под условом да не пређу у секту. Користим Windows 7 и 8.1 a са коња на магарца нећу да пређем (драјвери, софтверска подршка...) ! Windows 10/11 ђубре мој интернет неће да виде па макар никад не користио ниједан софтвер.

Он је доступан на...
Android based smarphones
Other Linux smartphons
iOS
Windows
MacOS
GNU/Linux
UNIX

Mirage на PostmarketOS.

E9DAF1hX0AMNj39.jpg
 
Poslednja izmena:
Не ради се само о заштити података ради се и о стварању сигурног чета преко свих платформи а то може само Матрикс. Само да напоменем да је Елемент био банован из Google Play Store-a а онда враћен. Ниједан програм не сме да вам тражи више података него што треба да за рад! Не заниме ме како ће неко да користи тај програм! Одбијам да користи било коју чет апликацију која користи мој број телефона ако знам да један Skype може да ради без тога нити је икада тражио то.


Зато и одбијам већину Linux диструбиција јер имају
секташки Code of Conduct (читај Terms of Service на пријатељски начин). И Аrch сам избацио из листе. Само Void Linux и Gentoo Linux долазе тренутно у оптицију као наследници и под условом да не пређу у секту. Користим Windows 7 и 8.1 a са коња на магарца нећу да пређем! Windows 10/11 ђубре мој интернет неће да виде.

Он је доступан на...
Android based smarphones
Other Linux smartphons
iOS
Windows
MacOS
GNU/Linux
UNIX

Mirage на PostmarketOS.

Pogledajte prilog 993492
Uf sto volim da citam o ovim "bezbednim" aplikacijama. Da ne pravim te iste aplikacije pa da poverujem da nesto moze da bude bezbedno,ali posto programiram eto u slobodno vremen nesto mi ta prica ne pije vodu,kada sam svestan kako mogu da dolazim do podataka i pravim kopije.

Ako postoji neka zastita podataka,onda je to unutar te organizacije,recimo glavni CEO ne daje pristup podatcima programerima osim preko odredjenih akcija,ali opet na kraju neko drzi te podatke u ovom slucaju CEO i moze da pravi kopije kako hoce, cesto se on veze ugovorom za Microsoftom,Google-om itd... da ce zastiti te podatke ali onda opet Microsoft,Google ima te podatke.

Tako da sve ove "bezbedne" aplikacije samo hvataju reklamu na tu fol bezbednost,inace za njih niko ne bi ni cuo.A klinci nalozeni na hakerske fazone olako nasedaju.

Inace,sto se tice telefona,mnoge aplikacije traze telefon da bi se zastitili od gomilanja accounta.Inace bi svaka svalerka imala 30 Viber accounta za 30 svalera,ovako ima samo jedan account pa nek vidi sta ce.
 
Uf sto volim da citam o ovim "bezbednim" aplikacijama. Da ne pravim te iste aplikacije pa da poverujem da nesto moze da bude bezbedno,ali posto programiram eto u slobodno vremen nesto mi ta prica ne pije vodu,kada sam svestan kako mogu da dolazim do podataka i pravim kopije.

Матрикс је FOSS и то цео!!!! Нема CEO-a. Taкође био је уклољен са Google Play Store-a па поново враћен. Иначе ко те тера да скидаш са Google-a? Исто важи и за Телеграм. Имаш ОРИГИНАЛНУ верзију са сајта.

Не ради се само о безбедности. Све платформе могу да комуницирају помоћу Матрикса. Матрикс је као email.
 
Inace,sto se tice telefona,mnoge aplikacije traze telefon da bi se zastitili od gomilanja accounta.Inace bi svaka svalerka imala 30 Viber accounta za 30 svalera,ovako ima samo jedan account pa nek vidi sta ce.

Сад смо тестирали како Елемент ради када се загуби password и одговор гласи никако! Морали смо све из почетка и да га убацујем и тако. Када обришеш e-mail за опоравак налога што иначе можеш да урадиш постајеш као блокчеин значи то чуваш као очи у главе, можеш да додаш и број телефона ако то желиш па онда да тражиш по контактима као код Viber-a ако то желиш... СУШТИНА ЈЕ У ИЗБОРУ. Што се тиче сигурности када је укључена опција "never send encrypted messages from this session to unverified session" све и да си направио нов швалерски налог ако га ја нисам вефиковао ДА СИ ТИ ЗАИСТА МОЈА ЖЕНА са тог телефона, значи да си ти заиста та особа а не бот на мајке ми, можеш само да се сликаш јер ја поруке нећу видети. Можеш да направиш само један налог и када се излогујеш и понови улогујеш не може да те препозна јер тражи recovery key. Значи клијент нема појма о твом уређају. Елемент је доказао да за сигурност ти не треба број телефона, чак шта више месенџер је толико сигиран да је прави живи зид и свима препоручујем да пређу на [MATRIX]

Иначе за видео конференцу користи Jitsi. За Linux ми је лично омиљени клијент Mirage јер има Tor али није толико свемирски као Element. :D
 
Poslednja izmena:
Сад смо тестирали како Елемент ради када се загуби password и одговор гласи никако! Морали смо све из почетка и да га убацујем и тако. Када обришеш e-mail за опоравак налога што иначе можеш да урадиш постајеш као блокчеин значи то чуваш као очи у главе, можеш да додаш и број телефона ако то желиш па онда да тражиш по контактима као код Viber-a ако то желиш... СУШТИНА ЈЕ У ИЗБОРУ. Што се тиче сигурности када је укључена опција "never send encrypted messages from this session to unverified session" све и да си направио нов швалерски налог ако га ја нисам вефиковао ДА СИ ТИ ЗАИСТА МОЈА ЖЕНА са тог телефона, значи да си ти заиста та особа а не бот на мајке ми, можеш само да се сликаш јер ја поруке нећу видети. Можеш да направиш само један налог и када се излогујеш и понови улогујеш не може да те препозна јер тражи recovery key. Значи клијент нема појма о твом уређају. Елемент је доказао да за сигурност ти не треба број телефона, чак шта више месенџер је толико сигиран да је прави живи зид и свима препоручујем да пређу на [MATRIX]

Иначе за видео конференцу користи Jitsi. За Linux ми је лично омиљени клијент Mirage јер има Tor али није толико свемирски као Element. :D
Ok ciji interes stoji iza toga? IRC je najstariji oblik internet chata i podrzava SSL i SASL autentikaciju, ne vidim prednost Matrixa?
 
Ok ciji interes stoji iza toga? IRC je najstariji oblik internet chata i podrzava SSL i SASL autentikaciju, ne vidim prednost Matrixa?
Matrix не може да се пореди са IRC-ом нити жели да буде његова замена као ни замена за XMPP-a већ замена за Signal, Telegram, Viber, WhatsApp, и остале нормалне месенџере. Matrix користи Olm + "Signal" енкрипцију али исто тако Матрix може да се бриџује са другим месенџерима (када се губи енкрипција) зато имаш различите клијенте за различите потребе. Ја сам само набројао клијенте које имају E2EE.

Људи који су открили Матрикс углавном говоре "don't use Signal use Element" и онда ти је јасно коме је намењене. Матрикс је намењене свима и његов циљ је да се сруши баријера између месенџера. На пример ја могу да повежем Skype са Матриксом, могу и iMessege али процес је нешто тежи него код IRC-a, Slack-a, Telegrama-a и Discord-a. Gitter је сада матрикс homeserver.
 
Овде можете пронаћи списак свих [Matrix] јавних и отворених сервера.

https://www.hello-matrix.net/public_servers.php

Локације тренутно активних: Уједињено Краљество, Холандија, Француска, Русија, Финска и Немачка.
Локације угашених: Белгија, Пољска и Сингапур

the matrix GIF
 
Poslednja izmena:
Овде можете пронаћи списак свих [Matrix] јавних и отворених сервера.

https://www.hello-matrix.net/public_servers.php

Локације тренутно активних: Уједињено Краљество, Холандија, Француска, Русија, Финска и Немачка.
Локације угашених: Белгија, Пољска и Сингапур

the matrix GIF
ne znam, gledam ovaj element i malo se zezam, sve mi se chini da je to josh jedan pokushaj da se modernizuje. IRC. Predlozhi da irc krstarice predje na to.
U svakom slutchaju lakshe je razmenjivati multimedijalni content, + josh shto mozhes da imash grafichki Avatar je poen.
 
ne znam, gledam ovaj element i malo se zezam, sve mi se chini da je to josh jedan pokushaj da se modernizuje. IRC. Predlozhi da irc krstarice predje na to.
U svakom slutchaju lakshe je razmenjivati multimedijalni content, + josh shto mozhes da imash grafichki Avatar je poen.

[Matrix] је више од тога он не захтева да се пређе са једне платформе на другу платфоруму већ могу помоћу било ког Matrix клијента да комуцирам са Телеграм каналима, Дискорд серверима, IRC серверима, Slack-ом преко такозваног master-puppet bridge који су уграђени у Елемент. Остали користе double-puppet bridge и неопходно је да направиш свој сервер а онда да инсталираш bridge. Eлемент може да ради веома лако да ради као IRC клијент али Wee-Chat може да буде матрикс клијент! Eх да gitter је сада matrix сервер. :D

Ово све можеш да бриџујеш на Матрикс.
1632575392131.png



https://matrix-org.github.io/matrix-appservice-irc/latest/usage



Иначе интересатно је да све више Linux диструбуција што се тиче подршке прелазе на Матрикс.
 
Poslednja izmena:
Stvar je samo tchiji je matrix.org, koliko vidim najverovatnije CIA :P

Сервер matrix.org се налази у УК и Холандији. Овај други ти је у Финској. Имаш два у Русији, чисто да знаш па и то да разбијемо. Права два сервера у Русији а не као "руски" Телеграм. Не знам по чему је руски, локација Емирати, сервер САД. :rtfm:

Два сервера могу да комуницирају само ако се налазе у федерацији, овако јок. Можеш и сам да направиш свој. Зове се Синапса. :D


Gentoo distro руски Caculate Linux - како спојити Matrix и XMPP. :D

https://wiki.calculate-linux.org/matrix_xmpp_bridge


Synapse matrix сервер

https://wiki.calculate-linux.org/synapse

"Matrix is an open and free protocol for real-time distributed communication. It can be used for instant messaging, audio and video calls via WebRTC, the Internet of Things, and anything else where you may need a standard HTTP API to publish and subscribe to updates while keeping track of your communication history. Matrix is a fully implemented federated network, thus allowing you to communicate seamlessly, create shared rooms for users on different servers, and make video and audio calls."


Питања:

1. Да ли је матрикс децентрализован ако користим само matrix.org? Многи то замерају људима.
Јесте јер има посебан сервер за податке и посебан за MatrixID који можеш а и не мораш да додаш. Када додаш свој MatrixID на Вектору онда Матрикс постаје као Skype где једноставним куцањем свог ID-a долазиш до корисника. Ако ниси дао MatrixID серверу иде само преко позива.

2. Да ли Матрикс има Тор прокси?
Има клијент Mirage a у плану је и Елемент да добије.

3. Да ли је Матрикс слободан?
Па доживео је судбину Телеграма да буде банован са Google Play Store накратко тако да одговор је више него потврдан. :hahaha:

4. Да ли је Матрикс сигуран?
Најсигурније нешто што постоји.

5. Зашто није популаран?
Није амерички (ничији није), FOSS, сигуран и user friendly. Тешко то пролази.

6. Да ли постоје клијенти без GUI-a?
Има Gomuks, Matrix-commander, Weechat-Matrix plugin.
 
Poslednja izmena:
Сервер matrix.org се налази у УК и Холандији.
Netje biti:
contact: technical
name: Senior Director, DNS Infrastructure Group
organisation: Afilias
address: Building 3, Suite 105
address: 300 Welsh Road
address: Horsham, Pennsylvania 19044
address: United States
phone: +1 215.706.5700
fax-no: +1 215.706.5701
e-mail: tld-tech-poc@afilias.info
 
Netje biti:
contact: technical
name: Senior Director, DNS Infrastructure Group
organisation: Afilias
address: Building 3, Suite 105
address: 300 Welsh Road
address: Horsham, Pennsylvania 19044
address: United States
phone: +1 215.706.5700
fax-no: +1 215.706.5701
e-mail: tld-tech-poc@afilias.info


A видиш мени каже овде да су из Канаде!:hahaha:

https://www.whois.com/whois/matrix.org

Name Servers:
laura.ns.cloudflare.com
derek.ns.cloudflare.com

:hahaha:

Organization:
Contact Privacy Inc. Customer 0154429027 :hahaha::hahaha::hahaha:

Ево ко су:
https://matrix.org/foundation/

  • The Matrix.org Foundation C.I.C is registered in the UK as Company #11648710.


Ево где се заиста налази машина:

matrix.org - Server of the Matrix project

 
Poslednja izmena:

Back
Top