Maslačak –biljka koja je svuda oko nas

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
377.860
Maslačak (Taraxacum officinale Web) jedan je od vesnika proleća, ali i bezbedna biljka koja ima široku upotrebu u narodnoj medicini. Ljubitelji prirode kažu da je maslačak biljka koja je skupila u sebi svu energiju sunca. Koristi se u ishrani i lečenju tokom cele godine, od prvih izdanaka mladih listova maslačka može da se pravi vitaminska salata. Maslačak je i odličan način da probudimo organizam posle zime, jer u maslačku ima vitamina B2, C, karotina, fosfora, gvožđa, kobalta. U lekovite svrhe se koriste, koren, listovi, trava i njen sok.

U korenu ove biljke izdvojene su značajne količine inulina, posebno tokom jeseni kada je koncentracija 40 odsto, tokom proleća samo 2 odsto. Koren maslačka sadrži 18 odsto šećera, najviše fruktoze. U cvetovima i listovima izdvojeni su taraksantin, flavoksantin, lutein, triterpenovi alkoholi, arnidiol, faradiol. Glavno hemijsko svojstvo maslačka je prisustvo velikog broja gorkih materija, koje ga u isto vreme štite i od biljnih predatora. Gorke materije čine osnovu fitoterapijskog dejstva maslačka. Poboljšavaju apetit i varenje, pojačavaju sekreciju želudačnog soka, podižu opšti tonus organizma, kod porodilja pospešuju laktaciju mleka
 
ai-generated-8685133_960_720-717x478.jpg
 
Sok od maslačka

Maslačak je široko rasprostranjena biljka sa velikim brojem lekovitih svojstava. Deluje holeretično i holagogno, to jest pospešuje i sinhronizuje pravilno funkcionisanje jetre i žuči. Maslačak ima i sedativno i hipnotičko svojstvo, spazmolitično (opušta tonus glatkih mišića). Koristi se i kao sredstvo za lečenje anemije, dobro deluje protiv ateroskleroze, koristi se kao diuretik. Sveži listovi i sok imaju primenu kod skidanja bradavica, sanacije opekotina, lečenju furunkula i ekcema.

Sok od maslačka možemo da dobijemo od cele biljke, najbolje u maju, junu. Sok se dobija mlevenjem biljke ili ekstrakcijom uz malu količinu vode. Pre izdvajanja soka, biljka se umoči u hladnu posoljenu vodu, najmanje 30 minuta. Na ovaj način se izvlači gorčina. Sok se procedi u tamnu flašu i čuva u frižideru. Uzima se jedna četvrtina čaše, najviše jedna čaša, svakodnevno u dužem periodu, još bolje uz pirinčani ili ovseni odvar, sa dodatkom kašike meda. Sok od maslačka može da se konzervira alkoholom ili komovom rakijom – objašnjava dr Vujnović.

Kako se priprema koren maslačka?
Koren maslačka može da se vadi i priređuje u aprilu i maju ili tokom jeseni – septembar, oktobar.
Koren se iskopa ašovom ili plugom na dubini od 15 do 25 centimetara. Kada se iskopa koren, otrese se od zemlje, obreže nožem i izmiva hladnom vodom. Krupni komadi se seku na sitne parčiće. Oprano korenje se postavi na suvu tkaninu ili platno, drži se na vazduhu, pod strehom i suši nekoliko dana. Sve dok ne prestane isticanje mlečnog soka iz izrezanih korenova, uz povremeno okretanje korena. Pri dobrim vremenskim uslovima sušenje traje 10 do 15 dana. Korenje može da se suši i u sušarama na temperaturi 40 do 50 stepeni. Rok trajanja dobro isušenog korena je 5 godina – navodi dr Vujnović.
 
Upotreba pupoljka i cvetova

Pupoljci i cvetovi maslačka mogu da se mariniraju u sirćetu i spremaju kao salate. Dr Vujnović kaže da mali i nerazvijeni pupoljci mogu da se koriste u sirovom obliku. Od njih kao i od listića mogu da se prave salate, garnir.

Kako se pravi maslačkov sirup
Četiri puna rukohvata maslačka preliti hladnom vodom i kuvati do ključanja. Skloniti posudu sa šporeta i ostaviti da sve odstoji poklopljeno tokom noći. Sledećeg dana sve dobro procediti, cvetove iscediti rukama. U proceđeni sadržaj dodati 1 kilogram žutog šećera i pola oljuštenog limuna seckanog na kolutove. Kako bi se sačuvali vitamini sadržaj se drži na tihoj vatri bez isparavanja. Jedan deo sadržaja odstraniti da bi masa sačuvala konzistenciju i da ne bi fermentisala. Sirup se čuva na hladnom mestu.

Maslačkov med
500 čašica cvetova maslačka stavi se u glinenu ili staklenu posudu. Prelije obilno šećerom, da se cvetovi skoro ne vide od šećera. Ostaviti dve nedelje na suncu, dobro poklopljeno, kako aroma cvetova ne bi iščezla.Ovako spremljeno lekovito sredstvo je tokom zimskih meseci spasavalo porodice od angine, gripa i nazeba
 
Frankfurtska zelena salata
Potrebna su dva rukohvata zeleni (maslačak, kopriva, nana, krastavci, mirođija, peršun, zeleni luk). Sve se nareže, pa se dodaju kuvana jaja i tanko narezan luk. Doda se 1 kašika maslaca, so i biber po ukusu.

Maslačak za jačanje organizma
Koristi se ceo nadzemni osušeni deo maslačka. Dr Vujnović kaže da se jedna supena kašika čaja prelije čašom proključale vode. Ostavi se poklopljeno 1 sat. Uzima se 20 do 25 ml, 2 do 3 puta dnevno, pola sata pre jela.
Čaj od maslačka može da se koristi, kako navodi doktor, i za regulisanje dijabetesa tipa 2. Ovaj čaj se sprema od 20 grama maslačka, 20 grama kupine, 5 grama nane, 15 grama lista crne ribizle. Supena kašika mešavine navedenih biljaka prelije se sa 200 ml kipuće vode. Kuva se još 5 minuta, pa potom ostavi poklopljeno 1 sat. Uzimaju se 2 do 3 supene kašike, 3 puta dnevno pre jela.
 
Maslačak kod gastritisa, zatvora
Maslačak je biljka koja može da umiri tegobe kod gastritisa, kolitisa (zapaljenje sluznice debelog creva), zatvora. Prema receptu dr Dušana Vujnovića, potrebna je jedna supena kašika suvog usitnjenog korena. Sve se prelije sa pola litre vode i kuva poklopljeno na slaboj vatri 5 do 7 minuta. Ostavi se poklopljeno da odstoji 2 sata. Procedi se i potom pije jedna polovina čaše 3 puta dnevno.

Maslačak za godišnje čišćenje jetre
Jedna od istaknutih pionira lečenja lekovitim biljem, Marija Treben iz Austrije, daje visoku ocenu maslačku
Ona piše da dva isključiva svojstva odlikuju maslačak – on dobro pomaže kod oboljenja žučnih puteva i jetre. U tom smislu savet je da se tokom cvetanja maslačka za godišnje čišćenje jetre pojede po 10 drški ove biljke u toku dvonedeljnog kursa lečenja
link
 

Back
Top