Marko Vidojković

Sneška, vidim da koliko ja volim Pavića, toliko ga ti ne voliš, ali ostavimo subjektivizam po strani...ne smemo dozvoliti sebi da se stavljamo u ulogu profesonalnog kritičara, posebno ne da kritikujemo njegov naučni rad i doprinos izučavanju Istorije srpske književnosti...da govorimo koliko zavrednuje, koliko ne...za to postoje ljudi čija je to profesija...ali ni oni nisu toliko bitni jer je Pavić dobio i dobija sjajne kritike po celome svetu, od mnogo eminentnijih i cenjenijih stručnjaka od ovih naših, koji mogu samo da zavide...to je ta opšte poznata i opšte istinita priča...
 
Za india_girl

Jasmina Ahmetagić je tokom svoje kratke karijere skroz degradirala svoje ime, pa ona nema šta da izgubi ako napljuje Pavića, ne bi li dobila malo publiciteta najprostijom obrnutom logikom...koga svi hvale, ona će da pljuje...a usput će logično da negira da to radi iz koristi...njena knjiga je čekala godine na objavljivanje...tačnije niko nije hteo da čuje za pomisao o objavljivanju tog smeća...jedva je objavila, a pitanje i kako tj. šta stoji iza toga...na sreću, na njena spletkarenja i dalje niko ne obraća pažnju, jer nisu ni dostojna pažnje...u njenoj knjizi nema nikakvih naučnih argumenata...šteta je samo što se upuštala u tako nešto, jer ipak ona je doktor književnosti...a sada više ne može naći nikakav ozbiljan aganžman...no nije vredno ni pomena, a ja izgubio toliko vremena pišući...;)
 
Za india_girl nastavak...

Svakako da tu ima nečega...ja sam ubeđen da će ti se Pavić dopasti...nije on nerzumljiv za čitanje, naprotiv...lako se čita...već je nekima nepojmljiv za analizu, deluje im nedorečen, eli to je njihov problem...
...Meni lično je najdraža njegova knjiga "Predeo slikan čajem"...
"Hazarski rečnik", "Predeo slikan čajem" to su dva remek dela koja čak i oni što ga pljuju ne mogu pokušati da ospore...pa i Jasmina ih priznaje kao remek dela...
...preporučio bih ti i "Poslednja ljubav u Carigradu"...a ostalo po izboru...ali ova tri su nezaobilazna...ima jako lepih priča...ali mnogo ih je pa ih ne bih nabrajao...od novijeg izdvojio bih prelepu "Priču koja je ubila Emiliju Knor" i "Sedam smrtnih grehova", zbirku priča...poslednja knjiga "Svadba u kupatilu mi se nije posebno svidela"...no videćeš...
 
Ne brini, tvoje vreme nije protraceno (a i ne vrerujem da si bas toliko dugo pisao ovo :-) )
Verovatno je tacno sve ovo sto si napisao o J.A. meni je bilo zanimljivo je cujem jer izgleda da ima ljudi koji se slazu sa njom.No, valjda su to oni koji jednostavno nisu kapacitet da razumeju Pavica....
Koja ti je omiljena njegova knjiga?
 
india_girl:
Ne brini, tvoje vreme nije protraceno (a i ne vrerujem da si bas toliko dugo pisao ovo :-) )
Verovatno je tacno sve ovo sto si napisao o J.A. meni je bilo zanimljivo je cujem jer izgleda da ima ljudi koji se slazu sa njom.No, valjda su to oni koji jednostavno nisu kapacitet da razumeju Pavica....
Koja ti je omiljena njegova knjiga?

Ne samo oni koji nisu kapacitet, već i mnogi zavidni (njih je najviše)...znaš kako kaže Đ.B. "Zavist valja i zaslužiti"..."Kad si vatra svi te 'oće gasiti" , a to je istina...

Meni definitivno najomiljenija "Predeo slikan čajem"...pravo remek delo...jedna od najzanimljivijih knjiga koje sam držao u ruci...
 
india_girl:
Kad budem skoknula do biblioteke uzimam Predeo slikan cajem

Djordje Balasevic.....
Omiljeni pevac mozda, Hesse?
Moj jeste :-)

Omiljeni...definitivno :-)
_______________________________________________________________________
"Rođen pod sretnom zvezdom magičnom, ali nad ovom zemljom generalno tragičnom"
 
Pavića smatram najvećim srpskim živim piscem. Predio slikan čajem i Hazardski riječnik su remek djela, posle toga Pavić nije morao ništa drugo ni da napiše.
Meni lično drago je i njegovo djelo Astrološki vodič za neupućene.

:razz:

" Bira se žena, a ne majka. A vi se niste ženili ženama koje ste voljeli i niste se nas sa njima pravili..."
" Noću se bolje vidi u prošlost, nego danju."
"Treba se samo navići na sebe. Posle je lako "
 
Covek je ne PROMASAJ vec UZAS!!!
Jednom prilikom gledao sam tog malog zadriglog burzujskoga krmka kako gostuje kod doticne Beckovicke, a balavi se busao kako je satro Anarhista. Pogledam ja malo bolje, a on u nekoj havajskoj majcici, fancy patikice i kao 501! Tu pored njega neka dva bivola od politicara, a mali im se toliko uvlacio u dupe da se pitam kako li su posle zavrsetka emisije uopste uspeli da ga izvuku?
Ako taj zna sta je Anarhija i sta znaci NEMATI, ja sam u tom slucaju vanbracni sin Boba Marley-a :) Kad malo bolje razmislim to i ne bi bilo tako lose!

P.S.
Jesti li primetili da mu je svaki naziv knjige nesto tipa: Djavoli,Demoni,Kandze i sl.?
Ko zna, mozda je bekrija neki isfrustrirani umisljeni GM za FRP?
 
Ma Marko je savrseno upakovao ovdasnju beogradsku i srpsku pricu i to savrseno prodao! Usput je i rekao sve ono sto svi znamo i vidimo a nemamo nacin da kazemo. Kapiram da nije Homer, Rable ili Gete ali to ne treba ni da bude,covek je savremeni hiper-realista! Citajte Crvenkape neke stvari ce vam biti jasnije! Mada po meni Kandze su najbolje jer su dobro koncipirane,kao ciklus,prstenasta fabula!
 
Meseceva_kci:
Za jednog pisca, dechko ima problema sa izrazavanjem...
...gledah ga u nekoj emisiji...

Inache, prochitala njegova dva dijela [Kandze, Ples sitnih demona]...
...i ostacu na tome...

Verovatno se u tip emisije i pitanja koja su mu postavljali ne uklapa,posto je mene u emisijama u kojima sam ga gledala,odnosno slusala odusevio recitoscu i nacinom izrazavanja.Njegovi odgovori su tako tecni( bez onog odvratnog ''hmmm,ovaj,kako se zove,...'') i on bez ikakvog okolisanja ubada direktno u cilj i pritom pogadja poentu.
Moj savet ti je da nikako ne zaobidjes ''Djavo je moj drug'',''Pikavci na plazi'' i ''Sve crvenkape su iste''.;-)
 
da iza Marka nije stala B92 masinerija ne biste nikada ni culi da postoji, kao sto niste culi za njega dok nije poceo da se pojavljuje na TV kao da je jedini pismenjak u ovoj zemlji. No dobro, tako to ide...sto je u izlogu to i postoji, sto nije toga i nema.
 
Citam Vidojkovica jos od ranije,i od pre te `B92 masinerije`...i nekako mi se ne cini da je to faktor njegove popularnosti,ako je ima...a vi svi tvrdite da je ima...e,a ja se bas i ne bih slozio sa vama. Objektivno,knjige mu se prodaju,covek je povodom toga slobodan da radi i misli sta god hoce,pa i da govori svima da se u`vate za usi i igraju-njegov problem...Nije bitno o cemu te knjige govore. T.S.Eliot tvrdi da emocionalizam razara tkivo umetnosti-misli na poeziju-`u previse subjektivnim stvarima ne moze doci do izrazaja ono univerzalno,u cemu se svako moze prepoznati...` ali,ja znam da to,onoliko koliko moze biti mana,takodje moze biti i znacajna prednost. Kad neko petlja sa licnim emocijama u umetnosti,to znaci da ima valjano dobar razlog za to...Taj razlog se ne krije u tekstu, vec vise izmedju redova. Zadovoljan sam sto mogu da kazem da sam video jedan tip takvog teksta posle duzeg vremena na ovim prostorima. Bas taj sakriveni razlog privlaci vise ljudi,koji ce ga u sebi prepoznati kao jednu vecu istinu (o zivotu u ovoj zemlji,ili uopste..),a koja nikad nece biti vidljiva na golo oko,cak ni piscu.Najveca vrednost njegovih pisanija je ta latentna istina i svest o njenoj suprematiji nad svim zivotnim lazima...Makar se na trenutke cinila kao nedostizni ili varljivi ideal, covek zna da bi bio izgubljen bez toga i da mu je ona jedini pouzdani oslonac (`djavo kao ortak`...)
evo kako stoje stvari:vredni ljudi (mislim `vredni`kao `marljivi`-u nekom perverznome smislu reci!) instiktivno dolaze do spoznaje nekih stvari u zivotu....Iz toga sledi da oni nisu pronalazaci te istine, vec samo `sveze upecana riba` na toj uzvisenoj udici...Elem,na osnovu iskustva citanja,mogu da potvrdim cinjenicu da Vidojkovic nije izmislio tu istinu, vec da je samo prvi naznacio i predstavio realisticnim jezikom (ulice,ili cega vec) kod nas...Bliski su mu samo Dragoslav Mihailovic,mozda Ciric i pojednici, od kojih bih intencionalno iskljucio iz drustva Boru Djordjevica,jer je izgubio vezu sa umetnoscu...Emocionalizam je,medjutim,vazna stvar za ovakav tip proze,jer odrzava preko potrebni balans i senzibilitet za percepciju te tuzne istine...Neki vid mirenja sa njom u kafani,pre nego sto se ta tema nacisto banalizovala ovde kod nas i keshirala u vrlo popularnim ratnicko-omladinskim izletima... Kako bilo,hteo sam da shanem par vrsnih informacija za auditorijum,prenosite dalje, mozda ce i piscu-liscu-drn-drndrn biti znacajne. Postoji covek koji je u istoriji vajne svetske literature bio neka vrsta pionira ovakve proze,i kod njega se na vrhunskom nivou,a da nije `extra` -mogu prepoznati sve ove karakteristike o kojima sam malopre govorio....To je bio,mogu slobodno reci, prvi panker u istoriji moderne civilizacije,lik od koga se jos moze mnogo sta nauciti i o zivotu i o pisanju. Prvi panker ziveo je u Francuskoj 19-og veka i zvao se Stendal... Ko je citao roman `Crveno i crno` znace o cemu pricam...Beskompromisna kritika niskosti,bescasnosti,provincijskog duha-zloduha, vladavine staraca i popova,uz jednog zgoljavog bledolikog mladica,koji se sa tezinom sopstvene nistavnosti u tim uslovima rve kao i sa onime sto prezire i sto mu se gadi ,a da,u ocima drugih, mora da se pretvara da mu to cini neku `cast`,dok na kraju sasvim ne popizdi- kako,to morate sami otkriti- otkriva prvi meni znan recept sposoban da oduva sve zadahe savremenosti jednim jedinim,pravim,cistim eliksirom ljudskog srca i duha... Posto sam odavno naslucivao da nakon Basare,Pavica, manipulista i postmodernista mora doci na red neka vrsta rasterecene,prirodne i licne proze, nalik Stendalovoj, nista me ne sprecava da tvrdim da je Marko Vidojkovic neka vrsta (cinom unapredjenog) barjaktara ovoga nasega post-postmodernizma. Ja se mogu zahvaljivati na tome,ali cemu to... Stendal je govorio da ne pise za savremenike,vec da ce ga ljudi kapirati tek mozda za nekih sto godina od tada...Vreme prolazi,kako god ko se rukovao sa njime...To govori sve.
 
E ovako:Ja sam procitala sAmo Ples Sitnih demona i djavo je moj drug
jeste,prost je i vulgaran
ali je surovo realan
i bez imalo ulepsavanja prikazuje situaciju onakvu kakva jeste
mislim da je knjiga autobiografska,sa malo preterivanja(a mozda i gresim),ali to nije bitno
meni se svidja........jbg,nije moj stil,ali mi se svidja.............bukvalno sam progutala te dve knjige koliko nisam mogla da stanem sa citanjem..............
 
Meni je Marko Vidojkovic jedan od omiljenih domacih autora.
Covek je brutalno iskren,a istina boli,tako da mnogi na njegova dela gledaju sa gadjenjem.
Fascinira me to sto jedna njegova nazigled prosta recenica krije mnogo dublji smisao.
Prikazuje stvarnost bez trunke ulepsavanja i to je ono sto volim kod njega,golu istinu o zivotu.
 

Back
Top