MAGNETNA REZONANCA

MALURA

Početnik
Poruka
10
Da li neko zna koji lekar deciji neurolog ume da procita M.R.posto smo snimak nosili kod vise njih i sva citanja su bila razlicita.Trebalo bi opet da ponovimo snimanje pa me zanima kod koga da odem da nam ga procita?Inace je u pitanju M.R.glave.
 
Najbolje je da vam snimak protumaci i napise izvestaj specijalista radiologije koji radi tamo gde se snimanje radi, posto koliko ja znam svaki centar za snimanje M.R -om mora da ima zaposlenog radiologa. Tacnije doktora medicine sa specijalizacijom iz radiologije.

Na zalost ova zemlja nema vodice dobre prakse i zdravstvo nam nije uredjeno ko svuda u svetu da se zna sta je sta, koja je dijagnoza koja, striktne terapije nego je jos uvek svakome ostavljeno da radi kako hoce , da tumaci kako hoce i da leci kako hoce. Pa se i ja sam cesto upitam da li su svi oni zavrsili iste fakultete. Pa je tako vrlo moguce da svako drugacije protumaci snimak a sad je tu pitanje da pametan covek zakljuci ko tu zna sta radi, ko nema pojma, a ko hoce da bude veliki filozof medicine pa da izrekne ne znam kakvu mudrost. Na zapadu postoji striktno na papiru kako se snimci tumace i sta je sta, i za ne pracenje tih pravilnika se strada debelo kod nas je na zalost sve ostavljeno slobodnoj proceni i savesti onog ko cita snimak.
 
Na zalost ova zemlja nema vodice dobre prakse i zdravstvo nam nije uredjeno ko svuda u svetu da se zna sta je sta, koja je dijagnoza koja, striktne terapije nego je jos uvek svakome ostavljeno da radi kako hoce , da tumaci kako hoce i da leci kako hoce.

Национални водичи добре клиничке праксе су урађени још пре 5 година у оквиру пројекта ЕАР. Оно колико сам ја истраживао, нису сви лекари добили водиче, па немају смернице у погледу избора дијагностике и терапије.
Иначе водичи имају "снагу" обичних препорука и правно, немају обавезујуће дејство.
Права ствар би била увођење протокола...
 

Back
Top