Maca - novi kućni ljubimac

Ja moram da priznam da sam u strasnoj panici, kupili smo sav pribor za macu :) i WC i igracke i posudice i posip i krevet i torbu - transporter ali sam ja sad u panici, prosto ne znam kako cu se snaci i sad se dvoumim. :(
Opusti se... cak i previse si kupila za macu.... ja sam kupovala po potrebi.... iako je moj decko napravio grebalicu/penjalicu sa kucicom i kreveticem ne spava u njemu nego izmedju nas dvoje.... transporteri isto nisam uzela jer ga ne izvodim iz kuce.....
Kada ti stize maca?
Nemoj da brines, oko macke nemas toliko puno obaveza i najbolji je ljubimac za decu..... I ja sam bila u panici iako sam od svoje 6 do dvadesete godine uvek imala macku.... pa je nisam imala duzi vremenski period i bila me je drama... inace macka kao i covek svaka je za sebe... ova moja je bezobrazna i razmazena za medalju....
 
Posto sad razmisljam o nabavci maceta, ovo je odlicna tema za nas koji nikad nismo imali macku u kuci ( ja sam imala oko kuce) da naucimo neke prakticne stvari oko maceta.
Zaljubila sam se u sijamce dok sam cuvala malisu koji se izgubio.Sad razmisljam o sijamcu u kuci.Kad je otisao sad mi nedostajeeeee :(

Sta je to FUS ? Ako izaberem muzjaka , i sterilisem ga, negde je pisalo da tada ima vece sanse da oboli od toga ? Trazila sam po internetu -to moze da svasta znaci , ima li malo duze ime , pa da proguglam malo ?
Ako ga ne sterilisem - kolike su sanse da izbegnem sprejisanje macjeg parfema po kuci ?
Principijelno -protiv sam prekomerne zastite i sebe i macaka ... verujem prirodi ... ali postoje prakticni problemi koje bih zelela da izbegnem.
Teranje zenske macke - ne bih zelela da posmatram danima , pa opet , pa opet ... Nju bih bas morala da sterilisem... A muzjaka ? Volela bih da mogu da izbegnem.
Lutanje ?
Okolo kuce ima par macora , znam ih , imala sam macora , i svi se lepo slazu , imaju hijerarhiju, teritorije , nijedan niije krvav ni ozbiljno povredjen skoro nikad , svi su ponekad izgrebani pomalo ... svalerisu se i deluju srecno.Za jednog znam da ima bar 9 godina( znam kad se rodio) .Pa opet , moj macak je otrovan sa cetiri godine... sa jos nekoliko macaka ... nekako ... negde...
S druge strane , od otrova mi je ( davno ) uginuo pas koji je samo na povodcu sa mnom isao u setnju , i nisam videla nista sumnjivo u parku a pazim... Bio je samo u stanu. Sigurnosti nema.
Od cega macke vole grebalice ? Najlepse bi mi bilo da sama napravim nesto za macu , da bude srecna i da se zabavlja ,penje, sa cega da gleda kroz prozor?
Koje materijale vole , a da mogu i da se ciste ili menjaju ? Ovde mace vole mekano drvo , rapavo, uspravno i cvrsto za grebanje...Toga bar imam :)
Eto - malkice davim :)
Tesko mogu da smislim gde da bude maca kad mi nismo u kuci , a da ima pristup hrani i pesku , a da to dvoje ne bude blizu i da pesak nama ne smrdi ( kod moje mame se bas oseca pesak - a u kuhinji ga drzi , ima uzano kupatilo -a mozda je i do peska , mamina maca voli samo sitan )
Izmedju dnevne sobe i VC-a su vrata i zajednicki hodnik ...
Eto , to su moje dileme ...
Pozdrav ljudima sa iskustvom , buducim vlasnicima puno srece , strpljenja i ljubavi :)
Posto oboje ukucana radimo od drugog dana boravka kod nas maca je sama u kuci.... ne znam sta radi ali mahom je zateknem kako spava kada dodjem..... Ja micu nahranim ujutro i ostavim joj granule i svezu vodu kada krenem, nekada ih pojede a nekada ne.....
Imam zatvoren WC i drzim ga u kuhinji.... otvoren je na terasi, pa kada otopli napolje... imam mali stan i maca se seta svuda po stanu i ostavljam joj sve prostorije na raspolaganju kada mi nismo tu.... za sada bez neke vece stete :) a hrana mi je u hodniku ispred naseg kupatilia....
grebalicu/penjalicu, nemoj da bacas pare na skupe jer nisu bas ljubitelji toga, najvise vole da grebu namestaj :)
 
Ovo je asortiman igracaka iz Pet centra, mozda dobijes neku ideju:

46061.jpg


46014.jpg


46075.jpg



Ima ih jos, ove su mi delovale najzanimljivije. Ali nista kao njeno velicanstvo Kutija! :worth: Napravis na vecoj kutiji par otvora i niko srecniji od macke. :lol:
 

Prilozi

  • 46075.jpg
    46075.jpg
    4,8 KB · Pregleda: 0
Ako su granule u pitanju, treba da im stoje stalno. Ali im ne treba sipati ako isprazne ciniju, a pojeli su dovoljno (pise na kesi odnos kilaze i gramaza granula) za taj dan. Macak moje mame isprazni sve dok si rekao keks, ona mu tutkala, zao joj i sad ima slona u kuci. Ako je sveza hrana, onda po obroku im davati, jer sve sto stoji se osusi. Btw, diiiiiivne su mace :heart:

:hahaha: :hahaha: :hahaha: smesno mi je jer potpuno znam sta mislis kad to kazes :D
 
Citam svoje postove sa pocetka i smejem se... sada mi se desi da zaboravim da operem ruke i uzmem parce cokolade diram se po licu itd, prinosim macora licu samo sto ga ne ljubim, spava mi pored glave (doduse nekada ujutro iskasljavam macije dlake :) ) ali prestala sam sa tim opterecenjem da moram odmah nakon igranja sa macom da perem ruke.... mada mi baba i dalje vice da perem, cak kada sam imala urinarnu ifnekciju pitala da nije to od macka (inace je i ona veliki mackoljubac i uz nju sam se i navukla na macke)....
sto se hrane tice, ja sam mu tako drzala non stop granule pa sada imam svinjce malo u kuci, debeljka mog koji kuka za hranom a ja ga drzim na dijeti sa strogo odredjenom gramazom...
 
Na koji nacin se igrati sa macetom da bi potrosilo energiju?
Idealno bi bilo da mu nabaviš još jedno mače, pa će se oni međusobno zabavljati.
Inače, ako budeš pratio mačiju hiperenergiju - ti ćeš 100 puta da precrkneš, a ono će tek da se zagreje :lol:.
Mace vole da trče, ustvari da jure kao brzi voz i usput se u punoj brzini penju na sve što im je na putu (kreveti, ormari, stolovi, nasloni fotelja, gazdine noge i leđa :mrgreen:). Svi vlasnici malih mačića su vrlo lepo "izrezbareni", ali to je faza koju mačići prerastu i smire se.
Dobra vežba za mace (a da se vlasnik pri tome ne umori) jeste bacanje loptica koje će maca da lovi (teniske lopte, ping-pong, zgužvana kutija od cigara itd,) samo treba birati loptice koje maca ne može da rastrgne i pojede delove.
Odličan je i "laser" kojim vlasnik šara po podu ili zidu a mace se ubiju loveći ga.
Dugačak komad debele trake, platna ili ukrasna traka sa poklona vrlo lepo "trči" po podu.
Onda kojekakve igračke zakačene na lastiš (da maca ne povredi zube).
I naravno, najlepša igračka na svetu - dvorac od velike kutije!
Evo nekih predloga
 

Prilozi

  • septembar 3.jpg
    septembar 3.jpg
    22,2 KB · Pregleda: 1
  • avgust 10.jpg
    avgust 10.jpg
    35,2 KB · Pregleda: 1
  • 5. Gagi i Macana maj 1.jpg
    5. Gagi i Macana maj 1.jpg
    34,6 KB · Pregleda: 1
  • 5. Gagi maj 16 (3).jpg
    5. Gagi maj 16 (3).jpg
    39,7 KB · Pregleda: 1
  • Meda i Gagi maj 2.jpg
    Meda i Gagi maj 2.jpg
    38,9 KB · Pregleda: 1
Poslednja izmena:
Nešto me zeza postavljanje slika, ne mogu da stavim sa Krstarice nego ću morati preko hostinga. Valjda nećete imati problem sa otvaranjem.
 

Prilozi

  • Meda i Gagi maj 2.jpg
    Meda i Gagi maj 2.jpg
    38,6 KB · Pregleda: 1
  • 5. Gagi maj 16 (3).jpg
    5. Gagi maj 16 (3).jpg
    39,7 KB · Pregleda: 1
  • 5. Gagi i Macana maj 1.jpg
    5. Gagi i Macana maj 1.jpg
    34,6 KB · Pregleda: 0
  • avgust 10.jpg
    avgust 10.jpg
    35,2 KB · Pregleda: 0
  • septembar 3.jpg
    septembar 3.jpg
    22,2 KB · Pregleda: 0
Poslednja izmena:
Citam svoje postove sa pocetka i smejem se... sada mi se desi da zaboravim da operem ruke i uzmem parce cokolade diram se po licu itd, prinosim macora licu samo sto ga ne ljubim, spava mi pored glave (doduse nekada ujutro iskasljavam macije dlake :) ) ali prestala sam sa tim opterecenjem da moram odmah nakon igranja sa macom da perem ruke....

Ja sam isto to radila i sad radim sa macakama sam preko 20godina u kontaktu cak mislim da sam se i rodila sam mackom...
imala sam 7 macaka a sad imam samo 3 zenke kastrirane i dosadno mi...
razmisljam da usvojim mozda jos jedno malo mace :) i tako mod mog dragog cemo da imamo neku macu samo da vidim kakav je zakon za zivotinje tamo jer to nije bas kao ovde :)
 
2uy1vyf.jpg
9vf3u1.jpg
30w5w0n.jpg

2yk16r8.jpg

334ukd3.jpg

oh9313.jpg

208irtx.jpg


Na slikama su:učkur iz trenerke, kinder jaje sa par zrna pirinča i uglavljenim lastišom, neka stara stoličica, plastični ceger, kutija, kutijica od lekova i klupko na istom lastišu, i jedna moja stara minđuša (omiljena igračka ovog mačkića).
 
zabava sa kesom, Sivkov arsenal, loptice (narandžasta je ustvari sa gumice za kosu, od pravog krzna, omiljena), i čuveni gazdin rep (traka od mebla).
I tako, nema toga sa čim maca ne može da se zabavi, a ja se nadam da sam ti dala malo inspiracije.

2zzs29d.jpg

2vvrlld.jpg

2cmvhp2.jpg

347jl9y.jpg
 
Svetlo sivi je gospodin Sivko.
On i debeli Meda su trenutno jedine mačke u našoj kući.
A taj rep obično nosim ja, ali ovaj put smo nagovorili gazdu da malo pripomogne. To je super zgodna stvar kad imam posla po kući a mačke bi da se igraju, samo treba što više vrteti pozadinom i svi su srećni.
 
Jao kakve slicice, :zaljubljena: koliko to maca imas? Odlicne su ideje. Ne moraju se davati pare za skupe igracke koje maca rastrgne za pola sata. Ja imam dosta tih stapova ili pecaljki igracaka koje je macak razbucao odmah, pa im tu vezem nesto sta mi padne pod ruku, razne trake, zguzvane papire, vezem nekog jeftinog misa koji zveci, tu poludi, jos ako imam neko perje. Ne voli sam da se igra, dok mu ne bacas loptice ili ne mases necim - nista. Kutije redovno uzimam iz samoposluge, a ovaj rep cu morati da probam. :lol:
Jedino mi se ne svidja igranje sa obucom. :( Da se zadrzi na pertlama pa u redu, nego sto ih unisti, ne mogu vise da se nose. Jedino kucne papuce ne sklanjam, i njih kako kupim nove odmah razbuca. Ne znam sta mu to znaci... :sad2:
 
Cao svima :)
Nova sam na ovom podforumu,posto sam skoro ( pre 3 nedelje ) dobila mace od 3 meseca,pa bih postavila par pitanja posto sam neiskusna po pitanju kucnih ljubimaca :) Ukoliko neko od vas ima iskustva sa mackama,neka mi da par saveta

1. Za pocetak me zanima kako da postavim autoritet nad mackom,odnosno da kad mu kazem ne za odredjene stvari da me poslusa,cula sam za metode prskanja vodom,zatim da je bitno da sto autoritativnije zvuci to ne,da ga lupim blago ako je bezobrazan,itd...Sve sam pokusavala i sve je delotovorno citavih 2-3 minuta,nakon toga sve po starom.

2. Da li je tacno da bi trebalo da mu nabavim neko drvce da tu ostri nokte,da ne bi po namestaju ?

3. Ja sam njemu pre tri nedelje nanela neku tecnost protiv buva,posto drugarica koja mi ga je poklonila je imala macke pune buva koje su mu prenele pa smo ih sve hvala Bogu resili,e sad zanima me ( posto ta tecnost ima dejstvo mesec dana ) da li je neophodno ja njemu da dajem ista protiv buva,s obzirom da zivim u stanu i da on sem na terasu,ne izlazi napolje ?

4. I poslednje pitanje ( znam da sam dosadnaaa :) ) da li neko moze da mi " protumaci " sta mu znaci to sto svaki put kada mu se spava,pa dodje da se mazi sa mnom me ugrize za nos ? I to uvek za nos...Prede on,mazi se,popne se da spava kod mene,ali me redovno ( cak nekad i u toku noci dok spavam ) ugrize za nos?
 
Cao svima :)
Nova sam na ovom podforumu,posto sam skoro ( pre 3 nedelje ) dobila mace od 3 meseca,pa bih postavila par pitanja posto sam neiskusna po pitanju kucnih ljubimaca :) Ukoliko neko od vas ima iskustva sa mackama,neka mi da par saveta

1. Za pocetak me zanima kako da postavim autoritet nad mackom,odnosno da kad mu kazem ne za odredjene stvari da me poslusa,cula sam za metode prskanja vodom,zatim da je bitno da sto autoritativnije zvuci to ne,da ga lupim blago ako je bezobrazan,itd...Sve sam pokusavala i sve je delotovorno citavih 2-3 minuta,nakon toga sve po starom.

2. Da li je tacno da bi trebalo da mu nabavim neko drvce da tu ostri nokte,da ne bi po namestaju ?

3. Ja sam njemu pre tri nedelje nanela neku tecnost protiv buva,posto drugarica koja mi ga je poklonila je imala macke pune buva koje su mu prenele pa smo ih sve hvala Bogu resili,e sad zanima me ( posto ta tecnost ima dejstvo mesec dana ) da li je neophodno ja njemu da dajem ista protiv buva,s obzirom da zivim u stanu i da on sem na terasu,ne izlazi napolje ?

4. I poslednje pitanje ( znam da sam dosadnaaa :) ) da li neko moze da mi " protumaci " sta mu znaci to sto svaki put kada mu se spava,pa dodje da se mazi sa mnom me ugrize za nos ? I to uvek za nos...Prede on,mazi se,popne se da spava kod mene,ali me redovno ( cak nekad i u toku noci dok spavam ) ugrize za nos?

1. Ja sam mog sadasnjeg dobio od druga, njemu dosao u dvoriste i ja ga pokupio. imao je oko 2 meseca ( mozda manje ). Nije nesto preterano zivahan, miran je i povucen, voli da se druzi sa tetkinim psom ( tj. gotivi ga ). A sto se tice prskanja, to moze da pomogne, predhodnu macku sam tako naucio da neke stvari nije bas pozeljno da radi.

2. Moj nema a i ne ostri kandze, mada to je izuzetak. moj savet je da nabavis.

3. Citao sam da mozes i da a pokvasis i naneses malo sodebikarbone i da to jako pomaze, dal je istina ili ne, nisam siguran. ako se ne cese, nema buve vise, tako da si mirna.

4. I mene je moj bivsi grizao za nos ( doduse bio je rodjen slep ) a sta znaci nemam pojama. nikada nije jako grizao, vec cisto onako, da najavi da je tu. Mislim da je to samo neko njihovo komuniciranje.
 
Cao svima :)
Nova sam na ovom podforumu,posto sam skoro ( pre 3 nedelje ) dobila mace od 3 meseca,pa bih postavila par pitanja posto sam neiskusna po pitanju kucnih ljubimaca :) Ukoliko neko od vas ima iskustva sa mackama,neka mi da par saveta

1. Za pocetak me zanima kako da postavim autoritet nad mackom,odnosno da kad mu kazem ne za odredjene stvari da me poslusa,cula sam za metode prskanja vodom,zatim da je bitno da sto autoritativnije zvuci to ne,da ga lupim blago ako je bezobrazan,itd...Sve sam pokusavala i sve je delotovorno citavih 2-3 minuta,nakon toga sve po starom.

2. Da li je tacno da bi trebalo da mu nabavim neko drvce da tu ostri nokte,da ne bi po namestaju ?

3. Ja sam njemu pre tri nedelje nanela neku tecnost protiv buva,posto drugarica koja mi ga je poklonila je imala macke pune buva koje su mu prenele pa smo ih sve hvala Bogu resili,e sad zanima me ( posto ta tecnost ima dejstvo mesec dana ) da li je neophodno ja njemu da dajem ista protiv buva,s obzirom da zivim u stanu i da on sem na terasu,ne izlazi napolje ?

4. I poslednje pitanje ( znam da sam dosadnaaa :) ) da li neko moze da mi " protumaci " sta mu znaci to sto svaki put kada mu se spava,pa dodje da se mazi sa mnom me ugrize za nos ? I to uvek za nos...Prede on,mazi se,popne se da spava kod mene,ali me redovno ( cak nekad i u toku noci dok spavam ) ugrize za nos?
1. Без обзира на индивидуалне разлике, мачке се дају лепо васпитати, само треба бити упоран, на крају ће знати шта сме шта не сме.

2. Набави дрвце

3. Ако сад више нема бува, ако не излази, нити долази у контакт с другим животињама евентуалним носиоцима бува не треба више ништа ни давати

4. Свака животиња, па и мачка, има своју индивидуалну личност, и своје видове комуницирања. Неке, ето, воле и да гризу за нос.
:D

Сретно ти било, радосно и дуговечно с твојом мацом!
 
1. Ja sam mog sadasnjeg dobio od druga, njemu dosao u dvoriste i ja ga pokupio. imao je oko 2 meseca ( mozda manje ). Nije nesto preterano zivahan, miran je i povucen, voli da se druzi sa tetkinim psom ( tj. gotivi ga ). A sto se tice prskanja, to moze da pomogne, predhodnu macku sam tako naucio da neke stvari nije bas pozeljno da radi.

2. Moj nema a i ne ostri kandze, mada to je izuzetak. moj savet je da nabavis.

3. Citao sam da mozes i da a pokvasis i naneses malo sodebikarbone i da to jako pomaze, dal je istina ili ne, nisam siguran. ako se ne cese, nema buve vise, tako da si mirna.

4. I mene je moj bivsi grizao za nos ( doduse bio je rodjen slep ) a sta znaci nemam pojama. nikada nije jako grizao, vec cisto onako, da najavi da je tu. Mislim da je to samo neko njihovo komuniciranje.

Nema sada,ali me plase ljudi da moze da ih dobije iako je u stanu,a nije mi jasno samo kako posto ne dolazi u dodir sa drugim zivotinjama,niti ide napolje,sem na terasu,a ja sam na 4-tom spratu.....I meni deluje kao neka vrsta komunikacije,samo ne mogu da provalim da li je to pozitivino sto radi ili ne :)
 
1. Без обзира на индивидуалне разлике, мачке се дају лепо васпитати, само треба бити упоран, на крају ће знати шта сме шта не сме.

2. Набави дрвце

3. Ако сад више нема бува, ако не излази, нити долази у контакт с другим животињама евентуалним носиоцима бува не треба више ништа ни давати

4. Свака животиња, па и мачка, има своју индивидуалну личност, и своје видове комуницирања. Неке, ето, воле и да гризу за нос.
:D

Сретно ти било, радосно и дуговечно с твојом мацом!

Ja se nadam,grdim ga svaki put kad pogresi,ali ( valjda zato sto je mali jos ) ne sticem utisak da kapira gde gresi :)
Izlazi samo na moju terasu i to je to,znaci nema potrebe onda
Hvala puno na odgovoru i nadam se da ce mali uzivati sa mnom :D Ovako je dobrica,odmah je naucio da vrsi nuzdu u posipu,i ako mu se ide u toku noci,mjauce da mu otvorim vrata,znaci nije bilo pehova sto se toga tice i voli da se mazi,ali isto tako voli i da poludi,ali mace su to,samo bih volela da prosto neke stvari nauci,sta sme,sta ne :)
 
Cao svima :)
Nova sam na ovom podforumu,posto sam skoro ( pre 3 nedelje ) dobila mace od 3 meseca,pa bih postavila par pitanja posto sam neiskusna po pitanju kucnih ljubimaca :) Ukoliko neko od vas ima iskustva sa mackama,neka mi da par saveta

1. Za pocetak me zanima kako da postavim autoritet nad mackom,odnosno da kad mu kazem ne za odredjene stvari da me poslusa,cula sam za metode prskanja vodom,zatim da je bitno da sto autoritativnije zvuci to ne,da ga lupim blago ako je bezobrazan,itd...Sve sam pokusavala i sve je delotovorno citavih 2-3 minuta,nakon toga sve po starom.

2. Da li je tacno da bi trebalo da mu nabavim neko drvce da tu ostri nokte,da ne bi po namestaju ?

3. Ja sam njemu pre tri nedelje nanela neku tecnost protiv buva,posto drugarica koja mi ga je poklonila je imala macke pune buva koje su mu prenele pa smo ih sve hvala Bogu resili,e sad zanima me ( posto ta tecnost ima dejstvo mesec dana ) da li je neophodno ja njemu da dajem ista protiv buva,s obzirom da zivim u stanu i da on sem na terasu,ne izlazi napolje ?

4. I poslednje pitanje ( znam da sam dosadnaaa :) ) da li neko moze da mi " protumaci " sta mu znaci to sto svaki put kada mu se spava,pa dodje da se mazi sa mnom me ugrize za nos ? I to uvek za nos...Prede on,mazi se,popne se da spava kod mene,ali me redovno ( cak nekad i u toku noci dok spavam ) ugrize za nos?
1. Prskanje ne pomaze. Mozda u prvo vreme, dok ne poveze da ne sme nesto da radi dok si ti u stvari tu. Mozda bi moglo sa onim prsklaicama koje imaju senzor pokreta. Fora je da smislis nacin kako nesto da ne radi, ali da on sam poveze da to nije zanimljivo ili da je lose za njega, sto je nekad bas mozgalica. To autorativno ne moze da ga nauci da ne radi nesto, ali ako nisi popustljiva u vaspitavanju (kao recimo ja:sad2:). Jer ce tad shvatiti da si tek konfuzna i neuroticna i nista mu nece biti jasno.
Uglavnom je najbitnije da se dobar deo dana igra, da mu obezbedis igracke za igru, bilo kupljene, bilo pravljene. Jako je bitno da potrosi energiju, a sto vise energije potrosi manje ce biti destruktivan i bezobrazan, a igra je i neophodna i za pravilan razvoj macke, kako motorike sto se tice, tako i mozdanih vijugica, ucenja itd. Koliko vec vremena mozes dnevno da mu posvetis, iskoristi i za igru sa njim, tako ce se mnogo vise i vezati za tebe.
2. Tacno je da ce stradati namestaj ako mu ne nadjes neku zamenu. Moze drvo, moze i grebalica da se kupi, ali to je uvek rizik da ces dati pare, a da je macka nece koristiti. Mozes opet sama nesto da smislis, sa etisonom je odlicna ideja. Ja uzimam stalno kutije iz samoposluge i on ih koristi i za ostrenje noktiju, mada stalno moras da cistis.
3. Navodno je potrebno 3 meseca kontinuirane upotrebe Frontline-a da bi se unistile sve buve u stanu. Verovatno si korisila Frontline, Advocate ili Advantage ili nesto slicno. Ali to u slucaju da je maca imala buve nekoliko dana i da su buve snela jajsca po parketu, namestaju. Najverovatnije nema potrebe, ali mozes preventivno jos jednom uz temeljno usisavanje kuce, ili da preskocis pa da pratis stanje u kuci. U svakom slucaju ni slucajno nemoj da koristis one ampule koje se rastvaraju u vodi-Neostomasan, prasak Bubi i slicne preparate na bazi permetrina koje prepurucuje u prodavnicama za kucne ljubimce kao mnogo jeftiniju varijantu, a bezbednu za upotrebu. Nisu uopste bezbedni za macke.
4. Ne znam sta znaci, ali je mnogo slatko. :heart:
 

Back
Top