Quantcast

LJUBAV U SAVAMALI

Lada

Elita
Moderator
Poruka
22.735
Ivan Lalić ,
LJUBAV U SAVAMALI
IGRAJU

Feđa Stojanović
Luka
Elizabeta Đorevska
Vera
Mina Sovtić
Sara
Branko Vidaković
Bogdan
Milan Vasić
Ahmed
Lena Bogdanović
Lizet
Nikola Šurbanović

Darijan Mihajlović

Reč reditelja

Savamala je nekada predstavljala prvo što stranac ugleda u Beogradu. Voda je dolazila sve do današnje autobuske stanice, dok je tu, u Savamali, bila nekad i granica prema velikoj monarhiji. Ne baš slučajno, tu se stvorilo i prvo beogradsko pozorište, Teatar na Đumruku ili Carini.
Kada se ta lokalna istorija dopuni najvećom migracijom u istoriji sveta od velike seobe naroda, onda Savamala postane povod za dešavanja u ovoj drami.
U trenutku kada se ceo deo planete seli na drugi deo planete, što zbog ratova, što zbog ekonomije, trasa kojom vodi put te velike moderne seobe naroda, ide baš preko male Savamale. Taj deo grada proživljava ponovo svoju istoriju, opet je mesto na kome se sreću putnici, prolaze karavani i ostavlja deo duše, zauvek.
Tako je ova priča Ivana Lalića odlučila da se nađe na daskama koje život znače. Priča o ljudima koji su jednu nevolju zamenili drugom nevoljom. Ljudima koji su krenuli ostavivši svoje nebo, gradove, uspomene i našli se, ogromna većina, u jednom trenutku u Srbiji, Beogradu, još lokalnije, opštini Savski Venac, a onda i u Savamali.
Neki će možda i ostati i postati građani Srbije, kao mnogi koji su osamdesetih i u vreme pokreta nesvrstanosti dolazili. Beograd, kao svaki veliki grad, primiće ih dobre volje.
Mi smo sazidali kuću na putu. Savamala je predvorje te kuće i nemi učesnik najvećeg događaja u istoriji preseljenja čitavih naroda.
Ljubav u Savamali, priča je o nama i našoj kući na putu.

Ivan Lalić
Reč pisca

Nikada nisam napisao komad koji je imao veće utemeljenje u stvarnosti. Ta snažna inspiracija me je i vratila pozorištu. Kao pisca, ali i učesnika u jednoj velikoj i lepoj humanitarnoj misiji koja se od 2015. odvijala i još uvek traje u Savamali, verovatno, najharizmatičnijem beogradskom kvartu. Tog leta, u Beograd je došlo jako puno ljudi sa Bliskog istoka. Na žalost, to nije bila turistička poseta, već poseta ljudi čije su muke nama veoma bliske, s obzirom na tradiciju od sto godina izbeglištva pre, posle i nakon nebrojenih ratova na ovim prostorima. Beograd i Srbija su pokazali onu vrstu gostoprimstva, razumevanja i tolerancije koja nije zabeležena u regionu, ali i šire. Na tu tekovinu moramo biti ponosni. Ipak, „Ljubav u Savamali” nije komad koji govori o migrantima. Komad zapravo govori o nama. O đavolskom zagrljaju predvidivih stereotipa koji se susreću na neodoljivim šarmom urođenog gostoprimstva ljudi sa Balkana. Poigravanje stereotipima zapravo jeste ključ komada koji jednu epsku tragediju pretvara u šansu za novi život na ovim prostorima, ali i u Evropi. Radnja komada ne ignoriše ksenofobiju kao opšte mesto balkanske, ali i evropske stvarnosti. Naprotiv. Upravo ksenofobija postaje odlično polazište za komediografski diskurs drame koja svesno klizi u farsu sa elementima melodrame. Kada sam počinjao pisanje komada, mislio sam da je ovakav postupak nemoguć. A onda sam se prepustio instiktu. Onom istom koji je nagnao jednu nezamislivu koaliciju sastavljenu od predstavnika građana, crkve, vlasti, ali i volontera iz šezdeset zemalja sveta da razlike između sebe ostave po strani, i složno, bez zadnjih misli pomognu ljudima i njihovoj deci u jednoj velikoj, nezamislivoj muci.
Ta lepota davanja bila je prožeta suzama ali i smehom. Taj smeh je taj veliki napor činio održivim i ne treba ga se stideti. Kako stranci vide prosečnu beogradsku porodicu sa svim svojim manama i vrlinama, može biti zanimljivo. Pa makar posmatrač dolazio iz ni malo idiličnog Avganistana. Ljubav uvek pobeđuje. U Savamali pogotovo.

Mita Komita

Veoma poznat
Moderator
Poruka
14.667
Zasto su ti svi naslovi tema o pozorisnim predstavama uvek ispsiani samo velikim slovima, sto je na internetu kao da se dernjas?
Pa i nije baš tako! U pitanju je naslov koji se često ili podebljava (što nije ovde moguće) ili se ispisuje velikim slovima da bi se odvojilo od ostatka teksta. Pisanje velikim slovima u okviru glavnog teksta se računa kao dranje.

Обилић

Ističe se
Poruka
2.443
Pa i nije baš tako! U pitanju je naslov koji se često ili podebljava (što nije ovde moguće) ili se ispisuje velikim slovima da bi se odvojilo od ostatka teksta. Pisanje velikim slovima u okviru glavnog teksta se računa kao dranje.
Читач за слепе се заиста дере кад наиђе на велика слова.
Мисли на те људе кад следећи пут пишеш великим словима.

Mita Komita

Veoma poznat
Moderator
Poruka
14.667
sm-z.png

Овако изгледа на званичном сајту. Наслов великим словима. Мислиш да су хтели да испрепадају слепе људе који користе аутоматски читач?

Lada

Elita
Moderator
Poruka
22.735
Zasto su ti svi naslovi tema o pozorisnim predstavama uvek ispsiani samo velikim slovima, sto je na internetu kao da se dernjas?
Nije moja digitalna nepismenost,vec PAr ili ko vec pise za pozorista tako je uredio,neki postujuci Zakon i kako je registrovano,neki ne znam ni sama samo nisam mogla da menjam.Zao mi je i meni se ne svidja.Videcemo kako ce izgledati novembarski repertoar

Lada

Elita
Moderator
Poruka
22.735
Ne pisem ja,vec copy-paste je na nekim pozoristima i predstavama identican objavljenom repertoaru.znaci autor teksta nisam ja,i inace magarac se dere a ljudi viccu!

Poslednja izmena:

Slične teme

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.