Literarna kafa - koja je vaša?

Ја сам Набокова доживела као (лошег) плагијатора идеја Достојевског.
Nabokov plagijator i to još loš?
On mi nije među omiljenim piscima, nikad nisam naročito voleo njegove romane, sve dok nisam otkrio priče, izuzetan majstor kratke forme, priče su mu remek dela.
Nabokov je po pitanju stila neuporedivo bolji od Dostojevskog.
 
Nabokov plagijator i to još loš?
On mi nije među omiljenim piscima, nikad nisam naročito voleo njegove romane, sve dok nisam otkrio priče, izuzetan majstor kratke forme, priče su mu remek dela.
Nabokov je po pitanju stila neuporedivo bolji od Dostojevskog.
Ја се бавим садржајем, не формом.
Али на твоју препоруку ћу прочитати приче.
Што се садржаја романа тиче, из моје перспективе, слаба тројчица.
 
Agatha C., za pocetak :kafa:
Мислим да имам све што је икад написала. Има ту свега, и сјајних заплета, а и наивних.
Али остаје као главни утисак одакле инспирација за толико различитих прича.
 
Nabokov plagijator i to još loš?
On mi nije među omiljenim piscima, nikad nisam naročito voleo njegove romane, sve dok nisam otkrio priče, izuzetan majstor kratke forme, priče su mu remek dela.
Nabokov je po pitanju stila neuporedivo bolji od Dostojevskog.
Čak sam i ja čitala Nabokova :lol: , jako je lepo pisao te priče , stvarno nema dodirnih tačaka sa Dostojevskim po stilu pisanja, bogatiji je daleko.
 
Ја се бавим садржајем, не формом.
Али на твоју препоруку ћу прочитати приче.
Што се садржаја романа тиче, из моје перспективе, слаба тројчица.
Dereta je objavila njegove sabrane priče u dva toma.
Čak sam i ja čitala Nabokova :lol: , jako je lepo pisao te priče , stvarno nema dodirnih tačaka sa Dostojevskim po stilu pisanja, bogatiji je daleko.
U svojim esejima on se podsmeva Dostojevskom upravo zbog stila, odnosno nedostatka stila, mada Nabokov se većini pisaca podsmevao, jedan od retkih koje je cenio je Kafka.
 
Ниједног Руса. Варвари и не помишљају да повуку санкције које се односе на културу.
Од ових Шекспир и Бодлер.
..................
Тако ја својевремено препоручивао једном свом другу Жидов Дневник, а он ми каже да му не пада на памет да чита дневнике писца хомосексуалца. :lol:
 
И искрено је мрзео Достојевског. Писао је разне глупости о њему.
Дакле, све са листе волим, али ако мене неко пита, онда прво Достојевски, Љесков, Шмељов, па онда ови са листе.
Зашто Љесков и Шмељов, од толико Руса?
Поред познатих и хваљених руских класика Толстоја, Пушкина, Гогоља, Чехова, Тургењева, Гончарова ја бих им претпоставио још и Буњина, Булгакова, Шишкова, Леонтјева, Андрејева, Бугајева (А. Бели), Улицку, Гриневског (А. Грин), Мерешковског, а ту су још и: Довлатов, А. Толстој, Ремизов, Макин, Слаповски, Паустовски, Феђин, Акуњин, Лимонов, Водолазкин, Астафјев, Горки, Сологуб, Платонов, Корољенко, Соколов, Солжењицин, Андрејев, Јерофејев, Брјусов, Прилепин, Пељевин и још многи. И све њих забранили варвари са Запада!
 
Poslednja izmena:
Зашто Љесков и Шмељов, од толико Руса?
Поред познатих и хваљених руских класика Толстоја, Пушкина, Гогоља, Чехова, Тургењева, Гончарова ја бих им претпоставио још и Буњина, Булгакова, Шишкова, Леонтјева, Андрејева, Бугајева (А. Бели), Улицку, Гриневског (А. Грин), Мерешковског, а ту су још и: Довлатов, А. Толстој, Ремизов, Макин, Слаповски, Паустовски, Феђин, Акуњин, Лимонов, Водолазкин, Астафјев, Горки, Сологуб, Платонов, Корољенко, Соколов, Солжењицин, Андрејев, Јерофејев, Брјусов, Прилепин, Пељевин и још многи. И све њих забранили варвари са Запада!
Слажем се. С тим што има некох ту који ми се нису правише допали, мада су у мањини. Луди Едичка је драг, но мени потпуно опаљен. Макина нисам читао, као ни Слаповског ни Паустовског ни Гриневског. Акуњин је руска верзија Агате Крсити, само је вишеструко бољи. Платонов, Сложењицин, Булгаков, Толстој, Горки до револуције, су генијални. Знаш, на мој однос према многима од њих, утицале су њихове личне биографије. Толстој је вериоватно највећи писац света, у књижевном смислу, али ми је његово инсистирање да буде леви филозоф, што га је одвело у секташење, заиста огадило њега као особу. Шмељова и Љесковасам издвојио јер користе пуно богатство језика, што даје фантастичну дубину, мада задаје огромну главобољу преводиоима. Још да додамо Валетнина Распутина и Чингиза Ајматоа, да не буде да су у том смислу безначајни. Хвала на корекцији.
 
Да, Ајтматов је врло добар писац. Прочитао сам неколико његових дела, одушевила ме је новела Први учитељ.
Видим да добро познајеш (и волиш) руске писце. Препоручујем, ако ниси читао, роман Одисеј Полихронијадес Леонтјева.
 

Back
Top