Linux (pitanja, odgovori, diskusija)

Зато што нема укључен власнички софтвер већ само FOSS. Nvidia мораш прво да покренеш преко nouveau nvidia driver и онда после да инсталираш власнички софтвер. Sparky нема тај проблем јер су му све репозиторије укључене и самим ти је "Пријатељски Debian"

Друго ако си имао неки high-end графу Debian 11 je имао 5.10 кернел који нема драјвер за то па онда мораш из бакпорта да инсталираш новији кернел који има.

Као пријатељскији Debian постоји Sparky. :pivce:
probao sam Debian 12 ako se dobro secam.
ostalo bas nisam razumeo na sta se odnosi, uglavnom ukljucim sve sto moze da se ukljuci (osim mozda night build)
 
Mislim da sam pomenuo da verovatno nemamo iste verzije ovog software. Evo ga editor onako kako ga ja vidim
ne nalazim crop

Pogledajte prilog 1542583

u ksnip-u

Pogledajte prilog 1542585


Можеш то наравно. Урадиш shift-print и онда кликнеш на Annotate чим ти се појави обавештење.

1714929369231.png


И добићеш едитор... Кроп ти је на доњој полици

1714929423257.png
 
Mozda su popravili. Zasad nemam slobodnu masinu da ga probam ponovo.
На једном уређају можеш имати колико год желиш Линукса. Ја сам имао Win + 3 линукса на једној машини. Треба ти само мало слободног простора (око 15 гигабајта за Дебијан).

Problem koji sam imao je vezan za specifican hardware - naime trebale su nam radne stanice sa po 2 monitora. Zato je ubacena nvidia da bi moglo da se podrze visestruki monitori. Debijan se ozbiljno pomucio oko toga da to proradi - jedva sam uspeo da ga namestim da radi uopste. Ubuntu tu prosao mnogo lakse. Kasnije je takodje bio problem sa aktiviranjem gpu za obradu podataka na toj nvidiji. I to je opet zavrsilo na Ubuntu. Sa moje tacke gledista izgleda da Ubuntu ima malo bolju hardversku podrsku.
Пробао си да користиш Virtualbox ?

Па све што имаш на Ubuntu имаш и на Debian-у укључујући и snap и flatpak подршку само треба да укључиш. Дебиан је одличан за обраду податка, све програме које имаш за Убунту имаш и на Debian-у а Sparky сам ти саветовао зато што можеш да инсталираш његов кернел као и xanmod, liquorix....


Debian ти сад има Linux 6.1. То ти ради на већину хардвера али кажем можеш да инсталираш и Sparky-ев кернел.


Ево како да кропујеш.... (Sparky Linux )
Pogledajte prilog 1542564
Препорука за Xanmod кернеле.

probao sam Debian 12 ako se dobro secam.
ostalo bas nisam razumeo na sta se odnosi, uglavnom ukljucim sve sto moze da se ukljuci (osim mozda night build)
Мени је најлакше да користим xfce i xfce4-screenshooter. Аppimage користим кад хоћу да смањим број инсталираних пакета.
 
На једном уређају можеш имати колико год желиш Линукса. Ја сам имао Win + 3 линукса на једној машини. Треба ти само мало слободног простора (око 15 гигабајта за Дебијан).


Пробао си да користиш Virtualbox ?


Препорука за Xanmod кернеле.
Koristim Hyper-V

imam jednu instalaciju windowsa od pre jedno 4 godine koja tera nekih 4-5 virtualnih linux masina razlicitih verzija (kako kad) - i tu moze da se zakukulje stvari, oce hyper-v da napravi problem imam naravno i nekoliko desktopa kao radne stanice iako vecina ljudi koristi laptope. I cloud bazu na kojoj rade serveri (mada i na cloudu moze da se namesti i desktop).

Trenutno nemam slobodnog mesta i radnih stanica za igranje a imam i da radim a ne da se zezam sa instalacijom razlicitih os. Samo da namestim jednu radnu stanicu moram da instaliram gomilu stvari i sve to da radi. Zato eksperimentisanje samo ograniceno - kad se ima vremena i radoznalosti :)
 
Пробао си да користиш Virtualbox ?
Vise od 10 godina sam koristio virtual box u raznim varijanta. Onda je Oracle na nekoj tacki zbrljao nesto na linux verziji tako da je uleteo hyper-v kao osnova za lokalne virtuelne masine. A vise da se iskoristi Windows instalacija za nesto korisno :)

Sad su stvari otisle na neku drugu stranu tako da i virtual box i hyper-v mi pomalo lici na LEGACY :)
 
Mislim da sam pomenuo da verovatno nemamo iste verzije ovog software. Evo ga editor onako kako ga ja vidim
ne nalazim crop

Pogledajte prilog 1542583

u ksnip-u

Pogledajte prilog 1542585

Malo gledam Gentoo - lepa ideja (ili barem koliko mogu da procenim sta je ideja).
Ali zahteva vreme da se sve podrobno prouci. Nisam siguran da mogu to da postignem skoro.
Zavisi koji je editor u pitanju imas ih oho , da nije ona "kocka" u gornjem redu "crop" iz broja tri? Trebalo bi da imas mogucnosti da izaberes editor.
 
Ja nisam nikada imao problema sa drajeverima za NVIDIA. Ali sam uvek instalirao drajvere sa
https://www.nvidia.com/en-us/drivers/unix/linux-amd64-display-archive/
Mada ovo sve zavisi i od distribucije

"Note that many Linux distributions provide their own packages of the NVIDIA Linux Graphics Driver in the distribution's native package management format. This may interact better with the rest of your distribution's framework, and you may want to use this rather than NVIDIA's official package."
 
Ja nisam nikada imao problema sa drajeverima za NVIDIA. Ali sam uvek instalirao drajvere sa
https://www.nvidia.com/en-us/drivers/unix/linux-amd64-display-archive/
Mada ovo sve zavisi i od distribucije

"Note that many Linux distributions provide their own packages of the NVIDIA Linux Graphics Driver in the distribution's native package management format. This may interact better with the rest of your distribution's framework, and you may want to use this rather than NVIDIA's official package."

Никад немојте да инсталирате драјвере са сајта већ увек из РЕПОЗИТОРИЈЕ.
 
Zavisi koji je editor u pitanju imas ih oho , da nije ona "kocka" u gornjem redu "crop" iz broja tri? Trebalo bi da imas mogucnosti da izaberes editor.
Editor je 'ugradjen' u ksnip i Spectacle - na prvi pogled editori u oba programa su gotovo isti. Ksnip na tool-baru ima ocigledan crop u Spectacle ne mogu da nadjem funkciju osim funkcija za annotate. Doduse Spectacle i ne kaze 'edit' sto je podrazumevano u ksnip nego je dugme 'annotate', sto znaci da nema potencijalnih funkcija za image editing.

S obzirom da moze da se kopira na clipboard, moze da se slika prebaci u neki 'Paint' tip programa, ali to je onda jos jedna gnjavaza. Bolje je kad ima ugradjen malo jaci editor da moze na licu mesta da se uradi nekoliko vaznijih operacija.

1714933583297.png


Ako mislis da je ova u gornjem redu (po opisu) - ta funkcija pravi 'shadow' efekat (ako koristis srelicu ona ce imati 'shadow')
ove levo su (gore) select (nesto pravi oznacavanje ali posle toga nije jasno sta radi - mozda je bug)
dve kockice nize su 'duplicate' - otprilike kopira selektovano i ako se resajzuje moze da se 'zumira' deo slike
 
Никад немојте да инсталирате драјвере са сајта већ увек из РЕПОЗИТОРИЈЕ.
a i onda pocinje zabava - radi ko migavac - malo radi a malo ne - ili drajver radi i prikazuje sliku, ali ne moze da mu se pristupi cudama, ili mozes da pristupis cudama, ali display ne radi. Onda juris verziju koja ne baguje previse :) ili odustanes od ideje da sve radi i izaberes sta ti je vaznije da radi :)

a tek kad kupis jaku grafu po sistemu: par iljada evra, i onda ona nece da radi ..... panicna tisina ...... pa proradis (olaksanje), pa onda dodas jos jednu pa oces da obe rade ..... opet panicna tisina ...... i tako dalje i tome slicno :) Kao u akcionom trileru!
 
Никад немојте да инсталирате драјвере са сајта већ увек из РЕПОЗИТОРИЈЕ.
Zavisi od distribucije Doco, napisa vec o tome ali ajde.

Na mojoj distribuciji postoje tri opcije za nvidia Nvidia

prva je
Installation via SlackBuilds.org
Edward Koenig maintains the libvdpau, nvidia-driver and nvidia-kernel packages at SlackBuilds.org

All three packages are required to have a functioning nVIDIA driver. The nvidia-kernel package builds the kernel module, the nvidia-driver package builds the X.Org driver and contains the OpenGL implementation as well as the COMPAT32 libraries for use on a multilib Slackware64 system. The libvdpau package is a requirement of the nvidia-driver package.



Druga koju ja koristim

Installation via the nVIDIA Binary
Installing the nVIDIA binary driver involves the following steps:

Downloading the appropriate nvidia driver installer package
Disabling and unloading the nouveau driver
Installing the nvidia driver
Optionally, configuring the system to start the graphical interface automatically

I treca je da korsitim "generic" ,

E sad Nividu koristim od 2000 godine "GeForce 256" a i Slack od 96 godine.
Pre toga sam koristio 3dfx Voodoo2, ITD.

imas ovde koje graficke podrzava
https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/224350/en-us/

klikni na "Supported Products".
 
Poslednja izmena:
Hvala obojci na cavrljanju i pomoci.
Sad jos samo da provalim kako da uglavim neku aktivnost na context menu - mozda ima nacin
Uspeo da proradim neki primer

1714935626569.png


Nazalost ovo je samo u Nautilusu (gnome file manager) kad se desno-klikne za context menu u file manageru.

Ne aplicira na Desktop - niko ne zna da li to moze da se uradi za desktop. Lici da bi moglo iz nekog Javascipta u okviru teme - mozda i nece da objasne ili je hard-kodirano. Ja sam se bio zalio na dark temu i shadow hteo sam dodam box oko windowa - dark tema je malo vizuelno problematicna u gnome.

Sto se tice samog nautilusa i ovih customizacija - Nije ni to lose, retko se nesto radi na desktopu uglavnom je neki sub-dir znaci svejedno ce da bude u Nautilusu.
 
Editor je 'ugradjen' u ksnip i Spectacle - na prvi pogled editori u oba programa su gotovo isti. Ksnip na tool-baru ima ocigledan crop u Spectacle ne mogu da nadjem funkciju osim funkcija za annotate. Doduse Spectacle i ne kaze 'edit' sto je podrazumevano u ksnip nego je dugme 'annotate', sto znaci da nema potencijalnih funkcija za image editing.

S obzirom da moze da se kopira na clipboard, moze da se slika prebaci u neki 'Paint' tip programa, ali to je onda jos jedna gnjavaza. Bolje je kad ima ugradjen malo jaci editor da moze na licu mesta da se uradi nekoliko vaznijih operacija.

Pogledajte prilog 1542627

Ako mislis da je ova u gornjem redu (po opisu) - ta funkcija pravi 'shadow' efekat (ako koristis srelicu ona ce imati 'shadow')
ove levo su (gore) select (nesto pravi oznacavanje ali posle toga nije jasno sta radi - mozda je bug)
dve kockice nize su 'duplicate' - otprilike kopira selektovano i ako se resajzuje moze da se 'zumira' deo slike

Доле ти је кроп. Трећа иконица. ;)

1714936602878.png
 
Poslednja izmena:
Zavisi od distribucije Doco, napisa vec o tome ali ajde.

prva je
Installation via SlackBuilds.org
Edward Koenig maintains the libvdpau, nvidia-driver and nvidia-kernel packages at SlackBuilds.org


Увек из РЕПОЗИТОРИЈЕ ако постоји драјвер. Slackware ретко ко користи данас. (одржавам га у виртуалци). Мада и за њега постоји решење без компајлирања из Slackbuild-a а то је да укључиш Salix Extra репозоторију или да користиш сам Salix, дистрибуцију пријатељскијег Slackware-a.

https://salixos.org/
 
Poslednja izmena:
Увек из РЕПОЗИТОРИЈЕ ако постоји драјвер. Slackware ретко ко користи данас. (одржавам га у виртуалци). Мада и за њега постоји решење без компајлирања из Slackbuild-a а то је да укључиш Salix Extra репозоторију или да користиш сам Salix, дистрибуцију пријатељскијег Slackware-a.

https://salixos.org/
Ej a sta ce mi to , radi bez problema. Sta ce mi Salix?
 
Malo gledam Gentoo - lepa ideja (ili barem koliko mogu da procenim sta je ideja).
Ali zahteva vreme da se sve podrobno prouci. Nisam siguran da mogu to da postignem skoro.
Гледај на то овако
Gentoo - велика заједница и мноштво идеја - већа шанса да се реши проблем.
Gentoo je мета дистрибуција, можеш избацити нешто што ти не треба (qt5 или systemd...)
Овако пробаш једну дистрибуцију, не ради. Пробаш другу, не ради. И тако док дођеш до оне праве опет изгубиш време.
Можда боље искористити више времена научити око једне него прелазити са једне на другу дистрибуцију ?
Не ради све сјајно и бајно на Gentoo-u, aли може да се доста тога прилагоди.
Гледај то овако, имам процесор стар 14 година на коме се покреће Gentoo за 12 секунди.
Друге дистрибуције не виде драјвере за wifi. Gentoo види. Што се каже - хвала Богу ради боље него кад је машина била нова.
Да је тешко, јесте. Мора пуно времена да се проведе, посебно првих недељу дана. Али касније то што си научио ти остаје.
На другим дистрибуцијама чекаш да неко нешто поправи па да идеш даље. У Gentoo свету можда на тај проблем већ постоји решење или можеш сам да га поправиш :)
 
Гледај на то овако
Gentoo - велика заједница и мноштво идеја - већа шанса да се реши проблем.
Gentoo je мета дистрибуција, можеш избацити нешто што ти не треба (qt5 или systemd...)
Овако пробаш једну дистрибуцију, не ради. Пробаш другу, не ради. И тако док дођеш до оне праве опет изгубиш време.
Можда боље искористити више времена научити око једне него прелазити са једне на другу дистрибуцију ?
Не ради све сјајно и бајно на Gentoo-u, aли може да се доста тога прилагоди.
Гледај то овако, имам процесор стар 14 година на коме се покреће Gentoo за 12 секунди.
Друге дистрибуције не виде драјвере за wifi. Gentoo види. Што се каже - хвала Богу ради боље него кад је машина била нова.
Да је тешко, јесте. Мора пуно времена да се проведе, посебно првих недељу дана. Али касније то што си научио ти остаје.
На другим дистрибуцијама чекаш да неко нешто поправи па да идеш даље. У Gentoo свету можда на тај проблем већ постоји решење или можеш сам да га поправиш :)

Hvala ali ko sto rekoh, zvuci zanimljivo da se proba.

ono gde ga ja vidim jesu neki mozda specijalizovani slucajevi - na primer - pravim kontrolu za robota.
dusu dalo za optimizacije tipa - ovo mi treba, ovo mi ne treba, sastavi ovo ono sto radi.

jedino sto je sa moje strane, i za moju trenutnu situaciju problem Operativnog Sistema stvar osnovnog zahteva - to znaci da ja ocekujem da se bavim sa manje od 2% aktivnosti oko OS-a i toga da napravim operativni sistem da radi. Sve ostalo je ono na cemu radim, a to je 95 ili vise posto neceg sasvim drugog sto nije OS (osim u situacijama kad postoji problem sam samim OS - sto je takodje relativno retko i uglavnom se svodi na nekoliko poznatih problema - na primer OS nece da radi? Zasto? Pa zato sto je napunio disk. Problem sa OS? Pa nije, nego je problem odrzavanja, konfiguracije itd. Ima i onaj deo kad i ne mozes bas sve da probas jer ti je neko odredio koju vrstu OS-a mozes negde da instaliras.

U tom smislu Gentoo nije trenutno za mene. Ali da je lepa ideja - jeste - i mozda negde sutra prekosutra mozda se budem bavio necim drugim u cemu ce custom built OS biti zgodna stvar da se ima mozda se osvrnem na tu stranu.

BTW pretpostavljam da u Gentoo ima mnogo opcija za GUI i tu tek treba videti sta i kako (ako je desktop/workstation a mozda i nije desktop)
 
Hvala ali ko sto rekoh, zvuci zanimljivo da se proba.
Мислио сам да издвојиш више времена за једну дистрибуцију него за више прелазака са једне на другу ?
BTW pretpostavljam da u Gentoo ima mnogo opcija za GUI i tu tek treba videti sta i kako (ako je desktop/workstation a mozda i nije desktop)
Gentoo je везан за use flag, за укључивање и искључивање појединих flag-ova. Taкође је везан за оптимизацију брзине компајлирања. То је дистрибуција која није бинарна, дакле потребно је издвојити више времена за компајлирање једног програма.
Предност је што на крају треба да ради добро.
А друга предност је што радиш директно са кернелом. Захтева време да уђеш у кернел и укључиш и искључиш шта треба.
Али зато и стартује за 12 секунди кад одбациш вишак.
Gentoo нема много опција у GUI-u. To има само Ubuntu. Gentoo има кернел, make.conf и друга подешавања попут package.use и package.mask.
На тај начин блокираш поједине пакете или блокираш одређене библиотеке. Рецимо не треба ти штампач и bluetooth.
Можеш да избациш преко ознаке " -bluetooth" или ако немаш штампач "-cups"
Artix Linux је бинарна дистрибуција али је флексибилна донекле да не мораш све и свашта да инсталираш. Ако ти смета компликација Gentoo-a, Аrtix није лош да се проба. Има туторијала на јутјубу, пратиш и касније само ради. Има AUR и наравно има Xanmod kernel, што је велика предност.
 
ne vidim taj deo menija - vidim do olovcice (kod tebe prikazano levo)
i dalje nema vise nista.

/usr/bin/spectacle -v
spectacle 21.12.3
jel isti ?

Ово ти је Debian 12 Spectacle
kde-spectacle/stable 22.12.3-1 amd64

Ништа кад пређеш на нову верзију Убунта добићеш верзију 23...
 
Poslednja izmena:

Back
Top