Lijek metotreksat

limunada

Buduća legenda
Poruka
32.339
Moja majka je dobila od ljekara da pije ovaj lijek zbog osteoartroze zglobova.
Pije se samo jednom sedmicno.
Medjutim,kad smo procitali uputstvo,izaziva vrlo ozbiljna nezeljena dejstva,cak i smrt.
Dodatna nedoumica je sto u uputstvu pise da je uobicajena doza 7,5 mg sedmicno,a njoj ljekar propisao duplo tj.15.
I na kraju pise da se po prestanku uzimanja lijeka,simptomi ponovo javljaju.
Znaci li to da zapravo on nista i ne lijeci?:roll:
Ona sad nece da pije,kaze sta ce joj ako ce izazvati vise problema.
Znam da svaki lijek ima nuspojave,i da u uputstvu moraju sve da navedu,ali da li je u praksi to bas toliko izrazeno i da li je potencijalna korist od ovog lijeka veca od stete?
 
Logika je da bi ona trebala da ga pije dok je živa jer za te bolesti nema leka nigde u svetu. Kupi joj kolagen da pije, bolji je tečni od onog u prahu, brže se apsorbuje i brze pokaže svoje dobre strane. A sto se tog leka tice daj joj da pije kako piše u uputstvu, i ne plaši se neće ona umreti od toga.
 
Logika je da bi ona trebala da ga pije dok je živa jer za te bolesti nema leka nigde u svetu. Kupi joj kolagen da pije, bolji je tečni od onog u prahu, brže se apsorbuje i brze pokaže svoje dobre strane. A sto se tog leka tice daj joj da pije kako piše u uputstvu, i ne plaši se neće ona umreti od toga.
Pije vec kolagen i hrpu nekih vitamina,na dva prsta na ruci su joj zglobovi bas otekli i dr joj je rekla da su valjda i kosti ostecene.
Ona pije i jos neke lijekove za pritisak i kicmu,a ako ovaj nista u sustini ne lijeci,a ima toliko nezeljenih efekata,ne znam sto ga onda piti...
 
za reumatoidni artritis se prepisuju kortikosteroidi. metotreksat uglavnom
ALI NIGDE NE PISE da je to leci (jer leka nema)
iskreni doktor ce ti reci da je to obicaj da se prepisuje

imas dobre fb grupe gde uz dosta posvecenog vremena ukapiras da nista ne vredi
https://www.facebook.com/groups/456282501150198
https://www.facebook.com/groups/309536165872981
Hvala,pogledacu.
Mene je zbunila i doza koju joj je dr prepisao...dupla od one navedene u uputstvu.
A i more tih nekih nezeljenih efekata,svaki je skoro gori od osnovne bolesti...:roll:
Nedavno joj je neurolog propisao takodje jedan lijek protiv bolova u kicmi,u osnovi lijek protiv epilepsije...
Uputsvo je sadrzalo tri stranice nuspojava,najmanje stotinu,takoreci nema nijednog organa koji ne bi bio zahvacen.
I sad,pocnes piti taj lijek,i sta god te zaboli ili ne bude u redu,ima navedeno u nuspojavama...jednostavno ne mozes ni znati da li je od lijeka,da li od neceg drugog.
 
Hvala,pogledacu.
Mene je zbunila i doza koju joj je dr prepisao...dupla od one navedene u uputstvu.
A i more tih nekih nezeljenih efekata,svaki je skoro gori od osnovne bolesti...:roll:
Nedavno joj je neurolog propisao takodje jedan lijek protiv bolova u kicmi,u osnovi lijek protiv epilepsije...
Uputsvo je sadrzalo tri stranice nuspojava,najmanje stotinu,takoreci nema nijednog organa koji ne bi bio zahvacen.
I sad,pocnes piti taj lijek,i sta god te zaboli ili ne bude u redu,ima navedeno u nuspojavama...jednostavno ne mozes ni znati da li je od lijeka,da li od neceg drugog.
Koji je to lek?
 
Hvala,pogledacu.
Mene je zbunila i doza koju joj je dr prepisao...dupla od one navedene u uputstvu.
A i more tih nekih nezeljenih efekata,svaki je skoro gori od osnovne bolesti...:roll:
Nedavno joj je neurolog propisao takodje jedan lijek protiv bolova u kicmi,u osnovi lijek protiv epilepsije...
Uputsvo je sadrzalo tri stranice nuspojava,najmanje stotinu,takoreci nema nijednog organa koji ne bi bio zahvacen.
I sad,pocnes piti taj lijek,i sta god te zaboli ili ne bude u redu,ima navedeno u nuspojavama...jednostavno ne mozes ni znati da li je od lijeka,da li od neceg drugog.
moj reumaticar kada je procitao sta je metotreksat i koliko njih ima sve moguce bizarne nuspojave, resila da ne pocne nikada ni da pije
 
Svaki lek ima dosta nus-pojava,ali ako pomaze,treba da se pije,ako ne pomaze,potrazis sledeci koji ce da pomogne,a i taj ce da ima bar neku nus-pojavu.
Nije problem da ima neke nuspojave,relativno bezazlene...ali ovaj ima bas opasne,koliko mogu da zakljucim iz uputstva.
I to ceste.A na kraju pise da je moguce da ce se po prestanku pijenja lijeka ponovo javiti simptomi.
Znaci,zapravo,nista i ne lijeci,samo ublazava trenutne simptome.
 
Moja majka je dobila od ljekara da pije ovaj lijek zbog osteoartroze zglobova.
Pije se samo jednom sedmicno.
Medjutim,kad smo procitali uputstvo,izaziva vrlo ozbiljna nezeljena dejstva,cak i smrt.
Dodatna nedoumica je sto u uputstvu pise da je uobicajena doza 7,5 mg sedmicno,a njoj ljekar propisao duplo tj.15.
I na kraju pise da se po prestanku uzimanja lijeka,simptomi ponovo javljaju.
Znaci li to da zapravo on nista i ne lijeci?:roll:
Ona sad nece da pije,kaze sta ce joj ako ce izazvati vise problema.
Znam da svaki lijek ima nuspojave,i da u uputstvu moraju sve da navedu,ali da li je u praksi to bas toliko izrazeno i da li je potencijalna korist od ovog lijeka veca od stete?
doziranje

U zavisnosti od indikacija, preporuke za doziranje metotreksata značajno variraju. Oni se stoga mogu naći u relevantnim stručnim informacijama.Za reumatske bolesti, male doze metotreksata se koriste samo jednom nedeljno. Uprkos merama za minimiziranje rizika, i dalje se dešava da se male doze metotreksata koriste svakodnevno umesto jednom nedeljno kod reumatskih oboljenja. Rezultat je intoksikacija, koja čak može dovesti do smrti pacijenta.
 
Posledice
Incidencija i težina neželjenih reakcija zavise od doze i trajanja terapije metotreksatom. Redovno praćenje od strane lekara u kratkim intervalima je neophodno, jer se ozbiljni neželjeni efekti mogu javiti čak i pri malim dozama iu bilo kom trenutku tokom terapije.

Najčešće prijavljeni neželjeni efekti su:
Trombocitopenija l
eukopenija
Glavobolja
vrtoglavica
Kašalj
Gubitak apetita
dijareja
Bol u stomaku, mučnina, povraćanje
Upala i ulceracija sluznice usta i grla (naročito u prvih 24-48 sati nakon upotrebe)
Povećanje enzima jetre i bilirubina
Alopecija
smanjen klirens kreatinina
Iscrpljenost i nelagodnost

Ulceracija oralne sluzokože je obično prvi klinički znak toksičnosti.
 
Nije problem da ima neke nuspojave,relativno bezazlene...ali ovaj ima bas opasne,koliko mogu da zakljucim iz uputstva.
I to ceste.A na kraju pise da je moguce da ce se po prestanku pijenja lijeka ponovo javiti simptomi.
Znaci,zapravo,nista i ne lijeci,samo ublazava trenutne simptome.
Pio sam Trodon skoro 20 godina,a nus pojave su mu boze sacuvaj.Zaeludac,bubrezi,jetra,pa i aksioznost.Kud ces gore stvari.
 

Back
Top