- Poruka
- 379.760
Lavlja griva (Hericium erinaceus) je jestiva lekovita gljiva sa dugogodišnjom primenom u tradicionalnoj kineskoj medicini.
Veruje se da je važna za pet unutrašnjih organa (jetru, bubrege, srce, pluća i slezinu) i da poboljšava varenje, opšte stanje i otpornost organizma. Takođe se preporučuje kod čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu kao i kod hroničnog gastritisa.
Ova gljiva je poznata po svom efektu na centralni nervi sistem i koristi se kod nesanice i mentalne iscrpljenosti što je po verovanju tradicionalne kineske medicine nedostatak vitalne energije.
U studijama su potvrđena potencijalna antioksidativna, hipolipemična, antihipertenzivna, antidijabetična i neuroprotektivna aktivnost. Bogata je polisaharidima, naročito beta-glukanima sa imunomodulatornim efektom.
U studijama su potvrđena potencijalna antioksidativna, hipolipemična, antihipertenzivna, antidijabetična i neuroprotektivna aktivnost. Bogata je polisaharidima, naročito beta-glukanima sa imunomodulatornim efektom.
Jedinjenja iz lavlje grive podstiču nervne ćelije na stvaranje neuropeptida NGF (faktora rasta neurona) odgovornog za rast, održavanje, i funksionalnost nervnog tkiva.
Jedna manja studija na obolelima od Alchajmera pokazuje da primena lavlje grive u trajanju od mesec dana dovodi do poboljšanja mentalnih sposobnosti.
Upotreba lavlje grive kod moždanog udara, Parkinsonove bolesti, Alchajmerove bolesti i depresije ima pozitivan efekat.
Lavlja griva se koristi za :
stomačne probleme,
neurološka oboljenja,
podizanje imuniteta
usporavanje rasta tumora
Kako se pije lavlja griva?
Lavlja griva se može koristiti u raznim oblicima nakon odgovarajuće pripreme, ali je najlakše koristiti je u obliku kapsula koje sadrže suvi ekstrakt gljive Hericium erinaceus. To će obezbediti dnevne zalihe važnih komponenti lavlje gljive, a ne iziskuje se nikakvu komplikovanu priprema, čuvanje i uzimanje.
Recepti
Kremasta supa sa lavljom grivom
Sastojci (za 4 tanjira)
30 g crnog luka
20 g zelenog dela praziluka
3 čena belog luka
10 g Fantastik fungi sušene pečurke lavlja griva
300 + 500 ml vode
2 – 3 kašike brašna
ulje za prženje
mešavina začina (tipa Vegeta)
1 crni biber
malo himalajske ili obične soli
malo svežeg peršuna
PRIPREMA:
Pečurke preliti sa 300 ml mlake vode. Tako treba da odstoje oko pola sata.
Crni luk očistiti i sitno naseckati, pa staviti u šerpu i dinstati na malo ulja. Možete dodati i malo vode.
Praziluk sitno naseckati i dodati u šerpu kad crni luk omekša. Dinstati dok i praziluk ne omekša, pa dodati pečurke koje ste ocedili od vode i iskidali na manje komade.
Pržiti nekoliko minuta. Naliti još malo ulja, toliko da prekrije dno šerpe. Dodati sitno seckani beli luk, i čim počne da miriše, dodati brašno. Lepo promešati i pržiti par minuta. Postepeno nalivati vodom u kojoj su bile pečurke i mešati kašikom da se ne stvore grudvice od brašna.
Zatim dodati i ostatak vode, začiniti mešavinom začina i biberom, poklopiti da provri, pa kuvati 15-ak minuta.
Probati i po potrebi dodati još mešavine začina ili malo soli. Na kraju dodati i malo svežeg peršuna, kuvati minut-dva, i skloniti sa šporeta.
Prženi odresci lavlje grive
Sastojci:
300 g lavlja griva
3 kašike ulje
po ukusu so
po ukusu biber
Za prilog:
2 šolje (od 1 dl) pirinča
1 srednja glavica crnog luka (može mladi luk ili praziluk)
3 kašike ulja
1,5 kašičice suvog biljnog začina
po ukusu biber
po ukusu peršunovo ili celerovo lišće
po potrebi voda da prekrije pirinač
Priprema:
U tiganju stavite 2 kašike ulja i na njemu popržiti lavlju grivu isecenu na odreske na srednjoj tepmperaturi. Posoliti i zabiberiti po ukusu.Lagano pržiti sa obe strane dok ne puste vodu i dobiju lepu zlatno smeđu boju.
Priprema priloga: Luk sitno iseckati i prodinsati na ulju, dodati malo vode pa pustiti da omekša. Potom u njega staviti dobro opran pirinač, začine, iseckano lišće, preliti vodom i krčkati dok ne omekne. Skloniti sa šporeta.
link