LAN kabl od 100 metara??

Poruka
3.738
de ste ljudovi i geekovi? :per:

povezao sam LAN CAT6 kabl od 100 metara sa 4g LTE ruterom huawei b525s, koji se nalazi u polju sa prikacenim antenama,zasticen od vremenskih prilika. tu na mestu gde ima wifi od rutera,telefon i laptop preko wifi bez problema mere 60-70 megabita. medjutim ovim lan kablom od 100 metara koji ide do desktop racunara gde je najpotrebnija brzina,e tu jedva ide do 30-40 megabita. ookla speedtest kazaljka se prvo obicno naglo popne do 40,a onda ubrzano krene da pada. i tako uvek. nabode ga brzo do 40 i onda ide padanje,padne na 15-ak megabita. windows 10 pokazuje da je trenutna brzina kabla 100/100Mbps. a to nije dobro,jer bi cat6 trebao biti 1000Mbps. kad spojim drugi kratki kabl od 1 metar koji sam dobio uz ruter,onda pise 1000Mbps. inace,nisam nasao LAN kabl od 100 metara koji je fabricki,barem ne u mom gradu. kabl mi je radila obliznja firma za racunarske periferije. nisam siguran,ali mislim da su spojili samo 6 zica,a ne svih 8. dakle,sve mi lepo radi,jedino taj predugacki kabl nece da prenese brzinu kako treba.

sta moze biti problem, evo nekih mojih nagadjanja:

-kabl je prevelike duzine (mada podaci kazu da ako je do 100 metara,nece biti nikakvih problema)
-kabl uopste nije cat6,nego neko kinesko jeftino djubre?
-rj45 konektori nisu lepo spojeni ili nisu sve zice spojene?
-huawei b525s ruter nije sposoban da istovremeno prima 4g signale,da ih konvertuje i "izbacuje" punu brzinu kroz celu duzinu kabla U REALNOM VREMENU
(mozda je predvidjen za kratke LAN kablove,ali svejedno tu informaciju ne bi dobili pa sve da im odete licno u fabriku)

da li da nabavim kvalitetniji lan kabl? cak i ako napravim da kabl prikazuje 1000 kroz 1000 u windowsu,mozda ni tad ruter nece hteti da salje punu brzinu
ili da se otkacim od glupih lan kablova,nego da idem na varijantu fiber optickih kablova sa LAN konverterima na obe strane
 
Da, što nisi fiber?
pa eto sad jbg,sto nisam fiber. malo je skuplji kabl,plus dva "lan to fiber" adaptera na obe strane koji oba verovatno traze napajanje na 12v. nemam ja brzinu hiljadu,daleko od toga. nego je problem sto mi ovaj kabl ne moze "dovuci" do racunara punu brzinu koju ruter postize. kao sto rekoh, wifi oko rutera sljaka normalnom brzinom. tek sad citam da LAN kablovi mogu imati probleme jer se sukobljavaju sa drugim signalima,meni se recimo produzni kabl od 220v dodiruje sa LAN kablom na vise mesta,ko zna kakve tu interferencije i smetnji ima. ili da se odmah otkacim od glupih lan kablova i uzmem fiber optiku.
 
U principu da, za optiku... Ili dobar wifi ruter, ili dva...

Za šta ti treba baš fizička kabl mreža?
Imaš servere i upload veliki?
Imaš mrežu u mreži?
Ili koji razlog je da premoštavaš 100m kablom, sprat?

kvalitetan 4g signal nemam u kuci i na terasi,ali imam ga malo dalje iznad kuce na visini. :) posle jos malo testiranja,otkrio sam da lan kabl prekida vezu cim malo pomeris konektore...lose mi spojio majstor jbg.
 

Back
Top