Lale

1712496951116.jpeg
 
Ime: lale
Botanički naziv: Tulipa
Porodica biljaka: porodica ljiljana
Boja cveta: bela, žuta, narandžasta, crvena, roze, ljubičasta, plava i crna


Poreklo, rasprostranjenost i lokacija lala

Lala (Tulipa) je rasprostranjena u Severnoj Africi, Evropi i Centralnoj Aziji. Danas većina ljudi verovatno povezuje lale sa Holandijom. Međutim, lala je poreklom iz centralne Azije i prvi put je kultivisana u Turskoj 1000. godine nove ere. Naziv "lala" potiče od turske reči za "turban".
Cvet je u Evropu došao iz Persije i Turske u 16. veku od strane biologa Karola Kluzija. U 17. veku lala je postala izuzetno popularna i njene cene su naglo porasle, a čak i danas je lala jedno od najpopularnijih cveća na svetu. Lale se sada široko uzgajaju u Holandiji, gde se mogu naći ogromna polja tulipana.

Ukupno postoji oko 150 vrsta lala i preko 3000 različitih sorti.
Lala na jeziku cveća

Značenje lala na jeziku cveća je raznoliko i zavisi i od boje lale
Međutim, jedno od najpoznatijih značenja lale je svakako duboka i potpuna ljubav. Istovremeno, posebno u svojoj starijoj simbolici, može da predstavlja i razočaranu ljubav. Pored toga, stoji kao prolećni cvet, ali i kao preporod i novi početak.
веома се слажем са овим описом. Као куриозитет, кажу они, лала је изазвала први берзански крах у историји. Можете купити кућу у Амстердаму за пени. Људи су почели да их саде, људи су чак куповали луковице на фјучерсима и то је потопило локалну привреду. Наводно сам прочитао да је то цвет са Хималаја, али да су га Турци припитомили, а холандски биолог је од Турака узео неке луковице и постао је популаран у земљи, иначе древном шпанском крају.
 
Meni je i dalje ova lala ostala onako u secanju kao nesto jedinstveno. Nisam je videla ni pre ni posle.
Postavljala sam i ranije slicicu i ni sada ne znam vrstu.
Unikatna je po velicini. Meni se cini da je bila visoka tu mozda skoro i metar a cvetovi su bili oko 10cm.

v4.jpg
 
Divne su. Da, lale već prolaze, barem kod mene ih više nema ali su ruže uveliko počele da cvetaju.
Danas sam bila na cvetnoj pijaci, kupila petunije (nešto mi se boja ne sviđa, nisam dobro ni pogledala) i fuksiju.
 
Иначе, желео сам да поделим своје трагично искуство живота са украјинским имигрантима, али моја тема је обрисана, јер многи говоре не знајући чињенице. Могу ли негде да отворим овакву тему?
 
Бојим се да је то табу на форуму и не може се кривотворити. Волим да учим српски на овај начин и знам свачију тачку гледишта чак и ако не мислим исто... Претпостављам да на крају крајева није крива модерација, али истина је да не волим цензуру
 

Back
Top