Lale

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.108
Znam da se lale sade na jesen. Međutim pošto više ne želim da se bavim lukovicama u bašti a volela bih da ih ipak imam ja bih ih posadila u saksije.
Možda stavim i po koji narcis, zumbul. Nešto da bude kao proleće u saksiji :)

Ukoliko ih sada posadim u saksije hoće uspeti? Cvetati?

How-to-Grow-Tulips-in-Pots2.jpg
 
Znam da se lale sade na jesen. Međutim pošto više ne želim da se bavim lukovicama u bašti a volela bih da ih ipak imam ja bih ih posadila u saksije.
Možda stavim i po koji narcis, zumbul. Nešto da bude kao proleće u saksiji :)

Ukoliko ih sada posadim u saksije hoće uspeti? Cvetati?

How-to-Grow-Tulips-in-Pots2.jpg
Zamalo da napišem: pitaj Lorelajn, ako iko zna ona zna :D
 
Kada smo već kod lala...

Neke zanimljive činjenice o njima :)

  • Lale su jedan od tri najpopularnija cveta na svetu i simbolizuju savršenu ljubav.
  • U 17. veku u Holandiji, lukovice tulipana su bilo skuplje i cenjenije od zlata. Zapravo, u Evropi je početkom 17. veka vladala prava “Tulipomanija” pa su lukovice lala bile jedna vrsta “novca”. U njima su se vrednovale druge robe i bogatstvo.
  • U Rusiji su se crvene lale koristile da se izrazi strastvena ljubav. Smatralo se da je crni centar cveta srce koje je izgorelo u vatri strasti.
  • U većini recepata moguće je umesto crnog luka koristiti lukovicu lale.

    lale.jpg

    • Životni vek lale je veoma kratak. One traju od 3 do 7 dana. Začuđujuće je kako su onda u nekim krajevima Evrope smatrane simbolom besmrtnosti.
    • Tulipani mogu da rastu izuzetno brzo i do 2,5 cm dnevno. Čak i nakon što su odsečeni.


    https://www.cvecarakazablanka.com/iznenadjujuce-cinjenice-lala

 
Sad sam pročitala da se mogu saditi u saksijama.Sadi se u jesen,otprilike tri lukovice na saksiju prečnika 12cm(ukoliko je saksija veća može i više).Ne treba ih gurati duboko.Nakon sadnje prekriti peskom ili hartijom i ostaviti na tamno i hladno(ne previše) mesto.Na primer u podrum.Do januara bi trebalo da niknu,pa kad primetiš da se počeo formirati pupoljak,uneti u sobu.
 
zaboravila sam...:rumenko: jos davno sam jedne godine posadila tako u neku okruglu, plicu saksiju gomilu lukovica lala, krokusa, narcisa i zumbula i secam se da mi je bilo prelepo...u dnevnoj sobi sam je drzala...samo sam zaboravila taj detalj...kada sam ih sadila :mrgreen:
Jel se primila?
 
Znam da se lale sade na jesen. Međutim pošto više ne želim da se bavim lukovicama u bašti a volela bih da ih ipak imam ja bih ih posadila u saksije.
Možda stavim i po koji narcis, zumbul. Nešto da bude kao proleće u saksiji :)

Ukoliko ih sada posadim u saksije hoće uspeti? Cvetati?

Мислим да није проблем у томе што не расту, већ расту, проблем је у томе што на високим температурама иду као ракета и трепнеш и већ су изгубиле све латице цвећа... Због тога се саде у мање повољне климе за уживање у мало лала, узгред

овде је страница за куповину лала?
 
Мислим да није проблем у томе што не расту, већ расту, проблем је у томе што на високим температурама иду као ракета и трепнеш и већ су изгубиле све латице цвећа... Због тога се саде у мање повољне климе за уживање у мало лала, узгред

овде је страница за куповину лала?
nije stranica za prodaju lala...sada se i ne prodaju nigde, gledala sam :(
mogu samo da se nadju eventualno one najobicnije
 
nije stranica za prodaju lala...sada se i ne prodaju nigde, gledala sam :(
mogu samo da se nadju eventualno one najobicnije
Тражио сам веб страницу, извините, погрешно преведите

несташица квалитетних производа у Србији је прилично алармантна, основне потрепштине попут лепих лала нема нигде
 
Тражио сам веб страницу, извините, погрешно преведите

несташица квалитетних производа у Србији је прилично алармантна, основне потрепштине попут лепих лала нема нигде
bilo je nekih na jesen :) sada ih nema
 
Ako su lukovice stajale u frižideru, bar dva meseca, mogu se i sada saditi i cvetaće lepim krupnim cvetovima. Temperatura hlađenja bi trebala biti niža od 5*C.. u periodu 12 do 14 nedelja.
Nekada se lukovice, koje su već izlagane hladnom (preparirane su - prpremljene za sadnju i cvetanje) mogu naći u prodaji Čak na ambalaži lukovica piše vreme cvatnje.
Možete u boljim cveċarama kupiti posađene lukovičaste cvetnice u saksijama, koje ċe cvetati tačno na dan, tj. određeni datum...... 8. Marta ili na dan svetog Valentina (Trifuna).
U novijim cvetnim bon-ton uputstvima - lale su simbol beznadežne ljubavi.. ranije su to bile crvene, a sada je nebitna boja... Isto je značenje.
 
Poslednja izmena:

Back
Top