Kupovina nekretnine u EU

pa pazi, mislim da ima neka fora u fazonu da ulozish u njihovu ekonomiju... za USA sigurno ima, samo ne znam za cifru.

verujem i da neshto slichno postoji i u razvijenijim zemljama EU.

samo, nisam do sada chuo da to moze kupovinom nekretnine, jedino ekonomskim podrzavanjem privrede to zemlje... shto bi znachilo da napravish biznis plan i da ulozish odredjenu sumu u neshto shto zelish i mislish da ce uspeti u toj zemlji.

pogledaj to na imigracionim formularima i FAQ-ovima na sajtovima ambasada. :)
 
Pa nije bas da sam multimilioner sa racunom u Svajcarskoj, onda ne bismo ni razmisljali sta bi i kako bi ;)
Mislili smo da kupimo nekretninu, da zbog toga on npr.dobije boravak (lupam 6 meseci na godisnjem nivou) ali pod uslovom da ima i stalan posao ovde, sto ne bi bio problem jer ima "svoju" firmu. Tamo bi radio a bio prijavljen ovde,ako to moze, samo nam je vazno gde je to najlakse odraditi...
 
Pa nije bas da sam multimilioner sa racunom u Svajcarskoj, onda ne bismo ni razmisljali sta bi i kako bi ;)
Mislili smo da kupimo nekretninu, da zbog toga on npr.dobije boravak (lupam 6 meseci na godisnjem nivou) ali pod uslovom da ima i stalan posao ovde, sto ne bi bio problem jer ima "svoju" firmu. Tamo bi radio a bio prijavljen ovde,ako to moze, samo nam je vazno gde je to najlakse odraditi...

Šta podrazumevaš pod ''boravak''. Ionako imamo prava na 2 puta po 3 meseca ostanka na godišnjem nivou.
Ja sam vlasnik kuće na Kritu (nije moja, ali je uknjižena na mene). Na osnovu toga nemam NIKAKVE bolje pozicije u odnosu na bilo kog turistu.

Sasvim druga stvar je prilikom otvaranja firme u Grčkoj. Tada, dokle god uredno plaćaš porez, praktično možeš ostati cele godine. Jedino moraš posle 3 meseca doći do granice, izaći, i sutra se možeš ponovo vratiti. I to se može zaobići obnovom licence, ili tačnije...odeš u poresko, i prikažeš da je sve pod kontrolom, i onda dobiješ dozvolu na sledeća tri meseca, bez da moraš izaći. Ali ... i tu ima začkoljica. Traže 101 papir, moraš angažovati advokata ...a onda ti je jeftinije i sa manje potrošenog vremena da se odvozaš do granice, i vratiš nazad.
 
Poslednja izmena:
Mislim da nema nikakvih benificija kupovinom nekretnine. Ne mogu da tvrdim za sve drzave u EU, ali mislim da se dozvola boravka dobija na osnovu nekih drugih uslova, a ne kupovinom nekretnine. Neke drzave kao Engleska imaju opciju dobijanja boravka na osnovu investicije i mislim da je uslov 250 000 GBP, ali morate proveriti, mozda je i veci. Ali to je investiranje u posao, nije kupovina nekretnine. Nije ni osnivanje biznisa ili kupovina biznisa garancija za dobijanje radne vize. Moze sa desiti da neko kupi biznis i bude vlasnik, ali de ne dobije radnu dozvolu i tada mora zaposliti nekoga da mu vodi posao. U nekim drzavama nije moguce kupiti biznis, ako prvo nemate regulisan boravak.
 
Mislim da nema nikakvih benificija kupovinom nekretnine. Ne mogu da tvrdim za sve drzave u EU, ali mislim da se dozvola boravka dobija na osnovu nekih drugih uslova, a ne kupovinom nekretnine. Neke drzave kao Engleska imaju opciju dobijanja boravka na osnovu investicije i mislim da je uslov 250 000 GBP, ali morate proveriti, mozda je i veci. Ali to je investiranje u posao, nije kupovina nekretnine. Nije ni osnivanje biznisa ili kupovina biznisa garancija za dobijanje radne vize. Moze sa desiti da neko kupi biznis i bude vlasnik, ali de ne dobije radnu dozvolu i tada mora zaposliti nekoga da mu vodi posao. U nekim drzavama nije moguce kupiti biznis, ako prvo nemate regulisan boravak.

Klasična KONJoslavova demagogija SVE ZNA, a NIŠTA NE ZNA .....

Neverovatno je kako se ovaj smešan lik u sve trpa, a o ničemu nema pojma ...
 
Ok, znala sam za turisticki ostanak ali sam mislila da se u pasosu dobije neki ogranicen boravak kojim npr. mogu da trazim posao.
Znaci, kao vlasnik nekretnine da dobijem boravak od 180dana ili vise a kad odem u tu neku zemlju prilikom trazenja posla, kad mi poslodavac trazi da li imam boravak, ja mogu uredno da mu pokazem i tako se zaposlim, na odredjeno vreme pa guramo dokle god mozemo na tu foru za trajno ostajanje....
Neka devojka mi je za Sw rekla da sigurno imam neke benificije ali da ne zna tacno koje...
Zato proveravam da li neko nesto zna...

Hvala u svakom slucaju na odgovrima :)
 
Šta podrazumevaš pod ''boravak''. Ionako imamo prava na 2 puta po 3 meseca ostanka na godišnjem nivou.
Ja sam vlasnik kuće na Kritu (nije moja, ali je uknjižena na mene). Na osnovu toga nemam NIKAKVE bolje pozicije u odnosu na bilo kog turistu.

Sasvim druga stvar je prilikom otvaranja firme u Grčkoj. Tada, dokle god uredno plaćaš porez, praktično možeš ostati cele godine. Jedino moraš posle 3 meseca doći do granice, izaći, i sutra se možeš ponovo vratiti. I to se može zaobići obnovom licence, ili tačnije...odeš u poresko, i prikažeš da je sve pod kontrolom, i onda dobiješ dozvolu na sledeća tri meseca, bez da moraš izaći. Ali ... i tu ima začkoljica. Traže 101 papir, moraš angažovati advokata ...a onda ti je jeftinije i sa manje potrošenog vremena da se odvozaš do granice, i vratiš nazad.


"sch"...nesto mi nije jasno - da nisu "pobrkani loncici" ili je tvoj komentar nedorecen?
Ako neko (stranac), otvori firmu u grckoj, nebitno na koji nacin..... da podsetim, da otvaranje firme NAROCITO U GRCKOJ, nije isto sto i otvaranje recimo....vrata.
Preduslov, da se otvori firma je AFM (PIB).... a preduslov, da se dobije AFM je da stranac ima neku dozvolu boravka (na osnovu braka,zaposlenja,student....).Da ne pominjem, da neke poslove moze obavljati stranac, SAMO ako je sluzio grcku vojsku ili prvo da plati gr drzavi "odstetu" (kao recimo D.Bajevic) i izbroji dzak novca...
Ignorisacemo, i depozit-garanciju, koju mora da polozi, ako dolazi iz zemlje "treceg sveta" ( kako se inace, krsti i nasa zemlja), a meni su trazili 60.000 za jedan office...
I to je zakon No 1.
Onda se pitam... zasto bi neki biznismen - oporezovani gradjanin Republike Grcke ( u prevodu - stalni stanovnik) izlazio na granicu posle 3 meseca???
Ne mislis valjda, da moze stranac-turista da otvori firmu, bez da ima prvo stalni boravak?
Ili si mislio, na one fore...otvaranje firme na ime Jorgosa, Nikosa ili na Cicu i Micu...?
Po mom misljenju, ako neko namerava da otvori firmu, na taj nacin.... bolje mu je da ode u Afriku i nahrani par stodina gladnih decaka i devojcica, koji umiru svakodnevno od gladi......
PS. zaboravih da dodam...ako ima zainteresovanih, ja cu svoju dozvolu za rad i boravak ( sa 14 godina radnog staza) da prodam, po ceni od 30 000e.
Uz jedan uslov: nakon izvrsene transakcije i nakon 3 meseca - prijavicu srpskim i grckim organima, da sam pasos sa istim dozvolama - izgubio.
Ako nekome odgovara - izvolite.
 
Poslednja izmena:
Onda se pitam... zasto bi neki biznismen - oporezovani gradjanin Republike Grcke ( u prevodu - stalni stanovnik) izlazio na granicu posle 3 meseca???

I moja devojka, engleskinja kao državljan EU, NE MOŽE da ostane u Grčkoj preko 6 meseci u kontinuitetu, bez plaćanja posebnih taksi. Pitaj nekoga od građana EU ....

Ili si mislio, na one fore...otvaranje firme na ime Jorgosa, Nikosa ili na Cicu i Micu...?

Da mislio sam na te fore, ali to savršeno funkcioniše i ne vidim razlog za tvoju ironiju ....
Jednostavno te uknjiže kao suvlasnika, a kod advokata se overi da si vlasnik 1% ... i to je to....

Možda to na tvom malenom (mada predivnom) ostrvu niko nije pokušao, ali ovde na Kritu, sa širokim stepenom autonomije, odeš u opštinu, izložiš pismeno tvoj predlog o poslovanju, navedeš osobe koje učestvuju u tome, i svi dobijemo nalepnicu u pasoš, koju obnavljamo tako što prikažemo da smo namirili sve obaveze. VEOMA JEDNOSTAVNO !

P.S. I meni su tražili 60.000 depozita, ali taj depozit NIJE ZAROBLJEN ! Možeš da ga koristiš za tekuće poslovanje, važno je da jednom u toku meseca cela suma bude u banci. Tako se dokazuje tvoja poslovna likvidnost.

Poštujem ja tvoje godine provedene u Grčkoj, ali izgleda da se nisi dovoljno trudio da ''probušiš''. Znamo svi koliko su Grci kruti, pre svega mislim na birokratiju, ali ... UVEK postoji gradonačelnikova ćerka sa kojom si dobar, učlaniš se u Χρυσή Αυγή (da, da ....primaju od stranaca samo nas i Ruse ....) itd ... itd ...

Dok sam živeo na Halkidikiju, gradonačelnik je imao završenu samo osnovnu školu, ali je platio iz svog džepa da se asfaltira put do groblja, pa su ga izglasali. Ja sam mu pomagao oko njegovih košnica u šumi, pošto se razumem u to, i tako sam dobio prve papire.

Nemoj mi samo reći da prvi put čuješ da se u Grčkoj sve sređuje preko poznanstava .....
 
Onda je Krit druga drzava..... ili ???
Bili smo u Nemackoj po mesec dana, zimus i za Uskrs...pa posto, nam na aerodromu u Solunu ne stavise nikakav pecat...napravih se pametan, pa upitah u Frankfurtu na aerodromu - koliko mozemo da ostanemo, kao Srbi, sa srpskim pasosem i u njemu dozvola rada i boravka u Grckoj ( za one koji to ne znaju, da kazem da je Grcka u stvari EU i da nema carine i granice sa ostalim clanicama)
Zavirise u svaki pasos posebno, i dadose nam odgovor: DO MAJA MESECA 2022 GODINE ( skoro 10 godina !!!), MOZETE OSTATI U NEMACKOJ - ALI NE MOZETE RADITI, BEZ NEMACKE RADNE DOZVOLE. Informativno.....mojoj gospodji je to bio i prvi izlaz iz Grcke u zadnje 4 godine.
Sad....tvoja devojka, jos i Engleskinja pride ( uopste nebitno !), ne znam sta i kome placa, ALI ona nije vise ENGLESKINJA, vec je EVROPLJANKA I ZA NJU NEMA GRANICE NI CARINE. Kao sto nije bilo ni za moju porodicu zimus...

A sto se tice Hrisi Avgi..... ispod mog nivoa je, da komentarisem njihovo postojanje (ps.imam pravo na svoje misljenje).
Zato i primaju samo Ruse i Srbe, jer nece niko drugi. Samo komunisti...

Preskocih, da ti repliciram....o SUVLASNISTVU stranca sa Grcima, i to "overeno kod advokata na 1%" :

:ok::hahaha:
 
Poslednja izmena:
I moja devojka, engleskinja kao državljan EU, NE MOŽE da ostane u Grčkoj preko 6 meseci u kontinuitetu, bez plaćanja posebnih taksi. Pitaj nekoga od građana EU ....



DRZAVNI ORGANI - CITAJ, GRANICNI ORGANI REPUBLIKE GRCKE NE VRSE KONTROLU ULASKA I IZLASKA OSTALIH GRADJANA CLANIZA EVROZONE !!!

I GRCKA CARINA NE ZNA NI KADA JE "USLA"... ALI SE I PITAM : GDE JE USLA ??? PA ONA JE VEC "UNUTRA" !!!
ONA JE VEC GRADJANIN DRZAVE KOJA SE ZOVE UNITED EUROPE....ISTO KAO I UNITED STATES

NA GRANICI SE SAMO POKAZE LICNA KARTA, PASOS...DA TI VIDE FACE, DA SI TO TI....I PUTUJ IGUMANE...
 
I moja devojka, engleskinja kao državljan EU, NE MOŽE da ostane u Grčkoj preko 6 meseci u kontinuitetu, bez plaćanja posebnih taksi. Pitaj nekoga od građana EU ....

Pametan si ti Mile, ali imaš i propusta ... KAKO misliš da Engleskinja radi u Grčkoj, bez da je prijavljena.
Iz tog razloga, ona kada sleti na Krit ide na poseban šalter da joj lupe pečat u pasoš da je ušla u Grčku, bez tog pečata NE MOŽE da se zaposli. Lepo ti kažem, pitaj nekoga, nemoj uvek misliti da si najpametniji. Odšetaj se do kancelarije najjačeg engleskog tur operatora u Grčkoj - Kosmar (za koga radi i moja Sara), pa pitaj službenike kako regulišu boravak. SIGURNO NE običnim pokazivanjem pasoša i osmehom ....
 
A sto se tice Hrisi Avgi..... ispod mog nivoa je, da komentarisem njihovo postojanje (ps.imam pravo na svoje misljenje).Zato i primaju samo Ruse i Srbe, jer nece niko drugi. Samo komunisti...

A ...tako znači .... ti si za KKE ?

Bez uvrede, ali što bi rekli u mojoj rodnoj severnoj Srbiji (namerno ne pišem Vojvodini): '' To je kod nas sramota''
 
Pametan si ti Mile, ali imaš i propusta ... KAKO misliš da Engleskinja radi u Grčkoj, bez da je prijavljena.
Iz tog razloga, ona kada sleti na Krit ide na poseban šalter da joj lupe pečat u pasoš da je ušla u Grčku, bez tog pečata NE MOŽE da se zaposli. Lepo ti kažem, pitaj nekoga, nemoj uvek misliti da si najpametniji. Odšetaj se do kancelarije najjačeg engleskog tur operatora u Grčkoj - Kosmar (za koga radi i moja Sara), pa pitaj službenike kako regulišu boravak. SIGURNO NE običnim pokazivanjem pasoša i osmehom ....

I ja kazem da NISAM najpamentiji, ali takodje....NISAM i nedorecen kao ti. Ako ti znas, sta si hteo reci ili sta si mislio, nemoj to ocekivati i od nas koji citamo.
Zato si trebao u startu reci: moja devojka radi za Kosmar, za engl. kompaniju, koja je oporezovana i registrovana u engleskoj, a ne za lokalnog grckog poslodavca ili grcku firmu.
Ali opet...."da joj lupe pecat" kada sleti u grcku, nesto ne mogu da verujem... jer se to u savremenom drustvu zove RASIZAM. Ako NI JEDNOM britanskom turisti ne "lupaju" pecat, zasto bi onome ko radi za inteers istih tih turista to radili. Bas cu pitati veceras ove iz Kosmara, ima ih ovde 30-ak...a i zaviriti u pasos, da vidim njihove pecate. Sve je moguce, ne kazem....
 
Ja mislim ....ali nisam baš siguran ...možda i grešim ....odnosno, ne mogu da tvrdim .....mislim .... da je danas subota !

Ostavicemo citaocima ovog foruma da procene tezinu i vrednost nasih diskusija.
Druga stvar koja je mnogo bitna, kako za postavljaca teme, tako i za smau temu je to da se pitanje odnosi na EU, sto je sa druge strane malo sira oblast. Ovde se vodi diskusija o Grckoj. Grcka sama po sebe nije realan predstavnik propisa u EU, iz prostog razloga sto je u Grckoj mnogo toga naopako, Grcka vise lici na Srbiju nego na EU, po mene je krajnje neozbiljno da neko ko zeli da ode iz Srbije, zavrsi u Grckoj. Sama situacija u Grckoj ide u prilog mojoj tvrdnji, da ne ulazimo u analizu desetine drugih stvari koje su na istom ili gorm nivou kao u Srbiji, a sto je mnogo daleko od EU drzava.
Ako neko razmislja da ode iz Srbije u neku ozbiljnu drzavu, gde je mnogo toga sredjenije, treba da razmislja za odlazak u nekoj od drzava od Slovenije pa ka severu.
Imam jedno pitanje za tebe, posto vidim da prodajes demagogiju o osnivanju firme u Grckoj na ime grka sa advokatskim ugovorom gde figuriras sa 1% vlasnickog ucesca.
Ulozis 60 000 eura u firmu na ime nekog Grka, ti si zvanican vlasnik 1% vlasnistva, znaci ti si zvanican vlasnik 600 eura osnivackog kapitala. Grk resi da proda firmu ili da je zatvori i isplati tebi tvojih 1%, sta ces uraditi da zastitis svoje pare? Primer dva, isti scenario, tvoj ortak sa 99% posto kapitala pogine ili umre, njegovu porodicu mnogo ne interesuje sta se njihov otac ili muz sa tobom dogovarao, kako ces obezbediti povratak svog novca? Tacno, imas advokatski ugovor gde si ti vlasnik 1% kapitala.
 
Poslednja izmena od moderatora:
e ljudi, nisam polovinu vaših postova uspela da pročitam od međusobnog prepucavanja i ironije na sve strane. što se ne nađete privatno na nekom chat-u pa tamo raspravljate??
ako ima neko ko se razume u temu na koju je postavljeno pitanje - BENEFICIJE OSTANKA NA OSNOVU POSEDOVANJA NEKRETNINE, nek' vrati priču na pravi tok.
 
Bas sam to i je htela da kazem, svaki put kad vidim neki novi odgovor ponadam se da cu vidti nesto vezano za temu, kad ono...
Ono sto sam u medjuvremenu saznala da nema ni u Svedskoj bilo kakvih olaksica...I sad teram dalje, da vidim da li igde postoji ta opcija.
Grcka mi nije padala ne pamet, zbog situacije u kojoj je, ali bih vrlo rado otisla tamo da zivim...Kao i u Italiju, Francusku, Spaniju...
 
U Srbiji, postoji bar 100 000 ljudi, koji mogu LADNO da kupe kucicu,kucu,apartman,vilu.....u severnoj Grckoj-Halkidiki, za relativno normalne pare (mislim, na onih cca 100 000-koji imaju taj novac).
A znamo, koliko je Halkidiki pozeljna destinacija. Em je prelepo, em je blizu....
E sad....stavite prstic na celo, pa razmislite. Zasto to ljudi koji imaju novac ( a u srbiji ih bas ima !!!) i ne urade?
Nema potrebe da pitate na forumu.
 
Pa tim ljudima je ocigledno DOBRO u zemlji Srbiji i ne treba im da se isele odavde, ne bi li nesto postigli u zivotu...Ocigedno da imaju sve sto zele, ane zelimo svi isto.
E meni i mom decku se ovde NE DOPADA i nemam nameru da ostajem, a taj novac nam nije pao s kruske niti mi stoji na racunu, eto onako. Prodajemo ovde da bismo kupili napolju jer ne vidimo bilo kakvu perspektivu ovde...
Dakle, nekome ko ima ili nema para odgovara zivot ovde takav kakav jeste, e nama ne odgovara, iako ne spadamo i grupu ljudi koja ide trbuhom za kruhom. Jednostavno nam se sve smucilo, sistem, ljudi,....
 
@mmmary30
Slazem se u svemu sto si napisala u poslednjem komentaru. Medjutim ima veci broj problema koje treba resiti i uslova koje treba zadovoljiti da bi doslo do realizacije vase ideje.
Prvo, EU ima 27 drzava, treba izabrati drzavu u koju bi otisli.
Dva, treba proveriti koji su uslovi za odlazak u izabranu drzavu
Tri, treba imati ideju (viziju) sta raditi u toj drzavi
Cetiri, treba znati ili nauciti jezik drzave u koju bi otisli.
Kako sam vec napisao ja ne znam koji su uslovi za odlazak za svaku od drzava i da li ima nekakvih povlastica pri kupovini nekretnina u svakoj od drzava clanica. Mene je ovaj problem (koji sad muci vas) mucio pre nekoliko godina, pokusavao sam pronaci naj optimalniji nacin za resavanje istog i nisam uspeo. U medjuvremenu sam dobio EU drzavljansto, sad nemam administrativnih problema, ali jos uvek imam problem da odaberem drzavu u koju bih da odem.
Proucavajuci ovu problematiku dosao sam do zakljucka da je jedini nacin za nekoga ko ima para investiranje u biznis, jer u tom slucaju svaka od drzava pruza mogucnost davanja poslovnih viza (boravisnih) na osnovu investicije, medjutim tu se javljaju sad cela grupa problema.
Prvo, treba malo veca kolicina para.
Dva, viza vazi samo za rad u svojoj firmi (suprug ili supruga nosioca vize mogu raditi slobodno)
Tri, nije bas jednostavno voditi nekakav biznis u zemlji u kojoj ste koliko juce dosli.
Cetiri, treba pored zakonski potrebnih sredstava i odredjena malo veca akumulacija sredstava za prezivljavanje dok se posao postavi na noge.
Kako si ti napisala da se tvoj decko bavi nekim svojim biznisom, treba pogledati kolko je realno da taj biznis vodi u nekoj od EU drzava, koji su uslovi za to i koliko bi para bilo potrebno.
Nemam ja podatke za svaku od clanica EU, ali nisam nigde video opciju za dobijanje bilo kakve vize ili nekakvih povlastica kupovinom nekretnina. Takvo nesto sam video u Emiratima (nije EU) u Dubai se kupovinom nekretnine (mada se nekretnina ne kupuje vec uzima na koncesiju) automatski dobija radna i boravisna viza (drzavljanstvo se ne moze dobiti), to nije EU, tako da necu siriti pricu u tom pravcu. U evropskim drzavama nisam cuo za takvu mogucnost.
Ako imate firmu koja ovde ima promet preko 250000 AUD (tako je bilo, mozda je sada iznos veci) i imate 250000 AUD (treba proveriti iznos) koje bi investirali u biznis, polozite IELTS i dobicete Australisku poslovnu vizu, od momenta ulaska imate cetiri godine da startujete posao, od startovanja posla, ako biznis ide, posle cetiri ili pet godina dobijete stalni boravak, posle toga cekate za drzavljanstvo.
Slicna je procedura sa Engleskom, treba investirati 250000 GBP i dobicete dozvolu boravka u Velikoj Britaniji i rada u vasoj firmi.
 

Back
Top