Manga Hilux
Stara legenda
- Poruka
- 84.276
Kriza srednjih godina kod žena i kod muškaraca – ima li razlike i kako se nositi s njom
Kriza srednjih godina je period života u kojem dolazi do promjene identiteta, a može se javiti kod osoba srednje dobi, najčešće između 40 i 65 godina. Najčešće se događa uslijed određenih psihosocijalnih promjena koje su karakteristične za tu dob.Krizi srednjih godina jednako su podložni i muškarci i žene. Ipak, ova pojava može se ponešto razlikovati među njima, a u nastavku saznajte više o uzročnicima krize, simptomima, razlikama između žena i muškaraca te savjete kako se nositi s njome.
Kriza srednjih godina – psihologija
Malo je istraživanja posvećeno krizi srednjih godina, a sam koncept krize srednjih godina često se dovodi u pitanje. Radi se o terminu koji se češće koristi u popularnoj kulturi i medijima. Ipak, neka saznanja o ovom fenomenu postoje, a u nastavku ćete saznati više o tome.Kriza srednjih godina – zašto se javlja?
Kriza srednjih godina ne javlja se kada netko stupi u određene godine, već uslijed životnih promjena koje su karakteristične za tu dob. To znači da sam ulazak u tzv. srednje godine neće izazvati krizu, te se ona može javiti i u ranijoj ili kasnijoj životnoj dobi. Isto tako, ni karakteristične promjene koje nastupaju u toj dobi ne moraju izazvati iste osjećaje kod svih.Prema istraživanjima zapravo samo oko 10 – 20 % ljudi iskusi neku vrstu krize u srednjim godinama.
Promjene koje najčešće nastupaju u srednjim godinama su psihosocijalne prirode, a može se raditi o sljedećim događajima:
- starenje i briga za roditelje
- odlazak djeteta iz doma
- smrtr člana obitelji ili bliskog prijatelja
- preljub ili razvod
- gubitak posla
- zdravstvene tegobe
- promjene u izgledu
- promjene u seksualnom nagonu
- svijest o starenj .
- Neke promjene su tranzicijske i utječu na promjene identiteta osobe, kao što je starenje roditelja i promjena uloge u tom odnosu, na način da se dijete brine za roditelja. Osobe u srednjim godinama često se nađu i u “sendvič” situaciji, tj. u situaciji gdje se moraju s jedne strane brinuti za mlađu generaciju (djecu), ali i za stariju generaciju (roditelje).