Krivica

Disko Kauč

Elita
Poruka
24.591
Pojam krivice je najveća podmetačina u istoriji civilizacije. Ako ste čitali Kafku, to dobro znate.

Na svesnom, podsvesnom ili apsolutno nesvesnom nivou svaki hjuman ima veoma loše asociacije na reč krivica such as:

JDJP_DRKW_1-web.jpg


A mi se, mily moi, i dalje stalno pitamo ko je kriv?

Ne radi tuš. Ko je kriv?
Nisam se ostvarila. Ko je kriv?
Propala nam veza. Ko je kriv?

...

Vrlo olako korstimo tu reč.
On/ona/ono je kriv/kriva/krivo što se nešto/nešto/nešto dogodilo. To je ta famozna konstrukcija.

Evo, ja imam jedan predlog za sve nas: zašto ne bismo učinili blagi mentalni napor da svaki put kad nam dođe da kažemo "kriv" menjamo za "odgovoran" ili "zaslužan". Mislim da bi to mnogo olakšalo svakodnevnu komunikaciju i zaista višestruko doprinelo mentalnom ozdravljenju ljudstva. Ako u tom grmu ne leži zec odsecite mi ruke i pretvorite me u kamen! (Branko Miljković, Uzalud je budim)

Kao što je jedini pravi, srpski mason (mislim ako masoni uopšte postoje on mora biti jedan od njih)
127872_ministar-ivan-tasovac_f.jpg
nekom prilikom izjavio: "Reči imaju moć da oblikuju našu stvarnost".


Šta mislite o mom predlogu i da li ćete ga usvojiti?

P.S. Za još slika Tasovca cimajte me na pp.
 
Poslednja izmena:
Pojam krivice je najveća podmetačina u istoriji civilizacije. Ako ste čitali Kafku, to dobro znate.

Na svesnom, podsvesnom ili apsolutno nesvesnom nivou svaki hjuman ima veoma loše asociacije na reč krivica such as:

---dopuniće se slikom--

A mi se, mily moi, i dalje stalno pitamo ko je kriv?

Ne radi tuš. Ko je kriv?
Nisam se ostvarila. Ko je kriv?
Propala nam veza. Ko je kriv?

...

Vrlo olako korstimo tu reč. On/ona/ono je kriv/kriva/krivo što se nešto/nešto/nešto dogodilo. To je ta famozna konstrukcija.

Evo, ja imam jedan predlog za sve nas: zašto ne bismo učinili blagi mentalni napor da svaki put kad nam dođe da kažemo "kriv" menjamo za "odgovoran" ili "zaslužan". Mislim da bi to mnogo olakšalo svakodnevnu komunikaciju i zaista višestruko doprinelo mentalnom zdravlju. Ako u tom grmu ne leži zec ---dopuniće se stihovima---. Jer kao što je jedini pravi, srpski mason (mislim ako masoni uopšte postoje on mora biti jedan od njih)

----dopuniće se slikom---
nekom prilikom izjavio: "Reči imaju moć da oblikuju našu stvarnost".

Šta mislite o mom predlogu i da li ćete ga usvojiti?
Neću!Imam prava da radim u životu šta mi se hoće!Nije mi baš ni tema najjasnija. :namcor:
 
Nemam u sebi osecaj krivice, cak ni kolektivnu krivicu nemam i ne priznajem je , pa mi je svejedno kako cete imenovati
 
Kad sam kriva kažem :"izvini", ako vidim da sam nekog povredila ili uvredila. Gledam da se iskupim nekako, pogotovu ako je zbog mene neko bio u nečemu oštećen!Mislim da kad postoji volja, uvek ima i načina da se stvari reše i postave opet u neku normalu.Niko nije bezgrešan.
 
Kad sam kriva kažem :"izvini", ako vidim da sam nekog povredila ili uvredila. Gledam da se iskupim nekako, pogotovu ako je zbog mene neko bio u nečemu oštećen. Mislim da kad postoji volja, uvek ima i načina da se stvari reše i postave opet u neku normalu.
A dobro. Ali zamisli da jednostavno shvatiš to kao svoju odgovornost, kao preuzimanje odgpvornosti. Dakle ja sam odgovorna što se ta osoba uznemirila. Nisi kriva.
 
A dobro. Ali zamisli da jednostavno shvatiš to kao svoju odgovornost, kao preuzimanje odgpvornosti. Dakle ja sam odgovorna što se ta osoba uznemirila. Nisi kriva.
Nisam odgovorna za tuđe emocije. To je tačno. Ali sam možda uzrokovala(nesvesno,čak) da neko bude nesrećan i oštećen zbog mene.Bila je recimo na poslu jedna situacija, da je moja koleginica morala platiti i za našu (kolektivnu) grešku na poslu. Tražili su krivca i našli nju!Pokušali smo objasniti nadležnima, da smo i mi jednako krivi, ali ih to nije zanimalo. Pravila su takva da je ona morala platiti kaznu. Kad su je kaznili, ponudili smo joj da platimo kaznu na jednake delove i tako je i bilo.Kad se hoće, pronađe se i način.
 
Nisam odgovorna za tuđe emocije. To je tačno. Ali sam možda uzrokovala(nesvesno,čak) da neko bude nesrećan i oštećen zbog mene.Bila je recimo na poslu jedna situacija, da je moja koleginica morala platiti i za našu (kolektivnu) grešku na poslu. Tražili su krivca i našli nju!Pokušali smo objasniti nadležnima, da smo i mi jednako krivi, ali ih to nije zanimalo. Pravila su takva da je ona morala platiti kaznu. Kad su je kaznili, ponudili smo joj da platimo kaznu na jednake delove i tako je i bilo.Kad se hoće, pronađe se i način.
Psihologija potražnje krivca je tome doprinela da čak i ne postoji drugi način osim da se neko natovari. Mi to ne možemo preko noći promeniti. Čitav sistem, radikalno iz korena. :) Zato predlažem da u svakodnevnom govoru napujdamo reč kriv.

Evo u tvojoj priči, niste ni vi krivi već zaslužni za neki manjak ili šta je već uzrokovano. Razumeš. Greške su normalna stvar. Vi ćete to nadomestiti i toeto. Eto...
 
Psihologija potražnje krivca je tome doprinela da čak i ne postoji drugi način osim da se neko natovari. Mi to ne možemo preko noći promeniti. Čitav sistem, radikalno iz korena. :) Zato predlažem da u svakodnevnom govoru napujdamo reč kriv.

Evo u tvojoj priči, niste ni vi krivi već zaslužni za neki manjak ili šta je već uzrokovano. Razumeš. Greške su normalna stvar. Vi ćete to nadomestiti i toeto. Eto...
Misliš kao biti kriv je malo prejaka reč? U tom smislu, ide tema...?!U pravu si...sistem na mnogim mestima tako funkcioniše. Bitno je samo nekog "ocrniti"! Čak i kad je evidentno,da samo on nije odgovoran. I za svađu je potrebno dvoje!
P. S. A što je ovaj dirigent "uznemiravajuć"?
 
Poslednja izmena:
Pojam krivice je najveća podmetačina u istoriji civilizacije. Ako ste čitali Kafku, to dobro znate.

Na svesnom, podsvesnom ili apsolutno nesvesnom nivou svaki hjuman ima veoma loše asociacije na reč krivica such as:

Pogledajte prilog 760649

A mi se, mily moi, i dalje stalno pitamo ko je kriv?

Ne radi tuš. Ko je kriv?
Nisam se ostvarila. Ko je kriv?
Propala nam veza. Ko je kriv?

...

Vrlo olako korstimo tu reč.
On/ona/ono je kriv/kriva/krivo što se nešto/nešto/nešto dogodilo. To je ta famozna konstrukcija.

Evo, ja imam jedan predlog za sve nas: zašto ne bismo učinili blagi mentalni napor da svaki put kad nam dođe da kažemo "kriv" menjamo za "odgovoran" ili "zaslužan". Mislim da bi to mnogo olakšalo svakodnevnu komunikaciju i zaista višestruko doprinelo mentalnom ozdravljenju ljudstva. Ako u tom grmu ne leži zec odsecite mi ruke i pretvorite me u kamen! (Branko Miljković, Uzalud je budim)
...

Šta mislite o mom predlogu i da li ćete ga usvojiti?

P.S. Za još slika Tasovca cimajte me na pp.
kada naglašavamo tuđu krivicu to najčešće koristimo za potpuno izbegavanje sopstvene odgovornosti za nešto što se desilo...većini ljudi uvek je neko drugi kriv za sopstvene neuspehe...
reći da je neko odgovoran ili zaslužan možda vidiš kao način da se iz našeg stava isključi egoistični stav kojim se sva krivica uvaljuje nekom drugom bez da uvidimo da smo i sami doprineli nečemu. Ali to su samo reči. To da li smatramo da je neko kriv ili odgovoran ne menja ništa. Reči su samo reči. Pri tome odgovornost i krivica nisu isto jer ja mogu biti odgovoran za nešto što je propalo zahvaljujući tebi. I ko je onda kriv a ko odgovoran? Reći da jeneko zaslužan već ima neku pozitivnu konotaciju a ako se upotrebi za po nama negativno dešavanje onda može da zvuči ironično ili sarkastično.
 
Samo kura* može da bude kriv, čovek je odgovoran ili zaslužan.
"Nema krivih uopšte, osim na ortopediji"! :hahaha:
Odgovoran postaješ ukoliko preuzmeš krivicu i priznaš sebi ili nekom drugom da si pogrešio. Napr. kada si nešto pogrešno ili loše uradio. Namerno ili ne, kako god.To treba uraditi i zbog sopstvene griže savesti.Inače krivica može postati "crv koji izjeda iznutra"!Nije potrebno uvek "nabijati" krivicu nekome.Osećamo je sami, kao što osećamo da nešto ili nekog "nosimo na duši".
 
Samo kura* može da bude kriv, čovek je odgovoran ili zaslužan.
znaci od sada u sudstvu ne treba da se koristi termin tuzeni se proglasava krivim jer je npr. pocinio tesku kradju vec se smatra odgovornim sto je pocinjena teska kradja?
terminologija ti nije uopste dobra
odgovoran si jer si udario coveka i automatski si odgovoran za njegovu bol?
ne
kriv si jer si povredio nekoga
tacka
a to sto ti pokusavas reci da se u nekim situacijama zeli natovariti neko da je kriv ko uopste nije, nece se nikako resiti time sto ce se promeniti terminologija reci, vec time da svako prihvati svoju krivicu a ne da tovari nekog drugog
 
znaci od sada u sudstvu ne treba da se koristi termin tuzeni se proglasava krivim jer je npr. pocinio tesku kradju vec se smatra odgovornim sto je pocinjena teska kradja?
terminologija ti nije uopste dobra
odgovoran si jer si udario coveka i automatski si odgovoran za njegovu bol?
ne
kriv si jer si povredio nekoga
tacka
a to sto ti pokusavas reci da se u nekim situacijama zeli natovariti neko da je kriv ko uopste nije, nece se nikako resiti time sto ce se promeniti terminologija reci, vec time da svako prihvati svoju krivicu a ne da tovari nekog drugog
Pa da, uglavnom se snosi odgovornost za svoje postupke. Ti, Gogili, ako ubiješ čoveka bićeš gonjena krivično, ali to su granične, krajnje situacije, nema potrebe za tom terminologijom u svakodnevnom govoru. A? Ili da se obraćamo jedni drugima kso kriminalcima?
Po mom mišljenju, e sad...
 
Pa da, uglavnom se snosi odgovornost za svoje postupke. Ti, Gogili, ako ubiješ čoveka bićeš gonjena krivično, ali to su granične, krajnje situacije, nema potrebe za tom terminologijom u svakodnevnom govoru. A? Ili da se obraćamo jedni drugima kso kriminalcima?
Po mom mišljenju, e sad...
Ajmo svakodnevnu terminologiju.
Ako varas partnerku ti nisi kriv sto si ljigavac koji vara, sto zelis sedeti na dve stolice umesto posteno ako vas odnos nije vise onakav kakav treba da bude, da okoncas,vec si odgovoran za sta?
To sto ti pokusavas ispada da smatras da covek ne treba uopste da se oseca kirvim ni za sta sto je uradio a to ga onda vodi na put da radi sta hoce bez grize savesti, tj pravi od coveka sebicnjaka u svakom mogucem smislu.
Odgovornost je kada polazes racune i za dobre i za lose postupke a krivica kada si naneo stetu nekome svojim postupcima pogotovo ako je to svesno ucinjeno. Po meni onda odgovornost ne moze zameniti rec krivicu.
 
Ako varas partnerku ti nisi kriv sto si ljigavac koji vara, sto zelis sedeti na dve stolice umesto posteno ako vas odnos nije vise onakav kakav treba da bude, da okoncas,vec si odgovoran za sta?
Odgovoran si za duševnu bol koju si naneo partnerki, te se iskupljuješ, izvinjavaš i tako to. Ako te ona ostavi, odgovorna je za kraj veze. Tj. zajedno delite odgovornost. Što mora on da oseća krivicu? Svako svojim putem i to je to.
Dodala bih, možda se partnerka oseća dobro jer ju je malo rasteretio. :mrgreen:
To sto ti pokusavas ispada da smatras da covek ne treba uopste da se oseca kirvim ni za sta sto je uradio a to ga onda vodi na put da radi sta hoce bez grize savesti, tj pravi od coveka sebicnjaka u svakom mogucem smislu
Pa ja sam mislila da je mnogo korisnije da se čovek oseti odgovornim. Umesto što se gađamo krivicama.
O tome govori film bure baruta.
 

Back
Top