Kriptovalute

Meliot

Elita
Poruka
16.897
Zaista ne znam kako je svet uspeo da nasedne na ovu prevaru koja se zove kriptovalute? Programer ili programeri koji su stvorili programe za ,,rudarenje" kriptovaluta mogli su komotno da ostave opciju da se kriptovaluta stvori istog trena i da samo oni znaju za to ili još manji određeni broj ljudi. Ja nikada ne bih dao ni ćorav dinar što bi se reklo za takve stvari kao što su kriptovalute.
 
Koje je vaše mišljenje o nekim bitkoinima i ostalim kriptovalutama, da li bi ulagali u njih?
Kriptovalute su izmislili bogati da se još više obogate. Ko je bio u toj priči mogao je lepo da profitira.Jedan moj drug je rudario od samog početka, prošle godine kupio stan u Spaniji, Range rovera novog, verovatno se isplati.
 
Kriptovalute su izmislili bogati da se još više obogate. Ko je bio u toj priči mogao je lepo da profitira.Jedan moj drug je rudario od samog početka, prošle godine kupio stan u Spaniji, Range rovera novog, verovatno se isplati.
Ma isplati se onome koji se mlatio sa tim da rudari, ali investitorima mislim da se neće isplatiti i da će na kraju izgubiti vrednost.
 
Zaista ne znam kako je svet uspeo da nasedne na ovu prevaru koja se zove kriptovalute? Programer ili programeri koji su stvorili programe za ,,rudarenje" kriptovaluta mogli su komotno da ostave opciju da se kriptovaluta stvori istog trena i da samo oni znaju za to ili još manji određeni broj ljudi. Ja nikada ne bih dao ni ćorav dinar što bi se reklo za takve stvari kao što su kriptovalute.
Pa nemoj da daš, ko te tera. HFSP

Pa to je zato što ne znaju da je prevara. Čim saznaju biće mu vrednost 0.
Voleo bih da nam argumentovano u nekoliko rečenica obrazložiš zašto je prevara. Ovakvo frljanje neutemeljenim zaključcima teško da doprinosi bilo kakvoj diskusiji.

Ne bih da te ubedjujem.

Samo cu napisati da Bitcoin postoji od 2009 ( znaci skoro 15 godina).

Svakih nekoliko godina pricaju da ce otici na nulu, a to se ne desava.

Jos je pre neki dan odobren Bitkoin ETF Blekroku, najvecoj investicionoj firmi na svetu.
Ne samo Blekroku nego ukupno 11 ETF-ova koji su posle samo 10 dana akumulirali 95.000 Bitkoina.
 
Voleo bih da nam argumentovano u nekoliko rečenica obrazložiš zašto je prevara. Ovakvo frljanje neutemeljenim zaključcima teško da doprinosi bilo kakvoj diskusiji.


Ne samo Blekroku nego ukupno 11 ETF-ova koji su posle samo 10 dana akumulirali 95.000 Bitkoina.
Već sam objasnio ali ti ne čitaš.

Programer ili programeri koji su stvorili programe za ,,rudarenje" kriptovaluta mogli su komotno da ostave opciju da se kriptovaluta stvori istog trena i da samo oni znaju za to.
 
Mešaš Bitkoin i ostale kriptovalute i imaš jako površno shvatanje.. Veliki broj kriptovaluta jeste prevara jer su programeri zaista "premine"-ovali veliki deo za sebe i svoje ortake. Sa BTC-om je drugačije - Satoši je morao da rudari kao i svi ostali i nije sebi dodelio nijedan novčić besplatno ali, pošto je na početku bio jedini i izrudario oko milion Bitkoina, nikada ih nije potrošio i povukao se iz razvoja protokola. Svi njegovi novčići su i dan-danas na prvobitnim adresama.

Nisi nikome ništa ni dokazao ni objasnio. Bitkoin je najpošteniji i najsigurniji monetarni sistem koji postoji, a sigurno za beskonačno redova veličine pravedniji nego finansijski sistem u kom živimo. Niti možemo da utvrdimo kakva su pravila monetarne politike, niti postoji odgovornost kada se ona ne poštuju (centralni bankari ne odgovaraju kada promaše svoje ciljeve inflacije od 2% za nekoliko puta pa imamo inflaciju i više od 10%), niti možemo da utvrdimo sadašnju i buduću količinu novca u opticaju.

Kod Bitkoina je sve ovo lako dostupno, proverljivo i transparentno.
 
Satoši je morao da rudari kao i svi ostali i nije sebi dodelio nijedan novčić besplatno ali, pošto je na početku bio jedini i izrudario oko milion Bitkoina, nikada ih nije potrošio i povukao se iz razvoja protokola. Svi njegovi novčići su i dan-danas na prvobitnim adresama.
Ko da mu veruje? Jet on tako kaže? Kako je uspeo da ,,izrudari" čak milion novćića? Imao je 10 000 računara na primer?
 
Bitcoin Core softver je "open source" i svako može da ima uvid u kod, instalira na svom računaru čak i bez potrebe da poseduje Bitkoin i vidi da sve što je zapisano u kodu se bez greške realizuje već 15 godina. Na svetu ne postoji bezbedniji softver od programa Bitcoin Core. Poenta celog sistema i jeste da nije potrebno poverenje. Nema šta ja da verujem Satošiju, kada instaliram BTC Core na starom laptopu znam da ne može biti više od 21 milion novčića, kakva je dinamika puštanja u opticaj, da mi ih niko ne može konfiskovati bez direktnog pristupa privatnim ključevima itd.

Satoši je na samom početku rudario na svom računaru/računarima kada je verovatno bio jedini i tako je došao do to tolikog broja novčića. Sa uključenjem novih takmaca u proces rudarenja, raste njegova težina - i to je definisano protokolom: zato danas nije isplativo kopanje grafičkim karticama ili ličnim računarima. Ono što je bitno je da nikada nije uživao u plodovima svog bogatstva i da ni delić tog BTC-a nikada nije pomeren sa tih adresa sve ove godine, a on je napustio projekat. Takođe je bitno da je način izdavanja novih Bitkoina bio i ostao fer zato što niko ne može stvoriti novi BTC za sebe već mora "kopati" i uložiti novac i energiju u to, baš kao i Satoši.
 
Bitcoin Core softver je "open source" i svako može da ima uvid u kod, instalira na svom računaru čak i bez potrebe da poseduje Bitkoin i vidi da sve što je zapisano u kodu se bez greške realizuje već 15 godina. Na svetu ne postoji bezbedniji softver od programa Bitcoin Core. Poenta celog sistema i jeste da nije potrebno poverenje. Nema šta ja da verujem Satošiju, kada instaliram BTC Core na starom laptopu znam da ne može biti više od 21 milion novčića, kakva je dinamika puštanja u opticaj, da mi ih niko ne može konfiskovati bez direktnog pristupa privatnim ključevima itd.

Satoši je na samom početku rudario na svom računaru/računarima kada je verovatno bio jedini i tako je došao do to tolikog broja novčića. Sa uključenjem novih takmaca u proces rudarenja, raste njegova težina - i to je definisano protokolom: zato danas nije isplativo kopanje grafičkim karticama ili ličnim računarima. Ono što je bitno je da nikada nije uživao u plodovima svog bogatstva i da ni delić tog BTC-a nikada nije pomeren sa tih adresa sve ove godine, a on je napustio projekat. Takođe je bitno da je način izdavanja novih Bitkoina bio i ostao fer zato što niko ne može stvoriti novi BTC za sebe već mora "kopati" i uložiti novac i energiju u to, baš kao i Satoši.
To су све програми, људи који су добри у програмирању и хаковању могу открити како то све фунционише и створити дигиталне новчиће колико им треба. Цена биткоина ти је око 40 000 долара, ако је тај Сатоши изрударио милон новчића он је сада мултимилијардер.
 
ali investitorima mislim da se neće isplatiti i da će na kraju izgubiti vrednost.

Pa to je zato što ne znaju da je prevara. Čim saznaju biće mu vrednost 0.

Glupi investitori.
Jos nisu shvatili da je bitcoin prevara.

Screenshot_20240229-103709_Chrome.jpg
 
Glupi investitori.
Jos nisu shvatili da je bitcoin prevara.

Pogledajte prilog 1506858
Između novca i bitkoina uvek bih pre izabrao novac (neku pouzdanu valutu). Ako dođe do prekomernog štampanja iste doći će do inflacije, a narod je taj koji kontroliše sve to jer to njemu ne pogoduje. Pobuniće se protiv vlade i narodne banke. Kod kriptovaluta ti mehanizmi ne postoje. Programer je možda ostavio opciju da može storiti u trenutku onoliko kriptivaluta koliko on želi. I naravno pala bi cena kriptovaluta u tom trenutku, ali tek kada bi prodao tu virtuelnu valutu i zaradio novac.
 
Između novca i bitkoina uvek bih pre izabrao novac (neku pouzdanu valutu). Ako dođe do prekomernog štampanja iste doći će do inflacije, a narod je taj koji kontroliše sve to jer to njemu ne pogoduje. Pobuniće se protiv vlade i narodne banke. Kod kriptovaluta ti mehanizmi ne postoje. Programer je možda ostavio opciju da može storiti u trenutku onoliko kriptivaluta koliko on želi. I naravno pala bi cena kriptovaluta u tom trenutku, ali tek kada bi prodao tu virtuelnu valutu i zaradio novac.
Nije ovde prica o papirnom novcu vs. virtuelnom novcu, vec o bitcoinu kao investiciji, ili jos gore kao sto si ti pomenuo o prevari.

Ocigledno je da ne razumes kako papirni novac nastaje, pa ti ne zameram.

Kao prvo NBS, ne moze da stampa novac bez zaduzivanja kod ECB.

Kao drugo, u danasnje vreme, novac je samo broj na racunaru, a papir je vredan samo zato sto drzava stoji iza njega.

Mnoge drzave u Evropi, su gotovo iskorenile gotovinu, placaju karticama, sto je opet vrsta elektronskog novca.

Bitcoin je zamisljen kao pandan tome. Ne zavisi ni od jedne drzave, niti centralne banke. A inflaciju samoregulise, putem halvinga.

Bitcoin nikada nije ni bio namenjen da zameni novac. To je nemoguce, jer ga ima samo 21 milion.

Ali je kao investicija dobar kao npr. sto se ulaze u zlato, akcije i nekretnine.

To su provalili i veliki investitori, pa pumpaju milijarde u njega. Sto podize njegovu cenu.

Ali bez zavaravanja, oni ce u jednom trenutku, zeleti da isplate profit, tako da ce cena bitcoina opet drasticno pasti.

Ali to ne znaci da je bitkoin prevara, vec da je volatilan (nestabilan, promenljiv). I ima svoje cikluse kada vredi vise, i kada vredi manje.

Ali da ce ikada zameniti papirni novac, ne verujem. Mislim da ce papirni novac, zameniti digitalni novac koji iza koga stoje pojedine drzave.

I danas se novac kreira na samo tri mesta u svetu, sve ostalo su zaduzivanja.
 
Nije ovde prica o papirnom novcu vs. virtuelnom novcu, vec o bitcoinu kao investiciji, ili jos gore kao sto si ti pomenuo o prevari.

Ocigledno je da ne razumes kako papirni novac nastaje, pa ti ne zameram.

Kao prvo NBS, ne moze da stampa novac bez zaduzivanja kod ECB.

Kao drugo, u danasnje vreme, novac je samo broj na racunaru, a papir je vredan samo zato sto drzava stoji iza njega.

Mnoge drzave u Evropi, su gotovo iskorenile gotovinu, placaju karticama, sto je opet vrsta elektronskog novca.

Bitcoin je zamisljen kao pandan tome. Ne zavisi ni od jedne drzave, niti centralne banke. A inflaciju samoregulise, putem halvinga.

Bitcoin nikada nije ni bio namenjen da zameni novac. To je nemoguce, jer ga ima samo 21 milion.

Ali je kao investicija dobar kao npr. sto se ulaze u zlato, akcije i nekretnine.

To su provalili i veliki investitori, pa pumpaju milijarde u njega. Sto podize njegovu cenu.

Ali bez zavaravanja, oni ce u jednom trenutku, zeleti da isplate profit, tako da ce cena bitcoina opet drasticno pasti.

Ali to ne znaci da je bitkoin prevara, vec da je volatilan (nestabilan, promenljiv). I ima svoje cikluse kada vredi vise, i kada vredi manje.

Ali da ce ikada zameniti papirni novac, ne verujem. Mislim da ce papirni novac, zameniti digitalni novac koji iza koga stoje pojedine drzave.

I danas se novac kreira na samo tri mesta u svetu, sve ostalo su zaduzivanja.
Papirni ili digitalni novac na računu isto je. Nema neke bitne razlike jer iza svega stoji centralna banka neke zemlje. Zlato, srebro ili dijamanti se razlikuje od bitkoina ili bilo koje druge kriptovalute jer su fizički ograničeni i ta ograničenost sa tražnjom kreira njihovu vrednost.

Kriptovalute drže cenu jer se teško ,,rudare" pa usled toga nastaje njihova ograničenost. Sve dok neki programer ne ostavi opciju pa uz bar klikova koje samo on zna može stvoriti onoliko kriptovaluta koliko želi u tom datom trenutku. Program najobičniji stvara te kriptovalute.
 
Zlato, srebro ili dijamanti se razlikuje od bitkoina ili bilo koje druge kriptovalute jer su fizički ograničeni i ta ograničenost sa tražnjom kreira njihovu vrednost.
Prvo da razgranicimo pojam kriptovalute i bitcoin. Kriptovaluta ima preko 20,000, od kojih su 95% trend ili prevara.

Sto se tice bitcoina, gresis.
On je takodje ogranicen.
Ima ga tacno 21 milion.
I posle toga se ne mogu kreirati novi.
Zna se tacno i da ce se rudariti do 2100-te.
Rudari, ne mogu ubrzati niti usporiti taj tempo (algoritam to resava).
Na svake 4 godine se nagrada rudarima smanjuje na pola, sto odrzava inflaciju malom.
Sa druge strane, posto se rudari manje, manje ga i ima. Zbog toga mu i raste cena. Jedini nacin da dodjes u posed bitcoina, je da ga kupis na menjacnici po ceni vecoj od izrudarene.

I to je cela filozofija. Ako mene pitas, pametno smisljen sistem, koji ne zavisi od drzava i banaka.

Da bih ti poslao nesto bitcoina, ne moram u banku da placam nakaradne provizije, IBAN ili SWIFT, vec to uradim u dva klika.
 
Prvo da razgranicimo pojam kriptovalute i bitcoin. Kriptovaluta ima preko 20,000, od kojih su 95% trend ili prevara.

Sto se tice bitcoina, gresis.
On je takodje ogranicen.
Ima ga tacno 21 milion.
I posle toga se ne mogu kreirati novi.
Zna se tacno i da ce se rudariti do 2100-te.
Rudari, ne mogu ubrzati niti usporiti taj tempo (algoritam to resava).
Na svake 4 godine se nagrada rudarima smanjuje na pola, sto odrzava inflaciju malom.
Sa druge strane, posto se rudari manje, manje ga i ima. Zbog toga mu i raste cena. Jedini nacin da dodjes u posed bitcoina, je da ga kupis na menjacnici po ceni vecoj od izrudarene.

I to je cela filozofija. Ako mene pitas, pametno smisljen sistem, koji ne zavisi od drzava i banaka.

Da bih ti poslao nesto bitcoina, ne moram u banku da placam nakaradne provizije, IBAN ili SWIFT, vec to uradim u dva klika.
I šta kada ti zatreba novac i želiš nešto da kupiš za datu vrednost bitkoina? Prodaš ga za realni novac i njime kupiš šta ti treba.

Nisam znao da je broj bitkoina ograničen. Ali zato njegov tvorac poseduje ne znam koliko bitkoina. I svaka mu čast što se toga setio.
 
I šta kada ti zatreba novac i želiš nešto da kupiš za datu vrednost bitkoina? Prodaš ga za realni novac i njime kupiš šta ti treba.
Tu si polovicno u pravu.

Postoje dosta online prodavnica koje primaju bitcoin kao sredstvo placanja.
Nije potrebno da ga prodajes za realni novac.

Ali jos uvek ga vecina za kupovinu i prodaju realnim novcem.

Nisam znao da je broj bitkoina ograničen. Ali zato njegov tvorac poseduje ne znam koliko bitkoina. I svaka mu čast što se toga setio.
Pa slusaj, takva je situacija sa svim pronalazacima, imaju svoj udeo u tome.

Mada se za njega, vezuje kreiranje bitkoina, a ne blokčejna tj. tehnologije na osnovu koje bitcoin funkcionise.

Meni se vise ona dopada, jer se moze koristiti i za stvari koje nemaju veze sa finansijama.
Tako da smatram da i u tu covek nije u potpunosti shvacen.
 
Prvo da razgranicimo pojam kriptovalute i bitcoin. Kriptovaluta ima preko 20,000, od kojih su 95% trend ili prevara.

Sto se tice bitcoina, gresis.
On je takodje ogranicen.
Ima ga tacno 21 milion.
I posle toga se ne mogu kreirati novi.
Zna se tacno i da ce se rudariti do 2100-te.
Rudari, ne mogu ubrzati niti usporiti taj tempo (algoritam to resava).
Na svake 4 godine se nagrada rudarima smanjuje na pola, sto odrzava inflaciju malom.
Sa druge strane, posto se rudari manje, manje ga i ima. Zbog toga mu i raste cena. Jedini nacin da dodjes u posed bitcoina, je da ga kupis na menjacnici po ceni vecoj od izrudarene.

I to je cela filozofija. Ako mene pitas, pametno smisljen sistem, koji ne zavisi od drzava i banaka.

Da bih ti poslao nesto bitcoina, ne moram u banku da placam nakaradne provizije, IBAN ili SWIFT, vec to uradim u dva klika.
A odakle znaš da tvorac tog programa nije ostavio mogućnost da može klikom još malo bitkoina? Neko reče da ima u svom posedu milion bitkoima koje je ,,izrudario" još na početku kada je to glatko išlo. Mkžda ih nije ,,izrudario" već ih je klikom stvorio?
 

Back
Top