Kosingas: Red Zmaja

Mislim da u srpskoj mitologiji ne postoje patuljci. Barem kakve ih je prestavio u Redu Zmaja. To je definitivno preuzeo od Tolkina. Oni kopaju duboko u rudnicima, vešti su kovači... Tolkin je inspiraciju za svoje patuljke našao u nordijskim legendama. A i čentvari ne postoje u srpskim mitovima, to je preuzeo od Grka.
 
Treba imati na umu da su nordijska i slovenska,pa tako i srpska mitologija vrlo bliske,verovatno kao posledica komšijskih odnosa u staroj postojbini.Interesantno je da je i prvo pismo vrlo slično ,pošto su i jedni i drugi pisali runama.
Što se tiče vila one nisu male.Kod Tolkina je vilinski narod oba pola,a kod Srba se vilenjacima nazivaju ljudi koji su imali decu sa vilama.Te veze su se ,obično,nesrećno završavale i zbog činjenice da vile mnogo duže žive od ljudi,ali su im deca bila izvanredna,oično veliki junaci.
 
Mislim da u srpskoj mitologiji ne postoje patuljci. Barem kakve ih je prestavio u Redu Zmaja. To je definitivno preuzeo od Tolkina. Oni kopaju duboko u rudnicima, vešti su kovači... Tolkin je inspiraciju za svoje patuljke našao u nordijskim legendama. A i čentvari ne postoje u srpskim mitovima, to je preuzeo od Grka.

Istina, nema patuljaka u slovenskoj mitologiji. Nema ih kao posebne rase ili tako nešto.
Postoje kućni duhovi koji se nekad smatraju mali rastom, to su Domovoj, Banik, Žirovnik, Stopan...


Patuljci postoje kao deo nordijske mitologije, oni su vešte zanatlije, koje žive ispod zemlje.
Napravili su Odinovo koplje Gungnir, Thorov malj Mjolnir itd.

U nordijskoj mitologiji sva mitološka bića, duhovi prirode ili kako god se nazivaju jednim imenom Vættir , tu spadaju :
Álfar (vilenjaci), Dvergar (patuljci), Jötnar (džinovi) kao i obe grupacije bogova Æsir i Vanir. itd.


Čentvar ne znam šta je Kentauri su rasa bića polu konji - polu ljudi, koja nastanjuje određene delove Grčke( šume Tesalije, Elide i Arkadije ), uglavnom su divlji i neobuzdani, mada ima i ituzetaka kao Hiron koji je učitelj mnogih grčkih junaka .

Najsličnije tome što se javlja kod Srba su Todorci. To su bića koja šire teror, a dolaze za vreme Todorove nedelje.
I predstavljeni su kao jahači koji su srasli sa konjima.
 
Istina, nema patuljaka u slovenskoj mitologiji. Nema ih kao posebne rase ili tako nešto.
Postoje kućni duhovi koji se nekad smatraju mali rastom, to su Domovoj, Banik, Žirovnik, Stopan...


Patuljci postoje kao deo nordijske mitologije, oni su vešte zanatlije, koje žive ispod zemlje.
Napravili su Odinovo koplje Gungnir, Thorov malj Mjolnir itd.

U nordijskoj mitologiji sva mitološka bića, duhovi prirode ili kako god se nazivaju jednim imenom Vættir , tu spadaju :
Álfar (vilenjaci), Dvergar (patuljci), Jötnar (džinovi) kao i obe grupacije bogova Æsir i Vanir. itd.


Čentvar ne znam šta je Kentauri su rasa bića polu konji - polu ljudi, koja nastanjuje određene delove Grčke( šume Tesalije, Elide i Arkadije ), uglavnom su divlji i neobuzdani, mada ima i ituzetaka kao Hiron koji je učitelj mnogih grčkih junaka .

Najsličnije tome što se javlja kod Srba su Todorci. To su bića koja šire teror, a dolaze za vreme Todorove nedelje.
I predstavljeni su kao jahači koji su srasli sa konjima.

Ima li todorac neke veze sa elfovima? Vidim da po izgledu veoma lici na njih...:D
 
Kada su se Grčka plemena(sa severa) doselila na Balkan zatekla su među različitim narodima koji su tu živeli i Pelazge.To je narod koji je sasvim nestao još u klasično doba.Po nekim objašnjenjima su ušli u grčku mitologiju kao Kentauri ili kod nas Čentavri.Razlog koji arheološka nauka nalazi je taj da su bili vični konjanici i da su jahali ogrnuti ogromnim kabanicama pa su se izdaleka činili kao jedinstveno biće sa svojim konjima.Ovo objašnjenje možemo posmatrati kao nategnuto,kao i sva druga objašnjenja za koja ne postoje čvrsti materijalni dokazi.
U reči DIV leži,verovatno,neki trag za naše znanje o njima ,ali ne znam da su se lingvisti time bavili.
 
Ima li todorac neke veze sa elfovima? Vidim da po izgledu veoma lici na njih...:D

Sa elfovima ? Nikakve veze.

Elf (elves) ili vilenjaci su bića iz nordijske mitologije i to su duhovi prirode poput naših vila ili grčkih nimfi. Besmrtna bića koja raspoložu magijom. Mogu biti i dobri i loši, a najčešće su neutralni.
Po izgledu elfovi su nalik ljudima. Nema nekih znatnih razlika.


Todorcima su slični kentauri, mada samo po izgledu.

Ovo je todork:
trodok.jpg

© www.dusanbozic.com

Ovo je kentaur:
centaur_by_SnowSkadi.jpg

© snowskadi.deviantart.com
 
Kada su se Grčka plemena(sa severa) doselila na Balkan zatekla su među različitim narodima koji su tu živeli i Pelazge.To je narod koji je sasvim nestao još u klasično doba.Po nekim objašnjenjima su ušli u grčku mitologiju kao Kentauri ili kod nas Čentavri.Razlog koji arheološka nauka nalazi je taj da su bili vični konjanici i da su jahali ogrnuti ogromnim kabanicama pa su se izdaleka činili kao jedinstveno biće sa svojim konjima.Ovo objašnjenje možemo posmatrati kao nategnuto,kao i sva druga objašnjenja za koja ne postoje čvrsti materijalni dokazi.
U reči DIV leži,verovatno,neki trag za naše znanje o njima ,ali ne znam da su se lingvisti time bavili.

Iskreno nikada nisam čuo za biće pod nazivom "Čentavr".
Barem ne u slovenskoj mitologiji.



Reč "div", danas u srpskom označava gorostaso biće, ali je u pitanju indoevropska reč kojom se označava božanstvo.

Pa tako postoji lat. Deus = Bog, snsk. Deva = božanstvo, Bog, stgr. - Dias = Zevs.

Sa značenjem gorostasa došlo je preko Turaka, dakle u turskom "dev" ima isto značenje, a ta reč je u turski jezik kao i većina drugih došla iz persijskog , gde reč "div" označava božanstvo ili demone.

Reč "bog" u slovenskim jezicima takođe je istog indoevropskog porekla, pa tako imamo staro persijsku reč "baga" u značenju "bog" ili reč iz sanskrita "bagha" - kao jedan od čestih epiteta bogova u značenju "daritelj, milostivi, pokrovitelj".
 
Sa elfovima ? Nikakve veze.

Elf (elves) ili vilenjaci su bića iz nordijske mitologije i to su duhovi prirode poput naših vila ili grčkih nimfi. Besmrtna bića koja raspoložu magijom. Mogu biti i dobri i loši, a najčešće su neutralni.
Po izgledu elfovi su nalik ljudima. Nema nekih znatnih razlika.


Todorcima su slični kentauri, mada samo po izgledu.

Ovo je todork:
trodok.jpg

© www.dusanbozic.com

Ovo je kentaur:
centaur_by_SnowSkadi.jpg

© snowskadi.deviantart.com
1. Crtez u knjizi dosta podseca na elfove, todorac ima siljate usi i uzak i dug nos, nadji knjigu pa pogledaj crtez, ja sam iz prve pomislio da se radi o nekom dark elfu, dok nisam procitao knjigu.
2. Zar to nisu keltski simboli na Todorcu, na grudima mu se nalazi neki druidski simbol, a i plava boja je obelezje keltskih plemena iz Britanije!
 
1. Crtez u knjizi dosta podseca na elfove, todorac ima siljate usi i uzak i dug nos, nadji knjigu pa pogledaj crtez, ja sam iz prve pomislio da se radi o nekom dark elfu, dok nisam procitao knjigu.
2. Zar to nisu keltski simboli na Todorcu, na grudima mu se nalazi neki druidski simbol, a i plava boja je obelezje keltskih plemena iz Britanije!

Nisam čitao knjigu, tako da ne znam kako su tamo opisani.
Ako možeš skeniraj taj crtež. :D

Što se prvog crteža tiče mogu da ga komentarišem, jer sam ja autor.
Dakle crtež je bazian na analizi nekoliko knjiga o slovenskoj/srpskoj mitologiji.
Nekada su zamišljeni kao jahači srasli sa konjima, nekada kao obični konjanici, nekada kao čopor divljih konja. I predvodnik im je Todor koji bi jahao belog ili crnog konja.
Na grdima je triskelion, simbol se javljao i među Slovenima mada se uglavnom vezuje za Kelte, no s obzirom da se Todorci pojavljuju samo za vreme Todorove nedelje, ja sam hteo da ih prikažem kao nekog ko dolazi iz daleka.

Evo kako su neke od mojih kolega predstavili Todorke:

Todor.jpg

© Ana Omi

f_jxm_3581182.jpg

© Miloš Nicić http://www.haosdizajn.com


Izvor: Slovenska Mitologija - Enciklopedijski Rečnik, grupa autora, Beograd, 2001
ТОДОРЦИ - демони у облику -> коња или јахача који током Тодорове неделе и почетком наредне седмице ударцима копита кажњавају људе због тога што нису поштовали забрану обављања одређених послова, зато што су увече држали упаљено светло у -> кући, или су се у то време нашли на -> путу.

Izvor: Slobodan Zečević, Mitska bića srpskih predanja, Beograd, 1981
Митска бића под називом тодорци замишљала су се на два начина: као коњи или као јахачи . Ова су се митска бића јављала само једном годишње, током Тодорове недеље, прве недеље ускршњег поста. Иако је реч о хришћанском празнику и хришћанском свецу, овде смо сведоци религиознаг синкретизмау коме преовлађују прехришћански елементи. Коњ и јахач су очигледно далеки одјекпаганских демонау хришћанском празнику. Свети Тодор или Велики Тодор замишљао се као хроми коњ или његов јахач.
....
У Срему су се ови коњи замишљали диморфно, са људском главом и коњским телом.
...
Спољни изглед тодораца указује на њихов хтонско-демонски карактер. Они су се замишљали као коњи и јахачи. Животињски облик свакако је старији. Ту долази до израза тотемистичка компонента порекла тодораца. Основа тотемизма се састоји у веровању да нека животињска врста стоји у блиском односу са одређеном људском групом. Та је животиња божанство и предак заштитник те групе. У каснијим фазама, животиња је постепено добијала људски лик, који ипак није губио везу са животињом. Божанства и демони постајали су диморфни, јахали су на животињи или су били представљени са њом.


Takođe, moguće je da se ovde radi o slovenskoj interpretaciji, Tračake legende o "tračkom konjaniku".
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Трачки_коњаник
 
Nisam čitao knjigu, tako da ne znam kako su tamo opisani.
Ako možeš skeniraj taj crtež. :D

Što se prvog crteža tiče mogu da ga komentarišem, jer sam ja autor.
Dakle crtež je bazian na analizi nekoliko knjiga o slovenskoj/srpskoj mitologiji.
Nekada su zamišljeni kao jahači srasli sa konjima, nekada kao obični konjanici, nekada kao čopor divljih konja. I predvodnik im je Todor koji bi jahao belog ili crnog konja.
Na grdima je triskelion, simbol se javljao i među Slovenima mada se uglavnom vezuje za Kelte, no s obzirom da se Todorci pojavljuju samo za vreme Todorove nedelje, ja sam hteo da ih prikažem kao nekog ko dolazi iz daleka.

Evo kako su neke od mojih kolega predstavili Todorke:

Todor.jpg

© Ana Omi

f_jxm_3581182.jpg

© Miloš Nicić http://www.haosdizajn.com


Izvor: Slovenska Mitologija - Enciklopedijski Rečnik, grupa autora, Beograd, 2001


Izvor: Slobodan Zečević, Mitska bića srpskih predanja, Beograd, 1981



Takođe, moguće je da se ovde radi o slovenskoj interpretaciji, Tračake legende o "tračkom konjaniku".
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Трачки_коњаник

Vratio sam Kosingasa u biblioteku, tako da ti jedino preostaje da nabavis knjigu i vidis crtez, a i knjiga je super, procitaj obavezno! :D Btw, svaka cast na crtezu, super je, u kom si programu radio? :super:
 
Što se tiče Todoraca, Tešić ih je verovatno nacrto po svom viđenju, što ne mora da znači da su ih tako Stari Sloveni zamišljali. Tešićev crtež mi je bliži, ovo što je VoSlavu crtao je mnogo brutalno. Inače super rad.

Jedno pitanje samo. Koliko koštaju ove dve knjige?
 
Pekić je u "Zlatnom runu", na izvanredan nčin iskoristio Pelazge kao pretke Cincara i u to sve udenuo crnog konja .
Inače su crteži stvarno odlični.Što se tiče Kelta to su veze pre nego što su stigli do Britanije.

Valjda su 2 puta Kelti stizali u nase predele, prvi put nekojiko hiljada god. pre nove ere, kada su valjda krenuli ka Galiji i Britaniji, verovatno sa severne obale Crnog mora (cak se smatra da su u srodstvu sa skitskim plemenima), a drugi put u velikoj najezdi krajem 5. i pocetkom 4. veka p.n.e. Tada su i napali Rim, koji je jos uvek bio samo grad sa okolinom, 387. god. p.n.e. i naselili se oko Dunava na Balkanskom poluostrvu. Tada je pleme Skordisci (mislim da se tako zvalo) podiglo Singidunum, danasnji BG, kao i niz drugih gradova. Naravno da je jedan deo njih asimilovan od strane Rimljana, Vizantije, Gota, Huna, Avara, Gepida, Slovena i mnogih drugih, stoga nije ni cudo sto su kulture tih naroda slicne u nekim fragmentima. :D
 
Tačno i tu i leži poenta .Bez obzira na naše ideje o komunikaciji tih vremena ona je bila i dovljno duboka i značajna da ostavi traga u predanjima tih naroda do danas.Ne treba zaboraviti i seobe naroda od kojih je Velika seoba bila samo jedna od mnogih.
Što se tiče Kelta,da li znate kako se zove brdo na kome su krunisani stari irski kraljevi-Tara.
Podatak iz arheološke nauke.Krićani su ostali poznati po majstorstvu keramike.Naročito su bile cenjene male posude,koje su bile tako tanane da su nazvane "ljuska od jajeta".Te kritske posude su nađene i u Sibiru i to znatno ranije od trgovine putem koji se zvao od Varjaga do Grka.
 
Vratio sam Kosingasa u biblioteku, tako da ti jedino preostaje da nabavis knjigu i vidis crtez, a i knjiga je super, procitaj obavezno! :D Btw, svaka cast na crtezu, super je, u kom si programu radio? :super:

Hvala, crtam olovka-papir, zatim skeniranje, pa bojenje u fotošopu. :D

Što se tiče ove knjige, moram da napomenem da je knjiga literarna fantazija, a ne faktografska studija o slovenskoj mitologiji.
 
Naravno da je fantastika.Ovo iskakanje iz teme i priče o srpskoj mitologiji samo posledica vrlo malog nivoa znanja o toj temi.Nikako da stignemo do literature od toga.Ali neka,možda će i digresije biti od koristi.

Napomenuh to, jerbo su neki ljudi počeli da mi navode delove iz ove knjige kao fakte.
Pa čisto da i ovde ne bi došlo do sličnih nelagodnosti, ne škodi da napomenem.


Što se slovenske mitologije tiče, ja slovensku religiju doživljavam kao moju veru.
Uvek mi je drago da saznam nešto novo iz te oblasti, ili da pomognem drugima u otkrivanju iste.
 

Back
Top