asatana

Primećen član
Poruka
650
Dobro jutro drugari. :andjeo:

U poslednje vrijeme bas puno puta cujem kako ljudi ne umiju da stede novac. Pitaju se :" Kako to neko uspije da ustedi i ima ustedjevinu, a ja ne mogu a radim po citav o dan?"
Likvidnost takodje . Imam ja svojih par metoda ali ne dovoljno jer ima toliko razlicitih ljudi i karaktera. Pomozite da prikupimo jos, jer mislim da tema moze koristiti mnogima. Mozda neko i nadje inspiraciju da zapocne nesto novo ili nadje nacin izaci iz dugova i slicno.
Ima i tu psihologije, neko ne stedi jer nije disciplinovan, drugi ne stedi jer svoj novac koristi da kupuje srecu, iako se kupiti ne moze novcem, obicno. Ali da ne ulazimo u to. Vec su to duboke teme neke.
Zanima me koji je to vas konkretan metod koji koristite za bolje raspolaganje sa finansijama?
 
Ne pusim , ne izlazim , samo idem na posao i vracam se kuci. That is That.
Ali mozes zato da udjes na sajt za kupovinu i da se nakupujes do besvjesti od kuce.. Ja ne pusim i ne pijem ali ne zato jer stedim nego jer ne volim. Kada nesto kupujem , prvo razmislim da li mi to stvarno treba, da li to imam kuci, i zapisujem troskove i unaprijed odredim koliko cu da ustedim. Sta najvise pomazem jeste kad kazem sebi, ja na ovom poslu ne radim za novac vec ucim. Kada prestanete misliti o novcu onda ne razmisljate kako cete ga potrositi. I naravno imati neki dugorocni plan kako uloziti svoj novac negdje gdje ce on da radi za vas, da se okrece da bude zaposlen i da vam donese prihod. Taj prihod ne mora biti sad nesto ogroman, 5e ali bitno je da imate naviku da novac pretvarate u aktivu da se okrecea ne u pasivu nepovratnu kupujuci stvari. Naravno ostavimo na stranu troskove za osnovne potrebstine, hranu, stan itd. Izracunati bruto i neto. I ako vidite da ste ispod nule i kada to vec unaprijed znate, nekako vas gurne da trazite bolji posao, mozda savladate neki zanat, ili zavrsite neki kurs, ili prosirite vidike.
 
Dobro jutro drugari. :andjeo:

U poslednje vrijeme bas puno puta cujem kako ljudi ne umiju da stede novac. Pitaju se :" Kako to neko uspije da ustedi i ima ustedjevinu, a ja ne mogu a radim po citav o dan?"
Likvidnost takodje . Imam ja svojih par metoda ali ne dovoljno jer ima toliko razlicitih ljudi i karaktera. Pomozite da prikupimo jos, jer mislim da tema moze koristiti mnogima. Mozda neko i nadje inspiraciju da zapocne nesto novo ili nadje nacin izaci iz dugova i slicno.
Ima i tu psihologije, neko ne stedi jer nije disciplinovan, drugi ne stedi jer svoj novac koristi da kupuje srecu, iako se kupiti ne moze novcem, obicno. Ali da ne ulazimo u to. Vec su to duboke teme neke.
Zanima me koji je to vas konkretan metod koji koristite za bolje raspolaganje sa finansijama?

Postoji jedna veoma prosta ali delotvorna tehnika. To je "tajna" koju ću ja otkriti ovde da može svima zainteresovanima da koristi.

Ona ovako glasi: Prvo plati sebe tako što ćeš od svih svojih prihoda (plata, renta ili šta god) odvajati najmanje deseti deo, dakle 10% i taj deo, kojim plaćaš sebe ćeš izdvojiti na stranu i nećeš trošiti.

Dalje. Zašto štediš? Šta je cilj tvoje štednje? Da li štediš da bi imao za crne dane ili da bi imao da investiraš u neki posao ili biznis? U samom pitanju se nalazi odgovor.

Ovo je inače uobičajna ekonomska praksa kod Jevreja, između ostalog i zbog toga su oni bogati, a tu praksu su oni preuzeli iz Vavilona, od vavilonjana, sumerskih naroda, još pre 3 hiljade godina dok su jeverji živeli u Vavilonu.


Vavilon se inače smatran za najbogatiji grad staroga sveta. Njujork se danas često naziva moderni Vavilon zbog toga što najveći broj milijardera i milionera živi u Njujorku, po analogiji sa drevnim gradom Vavilonom.

Primetićeš da sam tajna stavio pod navodnicima, zato što zaista nije nikakva tajna, ali je u našem narodu zavladala tolika ekonomska praktična nepismenost da za nas to može biti pravo otkrovenje. Prava tajna.

Ovo tehnika o kojoj pričam opisana je u knjizi "Najbogatiji čovek Vavilona" od Džordža Klejsona. Ima je kod nas prevedna na srpski. Nađi knjigu, pročitaj sa razumevanjem šta je tamo napisano.
 
Ali mozes zato da udjes na sajt za kupovinu i da se nakupujes do besvjesti od kuce.. Ja ne pusim i ne pijem ali ne zato jer stedim nego jer ne volim. Kada nesto kupujem , prvo razmislim da li mi to stvarno treba, da li to imam kuci, i zapisujem troskove i unaprijed odredim koliko cu da ustedim. Sta najvise pomazem jeste kad kazem sebi, ja na ovom poslu ne radim za novac vec ucim. Kada prestanete misliti o novcu onda ne razmisljate kako cete ga potrositi. I naravno imati neki dugorocni plan kako uloziti svoj novac negdje gdje ce on da radi za vas, da se okrece da bude zaposlen i da vam donese prihod. Taj prihod ne mora biti sad nesto ogroman, 5e ali bitno je da imate naviku da novac pretvarate u aktivu da se okrecea ne u pasivu nepovratnu kupujuci stvari. Naravno ostavimo na stranu troskove za osnovne potrebstine, hranu, stan itd. Izracunati bruto i neto. I ako vidite da ste ispod nule i kada to vec unaprijed znate, nekako vas gurne da trazite bolji posao, mozda savladate neki zanat, ili zavrsite neki kurs, ili prosirite vidike.

u ovome i jeste kvaka, sto se te "osnovne potrepstine" ne mogu ostaviti po strani, nego upravo odatle pocinje stednja,
za nekoga, tj. za vecinu, su "osnovne"potrepstine da svaki dan jede sladoled, cokolade, razne grickalice i meso,...ne mora sok, moze voda, ne mora autom, moze biciklom,
to je na kraju meseca gomila para kad se stavi ispod crte,
takodje ljudi ne vode racuna ni o potrosnji struje, vode, telefonskih racuna,
znaci, svakodnevni izdaci su stavka gde se najvise nekontrolisano trosi,
a gde moze najvise da se uspara,
o nekim drugim, nepotrebnim stvarima, i da ne govorim
 
Jedna moja poznanica štedi tako što ubacuje kovanice od 20 dinara u plastičnu flašu od Hello soka. Ta flaša ima široko grlo.
Svaki put kada dobija kusur, zamoli da joj daju neku dvadeseticu u metalu.
U jednu flašu stane oko 200e čini mi se. Sada mi to zvuči mnogo. Možda i 100, nebitno.
Uglavnom, ona je tako za dve godine ustedela za putovanje u Španiju, a da nije ni osetila.
 
Ja sam od malih nogu imao stek,ne trosim nepromisljeno i bespotrebno,pa i ono neophodno gledam da svedem na minimum,sad recimo struja bude oko 1500 din jer kuvam na plin,traje boca 6-12 meseci,auto isto plin usteda 3-4-5€ na 100km,garderoba mi vise nije bitna kao ranije, nadjem jeftine stvari za male pare bitno da dugo traju
 

Back
Top