Quantcast

Корисне духовне поуке

причалица

Buduća legenda
Poruka
30.363
Живот није провод, како мисле поједини који улазе у брак, па после падају са неба на земљу. Брак је једно широко море, не знаш шта ће изаћи из њега. Узимаш особу коју си са страхом и трепетом и уз велику пажњу изабрао, па након годину - две, пет откријеш превару.
Веровати да је брак пут којем треба да тражимо своју срећу, одрицање од Крста, јесте кривотворење брака. Радост брака је то да муж и жена, обоје потурају своја плећа и заједно иду навише уз стрмине живота. „Нисте патили? Нисте ни волели“, каже један песник. Само онај ко пати може истински волети. Због тога је мука неопходан састојак брака. „Брак“, каже неки древни песник и философ, „јесте један свет који нада улепшава, а несрећа оснажује“. Као што се челик показује у ватри, управо тако се и човек у браку, у огњу тешкоћа кали. Када издалека посматраш брак, све ти изгледа као мед и млеко, све ти се осмехује. Када се приближиш, онда ћеш видети колико тешких тренутака скрива.

Старац Емилијан Симонопетритски

Nina

Starosedelac
Supermoderator
Poruka
185.522
Taština nad taštinama, kaze propovednik, taština nad taštinama, sve je taština.
Kakva je korist čoveku od svega truda njegova, kojim se trudi pod suncem?
Naraštaj jedan odlazi i drugi dolazi, a zemlja stoji uvek.
Sunce izlazi i zalazi, i opet hiti na mesto svoje odakle izlazi.
Vetar ide na jug i obrće se na sever; ide jednako obrćući se, i u obrtanju svom vraća se.
Sve reke teku u more; i more se ne prepui; odakle teku reke, tamo se vraćaju da opet teku.
Sve je mučno, da čovek ne može iskazati; oko se ne može nagledati, niti se uvo može naslušati.
Što je bilo to će biti, što se činilo to će se činiti, i nema ništa novo pod suncem.
citat iz Starog zaveta,Knjiga propovednikova gl.1

причалица

Buduća legenda
Poruka
30.363
Учини људе око себе да се поносе тобом, да те воле, да скоче од радости кад те сретну. Јер сви људи у животу свом, у дому свом, у телу свом, имају бол, болести, муке, тешкоће, и свако крије своју бол у свом завежљају, унутар свог срца,унутар свог дома, да не знају остали. Тако и ја не знам твоју бол коју имаш,и ти не знаш коју бол ја имам. Могу да се смејем, и да вичем и да играм, али у дубини душе ме боли,смејем се и вичем да прикријем моју бол. Прво се осмехни или прво поклони осмех другоме.
Архимандрит Емилијан

bakonja

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.300
"Previše je tendencije da se pripiše Bogu zlo koje čovek čini svojom slobodnom voljom. "

"Dve su vrste zlodela.
Zlodelo koje plod donosi u ovom životu i zlodelo koje plod donosi u sledećem životu."

"Ne činiti nikakvo zlo, uzdići se u dobroti, pročistiti svoj duh – to je pouka svih buda"

"Ljudi nisu namerno zli, nego iz neznanja. Treba znati šta je dobro da bi dobro činili. "

"Time što vam ne čine zlo, zli ljudi misle da vam čine mnoga dobra"

"Kada zlo uzme maha, ono sve više jača. "

"Nenasilje ne znači pokoriti se volji onoga koji ti nanosi zlo, već znači odmeriti se celom svojom dušom sa voljom tiranina. "

"Pakost ne traži razlog, već samo uzroke. "...

bakonja

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.300
“Kada okrenemo leđa bogu on nađe način da stane ispred nas.”
Ko se bude trudio da bude strpljiv i Bog će mu u tome pomoći. Nije nikom dato neko dobro kao što je to strpljivost.
Bog nam ne šalje očaj da bi nas ubio, već da bi nov život u nama probudio.
Samo Bog zna svačiju krivicu. Ljudi ne znaju.
Gde je Bog? Kako ga možemo voleti? Nije dovoljno da se kaže: “Moj Bože ja te volim.” Mi Boga volimo na ovom svetu ako se nečega odreknemo, ako nešto dajemo.
Verujem da Bog ima isto toliko imena koliko ima živih ljudi.
Ja sam bežao da bih shvatio Boga, ushodio na goru, stupao u oblak, udaljivši se od materije i svega materijalnog, sabravši se unutar sebe, koliko je moguće. Ali kada sam pogledao, video sam jedino Boga otpozadi.
Boga je teško spoznati, ali to ne znači da ga nema, nego je to znak Njegove veličanstvenosti, a naše slabosti.
Nesreća je živeti bez Boga i izneveriti se veri otaca.
Nema Boga za onoga ko ne zna da ga nosi u sebi.
U čemu je pobožnost, ako nema iskušenja koja se savladaju?
Kad bi Bog kažnjavao za svako učinjeno zlo, ne bi na zemlji ostalo ni jedno živo biće. ..."...

причалица

Buduća legenda
Poruka
30.363
Једна пролазница на пијаци, питала је овог господина:

''Колико коштају јаја?''

Стари продавац је рекао:

''Један еуро за десет јаја госпођо.''

''Хајде да се договоримо, узећу 15 јаја за 1 еуро или нећу ниједно.''

''У реду, узмите их за цену коју ви сматрате одговарајућом. Можда ће ово бити добар почетак за мене, јер данас нисам још увек продао ниједно јаје.''

Госпођа је пазарила 15 јаја за 1 еуро и отишла поносно мислећи да је победила. Ушла је у свој скупоцени ауто и упутила се ка отменом ресторану са својим пријатељем.

Тамо су она и њен пријатељ наручили шта год су хтели, не гледајући цене. Када јој је конобар донео рачун који је износио 140 еура, она га је частила и дала му 150 еура.

Овај догађај је сасвим уобичајена ствар када су у питању рачуни у ресторанима или кафићима, али гледајући са стране продавца јаја, ово је било једно веома тешко искуство.

Поента је, зашто увек показујемо надмоћ над људима према којима треба да будемо љубазни и пажљиви, а бивамо љубазни и пажљиви према онима којима то уопште и није потребно, већ само додатни плус.

причалица

Buduća legenda
Poruka
30.363
У нашем народу је, тако због неке те захлађености у вјери дошло тог мало ређег причешћивања. Па је било не знам једанпут годишње, или четири пута годишње, или само причешћивање у постове – и то стварно ипак треба да сви схватимо да то није исправно.
Дакле када се Литургија служи, она се служи и за то да се вјерни причесте. То сигурно не значи да морате да се причестите, јер то је ипак један унутарњи акт душе која треба да се сједини са Христом, дакле то је најсветији и најзначајнији моменат нашега живота и не може сигурно да се сведе на некакву формалност – дакле то је буквално сједињење са Господом.
Али то не треба гледати као нешто толико страшно да би се то ријетко радило, већ прије свега треба гледати као нешто што нам је омогућено тиме што се служи Литургија и тиме што можемо да учествујемо у тој Тајни над Тајнама, ради освећења душе и тијела, ради обесмрћивања свог духа, ради заиста улажења у матицу тог духовног живота.
Причешће је Света Тајна над Тајнама, та Тајна уствари јесте Црква и вјерујте да је велико питање да л` је човјек уопште у Цркви ако се не причешћује...

наш добри отац Лука (Анић)

причалица

Buduća legenda
Poruka
30.363
Када сам завршио Московску Духовну семинарију и дошло је време да се женим и да размишљам о будућој парохији, - одлазио сам код свог свештеника у село. Мени се јако допадала та породица и сада ми се свиђа, као и тај свештеник који тамо служи до дан данас. Његова матушка (попадија, супруга свештеника прим. прев.) је врло смирена и кротка, и увек слуша свештеника, код ње је увек све чисто, увек скувано, она пева у цркви, и дели терет служења заједно са свештеником. Подиже и васпита четворо деце. Ето таква једна предивна породица.
Тада сам пришао свештенику и питам га: "Оче, а где сте Ви нашли себи такву матушку?"
Он одговара: "Ја је нисам тражио ".
Ја питам: "Како нисте тражили?"
Он одговара: "Ја сам њу од Бога измолио ".
Ја опет питам: "Оче, а како сте то њу од Бога измолили?" -
"Ето тако, - одговара, - кода сам посећивао храм – увек сам се молио: "Господе, пошаљи ми такву матушку, да буде помало нема, помало глува и помало слепа "...
И Господ ми је послао такву матушку! Ја нешто урадим погрешно - она се прави да ниште није приметила. Ја јој неки пут одсечно нешто кажем – а она се прави да ниште није чула. Ја јој приговарам – а она одговара: "Опрости ми оче! Исправићу се. Сад ће све да буде". А потом, свештеник ми прича: "Без обзира што ја понекад врло раздражен долазим из парохије, ја никад немам разлог да се њом посвађам! Ето, нас двоје смо проживели 30 година и ниједном се нисмо посвађали. Зато што матушка покрива све својом мудрошћу, а ја се од ње учим ". Сматрам да је вероватно то најважније да у породици будемо сви помало слепи, помало глуви помало неми како би смо лакше волели једно друго. А љубав помаже да се сачува мир, хармонија, и ето среће.
И тада ће свака породица бити дуготрајна, срећна а ја бих рекао - вечна.

Протојереј Алексије Ладигин.

*Vasilisa

Domaćin
Poruka
3.231
Ја се надам да ће на овом свету увек бити добрих људи. Нажалост, и злих.У Царству небеском, кад одемо, тамо ће бити само добри- добар, бољи и најбољи.Треба, дакле, настојати да смо Богу све ближи и ближи па ћемо онда бити ближи једни другима. Патријарх Српски Павле.

*Vasilisa

Domaćin
Poruka
3.231
Анђели су створени пре људи. У почетку створи Бог небо и земљу – стоји написано у Књизи Постања. Под небом су светитељи Божји једнодушно разумевали ангеле, то јест свет светих духова, војске бестелесних сила. Према Божјем Откривењу и визији светитеља, као што су били свети Јеротеј и свети Дионисије, ангели се врстају у девет кола према сили и власти и мудрости која им је дарована од Створитеља. Тих девет огромних кола називају се: Престоли, Начала, Власти, Серафими, Херувими, Господства, Силе, Архангели и ангели. Ум људски не може ни замислити величину и славу ангела, нити рачуница људска израчунати њихов број. Само се срце људско може радовати својој већој и старијој и савршенијој браћи – браћи, кажемо, јер је један небесни Отац и ангела и људи.

*Vasilisa

Domaćin
Poruka
3.231
Блажен је сваки онај ко верује у Бога онако како је Бога показао свету Господ Исус Христос. Ако се питаш, какав је Бог, погледај у Исуса Христа и добићеш одговор. Бог је онакав какав је Исус Христос. А то значи: Бог је свемоћан, свемудар, свеблаг. Његовој моћи не може се ставити противразлог, Његовој благости мора се покорити свака злоба. Ако желиш моћи, прибегни к Богу; ако желиш мудрости, стани уз Бога; ако желиш благости или милости и доброте и љубави, прилепи се уз Бога. Знај и упамти, да само немоћ и лудост и злоба устају против Бога. Но све што устаје против Бога, осуђено је, на крају, на пораз и пропаст, а што стоји уз Бога, на крају ликује и радује се и вечно живи. Све је то показано кроз личност и судбу Господа Исуса Христа као и кроз судбу Његових следбеника и Његових непријатеља, Зато и кажемо:
Блажен је свак ко верује у Бога онако како је Бога показао свету Господ Исус Христос.

*Vasilisa

Domaćin
Poruka
3.231
Веруј свему оном што је Христос Господ казао, показао и предсказао. То и јесте наша вера. Ја сам истина, рекао је Он. Христос, је дакле жива Истина у свему што је рекао и прорекао, у свему што је показао и обећао. Он је вечна Истина Божија, која се јавила у времену телесно, да би олакшао телесним људима веру у Бога који је дух и да би показао неизмерну љубав Божију према људима. Пази добро и упамти: ако не будеш веровао Христу, ти ћеш поверовати или себи или другом неком смртном човеку. То јест: имаш да изабереш, да ли верујеш Христу као Богу или неком, ма ком, човеку изван Христа. Трећега нема нигде у свету нити у историји рода људског. А зар те живот није научио, да се можеш преварити и у себи и у људима, који стоје ван Христа? Бирај, човече, и сине човечији; избор је судбоносан. Кад умреш, Вечност ће ти ставити само једно питање: Реци, човече и сине човечији, кога си изабрао, то јест: коме си поверовао, и за ким си пошао?

*Vasilisa

Domaćin
Poruka
3.231
Грех је поверовати неком другом, а не Исусу Христу и поћи за неким другим, а не за Христом. Сви греси и сва безакоња могу се уписати под та два слова: неверовање Христу и неидење за Христом. Вера и владање – то двоје обухвата сав пут земаљских путника. Вера у Христа и владање по Христу представља здравље синова Божијих. Неверовање Христу и невладање по Христу представља запаљење ума и срца човечијег – болест од пакленог огња и дима.