Konfiguracija

MrNapokon

Legenda
Poruka
61.520
U opste nisam u toku sa konfiguracijama.
Poslodavac hoce da mi kupi u inostranstvu novi rig, moguce i iz delova pa da sklopim.
Oko 2.5 k je budzet. Moze i da se doda nesto ako bas vredi.
3d rad, tehnicki, kodiranje, grafika.
Monitor cu zasebno i ostake eksterne komponente cu zasebno.
I cpu i gpu je bitan jer se menjaju endzini i za neki mi je bitan cpu a za neki gpu.
Koristim 2 eksterna monitora i jedan sa olovkom. Znaci 3 ukupno.
Sve u svemu general gradika/render/animacija/ofline realtime grafika/simulacije i td rad.
Ne znam ni odakle da krenem, ovo je ludilo od hardvera dokle je doslo.
Jel neko upoznat sa idejom, odakle da krenem? Neka vec ok konfiguarcija?
 
Ja sam Intel fanboj, nekako mi je uvek Intel bila platforma za biznis i ozbiljan rad dok sam AMD doživljavao kao "igrala se deca". Sa nekim dobrim Intel procesorom, recimo Intel i9-14900KS, ne verujem da možeš pogrešiti. Neka odgovarajuća ploča, 64 gb DDR5 memorije, nvme bih uzeo od Samsunga, najbolje su se pokazali. Što se tiče grafike, Nvidia i ATI prave kartice koje su više gejmerske nego za rendering i animaciju. Treba pogledati Intel ARC (Pro) grafičke, one nisu toliko za gejming koliko za rendering i te stvari jer sadrže mnogo više hardverskih kodeka u odnosu na gejmerske kartice.
 
Ja sam Intel fanboj, nekako mi je uvek Intel bila platforma za biznis i ozbiljan rad dok sam AMD doživljavao kao "igrala se deca". Sa nekim dobrim Intel procesorom, recimo Intel i9-14900KS, ne verujem da možeš pogrešiti. Neka odgovarajuća ploča, 64 gb DDR5 memorije, nvme bih uzeo od Samsunga, najbolje su se pokazali. Što se tiče grafike, Nvidia i ATI prave kartice koje su više gejmerske nego za rendering i animaciju. Treba pogledati Intel ARC (Pro) grafičke, one nisu toliko za gejming koliko za rendering i te stvari jer sadrže mnogo više hardverskih kodeka u odnosu na gejmerske kartice.
Mislim da nema potreba za I9 14900 KS...Samo ce dobiti da mu ne treba grejalica zimi :) A salu na stranu, dobar je CPU ali i "obican"14900 K je sasvim dovoljan...A mnogo hladniji. Dalje-izjava" Ati i Nvidija ne prave dobre kartice za rendering i animaciju"!??!?! WTF!?!?? Ta izjava je smesna u najmanju ruku...I dalje-da u nekim scenariojima i nekad davno jeste Intel bio toliko bolji ali danas-te razlike su mizerne! Pre ce da cini razliku-kvalitet maticne ploce, napajanja i RAMa, nego da li je Intel ili AMD....Za Samsung SSD se slazem, samo Samsung!
 
U opste nisam u toku sa konfiguracijama.
Poslodavac hoce da mi kupi u inostranstvu novi rig, moguce i iz delova pa da sklopim.
Oko 2.5 k je budzet. Moze i da se doda nesto ako bas vredi.
3d rad, tehnicki, kodiranje, grafika.
Monitor cu zasebno i ostake eksterne komponente cu zasebno.
I cpu i gpu je bitan jer se menjaju endzini i za neki mi je bitan cpu a za neki gpu.
Koristim 2 eksterna monitora i jedan sa olovkom. Znaci 3 ukupno.
Sve u svemu general gradika/render/animacija/ofline realtime grafika/simulacije i td rad.
Ne znam ni odakle da krenem, ovo je ludilo od hardvera dokle je doslo.
Jel neko upoznat sa idejom, odakle da krenem? Neka vec ok konfiguarcija?
sta trenutno imas od racunara..
 
onda idi na 14700k, neka Z790 ploca sa dobrim vrm, 64 ram, gpu 4080 super, 1000-1200W psu, 420 aio cooler..kuciste ce morati bit neko veliko koje ce da primi 420 aio..i onda ti ostaje za ventilatore i nvme..koliko ti treba nmve il volis ssd/hdd..

и обавезно крајонаут топлотна паста за процесор!
не зезам се, најбоља паста а да није течни метал....
кога занима шта и где, може ПМ, јер код нас нема да се купи...
tj sad ima, sad gledam, al ja znam gde je jeftinije!
https://www.amazon.com/Thermal-Grizzly-Performance-Processors-Computers/dp/B08R6QG2CQ?th=1

1714079844389.png
 
ne treba grizzly..nisu ko nekada..non stop sam koristio grizzly pa cak i na 13600k na 5.5 oc..gubi se na duze vrijeme ta pasta...sad sam na TF7 na oba racunara i temp su iste ko sa grizli...ono sto mu treba je cpu contact frame thermalright..
 
ne treba grizzly..nisu ko nekada..non stop sam koristio grizzly pa cak i na 13600k na 5.5 oc..gubi se na duze vrijeme ta pasta...sad sam na TF7 na oba racunara i temp su iste ko sa grizli...ono sto mu treba je cpu contact frame thermalright..

ti si prvi koji to kaže
svi testovi govore da je grizli najbolja pasta koja postoji
a taj frame nekada hoće i da poveća toplotu!
 
ja prvi put cujem da frame poveca temp...za grizzly se vec culo na duze staze popusti dobro..uglavnom se pokazo za oc al ono sastavis masinu, odradis oc i udri sinteticke testove i to je to..
 
može ali pri renderu ići će temp na 90 stepeni non stop.
neće morati da greje.

neće
biće na 75-85C zavisno kakav hladnjak ima.
naprosto neće.
proizvodjači ploča i intel zajedno
zavitlavaju svoje potrošače da daju
prava bogatstva na hladjenje a nema potrebe
cela mudrologija je u PL1 i PL2
da budu izjednačeni da nema plivanja napona
jer to plivanje, logično, dovede do plime napona na kraju!
hladjenje je nebitno ako ti sipaš 350W u procesor!
pa kolko će da traje?! 2 godine?
i ta promena napona čas gore čas dole je smrt za
bilo koji elek. uredjaj pa i procesor.
inače ova zavitlancija je počela još pre 7-8 godina
još od i9-7900x procesora...pa ti vidi brajko!
 
pa ako ima vazdusni kuler temp ce da idu gore sto rece doppler...samo aio il custom loop..

neće, ako znaš da namestiš kako treba
ponavaljaš nešto što si čuo, a probo nisi
ali to tvoje ponavljanje je dobro za proizvodjače hladjenja
tako da samo nastavi....što više puta ponoviš ljudi će ti verovati više...
još jedan video pored onog gore, koji isto to objašnjava
malo ga je razvukao može sve u 5min a ne 30min al nema veze
za 30min gledanja jutuba i 10min biosa sa resetima, 2 podešavanja samo
uštediš 100+ eura?! i otmeš iz usta proizvodjačima hladjenja?!

 
neće, ako znaš da namestiš kako treba
ponavaljaš nešto što si čuo, a probo nisi
ali to tvoje ponavljanje je dobro za proizvodjače hladjenja
tako da samo nastavi....što više puta ponoviš ljudi će ti verovati više...
još jedan video pored onog gore, koji isto to objašnjava
malo ga je razvukao može sve u 5min a ne 30min al nema veze
za 30min gledanja jutuba i 10min biosa sa resetima, 2 podešavanja samo
uštediš 100+ eura?! i otmeš iz usta proizvodjačima hladjenja?!

gospode dragi..vec ti reko da imam intel 13 seriju, odradio oc i sad na kraju ne znam da namjestim, nisam probo bla bla bla..sve to sto stavaljas sam pregledo davnih dana...pa i nove stvari sto kaci jayz ovih dana popularna vijest kako su sve maticne kuce izbacile bios koji bi rijesio intelov problem, al u stvari ljudi se opet zali da na novom biosu imaju znacajni gubitak performansi..znaci sve mi je poznato.. za njegov poso vazduzni nece odraditi poso..treba mu aio..imas aio cak jeftiniji od vazdusnih kulera..npr LF III 420 oko 90 evrica..a odradit ce 50 puta bolji poso od vazdusnih kulera..mani me te price joj spavac pa uzmes onaj jeftini thermalrigh PA 120, bios na default, pl1 i pl2 sredis i ima da renda na tom kuleru citav dan..jes kako da ne..
 
gospode dragi..vec ti reko da imam intel 13 seriju, odradio oc i sad na kraju ne znam da namjestim, nisam probo bla bla bla..sve to sto stavaljas sam pregledo davnih dana...pa i nove stvari sto kaci jayz ovih dana popularna vijest kako su sve maticne kuce izbacile bios koji bi rijesio intelov problem, al u stvari ljudi se opet zali da na novom biosu imaju znacajni gubitak performansi..znaci sve mi je poznato.. za njegov poso vazduzni nece odraditi poso..treba mu aio..imas aio cak jeftiniji od vazdusnih kulera..npr LF III 420 oko 90 evrica..a odradit ce 50 puta bolji poso od vazdusnih kulera..mani me te price joj spavac pa uzmes onaj jeftini thermalrigh PA 120, bios na default, pl1 i pl2 sredis i ima da renda na tom kuleru citav dan..jes kako da ne..

nek svako PROBA ono gore što sam postavio pa nek da svoj sud...
šta je to tvoj problem, šta imaš ti sa proizvodjačima procesora i ploča?
pretpostavljam ništa?
eto problem rešen nek svako misli za sebe a ne da su natura gotovo mišljenje najbolje tako
a tebi je baš stalo da se prihvati tvoje? šta ti prodaješ vodena hladenja?
 

Back
Top