Quantcast

Komplementarnost baza u DNK

nsdd123

Ističe se
Poruka
2.531
E ovako, imam pitanje da prikazem segment DNK sa 6 parova nukleotida- prikazujuci baze i H mostove.
Znam da se adenin spaja s timinom dvostrukom, a guanin s citozinom trostrukom vezom.

Na pripremama je to spojeno ovako

A=T, T=A, C trostruka G, G trostruka C, T=A, C trostruka G

medjutim ni na jednoj slici nisam nasla takvo sparivanje

zapravo na svakoj slici je sparivanje drugacije
moze li neko da objasni i pomogne?

Poruka
18.231
img15.png

nsdd123

Ističe se
Poruka
2.531
Da, to je to, adenin s timinom, guanin s citozinom

Ali treba da se napravi segment DNK sa 6 povezanih baza

DNK2.jpeg.jpg
nucleotides.gif

ovako
e sad ja nailazim na odgovor na pripremama kao ovaj gore, ali ni na jednoj slici DNK nisam naisla na takvo povezivanje, cak na svakoj slici je drugacija kombinacija baza. Pa me zanima kako se to odredjuje, pisu te povezane baze i otkud ta razlicitost.

Selkhet

Elita
Poruka
17.883
e sad ja nailazim na odgovor na pripremama kao ovaj gore, ali ni na jednoj slici DNK nisam naisla na takvo povezivanje, cak na svakoj slici je drugacija kombinacija baza. Pa me zanima kako se to odredjuje, pisu te povezane baze i otkud ta razlicitost.

Da li možda misliš na to da se u svakom lancu nalazi druga kombinacija baza? Na primer, u jednom primeru dobiješ u jednom lancu recimo ATCCGA. a u drugom primeru dobiješ neki skroz drugi niz, poput recimo CAGGTA?

nsdd123

Ističe se
Poruka
2.531
Na jednoj slici ide ovako
G-C
T-A
T-A
C-G
A-T

a na drugoj

A-T
G-C
T-A
A-T
G-C
C-G
G-C
T-A
T-A

e to me zanima, jel postoji bas neki odredjen raspored koji par baza ide ispod
npr
A-T
G-C
T-A

ili moze da ide i
A-T
T-A
C-G
G-C?

imam prijemni za fax i na pripremama je dat odgovor koji se nalazi u prvom postu pa me zanima dal' je tacan, zato i pitam kako idu te baze.

Selkhet

Elita
Poruka
17.883
Na jednoj slici ide ovako
G-C
T-A
T-A
C-G
A-T

a na drugoj

A-T
G-C
T-A
A-T
G-C
C-G
G-C
T-A
T-A

e to me zanima, jel postoji bas neki odredjen raspored koji par baza ide ispod
npr
A-T
G-C
T-A

ili moze da ide i
A-T
T-A
C-G
G-C?

imam prijemni za fax i na pripremama je dat odgovor koji se nalazi u prvom postu pa me zanima dal' je tacan, zato i pitam kako idu te baze.

To sam i mislila da misliš. :D

Nema tu pravila. Možeš da napišeš redosled koji hoćeš. Samo ti je bitno da se A u jednom uvek spaja sa T u drugom (i obrnuto), kao i da se spaja G sa C i obrnuto. :)

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.