Kolorističke vizije Petra Dobrovića-legat u Beogradu

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.920
Na četvrtom spratu zgrade koja se nalazi u ulici Kralja Petra broj 36,u Beogradu u stanu koji je nekada pripadao Petru i Olgi Dobrović, nalazi se legat ovog umetnika, a zanimljivo je to da je u istoj zgradi porodica Dobrović imala još jedan, manji stan, u kojem je živela. Ovaj veći bio je oduvek namenjen čuvanju Petrovih slika, a godine 1974, zahvaljujući pre svega angažovanju supruge Olge, u njemu je otvorena Galerija-legat Petra Dobrovića.

Svako doba godine pravo je vreme da se poseti Galerija-legat Petra Dobrovića čije vedre, optimistične izložbe– vizije podsećaju na leto i u beogradski vazduh unose dah toplog juga i morske obale i upozna sa životom i radom ovog zaista interesantnog čoveka i umetnika.
Petar Dobrović predstavlja jednog od najznačajnijih slikara modernizma 20. veka

Neke od slika Petra Dobrovića

IMG_2790.jpg


Veliki maslinjak iz 1928, nastao inspirsan boravkom na jugu Francuske i slikarstvom Vinsenta van Goga. Zajedno sa Milanom Konjovićem, Petar Dobrović 1927. godine odlazi u mesto Kanj na Azurnoj obali, a boravak u ovom ambijentu okrenuće obojicu umetnika kolorističkom ekspresionizmu i smelijem eksperimentisanju bojom. Ciklus predstava maslinjaka nastao je ovom prilikom kao omaž istoj temi koja je nekoliko decenija ranije na južnoj francuskoj obali mučila i Van Goga (o čemu saznajemo iz njegovih pisama), a koja sada oslobađa Dobrovićev pokret, donosi u njegov rad jake konture, jarku paletu i boje kojih nema u prirodi, kao što je to slučaj sa ružičastim stablima drveća, čestim motivom kasnijih Dobrovićevih pejzaža.

2-1.jpg

3546_stara-luka-u-dubrovniku-1935-copy_iff.jpg


Mlini sa brdima, prizor nekada malog ribarskog mesta pored Dubrovnika ili Stara luka u Dubrovniku, nastala 1935, koja je tri godine kasnije, angažovanjem Milana Kašanina (tadašnjeg direktora Narodnog muzeja u Beogradu), poslata na Bijenale u Veneciji. Ova slika prepoznata je kao jedan od najboljih primera kako Dobrovićevog tako i uopšte jugoslovenskog modernizma koji se oslikava u mirnim, kamenim fasadama zidina grada i njima suočenoj, na sasvim drugačiji način naslikanoj ustalasanoj vodi. Jadranska obala bila je dobro poznat i često viđen teren na Dobrovićevim platnima. Slikar je mnoga leta provodio na moru, ponekad kao gost (leto 1923. provodi u ateljeu Ignjata Joba na Lopudu), a kasnije i kao domaćin. Njegov atelje u Mlinima bio je, baš kao i stan u Beogradu, mesto susreta umetnika, pisaca, intelektualaca, mesto druženja, promišljanja i stvaranja.
 
Iz Dobrovićevog fruškogorskog ciklusa. Leto 1932. godine slikar provodi u mestu Ledinci u podnožju Fruške gore, gde je zajedno sa kolegama Milenkom Šerbanom i Ivanom Tabakovićem slikao krajolike ovog podneblja.

Šljivik u Ledincima
mediasfera-media-sfera-vodic-kroz-medijsku-industriju-portal-marketing-mediji-mediasfera-Milen...jpg


Karanfili iz 1939. godine, blisku stvaralaštvu Anrija Matisa i njegovom čestom motivu crvenih tapeta sa floralnim šarama. Dobrovićevi bledoružičasti karanfili u vazi kao da statiraju u kadru koji je po njima dobio ime, dok nam veći deo pažnje oduzima jarka crvena pozadina. Na ovaj način umetnik je postigao da se ona, tradicionalno smeštena u drugi plan, izbori za mesto glavnoj junaka jedne slike. Uz to, Dobrović je uspeo da jednim isečkom svakodnevice, slikom cveća u vazi, predstavi svu raskoš i blagodeti života međuratne buržoazije.

3544_karanfili-1939-copy_iff 600.jpg
 

Back
Top