Кокпити

tako je, 747-200 i -300 imaju opcione pokazivace motora, kao i josh mnogo opcione opreme, koja je tokom vremena ugradjivana i modernizovana.

Poslednja slika je 747-400, to je prvi veliki update na ovom avionu. Cockpit je skroz preuredjen, izbacen je Flight Engineer, Ubacen je glass cockpit sa EFISom i EICASom, elektronika je preuzela kontrolu nad motorima. Mnoge stvari su automatizovene, recimo fuel managment. Recimo u serijama -200 i -300 Flight engineer je morao da se zeza sa pumpama, ventilima, koji motor dobija gorivo iz kog rezervoara. Kod serije -400 u normalnimuslovima ima samo 2-3 operacije.

Uglavnom, evo od mene mali overview 747-400 overhead panela:



Kao shto vidite, organizovan je u 3 kolone, uglavnom je svaki logicki odeljak posebno uokviren.
Idemo redom.
1. kolona (leva)
Onaj prvi prekidac nemam pojma cemu sluci, to je neki dodatno ugradjen ili ugradjen po zahtevu kompanije prekidac jer standardna serija -400 nema to.
Dalje, 4 pokrivena prekidaca su za E.E.C. Moze se izabrati glavni ili pomocni sistem rada za svaki motor.
Sledeca 3 rotaciona prekidaca su za ukljucivanje inercijalne navigacije.
Sledi odeljak je dosta velik i sluzi za power managment, tj. struju.
Uglavnom, prvi rotacioni prekidac je selektor za bateriju, u sredini 2 dugmeta su utility power, daje struju nekim delovima aviona tipa kuhinja..blabla...
Desni rotacioni prekidac je za startovanje APUa

U sledecem redu, nalazi se 5 prekidaca. Sredisnji je za ukljucivanje baterije, dok 2 leva i desna sluze sa stavljanje ground powera illi APUa na BUSeve

Sledeca 3 reda su vezana za generatore na motorima i njihovo vezivanje za motore i za BUSeve. Primeticete da su poslednja 4 prekidaca pokrivena. Ona sluze za "odvezivanje" generatora sa motora, a pokriveni su zato shto ako se iskljuci prekidac, generator se tek na zemlji moze vezati za motor, tako da je opasno u letu pritisnuti dugme.

Sledeci odeljak je hidraulika. Nista posebno, 2 seta prekidaca, jedan da presurizuje hidrauliku dok motori ne rade, i drugi koji sluzi za ukljucivanje hidraulicnih pumpi koje pokrecu motori :)

Skroz napred su prekidaci za svetla u kokpit.

2. Kolona (sredina)
Skroz gore je red pomocnih prekidaca za razne stvari i neke testove...

Ispod toga odeljak protivpozarnog sistema:
4 crne rucice za gasenje pozara na svakom motoru.
ispod crna rucica za gasenje pozara na APU.
Desno od te rucice, 4 prekidaca za gasenje pozara u kargo odeljcima

Sledeci je odeljak za startovanje motora (levo) i za ispustanje goriva (desno)
Tu se mogu selektovati razne stvari, ali ponovo da ne smaram, obicno se ide na opciju AUTO, ukljuci se dotok goriva na motor, i povuce crna rucica na ovom panelu za odgovarajuci motor. Ostalo bi trebalo automatski da se odradi.

Ispustanje goriva, ti prekidaci su pokriveni iz ociglednih razloga :)

Sledeci odeljak su pumpe za gorivo.
Prva 4 prekidaca su Cross-Feed prekidaci koji dozvoljavaju motorima da dobijaju gorivo iz suprotnih rezervoara.
Ostalo su pumpe za rezervoare.
Postoji 4 glavna rezervoara, centralni, i josh jedan iza centralnog, koji ocigledno nema na ovom avionu jer fale prekidaci za pumpe tog rezervoara :)\

Sledeci odeljak cine prekidaci za anti-ice, brisace, grejace prozora...

Na kraju su prekidaci za svetla za taksiranje i sletanje.

3. kolona (desna).
Onaj gore krug mi nije poznat, to nije deo standardne opreme, verovatno je ugradjen po zahtevu kompanije.

Sledeci red: 3 prekidaca. Prvi je za maske za kiseonik koje ispadnu u kabini (znate ono na filmovima), i druga 2 prekidaca za Yaw Damper

Dalje, sistem za presurizaciju kabine. Obicno stoji na auto, ali ima nekoliko komandi kojim moze da se manuelno upravlja sistemom.

Ispod su prekidaci za klima uredjaj, tu ima gomila prekidaca za recirkulaciju vazduha, emperaturu vazduha i ostale stvari. Ovo je u stvari kargo verzija 747-400, na civilnoj je ovaj panel malo drugaciji, ali u sustini ista stvar :)

Sledeci odeljak je za kontrolu Packova, komada 3, shto je neobicno jer obicno svaki motor ima svoj pack, ali tako su dizajnirali avion :)

Na kraju prekidaci za rotirajuca, blinkajuca i ostala svetla.
 
Poslednja izmena:
XB-70 Valkyrie
wallkiras.jpg

xb70.jpg
 
http://www.airliners.net/photo/Aero...50675/L/&sid=aa9eca0746d72e9f81ab3d1c745ad0ec - Туполев Ту-144Д

http://www.airliners.net/photo/Aero...92305/L/&sid=7efe82926536b15d28c473088bd18566 - Ильюшин Ил-86 (какви ужасни управљачи!:eek:)

http://www.airliners.net/photo/Sich...45764/L/&sid=b4a215d8abd24a5d7a6bc69e7f4c8f43 - Embraer ERJ-145 (иначе, имају фине кокпите)

http://eng.polymus.ru/?h=relics&rel_id=25&mid=9&aid=25&aid_prev= - Слика кокпита је слика кокпита прототипа Ту-144 који је веома занимљив и јединствен авион. Серијски Ту-144 су много другачији од прототипа који је јединствен по свему, а велика је разлика и у кокпитима. (http://www.tupolev.ru/Russian/Picture.asp?PubID=2315) тај авион је уништен 1986. Ако неко има квалитетнију фотографију нека је постави. До тих фотографија је веома тешко доћи.
 
TU-144LL
tu1441.jpg

tu1442.jpg

tu144ll1.jpg


Tupoljev Tu-144 je bio prvi supersonični putnički avion na svetu. Prvi let je imao 31. decembra 1968, tri meseca ranije od konkurentskog Konkorda. Zvučni zid je prvi put probio 5. juna 1969. a u redovan saobraćaj je ušao 1975. u kompaniji Aeroflot na liniji između Moskve i Alma-Ate.
Tu-144 se srušio 3. juna 1973. u blizini Pariza tokom vazduhoplovne izložbe. Poginulo je svih šest članova posade i sedam francuskih seljaka. Avion nije ostao dugo u redovnom saobraćaju, povučen je već 1978. godine.
Napravljen je u sledećim verzijama:
Tu-144 (1968)
Tu-144S (1971 - 77)
Tu-144D (1974 - 84)
Tu-144DA (1976)
Tu-144LL (1996) Koristi ga NASA, modifikovana verzija 144D.
 
Poslednja izmena:
Yaw damper sluzi kako bi se redukovao dutch roll. Dutch roll je najjednostavnije receno "klizanje na krilo u zaokretu". Znaci kad nakrivish avion po uzduznoj osi (roll), nos pocne da pada na dole. Efekat je vise ili manje izrazen u zavisnosti od oblika i polozaja krila.
Kod malih aviona, to se resava davanjem noge u zaokretu tako da"indikator klizanja" ostane u sredini skale, dok u velikim airlinerima to reshava yaw damper prostim skeniranjem "indikatora klizanja" (obican ziroskop), i po potrebi pomeranjem ruddera na odredjenu stranu kako bi simulirao tu "nogu u zaokretu". Efekat moze biti opasan jer moze uvesti avion u spiralu, ali tu je prvenstveno zato shto su zaokreti sa aktivnim yaw damperom mnogo mirniji, pa je konfor putnika veci.

Evo sema kako otprilike to radi.

Yaw damper prati instrument i kad registruje promenu, aktivira servo na rudderu. Na primeru su prikazana 2 sistema kako rade zajedno, bash kao i na 747-400.
 

Back
Top