Iz mog iskustva, smirivanje samog sebe ne funkcionise najbolje, treba se iskontrolisati da se losa situacija ne pretvori u goru, ali emocije moraju da se prezive, i s vremenom neke situacije vise ne izazivaju preterane emotivne reakcije.
Problem je sto racionalno/logicno i emotivno nisu ista kategorija, racionalni problemi se resavaju racionalno, e motivno na neki emotivan nacin.
Npr. ako mala devojcica se uplasila i izbezumila da joj je cudoviste ispod kreveta i ima jaku emotivnu reakciju, ako joj tata dodje i kaze ne brini ne postoje cudovista ispod kreveta i onda ode nazad na spavanje to nece biti od velike pomoci- vec treba prvo da razresi emotivnu situaciju, da je smiri, ususka u krevet itd, tek kasnije moze racionalno da joj objasni stvari, a s vremenom ona ce prestati da se boji cudovista ispod kreveta.
Ako se osecate lose, jednostavno treba sacekati da to prodje, najgore je potiskivati emocije jer te emocije onda ne "izvetre" vec se vrte u krug i sto vise razmisljamo o njima to je gore, ako se nesto desilo lose imat' cemo los dan, mozda losu nedelju, ali proci ce.
Ako je umro neko drag, treba i do godinu i pol dana da prodje period zalosti, nakon toga se osoba vraca u neki normalan zivot, ako osoba odbija da prihvati realnost onda moze ostati u tugovanju i citav zivot.
Ako ste imali los dan imali ste los dan, to ne znaci da ce te ostatak zivota biti ljuti i radosni.
Problem je jedino ako neko pada u bedak oko svakakvih sitnica, to znaci da ima nekakvih unutrasnjh problema i potisnutih emocija koje nije razresio, mada u tu kategoriju spadaju ogromna vecina ljudi, na kraju krajeva savrsenstvo je nemoguce postici.