Kojim jezikom govorite ?

Imaju neku iskrivljenu istoriju...Oni su ustvari po mentalititu jako bliski Srbima samo su se ''sigurnije'' udenuli,pa mogu i da se iživljavaju skoro nekažnjeno.Izabrali su lakši put.

Podseti me ...kako bi ono sto je ostalo iza sv.Save , ono o jeziku? Nesto kao: Srbi, cuvajte jezik, dokle se on prostire dotle je srpska drzava.

(parafrazirala sam, ne secam se tacno)

Podseti me ...kako bi ono sto je ostalo iza sv.Save , ono o jeziku? Nesto kao: Srbi, cuvajte jezik, dokle se on prostire dotle je srpska drzava.

I meni se čini da je zabeleženo da je tako nešto rekao...Ipak to je bilo TADA a danas...Tisuću je navodno stara srpska reč ali mi je više ne koristimo a preuzeli je hrvati...To kažu i za mesece koji su kod njih na slovenskom a kažu da je tako bilo i kod nas...

e sto je ovo lepo podsecanje.
Znaci sv. Sava je bio Napoleon.
Glad za vekovnim teritorijama.
Tu ne racunam onu shljivu i njenu ladovinu..
To ti je ono...kvartovi Cikaga ..Luzicki Srbi....Trst ....Temishvar ...Skadar......malo od M adjarske .....deo Toronta ......Frankfurt na Majni....

A di mleko ?

I meni se čini da je zabeleženo da je tako nešto rekao...Ipak to je bilo TADA a danas...Tisuću je navodno stara srpska reč ali mi je više ne koristimo a preuzeli je hrvati...To kažu i za mesece koji su kod njih na slovenskom a kažu da je tako bilo i kod nas...

Ma pazi tisucu kazu i Rusi..cini mi se.

Mnoge reci su preuzete iz staroslovenskog. Isto Hrvati danas kazu sabor za skupstinu iako je to strara srpska rec, seljaci je jos koriste za razna okupljanja.Ima toga dosta..

Poslednja izmena:
Незнанко је мој стари познаник са другог форума (овде је дошао много касније но ја), па нема фрке око његовог имена.

А што се тиче спрдње... Богу ми, сами од себе спрдњу чините. Смија би вам се Раде у брк да којим случајем бане међу Црногорце данас. Господар и владика, знао је којим језиком збори, ком народу припада, ка што је знао да другог народа сем Србаља у Црној Гори (у његово време) нема.

Е сад, то што би Ти Пешео, ка и многи новопечени црногорци да се одрекнете свог порекла, свог језика, а посебно своје историје (Косовског завета, Лазара и Милоша), разумљиво је једино Килибарди о осталим Дрљевићима.
"Što se tiče sprdnje.." veća je šprdnja tvoje pisanje. Mi od sebe sprdnju činimo? Ko to veli? Ti. A, ko si ti? Niko i ništa.
Svjestan te goleme manjkavosti prizivaš (vladiku?) Rada i samouvjereno tvrdiš da bi se on smija!? Nijesam zna da ste bili toliki intimusi?
Njegovo srbovanje bila je romantičarska zabluda, posljedica zanešenosti idejom ujedinjenja južnijeh Slavena po bečkoj matrici "Srbi svi i svuda".
No, uz svo poštovanje prema našemu velikome pjesniku, on je samo jedan od nas i njegovo mišljenje o nama samo je mišljenje. Nijesmo mi
njegovi potomci da ne to obvezuje (mada ni današnji potomci kuće Petrovića ne dijele njegovo mišljenje), nit je on ima tapiju na naš jezik.
Sve što je reka ili napisa podložno je sudu povijesti. Fakat da je sve što je napisa, napisa na crnogorskome jeziku ne može niko, pa ni on sam
osporit. I to u vrijeme kad su vaši glavari bili nepismeni ili su, ako su umjeli, pisali na nekakovome slavenoserbskome jeziku.
Srbstvo vladike Rada bilo je političko-propagandnoga karaktera, jer uvijek je zborio samo o Crnogorcima, čak ni sebe nije gleda ka Srbina (kad mu je, po
śedočenju jednoga Srbina, ponuđeno da poljubi lance kojijema je navodno bio vezan Sveti Petar, vladika je začuđen reka:
Crnogorci ne ljube lance
kojom zgodom Srbe nije spominja, a da se ośeća Srbinom, tu u sred Rima to bi mu prvo palo na um). Srbstva se śeća namjenski, kad je trebalo
osokolit tursku raju na ustanak protivu Turaka, kad je trebalo agitovat za borbu za ujedinjenje Južnijeh Slavena.
S toga razloga mi se ničega ne odriječemo što je naše. Više od hiljadu godišta živimo na ove prostore, više od hiljadu godišta bezmalo kontinuirano
imamo svoju državu, svoje dinastije.
Postoje srbskom rukom pisani dokazi da je srbska vojska iz Raške napala našu državu, u vrijeme njezina slabljenja,
pri čem su sve porušili što su mogli. Postoje pisani dokazi od iste ruke da je tadašnji srbski vladar rođen u Duklju đe su njegovi bili izbjeglice
((ide vi to) i da je kršten u katoličku crkvu (znači istočne ođe nije bilo). Onda ste kako bi učvrstili vlast na okupiranu teritoriju posadili pravoslavlje
kako bi putem jedinstvene religije držali narod u pokornosti.
Posljedice toga nauma trpimo i danas, i vi i mi. Mi rezultate okupacije ne priznajemo,
a vi se džabe na njih pozivate.

Ma pazi tisucu kazu i Rusi..cini mi se.

Mnoge reci su preuzete iz staroslovenskog. Isto Hrvati danas kazu sabor za skupstinu iako je to strara srpska rec, seljaci je jos koriste za razna okupljanja.Ima toga dosta..

Многе речи које ми данас користимо су Руси одбацили и обрнуто. Старе српске речи: тисућа, листопад, разина, сабор, збор, итд, итд..

I crnogorske i hrvatske... slavenske, lupeži!

Ти Пешикану говориш чистом чиргиловицом је ли?

Rad na prvoj službenoj gramatici crnogorskog jezika trajao je dvije godine, a jedan od autora, Adnan Čirgić, izjavio je za list Pobjeda da njezino sastavljanje predstavlja povijestan čin. Čirgić je rekao da su u izradi gramatike bili angažirani hrvatski stručnjaci jer, kako je kazao, za taj posao u Crnoj Gori nije bilo velikog interesa ili dovoljne sposobnosti. Dio stručne javnosti usprotivio se prihvaćanju gramatike, a glavne primjedbe odnosile su se na navodno prevladavanje arhaizama i oslanjanje na gramatiku hrvatskog jezika. Čirgić je odbacio te kritike. Novi crnogorski pravopis imat će 32 slova i zasnivat će se na načelu "piši kao što zboriš, a čitaj kako je napisano". Pravopis je uredila tročlana skupina stručnjaka koju su činili profesori Milenko Perović, Ljudmila Vasiljeva i Josip Silić.

Дакле прву граматику дукљанске прђевине саставили турчин Аднан Чиргић, усташа Јосип Силић и украјинска куравела Људмила...таман ко се служи тим језиком и не требају бољи аутори.

Poslednja izmena:
To nije u tradiciji sa srbijanskom seljanijom a ne filosofijom srpskom.
Srpstvo nije samo sajkaca , opanci , truba i kupola.
nemogucnost srbijanaca da to shvate je uzrok odijuma i odvajanja ....i sada vojvodjana.
centar srpstva ..svetionik srpstva ....izvor srpske duhovnosti kulture i prosvetiteljstva je bila Vojvodina dok su srbijanci jos uvek nosili fesove.
vojvodjani su prelazili Dunav i Savu i osnivali skole , zdrastvene ustanove . apoteke , pozorista , kultivisali
zaostalu i siromasnu Srbiju.
i tako im sada Srbija vraca.
Rezultat filosofije lazi i prevare i javasluka i nerada , naspram filozofije rada , discipline i sticanja koje karakterise Vojvodjane....
nametanje srbijanskog identiteta , nepostovanje razlicitosti srba u vojvodini ..najnaprednijeg dela srpstva , nepostovanje i potiranje
crkvene arhitekture Vojvodjanskih Srba .....dovesce na kraju do cega ?

Коњушару,
бечки,

центар српства није у 19. веку, као што то Ви мислите,
било у којем делу Бечке коњушарије, или било где,
него је центар српства у 21.веку.

Простачине аустроугарске гурају народ у 19.век,
а Срби иду напред у 21.век,
и нико се коњушарије бечке више ни не сећа.

Ти Пешикану говориш чистом чиргиловицом је ли?

Дакле прву граматику дукљанске прђевине саставили турчин Аднан Чиргић, усташа Јосип Силић и украјинска куравела Људмила...таман ко се служи тим језиком и не требају бољи аутори.
Dakle, posrbice lažeš ka pas! Oni su samo pripodobili željama vlasti davno napisanu gramatiku čiji je autor Crnogorac prof.dr. Vojislav Nikčević, a čiji je Adnan Čirgić učenik i sljedbenik. Što se tiče "služenja tim jezikom", služiš se i ti sve u šesnaes, samo te stid pred ovijem veljesrbima priznat. Kad bi proba đe u tvoje društvo prozborit srbskijem jezikom od sprdanja njinoga ne bi moga živjet.

Naša gramatika ne oslanja se ni na što što nije jezik crnogorski, a što to naš jezik udaljava od nametnutoga srbskoga i približava vama mrzkome hrvatskome jeziku, ne znači ni nakoji način "oslanjanje" na bilo što tuđe.

Razlog angažovanja lingvista izvan Crne Gore političke je prirode, zarad mira u kuću, jer se dvije domaće suprotstavljene struje nijesu mogle pomirit ni oko osnovnijeh stvari, što nije začudo kad se zna da su bezmalo svi beogradski đaci koji bi pristajanjem na standardizovanje izvornoga narodnoga jezika crnogorskoga pośekli granu na koju śede. Neko je ima petlju, neko nije. Nije nebitno što je u tu Vladinu komisiju bilo i profesora koji predaju na crnogorskome Univerzitetu, a koji predavanja drže na srbskome-ekavskome (zaludu je Ustavom određena ijekavština). Od takove komisije, đe su neki uz sve to gadljivi na bilo što što je čisto crnogorsko nije se moglo ništa ni očekivat. A, obraz im nije smeta da pokušaju srbski jezik ijekavskoga izgovora koji nije naš nazvat crnogorskijem. Đetiću.

Коњушару,
бечки,

центар српства није у 19. веку, као што то Ви мислите,
било у којем делу Бечке коњушарије, или било где,
него је центар српства у 21.веку.

Простачине аустроугарске гурају народ у 19.век,
а Срби иду напред у 21.век,
и нико се коњушарије бечке више ни не сећа.
21. ili 12. stoljeće? Ka da si permutova cifre? Jer, sve što ti i tebe slični ođe, a i na druga mjesta činite ukazuje na rečenu "permutaciju".
Rušite sve što ve veže uz Evropu i evropske civilizacijske vrijednosti, a namećete vremenom i poviješću pregažene vizantske vrijednosti.
No, dobro bi bilo reć da većina "obožavalaca" srbijanskijeh vrijednosti nijesu ni viđeli "uže" Srbije, liše Beograda. Korijeni su im neđe u
neke robovske krajeve preko Drine i gledaju na posttursku Srbiju ka na svijetlo na kraj tunela.

Back