ja se stvarno nekad zapitam da li ti imaš 18 godina
neću da pametujem, iskoristiću reči pametnih ljudi
Seksualna želja odnosno libido i kod muškaraca i kod žena pod direktnim je uticajem hormona, tvrde naučnici. Testosteron, progesteron i estrogen, odnosno njihovi nivoi, određuju koliko ćemo biti raspoloženi za seks. Uprkos predrasudi da muškarci više žele seks, naučno je dokazano da to nije tačno. Jednako ga žele i muškarci i žene, samo što jači pol to eksplicitnije pokazuje i češće potencira. I da, oni češće misle na seks, istraživanja pokazuju čak svakih sat vremena.
Drugačiji pristup muškaraca i žena seksu stvar je mozga, kažu eksperti. Drugačiji moždani procesi, hormoni i različit način razmene materije u telu čine biološke razlike među polovima, ali i toliko naglašavane razlike u razmišljanju, pa i stav prema seksu.
Libido se i različito "razvija", pa seksualna želja kod muškaraca dostiže vrhunac u dvadesetim, dok posle 40. opada.
U poznijim godinama neki muškarci i dalje osećaju jaku seksualnu želju, ali samo neki mogu da se pohvale i dobrom potencijom. Kod žena je sve drugačije. Kod njih se seksualna želja smanjuje posle puberteta, da bi se naglo povećala posle 30-35. godine, a onda ponovo počela da pada. Žene imaju još jedno ograničenje, menstrualni ciklus.
U zavisnosti u kojoj su fazi, varira i libido, a istraživanja pokazuju da je seksualna želja najjača u plodnim danima, odnosno u ovulaciji. U menopauzi sve se smiruje, i lučenje hormona i seksualna želja, ali to nije pravilo, jer istraživanja pokazuju da žene posle 50. godine sve više uživaju u seksu.