Koincidencije

  • Začetnik teme Opassssna
  • Datum pokretanja
Sizif:
Možeš ti zamišljati da se Zemlja obrće u suprotnom smeru do sutra, ali nešto sumnjam da će to biti nešto više od pukog zamišljanja.

BTW, ako misao može da bude jaka i slaba, kojim se jedinicama meri jačina iste? :wink:

Izem ti merne jedinice!
Misao je jaka ako je prati cisto srce.Ja sam ti umetnicka dusa!Mozda to tebi nije dovoljno,meni jeste!Naravno da ja ne mogu uticati na okretanje zemlje,ali mogu uticati na svoj zivot i zivot ljudi koji me okruzuju. :(
 
Evo ja bih da swe vratim na temu i dam primer slucajnosti.Idem u odeljenje sa jednom devojkom koja se preziva kao i ja,rodjena je istog datuma kad i ja i slavi istu slavu kad i ja a nismo u rodu.Desilo se jos par puta da uradimo istu stvar ne znajuci da je onaj drugi uradio isl.
Vrlo moguce da je ovo slucajnost ali ipak nisam u to 100% siguran.
 
Truman:
Evo ja bih da swe vratim na temu i dam primer slucajnosti.Idem u odeljenje sa jednom devojkom koja se preziva kao i ja,rodjena je istog datuma kad i ja i slavi istu slavu kad i ja a nismo u rodu.Desilo se jos par puta da uradimo istu stvar ne znajuci da je onaj drugi uradio isl.
Vrlo moguce da je ovo slucajnost ali ipak nisam u to 100% siguran.
eto ti....vidish da je ovo univerzum sa ogranicenim brojem kombinacija
 
Truman:
Evo ja bih da swe vratim na temu i dam primer slucajnosti.Idem u odeljenje sa jednom devojkom koja se preziva kao i ja,rodjena je istog datuma kad i ja i slavi istu slavu kad i ja a nismo u rodu.Desilo se jos par puta da uradimo istu stvar ne znajuci da je onaj drugi uradio isl.
Vrlo moguce da je ovo slucajnost ali ipak nisam u to 100% siguran.

Pa hvala Bogu to sam pitala,ima li josh neko?
 
Jedan od osnovnih Zakona univerzima je zakon Uzroka i Posledice koji nam jasno kaze da svaki uzrok ima svoju posledicu i da svaka posledica ima svoj uzrok. To se prenosi na materiju, znanja i osecanja. To znaci da je time sve sto postoji u univerzumu podlozno tom zakonu. Nemoguce je da se stvari desavaju bez ikakvog reda i sklada i sve sto nam se desi u zivotu jako je usko povezano sa nasom prosloscu i teznjama koje imamo u buducnosti. Odnosno sve zavisi od naseg prezivljenog i onoga sto zelimo da nam se desi. Mada u celokupno proracunavanje ulaze stanje svesti, podsversti, nadsvesti, stanje uma. Svi slojevi energetskih informacija koje covek poseduje u celokupnom svom bicu. Onaj ko ima dovoljno razvijene svesti on je svedok prelepog razvijanja i sklada svih stvari u univerzumu. Univerzum se svakog trenutka menja, on u svakoj sekundi umire i ponovo se radnja.......
 
ooo:
Jedan od osnovnih Zakona univerzima je zakon Uzroka i Posledice koji nam jasno kaze da svaki uzrok ima svoju posledicu i da svaka posledica ima svoj uzrok.
Nisi to dobro formulisao. Svaka posledica ima svoj uzrok, ali nema svaki uzrok svoju posledicu, šta god si ti htime hteo da kažeš. Npr, brza vožnja je najveći uzrok saobraćajnih nesreća, ali ne uzrokuje svaka brza vožnja saobraćajku nego samo neka.
ooo:
Univerzum se svakog trenutka menja, on u svakoj sekundi umire i ponovo se radnja.......
Šta si hteo da kažeš ovom poetskom gimnastikom... kako se manifestuje to "jedno rađanje u sekundi"? :D
 
Da ali ne mozes da toliko uprostis ima tu mnogo razlicitih uzroka i posledica. Recimo kakav je kvalitet puta, koja kola se voze, ko vozi, zasto vozi, gde vozi, i mnogo mnogo toga jos.... i ako se mnogo uzrocno posledicnih ciklusa poklope doci ce do nesrece.....
I jednom trenutku na sve nas utice mnogo razlicitih uzrocno posledicnih ciklusa.

Pa samo rasiri svoju svest do maksimalnih granica i videces koliko stvari u nasem univezumu umire i koliko novih se radja. Recimo koliko se ljudi u sekundi rodi i koliko umre, koliko biljaka umre, a koliko svake sekunde posto je seme palo na zemlju proklija i stvori novi zivot, Koliko zvezda umire u kosmosu, a koliko se radja (ako se veliki prasak jos uvek siri). Ceo univerzum je smena zivota i smrti....
 
ooo:
Recimo koliko se ljudi u sekundi rodi i koliko umre, koliko biljaka umre, a koliko svake sekunde posto je seme palo na zemlju proklija i stvori novi zivot, Koliko zvezda umire u kosmosu, a koliko se radja (ako se veliki prasak jos uvek siri). Ceo univerzum je smena zivota i smrti....
Sve su to zastrašujuće minorni brojevi u odnosu na veličinu Univerzuma, koji je upšteno gledano jedno sasvim mirno mesto. Sve što se događa na planeti Zemlji možeš slobodno da zanemariš, jer je Zemlja u odnosu na ostatak Kosmosa beznačajno mala.

Tako da nisi objasnio to "jedno rađanje u sekundi", suviše si "Earthly" razmišljao. :wink:
 
Ok tu si u pravu......
Mada zakoni vaze za sve u univerzumu. Mislis li da na drugoj planeti nema zivota i da se ni tamo ne desava isti proces smenjivanja zivota i smrti...

Ali ok i to je opet zanemarljiva brojka, hoces reci.

Ali opet nemozes posmatrati univerzum kroz nauceno jer o njmu znamo jako malo, a ako posmatramo kroz svoje srce videcemo mnogo vise. Pogledaj recimo jedno zivo bice, nije li to jedan ogroman univerzum za sebe. Smanji se na velicinu kvarkova i putuj proporcijaonalnom brzinom coveka kroz univerzum po tom telu. Nije li to sada jedan potpuno nepoznati univerzum i nije li njegov zivot toliko nebitan za telo tok coveka? Mislim da je svako zivo bice, sve ono sto tezi da se razvija u dobroti i istini jako vredno bez obzira na njegovu velicinu jer opet to je njegov zivot, jedini koji ima.
 
Jung je za bolje shvatanje koincidencija uveo pojam sinhroniciteta tj akauzalne, odnosno neuzrocne veza izmedju dogadjaja. vidim da neki ovde smatraju da su to slucajnosti i da u velikom nizu ponavljanja mora i to da se desi kao na lotou, ali sumnjam da tu treba da stavimo tacku na ovu temu, jer im prethodi malo cudnije stanje svesti a sledi ih budjenje poleta usled susreta sa tajnom koja prevazilazi nasu mogucnost poimanja. takodje, ove koincidencije se ne rasporedjuju po normalnoj raspodeli u populaciji niti u vremenskoj ravnomernosti kod jedne individue vec cesto slede u cudnovatim serijama.
jung navodi primer gde je tokom jednog dana u kom se bavio proucavanjem arhetipa ribe, desila sedmostruka sinhronicna veza koja se odnosi na ribe - neka pacijentkinja mu je donela milje u obliku ribe, za rucak su imali ribu, iz jezera mu je do nogu doplutala uginula riba itd.
evo i mog primera od juce -
kupio sam 2 kunica u jednom selu i transporta radi uzeli smo praznu kutiju iz prehrambene radnje pored, kad sam stigao kuci vidim da je na kutiji crtez zeca i pise zeka, neke grisine itd. a dok ovo kucam sad ide pesma nebeska srbija od corbe koju prvi put cujem i ide upravo stih - mi smo kunici...
voleo bih cudi i vase primere iz licnog zivota, ako ste ih opazili, pozdrav
 
meni se takve stvari konstantno deshavaju.....
chak sam jedno vreme tripovao da utichem na dogadjaje.... :lol: :lol: :lol:
zapravo se deshava to da prepoznajesh te stvari, o kojima si razmishljao, u stvarnosti.....
da nisi o njima razmishljao ne bi ih ni primetio....
primer....sa nekom devojkom sam i njeno ime konstantno odzvanja mojom glavom.....
primetim neki grafit sa njenim imenom i utrnem u sekundi.....
i sada ja izvlachim zakljuchak da se to ime tu pojavilo zato shto sam ja o njemu razmishljao... :roll:
da nisam sa tom devojkom ne bi taj grafit ni primetio.....ovo, ono i to.... :lol:
 
zdr,
primer devojke i grafita spada u klasiku, drago mi je da se razumemo, to je upravo ono o cemu govorim.
goodday - "i sada ja izvlachim zakljuchak da se to ime tu pojavilo zato shto sam ja o njemu razmishljao... "
to se zove pokusaj naseg misljenja da dogadjaje strpa u kauzalni niz

goodday - "da nisam sa tom devojkom ne bi taj grafit ni primetio....."
ovo je vec sasvim druga hipoteza u obrisima

anakin - "ja mislim da je to....
ne verujem u koincidenciju....cini mi se da okolo prepoznajemo stvari iz svoje glave..."

upravo tako, prepoznajemo stvari iz svoje glave
medjutim, za ovo prvo sto si rekla ne bih da se izlecem, neko rece - "tesko je misliti zato vecina sudi". nas vrednosni sud lako odnese prevagu ako je na drugom tasu spoznaja koja je tesko izvodljiva, i onda da bi se oslobodili od napetosti koju radoznalost budi, jednostavno presudimo - npr religija je odbr mehanizam and nothing more.
cuvam se svake iskljucivosti, ovaj svet deluje tako dvosmislen i paradoksalan, zamenite svoje tacke sa tri ...
evo jos jedne zanimljivosti -dok sam se konektovao pomislio sam- danas mi je bas dobar dan, kingsi su dobili dalas, zatim sam obavio uspesno nekoliko teskih poslova a onda videh tvoj nick - goodday, eh....
so many worlds, so much to do, so little done, such things to be
pozdrav
 
Sizif:
Možeš ti zamišljati da se Zemlja obrće u suprotnom smeru do sutra, ali nešto sumnjam da će to biti nešto više od pukog zamišljanja.

BTW, ako misao može da bude jaka i slaba, kojim se jedinicama meri jačina iste? :wink:


O toj snazi zamisljanja pisao je Hese u romanu Demijan u prici o leptiru, ako se neko seca. Ukratko, covek moze da zamislja da leti do Marsa, ali to nije njegova svrha. Kada pozeli ono sto je svrha njegovog ostvarenja pocnu da se desavaju neke teze objasnjive stvari.
 

Back
Top