Ko su bili Kartaginjani – genetska studija revidira poreklo

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
378.950
Feničani su bili konfederacija pomorskih trgovaca koji su se pojavili iz haosa Levanta pre oko 3.100 godina i razvili najopsežniju trgovačku mrežu u antici. Uprkos njihovom doprinosu – koji je uključivao izgradnju brodova, navigaciju, urbanizam i, možda najznačajnije, alfabet – nije sačuvana nikakva književnost i malo pisanih zapisa, osim pogrebnih natpisa.Najmoćniji i najprosperitetniji od feničanskih nezavisnih gradova-država bila je Kartagina, osnovana oko 9. veka pre nove ere na teritoriji današnjeg Tunisa. Kartaginjani, poznati i kao punski narod, osnovali su carstvo koje se na kraju proširilo preko severoistočne Afrike i na jug današnje Španije. Zatim je usledilo rivalstvo sa Rimom i tri Punska rata, koja su se završila 146. godine pre nove ere nakon brutalne opsade kada su Rimljani sravnili Kartaginu sa zemljom, uništili njene biblioteke i, prema predanju, posejali njenu zemlju solju.
 
Legenda o osnivanju

Prema predanju, nakon smrti kralja Tir Matana I, krajem 9. veka pre nove ere. nasledio ga je sin Pigmalion. Pigmalion je bio u sukobu sa svojom sestrom, Elisom (Didonom), i naredio je da se njen muž, Aserba, vrhovni sveštenik Melkarta, ubije. Elisa je sa svojim pristalicama pobegla na Kipar, a odatle u Severnu Afriku, današnji Tunis, gde joj je kralj Džarba dozvolio da sagradi grad na površini bikovske kože. Dovitljiva princeza Elisa je naredila da se bikova koža iseče na tanke trake kojima je uspela da okruži jedno brdo i okolno zemljište. Tamo je osnovala Kvart Hadašt (feničanski: Kvart Hadašt), što znači „Novi grad“, tj. Kartaginu, 814. godine pre nove ere

Kolonija je postala veoma važna trgovačka sila i rival samim feničanskim metropolama. Kartaginjansko carstvo, najvažnija pomorska sila na Mediteranu do Punskih ratova, osnovano je oko ovog grada.
 
kartagina-ilustracija-izgleda_370x620.jpg
 
Pad Kartagine

Tokom stalnih sukoba sa Rimskim carstvom i tri punska rata, Kartagina je poslednji put napadnuta 149. godine pre nove ere. Uzrok Trećeg punskog rata bila je odluka rimskog Senata o napadu. Rimski senator Marko Porcije Katon Stariji je pred Rimskim senatom izrekao čuvenu rečenicu na latinskom: Carthago delenda est, „Kartagina mora biti uništena“. Pune tri godine, Kartagina je odolevao napadima, samo da bi na kraju bio poražen i porobljen. Odlukom rimskog Senata, svi preživeli Kartaginjani su prodati kao robovi i Kartagina je uništena, a zemljište oko grada je preorano i posuto morskom solju, kako vegetacija ne bi rasla. Takođe je postojala zabrana naseljavanja područja Kartagine, koja je primenjivana oko dvesta godina.
 
Više od 2.000 godina, opšta pretpostavka je bila da Kartaginjani potiču sa Levanta, tačnije Hanaana, izvora njihovog jezika i religije. Ali osmogodišnja studija objavljena u časopisu Nature ukazuje da su, od 6. do 2. veka pre nove ere, Levantinci Feničani dali samo zanemarljiv genetski doprinos punskim kolonijama.
U ogromnoj većini, glavno poreklo proučavanih Feničana bilo je grčko; to su najverovatnije bili ljudi koje su Feničani sreli i pomešali se na Siciliji, gde su grčke i feničanske kolonije postojale jedna pored druge. Dalit Regev, arheolog u Izraelskoj upravi za starine koji je sarađivao na radu, rekao je da je istraživanje pokazalo da je stalna mobilnost egejskih pomoraca i njihovih potomaka pokretala širenje ne samo Grka već i Feničana.link
 

Back
Top