Ko snosi odgovornost?

just S.

Iskusan
Poruka
5.453
danima mi se mota jedna prica po glavi..

prica ide ovako, mozda ste je i culi, uzdrmala je Rep.Srpsku.

Zadni dan skolske godine, osnovna skola,dodjela knjizica. 13-ogodisnja djevojcica je pala iz matematike. Nije smjela kuci sa negativnom ocjenom i poderala je stranice iz knjizice. Posto je to kaznjivo, bilo je upitno da li ce je izbaciti iz skole ili ne. Razredna i pedagog se posavjetuju sa direktorom da je kazne ukorom i postede je izbacivanja iz skole.
Zatim se obe, razredna i pedagog, vracaju u odjeljenje i saopstavaju djevojcici, uz povisen ton i kritiku, da su je kaznili ukorom.
Zatim podjele ostatak knjizica i napustaju odjeljenje. Djevojcica pocinje plakati jer ne smije kuci sa negativnom a kamol i sa ukorom.
Govori drugarima iz odjeljenja da se se baciti u Vrbas.
Djeca uplaseno obavjestavaju razrednu koja im odgovara "nek se baci da gledamo i taj film."

30-og navece se saznaje da se djevojcica zaista bacila u rijeku.

Roditelji i javnost tuze uciteljicu.

Sta vi mislite?
 
danima mi se mota jedna prica po glavi..

prica ide ovako, mozda ste je i culi, uzdrmala je Rep.Srpsku.

Zadni dan skolske godine, osnovna skola,dodjela knjizica. 13-ogodisnja djevojcica je pala iz matematike. Nije smjela kuci sa negativnom ocjenom i poderala je stranice iz knjizice. Posto je to kaznjivo, bilo je upitno da li ce je izbaciti iz skole ili ne. Razredna i pedagog se posavjetuju sa direktorom da je kazne ukorom i postede je izbacivanja iz skole.
Zatim se obe, razredna i pedagog, vracaju u odjeljenje i saopstavaju djevojcici, uz povisen ton i kritiku, da su je kaznili ukorom.
Zatim podjele ostatak knjizica i napustaju odjeljenje. Djevojcica pocinje plakati jer ne smije kuci sa negativnom a kamol i sa ukorom.
Govori drugarima iz odjeljenja da se se baciti u Vrbas.
Djeca uplaseno obavjestavaju razrednu koja im odgovara "nek se baci da gledamo i taj film."

30-og navece se saznaje da se djevojcica zaista bacila u rijeku.

Roditelji i javnost tuze uciteljicu.

Sta vi mislite?

Mislim da su na prvom mestu krivi roditelji. Sve je počelo od toga što devojčica nije smela kući zbog slabe ocene....onda mož' misliti kako su se ophodili prema njoj kad dobije slabu ocenu, koje je to psihičko, a možda i fizičko maltretiranje bilo kad nekom padne na pamet da se ubije zbog loših ocena..:pop:
 
i roditelji i nastavnica. roditelji, jer su doveli dete u situaciju da ih se plasi zbog pishljive ocene i da zbog iste ne sme da ode kuci. mislim da bi takve roditelej terbalo baciti od nekuda. a nastavnica, jer je trebala da umesto te reakcije, ozbiljnije shvati slucaj i porazgovara sa roditeljima i objasni da ce mala ici na popravni, ali da se ocena da popraviti i da se i oni potrude drugim metodama, a ne zastrasivanjem, da ne bude 1 na kraju godine. kao i to da nisu svi talenti za matematiku i da se ne moze od svih ocekivati da je razumeju. tako nekako.
ovo je istovremeno prebacivanje odgovornosti odraslih s jedne na drugu stranu.

ybt, to je bilo samo polugodje, a ne kraj godine. koji kreteni. i da je bio kraj godine, desava se popravni.
 
Poslednja izmena:
1.Kakvi kriterijumi tacno?
2. Biti najbolji student je garancija da ce biti dobar predavacx i pedagog?

Ko je sve kod nas najbolji student...:roll: Ja se sećam kod mene na grupi koja devojka je bila najbolji student....ne ume iz dve proste rečenice da izvuče zaključak...Bilo je 5 puta boljih studenata od nje...ali štreberka je nabila par desetki iz opšteobrazovnih predmeta, pa po difoltu su joj davali i kasnije, vidno poklanjali ocene...čak je par profesora i komentarisalo da joj daje 10 da ne kvari prosek...:roll:
 
Ko je sve kod nas najbolji student...:roll: Ja se sećam kod mene na grupi koja devojka je bila najbolji student....ne ume iz dve proste rečenice da izvuče zaključak...Bilo je 5 puta boljih studenata od nje...ali štreberka je nabila par desetki iz opšteobrazovnih predmeta, pa po difoltu su joj davali i kasnije, vidno poklanjali ocene...čak je par profesora i komentarisalo da joj daje 10 da ne kvari prosek...:roll:

Ima i toga, slazem se... ali cak i da je zaista najbolji student i zaista ima znanje u malom prstu, to ne znaci da ume to znanje i da prenese. A o pristupu i da ne govorimo.
 
...u normalnim zemljama postoje neki kriterijumi, ne moze svako da radi sa decom i samo najbolji studenti mogu da budu predavaci ... jedna moja profesorica je drugarici koja je dobila brata rekla - ko mu dade tako glupo ime
Sta su tebi "normalne zemlje", ja mislim da imas pogresnu sliku o tim "normalnim zemljama". Mozda Japan, u Japanu rata samoubistava dece zbog losih ocena ili neuspeha je najveca na svetu. U Nemackoj su "pedagozi" samo hladni predavaci...mozda te dve zemlje ne ubrajas u "normalne"...
 
i roditelji i nastavnica. roditelji, jer su doveli dete u situaciju da ih se plasi zbog pishljive ocene i da zbog iste ne sme da ode kuci. mislim da bi takve roditelej terbalo baciti od nekuda. a nastavnica, jer je trebala da umesto te reakcije, ozbiljnije shvati slucaj i porazgovara sa roditeljima i objasni da ce mala ici na popravni, ali da se ocena da popraviti i da se i oni potrude drugim metodama, a ne zastrasivanjem, da ne bude 1 na kraju godine. kao i to da nisu svi talenti za matematiku i da se ne moze od svih ocekivati da je razumeju. tako nekako.
ovo je istovremeno prebacivanje odgovornosti odraslih s jedne na drugu stranu.

ybt, to je bilo samo polugodje, a ne kraj godine. koji kreteni. i da je bio kraj godine, desava se popravni.

Nemam šta da dodam.

Ebale ih ocene.
Ebalo ih to savetovanje razredne, pedagoga i direktora, a niko se sa detetom nije posavetovao.
 
1.Kakvi kriterijumi tacno?
2. Biti najbolji student je garancija da ce biti dobar predavac i pedagog?

...odabir pravih ljudi za nastavnicku profesiju je kljucna karakteristika uspesnih obrazovnih sistema...nastavnicka profesija je u takvim sistemima jedna od najcenjenijih i najbolje placenih i samo oni koji postizu najbolje rezultate mogu postati nastavnici ...obrnut je slucaj sa neuspesnim skolskim sistemima koji regrutuju najgore koji ne mogu ucenicima pruziti ono sto ne poseduju
 
...odabir pravih ljudi za nastavnicku profesiju je kljucna karakteristika uspesnih obrazovnih sistema...nastavnicka profesija je u takvim sistemima jedna od najcenjenijih i najbolje placenih i samo oni koji postizu najbolje rezultate mogu postati nastavnici ...obrnut je slucaj sa neuspesnim skolskim sistemima koji regrutuju najgore koji ne mogu ucenicima pruziti ono sto ne poseduju

Ajd ne lupaj, života ti
 
...obuka traje 3-4 godine u periodu studiranja ili 1 godinu nakon zavrsenog fakulteta...broj mesta je ogranicen i za obuku se biraju samo najbolji - svi potencionalni kandidati polazu testove a samo najuspesniji prelaze na sledeci nivo selekcije koji se sastoji od intervjua i grupnih vezbi koje proveravaju koliko su prikladni za posao nastavnika...nakon svega toga moraju proci i testove koje zadaju skole u kojima zele da predaju...
 
Ajd ne lupaj, života ti

Pa nije baš da lupa..Recimo u Finskoj profesori su jedni od najplaćenijih, ali dok postaneš profesor propišaš krv...Uspeh na fakultetu je manje bitan od onoga što sledi posle, a to je gomila testova ličnosti, sposobnosti, znanja i primene u praksi, psihološke, psihijatrijske analize i svašta nešto...A ne ko kod nas svaka šuša predaje i vaspitava decu..:roll:
 

Back
Top