Ko sam ja?

Pogledajte prilog 1279628

Sasvim mala deca u igri, kada ih pitaš ''Ko je?'' odgovaraju
sa ''Ja sam''. Ne znam da li ste imali prilike da se igrate sa decom
i da to primetite. Ponoviš pitanje ''Pa ko si to ti?'' a ono opet
odgovori ''Pa ja sam''. Kao, šta ti je pobogu, ko bi drugi bio.
Kasnije na dodatno pitanje već umeju da dodaju ime ili ko su
mu roditelji i slično.
I tako kroz život dodajemo gomilu opisa i definicija, dok na
kraju ne zaboravimo ko smo.

Jedno tako jednostavno pitanje, na koje razne naučne oblasti
imaju odgovore iz svog ugla, a mi neke definicije i opise, pa
opet ništa. Pitanje ko sam ja se u zen tradiciji koristi kao koan
na kome se radi dugo. Pa, možda i ceo život.

Da li ste se nekada usudili da boravite sa tim pitanjem malo
duže? Kako vam ide?
Ima li zadovoljavajućeg odgovora?
Ово је пржење мозга
 
Idealno je odgovoriti "Ja sam onaj kakvim me vidis."
Pre svega, tako naivno postavljeno pitanje, licne prirode, a jos naivnije ocekivanje iskrenog odgovora. Uostalom, ko god da sam, uvek ces videti ono sto ti pase. Razumeo me ili ne, mrzeo ili voleo.
Mozes odgovoriti i ironicno" Ja sam naivan, a ti mudar."

Ja sam covek, a ko si ti?
 
Pogledajte prilog 1279628

Sasvim mala deca u igri, kada ih pitaš ''Ko je?'' odgovaraju
sa ''Ja sam''. Ne znam da li ste imali prilike da se igrate sa decom
i da to primetite. Ponoviš pitanje ''Pa ko si to ti?'' a ono opet
odgovori ''Pa ja sam''. Kao, šta ti je pobogu, ko bi drugi bio.
Kasnije na dodatno pitanje već umeju da dodaju ime ili ko su
mu roditelji i slično.
I tako kroz život dodajemo gomilu opisa i definicija, dok na
kraju ne zaboravimo ko smo.

Jedno tako jednostavno pitanje, na koje razne naučne oblasti
imaju odgovore iz svog ugla, a mi neke definicije i opise, pa
opet ništa. Pitanje ko sam ja se u zen tradiciji koristi kao koan
na kome se radi dugo. Pa, možda i ceo život.

Da li ste se nekada usudili da boravite sa tim pitanjem malo
duže? Kako vam ide?
Ima li zadovoljavajućeg odgovora?
Pitala sam se posle nekih licnih brodoloma, ko sam ja i kako sam uopste dospela ovde? (stanje, ne mesto)
Do tad sam bila sigurna u sebe, svoje postojanje, onda mi se sve(t) okrenulo naglavacke...kao da posmatras sebe izvan sebe i ne prepoznajes nista.
Ima tome dosta godina, jos uvek nemam pravi odgovor.
Znam samo da od tad, idem sistemom eliminacije-sta sigurno nisam...tu pustim instikte da rade svoje, ne prija mi, nije moje.
 
Definiše nas pripadnost, ljudsko biće sam, socijalni i drugi odnosi, dobar roditelj, dobra supruga, dobra prijateljica.Definišu nas interesovanja , volim da čitam, plivam, putujem. Definiše nas profesija, volim svoj posao, smatram da sam u velikoj meri uspela da budem dobar učitelj. Pripadnost religiji, narodnosti. Veoma široka tema , o kojoj zaista može da se piše.
 
Pitanje: Ko sam ja?
Kao i pitanja:
Ko me je stvorio?
Zašto me je stvorio?
Koja mu je namera sa mnom?
Šta taj moj stvoritelj očekuje od mene?
Koji je moj smisao života?
Koji je smisao mog života?
I tome slična pitanja su početak duhovnosti.
Ovako je to otprilike rekao čuveni umni čovek Nikita Mihalkov.
 
  • Voli
Reactions: Tea
Da li ste se nekada usudili da boravite sa tim pitanjem malo
duže? Kako vam ide?
Ima li zadovoljavajućeg odgovora?
sto duze, sve si dalje od sebe, od svog identiteta
jedino sto navodis decu koja nemaju problem sa identitetom, lepo kazu, pa ja sam - nema boljeg odgovora, u analogiji je sa starozavetnim JA SAM ONAJ KOJI JESAM, pozdrav za temu
 
cim se covek upita sta je umesto ko je, vec se udaljio od sebe i daje odgovr na pitanje kako ga drugi vide - sta je [po zanimanju, sta predstavlja, sta je po nacionalnosti itd]

ponekad i treba da se distanciramo od sebe da bi se upoznali sa svih strana
kao u nekoj galeriji sliku mozes posmatrati izbliza da vidis pojedine detalje ali i posmatranje sa udaljenosti je isto toliko vazno da dobijes predstavu o celini
 
Sada ću vas šokirati.
Vi, mi, ti, ja, svi smo u materijalnom, da bi dokazali da smo nesebični, baš na teritoriji (materijalnosti) gde nesebičnost se može gledati kao mana.
Drugim rečima, na mestu si gde se prednost daje sebičnosti, gde možeš biti iskorišćen ako daješ, gde je racionalno i razumno biti umeren, a ipak zadržati vrlinu davanja ako osetiš da nekom treba, a da bi to osetio, moraš proći kroz torturu ili iskustvo funkcionisanja kako izgleda kad dobara ima "odredjena količina".
Takvo iskustvo postoji samo u materiji, odredjena količina nečega postoji samo u materiji, i ti si ovde došao zamagljen da znaš išta suštinski, da bi razvio vrlinu davanja, da bi bio cenjen tamo gde je to nepotrebno (u nematerijalnom).
a zašto je ta vrlina bitna, ako "izgleda" nepotrebna tamo negde, nepotrebna je jer si okružen nesebičnima, nesebičnost nastaje iz ljubavi a ljubav stvara, pa se stiče takav utisak, i osoba koja previše oseti davanje, može "slučajno" upasti u razmaženost i isključiti davanje "slučajno" samim tim i ljubav jer ide ruku pod ruku, a bez ljubavi nema ni davanja. kad je isključiš, ispadaš iz tog društva u "materiju" gde je sve u odredjenim količinama, gde je borba dobara. Neko materiju bira iz dosade takodje ili neupućenosti šta će ga snaći, ali brisanje šta si znao ranije, ovde na zemlji je obavezno u 99%..retki se sećaju kada dodju.
 
Sada ću vas šokirati.

baby-scared.gif
 
Sada ću vas šokirati.
Vi, mi, ti, ja, svi smo u materijalnom, da bi dokazali da smo nesebični, baš na teritoriji (materijalnosti) gde nesebičnost se može gledati kao mana.
Drugim rečima, na mestu si gde se prednost daje sebičnosti, gde možeš biti iskorišćen ako daješ, gde je racionalno i razumno biti umeren, a ipak zadržati vrlinu davanja ako osetiš da nekom treba, a da bi to osetio, moraš proći kroz torturu ili iskustvo funkcionisanja kako izgleda kad dobara ima "odredjena količina".
Takvo iskustvo postoji samo u materiji, odredjena količina nečega postoji samo u materiji, i ti si ovde došao zamagljen da znaš išta suštinski, da bi razvio vrlinu davanja, da bi bio cenjen tamo gde je to nepotrebno (u nematerijalnom).
a zašto je ta vrlina bitna, ako "izgleda" nepotrebna tamo negde, nepotrebna je jer si okružen nesebičnima, nesebičnost nastaje iz ljubavi a ljubav stvara, pa se stiče takav utisak, i osoba koja previše oseti davanje, može "slučajno" upasti u razmaženost i isključiti davanje "slučajno" samim tim i ljubav jer ide ruku pod ruku, a bez ljubavi nema ni davanja. kad je isključiš, ispadaš iz tog društva u "materiju" gde je sve u odredjenim količinama, gde je borba dobara. Neko materiju bira iz dosade takodje ili neupućenosti šta će ga snaći, ali brisanje šta si znao ranije, ovde na zemlji je obavezno u 99%..retki se sećaju kada dodju.
Određena količina nečega? Ma mi smo u nekakvoj iluziji nemanja i
ponašamo se kao da nam je svima sve potrebno i ti istovremeno.

Ovo bi bio odličan uvodni post za tvoj pdf.. :think: Ko je tu iluziju
kreirao i ko je održava...
 
Određena količina nečega? Ma mi smo u nekakvoj iluziji nemanja i
ponašamo se kao da nam je svima sve potrebno i ti istovremeno.

Ovo bi bio odličan uvodni post za tvoj pdf.. :think: Ko je tu iluziju
kreirao i ko je održava...
To se stvorilo samo od sebe kao potreba za mesto dušama kojima nije mesto više u ljubavi (trenutno).
Sve ima svoje mesto. Kriminalcima je mesto u zatvoru, na primer, da bi se stvorio funkcionalni red, koji može da traje.
Mi smo ostali u sebi bez ljubavi, i zato smo ovde, da radimo na sebi.
Stekao sam neki utisak da ljubav stvara. Ali ne u materiji, u materiji ljubav samo godi da bolje prebrodiš sve, i pomaže kao motivacija, da nastaviš.
Ljubav najviše ima koristi van ovog sveta, ljubav mrtvih drži ovaj svet... Ljubav božja drži ovaj svet.
 
Ovaj momak me oduševio, a na kraju zadnjih 20 nekih minuta me frustrirao, uz objašnjenje da smo ovde da iskusimo samo i da nije nam dato ništa više jer telo nije sposobno za više :D ako možete odgledajte
 
Ovaj momak me oduševio, a na kraju zadnjih 20 nekih minuta me frustrirao, uz objašnjenje da smo ovde da iskusimo samo i da nije nam dato ništa više jer telo nije sposobno za više :D ako možete odgledajte
TO je dio samo scenarija.
Neki jesu iz tih motiva.
No ima jos mnogo mnogo vise motiva.
Treba prevazici jednoumlje i uci u portal viseumlja i onda se otvaraju odgovori na dosta vise pitanja.
Najlakse je sve utrpati partizanski u jednu kutijetinu po religijama.
 
Pogledajte prilog 1279628

Sasvim mala deca u igri, kada ih pitaš ''Ko je?'' odgovaraju
sa ''Ja sam''. Ne znam da li ste imali prilike da se igrate sa decom
i da to primetite. Ponoviš pitanje ''Pa ko si to ti?'' a ono opet
odgovori ''Pa ja sam''. Kao, šta ti je pobogu, ko bi drugi bio.
Kasnije na dodatno pitanje već umeju da dodaju ime ili ko su
mu roditelji i slično.
I tako kroz život dodajemo gomilu opisa i definicija, dok na
kraju ne zaboravimo ko smo.

Jedno tako jednostavno pitanje, na koje razne naučne oblasti
imaju odgovore iz svog ugla, a mi neke definicije i opise, pa
opet ništa. Pitanje ko sam ja se u zen tradiciji koristi kao koan
na kome se radi dugo. Pa, možda i ceo život.

Da li ste se nekada usudili da boravite sa tim pitanjem malo
duže? Kako vam ide?
Ima li zadovoljavajućeg odgovora?
Ti si ljudsko bice , zenskog pola, kojoj je predodredjeno da radja decu , filozofira i mudruje i na kraju kada se telo "istrosi" umre,a duh se vraca Svevisnjem.
 
Ti si ljudsko bice , zenskog pola, kojoj je predodredjeno da radja decu , filozofira i mudruje i na kraju kada se telo "istrosi" umre,a duh se vraca Svevisnjem.
ne vraca se
Propovjednik 3,19Jer što biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; i čovjek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština.
Propovjednik 3,20Sve ide na jedno mjesto; sve je od praha i sve se vraća u prah.
 
ne vraca se
Propovjednik 3,19Jer što biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; i čovjek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština.
Propovjednik 3,20Sve ide na jedno mjesto; sve je od praha i sve se vraća u prah.
12:6 Pre nego se prekine uže srebrno, čaša se zlatna razbije i raspe se vedro na izvoru i slomi se točak na studencu,
12:7 I vrati se prah u zemlju, kako je bio, a duh se vrati Bogu, koji ga je dao.
Za tebe jos jednom:
a duh se vrati Bogu, koji ga je dao.
Zamisli kako ce ti biti lepo kad se vratis gore,u dzenet kako kazu muslimani,a tamo te cekaju hurije, :?:
 

Back
Top