Кнез Милош Обреновић

Svi govore kako je Milos diplomatijom uspeo da znacajno podigne autonomnost Srbije iako nije dobio zvanicno medjunarodno prizanje. Ali da li se moglo dobiti medjunarodno priznanje jos 1820ih, kao Grcka, da Milos nije ubio Karadjordja?
Karadjordje se vraca u Srbiju 1817 kada biva na prevaru uhapsen i ubijen od strane Milosa. To je poznato. Ono sto se manje zna zasto je Karadjordje 1817 dosao i sa kojim planom. Nakon propasti Prvog ustanka 1812 Karadjordje je dosao u kontakt sa grckim revolucionarima u Vlaskoj tj. sa jakom organizacijom Heteiria. Plan te mocne tajne organizacije je bio da 1817 podigne ustanak na celom Balkanu uz rusku pomoc(Rusi su u tom trenutku najmocnija kontinentalna sila Evrope nakon pobede nad Napoleonom-pandur Evrope, kako su ih tada zvali). Za to su vrbovani Rumuni, Srbi, Bugari i Grci. Upravo sa tim planom 1817 Karadjordje dolazi u Srbiju da bi se koordinisao pocetak svebalkanskog ustanka 1817 protiv Osmanlija. U Srbiji to nece proci zbog ubistva Karadjorja ali je uspelo u Grckoj koja je dobila medjunarodno priznanje mnogo pre Srbije iako je 20 godina kasnije krenula u borbu protiv Osmalnija u odnosu na Srbe.
Milos je ubio Karadjordja iz svojih licnih razloga a ne neke mudrosti. On je te 1817 u pregovorimaq sa Portom da dobije naslednu titulu kneza, cime bi obezbedio potomstvo, plus je imao razne privilegije na svercu stoke i soli na Dunavu i Savi.


Prvo da se razumemo da mislim da je ubistvo Karađorđa apsolutno zločin i to ne osporavam.

Ali...između ubistva Karađorđa i grčke nezavisnosti je proteklo 12 godina,a do samog podizanja ustanka 4 i ne zaboravi da je i u Vlaškoj i u Grčkoj došlo do vojnog poraza ustanika,masakra stanovništva i da su tek direktnim uključivanjem u tada već rat Engleske,Rusije i Francuske Turci pristali na nezavisnost Grčke i autonomiju još nekih oblasti.
Srbija 1817 je tek izašla iz drugog ustanka koji nije bio intezivan kao prvi, prethodno doživevši demografski debakl nakon propasti prvog.a uspeh drugog je ipak više rezultat straha od intervencije Rusije nego odlučujućeg vojnog poraza Turaka. Miloš je dobro procenio mogućnosti i okolnosti i napravio povoljan dogovor u ranoj fazi ustanka koji je postepeno išao ka hatišerifu,pa napuštanju gradova,pa konačnoj nezavisnosti 1878.... potrajalo je ali je u međuvremenu Srbija stvarala državni aparat,sudstvo,vojsku,diplomatiju koja joj je omogućila da jedina od balkanskih država na kraju ima svoje vladare i punu nezavisnost u pravom smislu te reči...svi ostali su dobili tuđe plemiće kao kraljeve.
Pri tome Srbija verovatno ne bi dobila ništa značajno više nego što je dobila hatišerifom 1830 (tek tada dobija naslednu titulu) koji je opet direktna posledica tog rata i straha Turaka od velikih sila.
Grčka je imala momentum u smislu da su bili završeni napoleonovi ratovi, imali su Bajrona i ostale romantilčare koji su podigli svoja javna mnenja na osnovu stare antike, imali su izveštaje o masakrima Grka posle poraza od strane Turaka i onog egipatskog Albanca....i opet sve je trajalo dosta dugo i jedva su uspeli uz stravične žrtve. Srbija taj momentum i međunarodne simpatije dobija tek 1876. Međunarodne okolnosti jednostavno ne bi dozvolile neku raniju nezavisnost,to je realnost.
Tako da Miloš i Obrenovići uopšte su uradili blizu maximuma u tom smislu. Na stranu njihova apsolutistička vladavina za Srbiju je bolje što su imali Obrenoviće nego Karađorđeviće u tim vremenima.
 
Неки "бржи пут" до међународног признања и обнављања државности Србије у тим временима, равнајући се према околностима, није био реалан.
Такође и устанак 1804-е бјеше нешто што се није могло избјећи. Данас људи, умова обликованих кроз медијке текстове гдје је итекако доминантна антисрпска и аутошовинистичка матрица и гдје се трасира пртина поданичком менталитету, настоје унизити ту нашу борбу, те како би било боље да није било устанка 1804-е, и слично инфантично поимање људи које мрзи да се упознају и са материјом и са околностима које су тада владале.

Устанак 1804-е није био против Стамбола, султанове власти него против дружине одметника који су се одметнули од султанове власти, одбацили све постојеће законе, оне писане и оне обичајне, владали страховладом, зулум бјеше неиздржљив, такав зулум би тешко поднијели и народи клонули у агонији и покорности, а Срби у којима је остао слободарски дух није било шансе да такав зулум трпе.

Устанак јесте планиран чим гора олиста 1804-е, међутим услиједила је једна од највећих издаја у српској историји, дахије су сазнале да се спрема устанак, слиједи терор, сјеча и кнезова и свих виђенијих Срба. Тај терор и масовне ликвидације не би стале све док сви мушкарци старији од 15 љета не би били погубљени, и ту је устанак био изнуђен.
Временом је устанак од првобитне буне против зулума ових одметника и кападахија прерастао у борбу за национално ослобођење, понесени успјесима, инспирисани дашком слободе расле су и амбиције, устаници су "у ходу" градили своју нову, врбову, али ипак државу, и национални идентитет, наши преци јесу пострадали током устанка али бјеше ту много тога узвишеног, фасцинантног, и можемо и морамо бити поносни на тај српски устанак.

Временом околности су се промијениле, Русија која је помагала устанак, морала се позабавити сама собом јер јој је пријетила катастрофа у рату са Француском. То је убрзало крах првог устанка.
Избио је нови устанак гдје је убрзо дипломатија замијенила оружје. У моменту када су Срби већ у првом устанку масовно страдали, наставак крвопролића водио би нестајању народа, ту је једини пут био дипломатијом и мудрошћу, некад и кварним начином покушати остварити циљеве, већу аутономију или одређене повољности за народ. Корак по корак.

Примјер Грчке није добар за поређење. Они су почели свој устанак 1821-е, 17 годиа послије српског устанка, када су владале друге околности. И грчки устанак разумљиво доживио је катастрофу, бјеше крваво угушен, али испровоцио је интервенцију Русије која јје сада ослобођена француске пријетње могла узети активнију улогу, слиједи руско-турски рат 1828-29, који бјеше катастрофа за Турску, Руси би ушли и ослободили сам Цариград, друге велике силе нису могле то дозволити, да Русија толико ојача. Морале су интервенисати, и у тој некој "трговини", султан је Једренским миром (којим је окончан и Руско-турски рат) признао независност Грчке, а 3. фебруара 1830. године на Лондонској конференцији, Грчка је проглашена независном државом. И Србија је профитирала тим руско-турским ратом, издата су укупно 3 хатишерифа, Србија није добила међународно признање попут Грчке, али је у стварности добила пуну аутономију на свом простору. У тим околностима вјероватно се није могло више.

И Карађорђе и Милош Обреновић су велике личности које су биле дорасле изазовима и својој историјској мисији, У каснијим деценијама кнежевина Србија се мање окретала Русији, а све више Аустро-Угарској, да ли је то било исправно или не, тражи опширнији осврт а и друга је тема.
 
Ne bih se nikako slozio da se medjunarodne okolnosti nisu stekle 1817. Medjunarodne okolnosti su bile daleko bolje nego kod Balkanskog rata 1912 koje je isto organizovala Rusija kroz Balkanski savez. Te 1817 Rusija je apsolutni gospodar kontinenatle Evrope nakon pobede na Napoloeonom gde su Prusi(nemci) i Austrijanci bili potcinjeni ruskom Caru kod Napoleonovih ratova i te dve zemlje u velikom strahu od Rusije, Italija nije ujedinjena, Francuska na kolenima, i Turska je u velikom strahu od ruske intervencije. Rusija, zajedno sa Britanijom, oblikuje evropu na Beckom kongresu. Tako nastaje Svajcarska..
Nije bilo dobre koordinacije medju balakanskim hriscanima i Rusijom. A to ide na dusu i Milosu koji je ubijanjem Karadjrodja srusio tu ideju zarad licnih interesa.
 
Мислим да је идеја Хетерије била авантура.Сам ток Грчког устанка говори томе у прилог,никада нису имали самосталног успеха као ми од. 1804. и да није било решености Европе предвођене Енглеском,никада не би изборили независност.Мислим да је Милош правилно поступио што није ушао у ту авантуру,добро је знао шта су турци радили пораженом.Не причам о његовим личним особинама,али што се те спољнополитичке активности тиче ту је одлично одиграо.Мада је,како је већ примећено,у свему томе било и руковођења за личним интересима.
 
Ne bih se nikako slozio da se medjunarodne okolnosti nisu stekle 1817. Medjunarodne okolnosti su bile daleko bolje nego kod Balkanskog rata 1912 koje je isto organizovala Rusija kroz Balkanski savez. Te 1817 Rusija je apsolutni gospodar kontinenatle Evrope nakon pobede na Napoloeonom gde su Prusi(nemci) i Austrijanci bili potcinjeni ruskom Caru kod Napoleonovih ratova i te dve zemlje u velikom strahu od Rusije, Italija nije ujedinjena, Francuska na kolenima, i Turska je u velikom strahu od ruske intervencije. Rusija, zajedno sa Britanijom, oblikuje evropu na Beckom kongresu. Tako nastaje Svajcarska..
Nije bilo dobre koordinacije medju balakanskim hriscanima i Rusijom. A to ide na dusu i Milosu koji je ubijanjem Karadjrodja srusio tu ideju zarad licnih interesa.
Ja se ne slažem sa tvojim viđenjem međunarodnih okolnosti, tj. potpunim banalizovanjem situacije i apsolutnim preuveličavanjem ruskog uticaja.

Ako je to tako kako kažeš, postavi sebi pitanje pa odgovori nama zašto Rusija ako je takva sila bila onda nije zadržala Jedrene kada ga je već uzela, oslobodila Bugarsku i Rumuniju uz davanje nezavisnosti Srbiji i Crnoj Gori? Uopšte zašto nije krenula direktno na bosfor?

Opet da li znaš kada je Miloš dobio titulu naslednog kneza i zbog čega hatišerif uopšte dolazi? Kao posledica čega? Vremenska odrednica se ne uklapa sa tvojim pretpostavkama
Kako se odvija grčki ustanak? Kada se Rusija I Engleska uključuju? Opet te demantuje vremenski sled događaja.

Miloš je bio apsolutista koji se nije libio da ukloni konkurenciju, to nije sporno ali njegova(i njegovih naslednika) borba za nezavisnost je bila skoro pa savršena u smislu postizanja optimuma za Srbiju.
 
Pa zato sto nije bilo jasne koordinacije balkanskih naroda. To se desilo 1912 kroz Balkansku ligu a moglo je 1817. Rusija je dosta jaca medjunarodno 1817 nego li 1912.
Jedan od razloga zasto Grci nisu imali vojno uspeha kao mi u svojem ustanku portiv Osmanlija je njihova razjedinjenost. Nemoj zaboraviti da je grcka crkva sa sedistem u Carigradu bila prilicno zadovoljna svojim polozajem kod Osmanlija, za razliku od srpske crkve koju su Grci preuzeli po ukazu Porte krajem 18. veka.
 

Back
Top