Quantcast

Klasici

Truman

Elita
Poruka
18.425
Na vest o smrti Pola Vestala neko napisa da je ovaj meč Finiksa i Bostona iz '76 najbolji svih vremena
Gledam ovu utakmicu i prvo što mi upada u oči je brzina kojom se igralo. Da li sam ja slep kod očiju ali ne bih rekao da je tačna ona teza kako se nekad igrala mnogo sporija košarka, barem ne kada je o NBA reč. Ovi jako brzo prelaze s jedne strane terena na drugi.
Ono što primećujem kao razliku je da je lopta vođena nekako drugačije i da šutevi nisu bili toliko tehnički dobri.

Ne znam da li postoji slična tema. Postavite i vi neke stare mečeve koje volite.

jos_1_5ak

Iskusan
Poruka
6.757
Ono sto prvo upada u oci je da se nekada igralo mnogo vise unutra, igra se uglavnom bazirala na tome kako doturiti loptu ispod kosa , doduse tad nije ni bilo suta za 3 poena ali i kada je evdena linija za 3 poena dosta dugo i dalje je prioritet bio na unutrasnjoj igri , ono jako malo se sutiralo spolja i sa distance, to nije bio tako bitan aspekt igre kao danas pa stoga i logicno da igrali nisu toliko vremena posvecivali tome i da sutevi nisu izgledali bas najpravilniji i tehnicki doterani.
Odprilike na neki nacin tek sa pojavom Redzija Milera pocela je era sutera i igraca kojima je sut spolja primarni zadatak , Redzi Miler je verovatno prvi pravi dominantni trojkas , pa tek onda za njim tamo 90-ih su se pojavili recimo Rej Alen, Alan Hjuston, Stiv Smit, Dzef Hornasek, Stiv Ker, naravno kasnije Pedja Stojakovic, itd ali do pojave Redzi Milera tamo krajem 80-ih tih klasicnih sutera i trojkasa nije bilo.

Inace u to vreme ekipe su se makar trudile da igraju neke organizovane napade i odbranu, ovo danas vecina utakmica je negledljiva, gledati ih kako trckaraju gore dole i ispucavaju se , ono maltene kao kad ja sa drugarima odem na kos ali ne igramo basket nego svako uzme svoju loptu pa se malo ispucavamo.

jolemisa

Veoma poznat
Poruka
13.878
Na vest o smrti Pola Vestala neko napisa da je ovaj meč Finiksa i Bostona iz '76 najbolji svih vremena
Gledam ovu utakmicu i prvo što mi upada u oči je brzina kojom se igralo. Da li sam ja slep kod očiju ali ne bih rekao da je tačna ona teza kako se nekad igrala mnogo sporija košarka, barem ne kada je o NBA reč. Ovi jako brzo prelaze s jedne strane terena na drugi.
Ono što primećujem kao razliku je da je lopta vođena nekako drugačije i da šutevi nisu bili toliko tehnički dobri.

Ne znam da li postoji slična tema. Postavite i vi neke stare mečeve koje volite.
Kod njih je to manje vise isto i atraktivno,a u evropi se igralo dosta sporija,nije bilo odredjenog vremena za napad,nije moralo da se za odredjeno vreme predje polovina igralista,a i evropski igraci su uvek tada bili slabije gradje i nisu mogli istim tempom da igraju celu utakmicu.Danas bogami ima dosta evropskih timova koji su blizu NBA.I kod nas se vidi napredak,sve snazniji i brzi momci prolaze dobro.

jos_1_5ak

Iskusan
Poruka
6.757
Drugacija je malo NBA kosarka od ove internacionalne/evropske, filozofija kosarke je malo drugacija, a i pravila su malo drugacija, recimo u Evropi je oduvek akcenat bio na timskoj igri, taktici, nekoj kombinatorici, uigranim napadima, pozicionoj igri, odbrani dok u NBA akcenat je vise na individualnosti, igri 1 na 1, brzini, atraktivnosti, sutevima spolja, itd, recimo publika kod nas (pa i u vecem delu sveta tipa Spaniji, Italiji, Grckoj, Argentini, Brazilu, Litvaniji, Rusiji, itd ) zna da ceni lepu i uigranu akciju, dobru odbranu, pozrtvovanost i privrzenost svom klubu, tehnicki potkovane igraci koji imaju tu "mekocu" i igraju sa lakocom dok recimo americka publika u principu jedino sto ceni to su zakucavanja , po njihovim kriterijumima vrhunski igrac je samo onaj i svako ko moze atraktivno da zakuca.
Takodje i pravila su malo drugacija, na primer u NBA igrac moze da napravi korak pre nego sto spusti loptu skoro kao u rukometu sto mu vec na startu daje veliku prednost dok u Evropi mora odma da tapne loptu od parket , recimo teren u Evropi je malo manji i uzi pa onda ni nema toliko prostora da se igraci previse razlete okolo i da tutnje kao brzi vozovi kao na NBA terenima, u Evropi se vise insistira na igri 5 na 5 i na pozicionoj igri (sto automatski znaci malo sporiji ritam) recimo to smo videli i na proslom Svetskom prvenstvu kada se ocekivalo od NBA zvezda da izdominiraju, tipa od Janisa Antetokumpa, Nikole Jokica, Donovana Micela, Dzejsona Tejtuma, Kembe Vokera, Galinarija, itd, pogotovo recimo od Janisa koji je MVP lige ili od Jokica recimo, oni doduse jesu odigrali onako korektno ali ni blizu onih dominantnih partija kakve pruzaju u NBA jer prosto drugacija malo kosarka se igra, nema toliko prostora za Janisove letove, Jokiceve bravure, Micelove prodore, itd jer onako prostor za igru deluje manji i skuceniji.

Inace vecina igraca ce reci da je lakse igrati u NBA nego u Evropi, bas zato jer ima vise prostora za igru, vise se sutira, ima vise prostora za asistenciju, za utrcavanje u prazan prostor, igra se otvorenije, ofanzivnije, itd dok recimo u Evropi (pogotovo ono tipa Grckoj ili tako negde) igrati je muka ziva, ono u odbrani se ubijaju, manje je prostora da prodje lopta nekom ili da ti dodjes u idealnu poziciju za sut i ponekad svaki kos ume da bude kao tezak za postignuti kao gol.

Poslednja izmena:

jos_1_5ak

Iskusan
Poruka
6.757
E nego da zavrtimo malo vremeplov, seca li se ko ovog dase ? :)

Legendarni Italijan Karlton Majers (koji se eto nakon kosarkaske karijere posvetio biciklizmu i vozio onu cuvenu trku "Giro d'Italia", inace sad sa 50 godina izgleda kao da je u jos boljoj formi i jos ozbiljnijem treningu nego svojevremeno dok je igrao, izgleda kao i da bi sad sa 50 godina mogao da igra bez problema, alal mu vera), iskreno meni jedan od omiljenih igraca i uz Arvidasa Sabonisa i Redzi Milera meni nas omiljeni rival.
Inace nakon nakon tog naseg velikog rivalstva sa Litvanijom 1995/96 i nakon sto je Litvanija usla u neku krizu, malo zglajzala i pala u drugi plan nakon povlacenja dobrog dela igraca iz te cuvene generacije i smene generacije onda je nekako Italija uskocila u prvi plan kao nas najveci rival i krenulo je to veliko rivalstvo nase reprezentacije i Italije koje je trajalo par godina (negde od 1997 do 99/00) , i u tom periodu Italija je bila jedina reprezentacija u Evropi koja je mogla koliko-toliko da nas ugrozi sto se i desilo na Eurobasketu 99-te kada su nas pobedili u polufinalu i kasnije osvojili zlato na tom Eurobasketu , cuvena generacija Italije prevodjena Karltonom Majerson, Gregorom Fuckom, Andreom Meneginom, Djanlukom Bazileom, Rikardom Pitisom, Denisom Markonatom, Alesandrom Abiom, Djakomo Galandom, Robertom Kjacigom (koji verovali ili ne jos uvek aktivna igra iako vec ima punih 46 godina, inace igra u italijanskoj drugoj ligi za Mens Sanu 1871 iz Sijene , bivsi Montepaski Sijena, nekadasnji velikan italijanske i evropske kosarke), itd i ekipa koju je predvodio legendarni Boza Tanjevic a svakako nekako centralna figura i najupecatljivije lice i na neki nacin zastitni znak te selekcije Azura je bio Karlton Majers.

Ono stvarno je bilo uzivanje gledati ga i one njegove driblinge i ulaze , prosto pravo cudo kako nikad nije zaigrao u NBA ili se oprobao tamo s obzirom da je imao sve moguce predispozicije da uspe tamo i da je u to vreme uz Saleta Djordjevica bio najbolji plej u Evropi.
Mislim da bi danas bio velika NBA zvezda (i da je mogao da napravi blistavu NBA karijeru kao recimo Toni Parker, mogao je da bude Toni Parker pre Tonija Parkera), takodje mislim i Gregor Fucka da je igrao danas bio bi ozbiljan NBA igrac i zvezda tamo jer secamo se u to vreme je bio neka preteca modernih, danasnjih visokih igraca, visok je 215 a pritom odlicno se kretao i imao odlican rad nogu, motoriku i mekocu suta i pokreta za nekog te visine, takodje sutirao je i spolja sto je tad bilo dosta atipicno i nebicno za tako visokog igraca.

Inace evo onog cuvenog finala sa EP 1997 izmedju nas i Italije.

https://www.youtube.com/watch?v=mF-eOEMLoPA

A evo i te pobede Italije protiv nas u polufinalu EP 1999 kada su Italijani u tom momentu uspeli da prekinu nasu dominaciju u Evropi, jedan od nasih zaista retkih poraza u to zlatno vreme nase kosarke i nase reprezentacije (mada najveci epic na tom prvenstvu mi je bio kad je gotovo celo prvenstvo Pedja Stojakovic grejao klupu jednom Draganu Lukovskom :D, Stojakovic koji je u to vreme vec igrao u Sakramentu a par godina nakon toga bio i drugi strelac i jedan od najboljih igraca u NBA dok je Lukovski u to vreme igrao u Partizanu ;) , mislim kako to sad nakon neke vremenske distance zvuci neverovatno).

https://www.youtube.com/watch?v=yR1Ukd3hii4&t=4098s

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.