Кинези ће ускоро држати трећину светског тржишта аутомобила

Sensei

Master
Moderator
Poruka
91.508
677z381_auto-industrija-kina-vozila-epa-efe-FREDDY-CHAN.jpg

Сваки трећи аутомобил производиће се у Кини (ЕПА ЕФЕ - Ф.Ч.)

Кинески произвођачи аутомобила освојиће трећину светске продаје возила до 2030. године, саопштила је консултантска компанија „Алик партнерс“.
Кинези ће тако повећати удео на тржишту са 21 одсто, колико сада имају, а предвиђања су да ће продати девет милиона возила изван Кине 2030. године.
https://www.politika.rs/scc/clanak/...ro-drzati-trecinu-svetskog-trzista-automobila
 
Они скраћују време за развој нових модела на две године. То ће приморати традиционалне произвођаче аутомобила да драстично преуреде начин на који дизајнирају и конструишу возила, саопштила је консултантска фирма, а преноси Форбс.

„Не може се забрљати“, рекао је Марк Вејкфилд, глобални ко-лидер компаније за аутомобилску и индустријску праксу, на брифингу за медије. „Није ствар у томе да се иста ствар ради брже“.

Кинески брендови имају предност у трошковима од 35 одсто и имају флексибилност. У Европи и другим регионима могу да снизе цене. Имају ниже трошкове рада и високу интеграцију „од сировина, преко добављача компоненти до финалне монтаже и продаје другим произвођачима аутомобила“, наводи „Алик партнерс“.
 
„Кинески брендови дају предност карактеристикама које купци заиста могу искусити, као што су дизајн и технологија у кабини. Немилосрдно су фокусирани на одржавање предности у погледу трошкова чак и када граде фабрике у иностранству. Изградили су значајну предност у новој технологији електричних и хибридних возила, рекао је Андрев Бергбаум, други ко-лидер аутомобилске и индустријске праксе.

„Произвођачи аутомобила који намеравају да наставе да раде у складу са принципима уобичајеног пословања доживеће грубо буђења – они ће застарити“, рекао је Бергбаум.

Продаја у Кини ће се повећати са процењених 26,7 милиона возила ове године на више од 32 милиона у 2030, саопштила је консултантска фирма. Око 70 одсто кинеске продаје су кинески брендови.

„Кинеско тржиште расте више од осталих тржишта заједно“, рекао је Вејкфилд.
 

Kineska dominacija u globalnoj autoindustriji​


Kineski električni automobili brzo preuzimaju primat u globalnoj autoindustriji, šokirajući zapadne proizvođače svojom kvalitetom, dizajnom, inovacijama i niskim cenama. Ovaj razvoj bio je posebno vidljiv na sajmu automobila u Šangaju, gde su kineski električni automobili impresionirali prisutne stručnjake. Kina je sada najveći svetski izvoznik automobila, nadmašivši Japan i Nemačku. Ova brza ekspanzija postavlja izazove za zapadne zemlje, koje će se suočiti sa oštrom konkurencijom, posebno na tržištima u razvoju, gde kineski automobili već dominiraju.

Rekordna prodaja zabeležena prošle godine​

U 2023. godini, kineska automobilska industrija postigla je značajan uspeh, prema podacima Kineskog udruženja proizvođača automobila (CAAM), sa proizvodnjom i prodajom koja je dostigla rekordnih 30 miliona jedinica. Unutar ovog obima, proizvodnja i prodaja novih energetskih vozila (NEV) premašile su 9,58 miliona jedinica, čime je Kina zadržala svetski primat devetu godinu zaredom.
To znači da je u proseku svake 3,32 sekunde u Kini novo NEV vozilo bilo proizvedeno i prodato, što je rezultat efikasnih lanaca snabdevanja i razvijenog industrijskog ekosistema. U Anhui Vangđing fabrici auto-delova u Ningguo gradu, radnici su bili angažovani na novim proizvodnim linijama, što je omogućilo kompaniji da doda 21 novu proizvodnu liniju u 2023. godini kako bi zadovoljila rastuće narudžbine.

Počeci kineske autoindustrije​

Razvoj kineske automobilske industrije ima korene u kasnim 1980-im i ranim 1990-im godinama kada su kineski proizvođači počeli da usvajaju strane tehnologije i ulaze u zajedničke poduhvate sa međunarodnim kompanijama. Tokom 2000-ih, Kina je doživela brz rast u proizvodnji i potrošnji automobila, prestižući Sjedinjene Američke Države kao najveće tržište automobila na svetu 2009. godine. Ključne kompanije poput FAW Group, SAIC Motor, Dongfeng Motor Corporation, Geely i BYD postale su vodeće sile u industriji, s naglaskom na inovacije i razvoj električnih vozila. Uprkos brzim uspesima, industrija se i dalje suočava sa izazovima poput tehnoloških inovacija, održivosti, konkurencije na globalnom tržištu, i potrebe za razvojem infrastrukture za NEV vozila.
Jedan od najvećih problema je osiguravanje kvaliteta u celokupnom proizvodnom procesu, što zahteva stalna ulaganja u istraživanje i razvoj. Pored toga, kineski proizvođači moraju da se izbore sa pitanjima ekološke regulative i prelaskom na zeleniju proizvodnju kako bi održali korak sa globalnim standardima.
Kina intenzivno radi na unapređenju svoje infrastrukture za električna vozila, uključujući razvoj mreže za punjenje baterija i povećanje energetske efikasnosti. Takođe, postoji fokus na izgradnji pametnih gradova i integraciji automobilske industrije sa naprednim tehnologijama kao što su veštačka inteligencija i Internet stvari (IoT), što će dodatno podstaći rast i inovacije u ovom sektoru.



Kina je prva u primeni najnovijih tehnologija u proizvodnji automobila​

Kina se ističe kao lider u primeni najnovijih tehnologija u proizvodnji automobila, posebno u oblasti električnih i autonomnih vozila. Kineske kompanije, poput NIO, Xpeng i BYD, ulažu značajna sredstva u razvoj električnih automobila, koji su postali veoma popularni kako u Kini, tako i globalno. Vlada Kine aktivno podržava ovaj sektor putem subvencija i infrastrukture za punjenje baterija.
Osim toga, Kina je na čelu razvoja autonomnih vozila. Baidu, jedan od tehnoloških giganata, intenzivno radi na tehnologijama autonomne vožnje kroz svoj projekt Apollo. Testiranje autonomnih vozila u urbanim sredinama širom Kine ubrzano napreduje, a predviđa se da će Kina postati najveće tržište za autonomna vozila u narednim decenijama.
Ova kombinacija tehnološkog napretka, državne podrške i visokih investicija postavlja Kinu kao vodeću silu u automobilskom sektoru budućnosti

Integracija autoindustrije u Kini sa konceptom pametnih gradova​

Izgradnja pametnih gradova uključuje korišćenje tehnologija za unapređenje urbanih sredina, a integracija automobilske industrije s ovim konceptom je ključna za postizanje tih ciljeva. U Kini, ovo uključuje razvoj električnih i autonomnih vozila, pametnih transportnih sistema i infrastrukture koja podržava ekološki prihvatljiva rešenja.

Neke od ključnih prednosti ove integracije uključuju:

  • Smanjenje emisije štetnih gasova: Električna vozila smanjuju zagađenje vazduha, što je ključno za poboljšanje kvaliteta života u gradovima.
  • Pametni transportni sistemi: Upotreba IoT tehnologija omogućava bolje upravljanje saobraćajem, smanjenje gužvi i optimizaciju ruta.
  • Sigurnost i efikasnost: Autonomna vozila mogu smanjiti broj saobraćajnih nesreća i poboljšati efikasnost transporta.
  • Povezanost infrastrukture: Pametni putevi, semafori i parking mesta koja komuniciraju sa vozilima i korisnicima poboljšavaju ukupno iskustvo vožnje i kretanja kroz grad.
Integracija automobilske industrije u pametne gradove doprinosi stvaranju urbanih sredina koje su održive, fleksibilne i prilagođene potrebama stanovnika, što je od ključnog značaja za budući urbani razvoj. Kineska dominacija u globalnoj autoindustriji, posebno kroz razvoj električnih i autonomnih vozila, predstavlja značajan izazov za zapadne proizvođače. Njihova sposobnost da integrišu napredne tehnologije u pametne gradove, uz podršku vlade omogućila im je rekordne prodajne rezultate i vodeću poziciju na tržištu. Ova ekspanzija kineske autoindustrije nagoveštava transformaciju globalnog automobilskog pejzaža, s druge strane od pre nekoliko dana je vest da je EU uvela visoke carine na kineska električna vozila i da idu do 38,1 %, tako da ćemo videti šta će doneti budućnost i da li evropska autoindustrija ima šanse da povrati dominaciju.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Koji uredaj Lenovo ,Huawei pa i ova EV koja dolaze ..Kina pre 20g i Kina danas nije isto ..Steklo se iskustvo digao standard para imaju , jedino sto ti nisi u toku i mislis da su jos uvek 90te ..90% toga sto trpaju u zapadne proizvode dolazi od kineskih podizvidaca .. Logičan nastavak je da to iskoriste i krenu sa svojim brendovima..
 
To može da priča samo neko izuzetno naivan bez ikakvog poznavanja materije. Dobri su za štancovanje i tu je kraj priče a sve ostalo je fušeraj. Ne pričam napamet jer sam u životu upoznao obrazovane kineze i sa njima vodio izuzetno kvalitetne razgovore što ne može da se kaže za kineske skarabudževine.

Džabe se ložiš.
 
To može da priča samo neko izuzetno naivan bez ikakvog poznavanja materije. Dobri su za štancovanje i tu je kraj priče a sve ostalo je fušeraj. Ne pričam napamet jer sam u životu upoznao obrazovane kineze i sa njima vodio izuzetno kvalitetne razgovore što ne može da se kaže za kineske skarabudževine.

Džabe se ložiš.
Nisu 90te..u 10g se desavaju velike stvari ..Start up u Kini je najkraci na svetu ..Na zapadu da pokrenes neku proizvodnju od ideje do prozvoda treba ti minimun 2g Kina to rešava za 6meseci jer imaju sve sto je potrebno ..Sto je Apple govorio u dve ulice se može naći sve da bi se pokrenula proizvodnja.. Uostalom neko ko je pravio stipaljke ne tako davno danas radi ...
China's recent achievement in developing a 5 nm semiconductor chip marks a significant milestone in its technological advancement. This breakthrough was driven by substantial investment in research and development, strategic government support, and collaboration between top-tier universities and leading tech firms
 
Džaba kada nisu dovoljno bistri ko ni ameri 🤗
То ти мислиш, али разочараћеш се.

п.с. можеш да погледаш ко је све на америчким универзитетима, па да увидиш да људи из Азије коло воде
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nisu 90te..u 10g se desavaju velike stvari ..Start up u Kini je najkraci na svetu ..Na zapadu da pokrenes neku proizvodnju od ideje do prozvoda treba ti minimun 2g Kina to rešava za 6meseci jer imaju sve sto je potrebno ..Sto je Apple govorio u dve ulice se može naći sve da bi se pokrenula proizvodnja.. Uostalom neko ko je pravio stipaljke ne tako davno danas radi ...
China's recent achievement in developing a 5 nm semiconductor chip marks a significant milestone in its technological advancement. This breakthrough was driven by substantial investment in research and development, strategic government support, and collaboration between top-tier universities and leading tech firms
Кинези имају самосталну производњу 7nm чипова, једини су у свету по томе. Постоје и бољи резулати, али као сарадња целог низа земаља.
Када стигну на 5... пос'о такорећи завршен.

Имају и сопствену свемирску станицу (једину такву тренутно).
И први су слетели на даљу страну Месеца.
Довољно.

Кинези имају већину светске прераде руде литијума, већину производње батерија и већину за још све и свашта.

То чега се Кинези дохвате... Конкуренција може да се поздрави са пословањем.
 

Back
Top