Kina besna: "Tražite rat dobićete ga"

Kina kao slobodno možemo reći poseban kontinent , svakako civilizacija za svoj enorman rast može zahvaliti trima činjenicama. Prva činjenica jeste tradicija, nešto što je specifično samo za nju . Drugi faktor uspeha može zahvaliti otvaranju američkog a kasnije idrugih tržišta u vreme njenog uspinjanja (koje je počelo od Niksona ili ipak nešto kasnije koristeći pogodnosti Niksonove pogodbe). Zadnji činilac uspona jesu univerzalni makroekonomski principi o kojima sam dosta pisao pa bih se sad zadržao na prvom faktoru citatima iz već pomenute knjige.

Ono što je prožima kinesku kulturu to je bezgranična pokornost i strpljivost koja je sazdana u mudrosti Konfučionizma a što odudara na primer našem mentalitetu (ili možda grešim?).

"Na početku Konfučije (Kung Fu Ce 551- 479 . godine p.n. e.) je proklamovao jedinstvenu formulu koju je svaki Kinez naučio napamet a i danas je zna ; " đun đun , ćen ćen, fu fu, ci ci ! "
prevod sa kineskog ; "Neka vladar upravlja kako treba vladar da upravlja, neka ministar radi kako treba ministar, neka otac bude otac , a sin sin. "
Državom upravlja neprikosnoveni imperator pošto dobije "mandat neba" , a poredak počiva na porodici , gde vladaju odnosi kao u državi ; stariji rukovode mlađima, muškarci ženama , otac čitavom porodicom . Ti strogi odnosi unutar porodice bili su dobra psihološka priprema pojedinca za pokornost u državi ; najveći greh bio je pobuna protiv starijih i utvrđenog poretka , najveća vrlina bila je lojalnost.
Ova filozofijaje utkana u kinesko društvo kako vidimo od početka . "Narod je kao trava, a vladar je kao vetar. Kad vetar dune jače , trava se povija ", glasi jedna misao Koonfučija.
Stabilnost je na prvom mestu , jer kad se poremeti uhodani red stvari, upozorio je Konfučije nastaju poremećaji u prirodi i društvu a krajnji rezultat je da imperator gubi mandat neba i nastaju prirodne katastrofe (poplave , zemljotresi ...)

Jedna apokrifna priča nastala kasnije govori kako je veliki reformator , imperator savetnik iz prve Ćin dinastije a zvao se Šang Jang želeo je da unapredi civilizacijski nivo kineskog života . On je inicirao uredbu kojom se zabranjuje Kinezima da čitava porodica spava u jednom krevetu, već je svako morao da spava zasebno pa makar u istoj sobi.
Osuđen je da ga vežu za kočije i rastrgnu , to je bio tradicionalan način kojim se Kina obračunavala sa reformatorima..."

Iako ova priča istorijski netačna, kod Kineza je ostala kao legenda koja govori da i minimalne promene mogu izazvati kobne poremećaje te zbog toga sami izazivači promena preventivno zaslužuju najstrožiju kaznu.
 
Jedino gde je Kina zaostajala do sad je bila industrija cipova.

Ali i tu gaze. Evo osvojise tehnologiju prozivodnje cipova u 5 nanometara

Od ovoga nema dalje
Zapad je uveo Kini sankcije zabranio Holandiji da prodaje litografske masine i bio ubedjen da Kinezi ne mogu da proizvedu cip u manje od 28 nm

Kad ono bi 28 nm, pa 14 nm, pa 7 nm, i sada

izvesno je da blokada čipova usporava Kinu. zemlja i njene kompanije definitivno imaju više problema da nabave najnoviju generaciju čipova iz inostranstva i daleko su od repliciranja kod kuće enormno složenih lanaca snabdevanja industrije poluprovodnika koji su se pojavili u istočnoj Aziji, Sjedinjenim Državama i Evropi tokom poslednjih nekoliko decenija. jednostavno kopiranje najnovijih mašina za litografiju holandskog proizvođača ASML, koje su neophodne za proizvodnju najsavremenijih čipova, izgleda nemoguće.

Čini se da se Kina pomirila sa činjenicom da više neće moći da pristupi najnovijim proizvodnim tehnologijama ili najsavremenijim poluprovodnicima i da još neće moći da prekine dominaciju zapada u ovoj oblasti.

sada se fokusira na razvoj određenih čipova starije generacije kako bi zauzeo veći tržišni udeo u određenim nišama i na jeftinom masovnom tržištu.
 
sada sve ukazuje da će se jaz između Kine i SAD i njenih saveznika po pitanju poluprovodnika povećati. politički konsenzus u Americi je da se pooštre, a ne olabave pravila za izvoz iz Kine. osim toga, u SAD se već čuju glasovi koji bi želeli da iskoriste jaku poziciju u odnosu na Kinu po pitanju poluprovodnika kako bi izvukli ustupke od Pekinga u drugim oblastima, kao što je Tramp učinio u svom prvom mandatu.

vidite, nepopustljivost ima i unutrašnje političke razloge. većina demokrata i republikanaca sada podržava oštru politiku prema Kini tj uključujući dva predsednička kandidata

ovo gledište nije ograničeno samo na političare u Vašingtonu. amerikanci su postali veoma kritični prema Kini uopšte. veoma je rasprostranjeno uverenje da su kineske subvencije i jeftin izvoz uništili mnoga radna mesta u Americi, kao i želja da političari preduzmu akciju protiv svojih nepravedno postupajućih rivala. Čak i ako se nezadovoljstvo odnosi prvenstveno na oblast trgovinske politike, stroga bezbednosna politika prema Kini je takođe dobro prihvaćena.
 
izvesno je da blokada čipova usporava Kinu. zemlja i njene kompanije definitivno imaju više problema da nabave najnoviju generaciju čipova iz inostranstva i daleko su od repliciranja kod kuće enormno složenih lanaca snabdevanja industrije poluprovodnika koji su se pojavili u istočnoj Aziji, Sjedinjenim Državama i Evropi tokom poslednjih nekoliko decenija. jednostavno kopiranje najnovijih mašina za litografiju holandskog proizvođača ASML, koje su neophodne za proizvodnju najsavremenijih čipova, izgleda nemoguće.

Čini se da se Kina pomirila sa činjenicom da više neće moći da pristupi najnovijim proizvodnim tehnologijama ili najsavremenijim poluprovodnicima i da još neće moći da prekine dominaciju zapada u ovoj oblasti.

sada se fokusira na razvoj određenih čipova starije generacije kako bi zauzeo veći tržišni udeo u određenim nišama i na jeftinom masovnom tržištu.
Previše pesimistična procena. Kina već proizvodi one Bajdenove čuvene 7nm čipove, za koje je pretio da “će im zauvek ostati van domašaja”, a na svetu nema baš ničega što ne može da se iskopira ukoliko imaš nekoliko primeraka - a za razliku od SSSR-a Kina ima tržište, i to ogromno.

Tom’s Hardware je mnogo relevantniji izvor od svakog propagandnog “analitičara” - ovo je napad na svetski tron koji drži Intel:

439E75B7-7E82-47C7-B2CB-E4788133FB3B.jpeg



https://www.tomshardware.com/pc-com...ock-tick-strategy-to-close-the-gap-with-intel

Na Tajvanu sumnjaju da imaju više od tri godine prednosti u odnosu na Kinu:

DEC1191A-C18D-4D9F-9F32-E9E96B654938.jpeg
 
Još jedan od mnogobrojnih Bajdenovih uspeha - Huawei ide na čipove od 5nm:

ne samo to. seti se da je pre skoro četiri godine, Bajden se oslanjao na Intel da bi SAD mogle da postanu nezavisnije u kompjuterskim čipovima. ali nakon odlaska generalnog direktora, SAD su u opasnosti da postanu veliki gubitnik.

Intelova proizvodnja je pred kraj, a SAD se suočavaju sa sramotom u sukobu čipova sa Kinom. prema proračunima, recimo ako bi došlo do prekida u isporuci kompjuterskih čipova sa Tajvana, posledice po američku ekonomiju bile bi ozbiljne kao velika depresija 1930-ih.

tajvanski proizvođač čipova TSMC je sada toliko važan za američke kompanije kao što su Apple, Nvidia i Microsoft

Intel ima premalo kupaca da bi iskoristio svoje fabrike do maksimuma. amazon veb services je do sada jedini veliki kupac koji je preuzeo Intelovu opkladu.

Tramp bi mogao da pokuša da natera TSMC da se još više uključi u SAD. ali to bi za njegovo predsedništvo značilo i da bi u slučaju sukoba oko Tajvana, fabrike TSMC u SAD mogle da opstanu samo u ograničenoj meri.
 
suma sumarum, podrška vlade je neophodna iz razloga nacionalne bezbednosti tj intelova proizvodnja čipova je najbolje osiguranje koje SAD imaju od kineske invazije na Tajvan.

zbog značaja intela samo za američku vojsku, čini se nemogućim da će Trampova administracija napustiti kompaniju. bez obzira koliko mu se možda ne sviđa da nastavi da sledi loš plan prethodnika u čiju mentalnu sposobnost je sumnjao pre samo nekoliko meseci, Tramp će takođe verovatno dodatno proširiti podršku vlade intelovoj proizvodnji čipova.

Bajdenova opklada sada postaje Trampova
 
Šta je zajedničko artiljerijskoj municiji i antibioticima? evropska proizvodnja je premala da bi zadovoljila sopstvene potrebe u vanrednim situacijama. u slučaju rata, nedostaje joj oružje za odbranu.

evroliberalni zaljubljenici bi trebali znati, prekid snabdevanja lekovima u trajanju od samo nekoliko nedelja bio bi dovoljan, i evropa bi imala problema da održi delove svog stanovništva u životu.

80 do 90 procenata svih antibiotika dolazi iz Azije, većina njih iz Kine. na primer, ako bi lanci snabdevanja bili poremećeni u eskalaciji sukoba, rutinske procedure bi postale operacije visokog rizika. lako lečive infekcije mogle bi biti fatalne.

lekovi od kojih evropa zavisi su svi generički lekovi, kopije originalnih lekova. proizvodnja generičkih lekova je tokom godina postajala sve manje profitabilna u evropi, na primer zato što su troškovi rada viši, a propisi o zaštiti životne sredine stroži nego u aziji. za proizvođače farmaceutskih proizvoda, proizvodnja u evropi više nije profitabilna.
 

Back
Top