Kič u umetnosti

Poli46

Stara legenda
Poruka
84.111
majkl-dzhekson-i-kitch-art_4.jpg

Majkl Džekson sa krunom u rukama i baroknom kostimu

Kič je proizvod koji podseća na umetnost jer je, poput nje, dostupan čulima. Razlika je u tome što je kič loše
izvedena umetnička zamisao i najčešće je falsifikat originala koji se vrednuje kao umetničko delo. To ne znači
da kič stvaraju ljudi koji su lišeni estetskog iskustva; naprotiv, često ga prave sami umetnici.

Kič je dopadljiv, bez obzira o kojoj vrsti umetnosti je reč. Pri stvaranju kiča koriste se umilne boje ili melodije
koje mogu izazvati uživanje i zadovoljstvo, ali ne i misaoni ili duhovni napor. Dakle, kič pobuđuje površna
i trenutna osećanja, kao što su smeh ili plač prilikom gledanja neke televizijske melodrame.
ITTk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWm1VN01EQV8vZDk4ZGYwZTk5ZjQ5N2IwNDliMTY5ODM4OTU...jpg

General Praljak je dobio svoje mesto u umetnosti

Primeri kiča iz naroda

Lutka u torti na dečijim rođendanima je kič.

Baštenski patuljci su kič.

Crno-bela fotografija mlade koja drži bidermajer, je gde samo bidermajer u koloru je kič.

Časovnik u obliku lika iz crtaća je kič.

Stavljati šljokice na nokte je kič.

Kič je dopustiti da Evrovizija postane subotnja parada loše muzike i poprimi karakter opštenarodnog veselja.

Sve ono što vidite u Grand Show-u i sličnim emisijama, koje pokušavaju seljacinama da prodaju glamur. Kič je
odsustvo ukusa.
 
Kič se može posmatrati i kao manipulacija svim bitnim kulturnim vrednostima, kojima osim
umetnosti pripadaju i na primer, moral, nauka i religija. Na primer, mnogi časopisi i novine
često banalizuju naučna dostignuća kako bi ih približili masovnoj publici. Religijski kič dolazi
do izražaja na grobljima gde se ponekad grade nekropole poput vikendica sa televizorom,
kompjuterom i drugim stvarima. Međutim, kič može da ima i pozitivne efekte, kao uostalom
i kompletna masovna kultura. Na primer, neka osoba čitajući članak o psihoanalizi u revijalnoj
štampi može da se zainteresuje da pročita ozbiljniju literaturu na tu temu ili da gledajući film,
poželi da pročita originalno umetničko delo po kome je film sniman. Zbog toga se masovna
kultura posmatra i kao oblik demokratizacije kulture.
Trump-with-past-Republican-presidents-hangs-in-White-House-Poster-780x405.jpg

Trump with past Republican presidents hangs in White House-Poster
b7f9296ebc448c658b0edb2f070712eb.png

Iz Bele kuće posle uređenja po Trampovom ukusu.
 
Bitno je biti svestan toga da kič i šund postoje samo dok su materijalno isplativi jer ih niko ne
stvara iz drugih motiva kao što je to slučaj sa pravom umetnošću. Međutim, kultura kiča
proizvodi kič ukus i veštačka potreba za kičom ostaje stalna, dok se jedino menjaju vidovi i
stepen kiča. Tako se stvara situacija u kojoj nastaje začarani krug iz koga nema izlaza, a
unutar koga stvari mogu postajati samo gore.
majkl-dzhekson-i-kitch-art_5.jpg

Može li dalje od ovoga???
 
Bitno je biti svestan toga da kič i šund postoje samo dok su materijalno isplativi jer ih niko ne
stvara iz drugih motiva kao što je to slučaj sa pravom umetnošću.
Može li dalje od ovoga???

kako ne stvara, može to da pravi jer to voli i jer ima publiku. ne mora da dobija pare za to nego vrsta hobija. možda neko i ne ume bolje od toga, ako je kič uopšte loš, tj nije senzibilisan šta je kič a šta više vredi ili nije dovoljno vešt (umetnik-umeće?)
može čak i da pravi i bez publike ali ajde to je teže
mada se vremenom i menja percepcija kvaliteta. takođe neki tabor može nešto smatrati kičem, a drugi smatrati da je to ... umetničko delo, nije kič whatever. znači zavisi i ko kritikuje, što opet zavisi i ko plaća a ne mora da zavisi
 
kako ne stvara, može to da pravi jer to voli i jer ima publiku. ne mora da dobija pare za to nego vrsta hobija. možda neko i ne ume bolje od toga, ako je kič uopšte loš, tj nije senzibilisan šta je kič a šta više vredi ili nije dovoljno vešt (umetnik-umeće?)
može čak i da pravi i bez publike ali ajde to je teže
mada se vremenom i menja percepcija kvaliteta. takođe neki tabor može nešto smatrati kičem, a drugi smatrati da je to ... umetničko delo, nije kič whatever. znači zavisi i ko kritikuje, što opet zavisi i ko plaća a ne mora da zavisi
Svakako da o ukusima ne treba raspravljati..no vreme je to koje sudi.
Ono delo koje preživi sud vremena to je umetnost.
 
Sve do 1989. kinesko selo Dafen bilo je sirotinjski zaselak,
ali se odjednom desilo čudo. Njegovi stanovnici krenuli su
da slikaju replike čuvenih dela, od čega zarađuju milione.

zhao_01.jpg

Danas Dafen ima 10.000 stanovnika, od kojih su stotine postali slikari pa godišnje proizvodu na
stotine hiljada kopija ulja na platnu starih zapadnih majstora i bez razmišljanja primaju narudžbe
od, recimo, 200 Van Gogovih slika sa rokom od dve nedelje.
zhao_02.jpg


Naime, u Kini je među nastajućom srednjom klasom hit na zidu dnevne sobe imati reprodukciju
nekog evropskog slikarskog remek-dela, pa kompanije poput „Meishing Oil Painting Manufacture Company“ praktično na traci proizvode visokokvalitetne replike Pikasa, Renoara, Van Goga,
Leonarda i ostalih, prenosi Večernji list.
Godišnje se samo u ovom malom kineskom gradiću proizvede pet miliona kopija poznatih
likovnih remek-dela, većinom za kinesko tržište, ali su dostupni i onlajn za svetsko tržište.
ZYXtv91.jpg


Film rediteljskog dvojca Haibo i Kiki Tiangi prati životnu priču jednog od slikarskih timova koje
predvode otac, bivši zemljoradnik Sjaojong Džao i njegova ćerka. Njegova porodica naslikala
je oko 100.000 replika Van Goga, a on kaže da oseća duboku povezanost s autorom iako
nikada uživo nije video Van Gogovu sliku pa mu je životni san da poseti Amsterdam.
 
Primeri kiča iz naroda

Lutka u torti na dečijim rođendanima je kič.

Baštenski patuljci su kič.

Crno-bela fotografija mlade koja drži bidermajer, je gde samo bidermajer u koloru je kič.

Časovnik u obliku lika iz crtaća je kič.

Stavljati šljokice na nokte je kič.

Kič je dopustiti da Evrovizija postane subotnja parada loše muzike i poprimi karakter opštenarodnog veselja.

Sve ono što vidite u Grand Show-u i sličnim emisijama, koje pokušavaju seljacinama da prodaju glamur. Kič je
odsustvo ukusa.
Budući da je ukus, u suštini, izgrađivana razvijenost određenog dela mozga koji onda ima kompleksniju obradu primljenih informacija ili draži nego što je imao pre pomenutog razvoja, to se nameće zaključak da je kič, kao i umetnost, u oku posmatrača.

Vrtni patuljci će pokrenuti maštu svakog naprednog trogodišnjaka, dok će mu se skulpture vajara sa vrhunskim kritikama činiti potpuno neinteresantnima.

Akademski rečeno - budimo relani, budimo tolerantni - svako se na nešto loži, ali nikako ne povlađujmo onima koji insistiraju na nerazvijenosti ukusa, pa povlađuju publici što ima za cilj regresiju njenog ukusa, a sve zarad komercijalnog efekta šunda i kiča.

Vratimo porez na šund!
 
Sve do 1989. kinesko selo Dafen bilo je sirotinjski zaselak,
ali se odjednom desilo čudo. Njegovi stanovnici krenuli su
da slikaju replike čuvenih dela, od čega zarađuju milione.

Pogledajte prilog 788661

Danas Dafen ima 10.000 stanovnika, od kojih su stotine postali slikari pa godišnje proizvodu na
stotine hiljada kopija ulja na platnu starih zapadnih majstora i bez razmišljanja primaju narudžbe
od, recimo, 200 Van Gogovih slika sa rokom od dve nedelje.
Pogledajte prilog 788666

Naime, u Kini je među nastajućom srednjom klasom hit na zidu dnevne sobe imati reprodukciju
nekog evropskog slikarskog remek-dela, pa kompanije poput „Meishing Oil Painting Manufacture Company“ praktično na traci proizvode visokokvalitetne replike Pikasa, Renoara, Van Goga,
Leonarda i ostalih, prenosi Večernji list.
Godišnje se samo u ovom malom kineskom gradiću proizvede pet miliona kopija poznatih
likovnih remek-dela, većinom za kinesko tržište, ali su dostupni i onlajn za svetsko tržište.
ZYXtv91.jpg


Film rediteljskog dvojca Haibo i Kiki Tiangi prati životnu priču jednog od slikarskih timova koje
predvode otac, bivši zemljoradnik Sjaojong Džao i njegova ćerka. Njegova porodica naslikala
je oko 100.000 replika Van Goga, a on kaže da oseća duboku povezanost s autorom iako
nikada uživo nije video Van Gogovu sliku pa mu je životni san da poseti Amsterdam.

Andaluzijski pas (umetnost!):
Ako je Salvador Dali umetnost, onda je i Jelena Karleuša. :mrgreen:
 
Teško da Salvador i Jelena stanu pod isti krov :D :D
Salvador je prvo dobro naučio da slika,pa pokvario posle i postao zvezda
a Jelena je odmah postala zvezda,pa posle učila da peva :malav:
Neko uvek mora da izmisli rupu na saksiji - ili tamo gde je potrebno. :mrgreen:

Umetnost i njen doživljaj, jako je širok pojam, a sve zavisi od individualnih sklonisti i razvoja.

Tako na primer, ja mogu da razumem ljude kod kojih gledanje fudbalske utakmice na televiziji može da izazove estetski i emocionalni doživljaj, kao što mogu da razumem one što odmah promene kanal čim čuju operu. Lično imam averziju prema fudbalu, a fanatik sam za operu.

Da li priroda po definiciji može da stvori umetnost ili je ona kao autor po definiciji isključena? :think:
 
Što se Kineza tiče - još odavno kad sam video kako klinci sviraju klavir - rekao sam - "oni se ne računaju".

Razumeti veličinu nečije veštine, bilo da igra tenis, peva, slika takođe može da bude umetnički, estetski, uzvišeni doživljaj. Prema tome, iako umetničko delo podrazumeva inspiraciju, komunikaciju, otkriće i originalnost, i ovaj drugi aspekat, sama veština, takođe je deo umetnosti, pa su i ovi Kinezi koji prave likovne reprodukcije slavnih autora, donekle - ali svakako - umetnici.
 
Neko uvek mora da izmisli rupu na saksiji - ili tamo gde je potrebno. :mrgreen:

Umetnost i njen doživljaj, jako je širok pojam, a sve zavisi od individualnih sklonisti i razvoja.

Tako na primer, ja mogu da razumem ljude kod kojih gledanje fudbalske utakmice na televiziji može da izazove estetski i emocionalni doživljaj, kao što mogu da razumem one što odmah promene kanal čim čuju operu. Lično imam averziju prema fudbalu, a fanatik sam za operu.

Da li priroda po definiciji može da stvori umetnost ili je ona kao autor po definiciji isključena? :think:
Svakako da je priroda najsavršeniji umetnik,a mi ljudi stvarajući umetnost ili kič
samo uspešno ili manje uspešno imitiramo-kopiramo prirodu.Od naše uspešnosti
imitacije i maštovitosti zavisi da li je naše delo umetnost ili kič..ili negde balansira
na ivici.Tanka je to linija i vrlo lako je skliznuti preko.
 
Svakako da je priroda najsavršeniji umetnik,a mi ljudi stvarajući umetnost ili kič
samo uspešno ili manje uspešno imitiramo-kopiramo prirodu.Od naše uspešnosti
imitacije i maštovitosti zavisi da li je naše delo umetnost ili kič..ili negde balansira
na ivici.Tanka je to linija i vrlo lako je skliznuti preko.
S tim u vezi ne mogu da prebolim kako su Crnogorci zalili betonom onakva dela prirode na obali...
 
Što se Kineza tiče - još odavno kad sam video kako klinci sviraju klavir - rekao sam - "oni se ne računaju".

Razumeti veličinu nečije veštine, bilo da igra tenis, peva, slika takođe može da bude umetnički, estetski, uzvišeni doživljaj. Prema tome, iako umetničko delo podrazumeva inspiraciju, komunikaciju, otkriće i originalnost, i ovaj drugi aspekat, sama veština, takođe je deo umetnosti, pa su i ovi Kinezi koji prave likovne reprodukcije slavnih autora, donekle - ali svakako - umetnici.
Kinezi su vešt narod i uporan vredan narod.Svakako da je kopiranje jedna zanatska veština.
Dobri kopisti su umetnici svog zanata,ali ipak ne mogu se smatrati umetnicima u pravom
smislu te reči.Jer imati ideju i inspiraciju za stvaranje jednog umetničkog dela ipak umetnika
odvaja umetnika od imitatora.
Primer je Toma Zdravković koji je original,a svi drugi koji pevaju njegove pesme pokušavaju
da imitiraju njega.Mi slušajući uvek tražimo one tople i meke nijanse Tominog glasa.
 
Sve do 1989. kinesko selo Dafen bilo je sirotinjski zaselak,
ali se odjednom desilo čudo. Njegovi stanovnici krenuli su
da slikaju replike čuvenih dela, od čega zarađuju milione.

Pogledajte prilog 788661

Danas Dafen ima 10.000 stanovnika, od kojih su stotine postali slikari pa godišnje proizvodu na
stotine hiljada kopija ulja na platnu starih zapadnih majstora i bez razmišljanja primaju narudžbe
od, recimo, 200 Van Gogovih slika sa rokom od dve nedelje.
Pogledajte prilog 788666

Naime, u Kini je među nastajućom srednjom klasom hit na zidu dnevne sobe imati reprodukciju
nekog evropskog slikarskog remek-dela, pa kompanije poput „Meishing Oil Painting Manufacture Company“ praktično na traci proizvode visokokvalitetne replike Pikasa, Renoara, Van Goga,
Leonarda i ostalih, prenosi Večernji list.
Godišnje se samo u ovom malom kineskom gradiću proizvede pet miliona kopija poznatih
likovnih remek-dela, većinom za kinesko tržište, ali su dostupni i onlajn za svetsko tržište.
ZYXtv91.jpg


Film rediteljskog dvojca Haibo i Kiki Tiangi prati životnu priču jednog od slikarskih timova koje
predvode otac, bivši zemljoradnik Sjaojong Džao i njegova ćerka. Njegova porodica naslikala
je oko 100.000 replika Van Goga, a on kaže da oseća duboku povezanost s autorom iako
nikada uživo nije video Van Gogovu sliku pa mu je životni san da poseti Amsterdam.
ja ovo respektujem. Nije nimalo lako naslikati dobru reprodukciju. Ja sam vidjao jako dobre, uradjene na platnu. Imam i jednog Modiljanija, ne znam ko ga je crtao ali je bolji od originala (haha)
 
Ovo je da se pomeri utroba čoveku.da ostanem fina.
Detaljnije ću da pogledam sutra i iskoristim na Uređenju doma.
Ova je jača u kiču nego Tramp.
Njena kuhinja u poređenju sa Delbojevom spavaćom sobom - mrtva trka. :lol:
Zaista, osetim bol kad to pogledam.

PS. Neko reče da umetnost mora da boli? :think:

Tek sad sam primetio, ispostavilo se da je pevačica od njih naručila ovog Flamanca levo dole:

1603979058446.png


1603979144340.png


Mislim, od naše baba Marinkovićke. :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Njena kuhinja u poređenju sa Delbojevom spavaćom sobom - mrtva trka. :lol:
Zaista, osetim bol kad to pogledam.

PS. Neko reče da umetnost mora da boli? :think:

Tek sad sam primetio, ispostavilo se da je pevačica od njih naručila ovog Flamanca levo dole:

Pogledajte prilog 789104

Pogledajte prilog 789106

Mislim, od naše baba Marinkovićke. :mrgreen:
To da je od Kineza bilo bi super..a ovo je radio neki neznalica,kao i njen portret
u plavoj bluzi..ne mogu sad da ga nađem
 
To da je od Kineza bilo bi super..a ovo je radio neki neznalica,kao i njen portret
u plavoj bluzi..ne mogu sad da ga nađem
Ovo prepoznajem, to je Kosovka Marinković radila. Ona štancuje ruže za 100-200 evra i flamanske mrtve prirode za 300-500. Sad, zavisi od veličine platna i utroška "farbe". Mislim, radi to vešto i povoljno, s obzirom na veštinu koju ipak poseduje. Njeni radovi jesu nabijeni nekom i snagom energijom. E sad, što se opredelila za visoku produktivnost, šablonizovanost, za nipodaštavanje iskrenih motiva; to je onaj drugi aspekat, izvan zanatskog, koji nedostaje. Ali kažem, neku jaku energiju u izrazu ima.
 
Poslednja izmena:
Kozimo Mediči, sin Đovanija Medičija, bio je veliki pokrovitelj umetnosti i podrška brojnim
umetnicima. Posvetio je život ulepšavanju Firence i za njega su radila neka od najvećih
imena tog perioda: Donatelo, Bruneleski, Mikeloco, Fra Anđeliko i mnogi drugi. Po nekim
podacima, pretpostavlja se da je za njihova dela potrošio više od 600.000 florina.
Za vreme njegove vladavine gradom, čuveni arhitekta Bruneleski podigao je kupolu
firentinske katedrale Santa Maria del Fiore - pravo tehničko i umetničko čudo tog doba.



A sada, svi vi koji ste iole ljubitelji umetnosti, kulture i svega vrednog i lepog što ljudski
rod može da napravi, odvojite svoje monitore na pristojnu udaljenost i zamolite nekog
da vam zadrži ruke tokom gledanja.. :malav: :malav:
 
Još jedno ludilo mozga!!
ElBfkI-X0AM9A4V.jpg

ElM5OEiXYAYJQZX.jpg

Nekad su se na vašarima mogle uraditi fotografije,tako da proturiš glavu kroz rupu..
i začas postaneš riba-devojka ili poznati glumac,a danas u vreme interneta,mogućnosti
su mnogo veće.. Mašti i ludilu nema kraja
 

Back
Top